Zachowanie suki po kryciu?

Jak zachowuje się suka po kryciu, co robi i dlaczego stają się takie dziwne w zachowaniu. Czemu czasami mają dziwny chód i jak to wpływa na samice psów? Ile trwa rui? Dowiesz się tego wszystkiego z tego artykułu.

 

 

Zachowanie suki po kryciu?

Suki po kryciu mogą stać się obojętne w stosunku do samca. Mogą również wydawać się ospałe i spać więcej niż zwykle. Innym wskaźnikiem stwierdzonym u suki jest zauważalna zmiana w sposobie chodzenia, która może być spowodowana dyskomfortem związanym z kryciem.

 

 

Jak długo trwa ruja sezonowa?

Zazwyczaj od 2 do 4 tygodni. Zazwyczaj suka wchodzi w okres rui w wieku około 6 miesięcy, ale może to nastąpić od 4 miesiąca do ponad dwóch lat. Niektóre rasy, mają tendencję do wchodzenia w sezon około 13 miesięcy. Dobrze jest zapytać hodowcę, w jakim wieku pies matka po raz pierwszy wszedł w sezon, ponieważ może to być przydatna wskazówka, kiedy można się spodziewać, że suka wejdzie w sezon.

 

Jeśli zamierzasz rozmnażać i nie podejmuj się tego lekkomyślnie, to ogromna odpowiedzialność, a także koszt, jeśli robisz to właściwie, bardzo ważne jest, aby NIE pozwalać suce na krycie przez pierwsze dwa sezony, ze względu na niższą jakość jaj, a także dlatego, że nie poznasz jej temperamentu, a jej stawy nie będą wystarczająco rozwinięte do noszenia miotu. Zazwyczaj suka wchodzi w okres krycia dwa razy w roku, ale w przypadku ras olbrzymich raz w roku.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego szczeniak zjada swoje odchody?

 

suka po stosunku jest wycofana

Dlaczego psy płci żeńskiej płaczą podczas krycia?

Jest to specjalnie zaprojektowany, aby uzyskać uwagę samca psa. Inne zachowania przeznaczone do tego są rzeczy, jak suka kładzie głowę na plecach psa samca podczas łapania na niego.

 

Fazy i typowe zachowania suki w rui.

Ruja u suki dzieli się na cztery różne fazy:

 

1. Proestrus.

Ta faza trwa średnio od siedmiu do dziesięciu dni. To właśnie wtedy tkanki rozrodcze psa puchną i towarzyszy temu krwawa wydzielina. Pies będzie zazwyczaj również lizać się wielokrotnie, aby utrzymać się w czystości.

 

Pies może stracić apetyt i wydają się nieco bardziej drażliwe w niektórych przypadkach. Psy płci męskiej mogą wydawać się nią bardzo zainteresowane, ale ona będzie zachowywać się obojętnie i wydawać się nie być zainteresowana, jak na razie.

 

 

2. Estrus.

Ta faza trwa zazwyczaj od sześciu do dziesięciu dni i jest fazą często określaną przez hodowców jako ruja stojąca. Krwawa wydzielina zostaje zastąpiona przez różowawą lub słomkową wydzielinę, która świadczy o tym, że pies jest najprawdopodobniej w szczytowym okresie rui, kiedy to istnieje większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Jest to moment, w którym suka akceptuje samca i będzie stać spokojnie, aby samiec mógł się rozmnażać.

 

 

3. Diestrus.

Ta faza kończy ruję u psa. W rzeczywistości, większość samic od tego momentu nie będzie już zainteresowana samcami. Jednak psy płci męskiej mogą jeszcze zdecydować się na pozostanie w pobliżu przez jakiś czas.

 

 

4. Anaestrus.

Ta faza jest fazą nieaktywną, ponieważ wydaje się być spokojnym czasem dla organów rozrodczych psa, jednak przysadka mózgowa i jajniki psa w rzeczywistości przygotowują się do następnego cyklu proestrus.

 

Psy, które nie zaszły w ciążę podczas rui, mogą czasami zajść w fałszywą ciążę. Pies dotknięty fałszywą ciążą może być znaleziony spacerując po domu w poszukiwaniu koców i papieru do rozdrobnienia, aby zbudować odpowiednie miejsce do wychowywania szczeniąt.

 

Pies może również zdecydować się na przyjęcie wypchanego zwierzęcia lub innego obiektu nieożywionego i traktować go jak szczeniaka. Czasami pies może również stać się nadopiekuńczy i strzec go przed obcymi.

 

 

Przeczytaj też:Jak pies okazuje zaufanie?

 

suka i szczeniak

Ciąża fantomowa objawy i choroba.

Samica będzie ona produkować mleko i możesz zaobserwować zmiany w zachowaniu, takie jak ochrona zasobów i gniazdowanie. Niektóre samice radzą sobie z tym etapem bez problemów, ale czasami mogą wystąpić problemy behawioralne.

 

Sugeruje się również, że ciąża fantomowa może predysponować samicę do rozwoju pyometra, potencjalnie śmiertelnej infekcji macicy. Jeśli zachowanie twojej samicy zmieni się podczas tego etapu, warto porozmawiać z lekarzem weterynarii.

 

Monitoruj podwyższoną temperaturę upewnij się, że używasz termometru dousznego lub nasmaruj termometr, jeśli wprowadzasz go analnie, aby uniknąć zadawania jej bólu i dyskomfortu.

 

Pierwszymi oznakami pyometra mogą być często zmiany w zachowaniu, takie jak odstawienie pokarmu, senność. Zwykle pojawia się śmierdząca wydzielina ze sromu. Na tym etapie konieczna jest pilna wizyta u weterynarza. Pyometra może zabić bardzo szybko.

What a Flase / Phantom Pregnancy looks like in Dogs | Kaia the Doberman

 

Zasady wyprowadzania suki w sezonie rui?

Prosimy nie wyprowadzać suki sezonowej na spacer w miejscach publicznych. Jej zapach będzie przyciągał każdego samca w Państwa okolicy. Nawet wykastrowane psy będą polowały na zapach suki i nawet wykastrowany samiec może się z nią za kumplować. Proces kojarzenia wiązania może trwać wiele minut zazwyczaj pół godziny, w tym czasie Twoja suka i samiec będą zamknięci razem.

 

Nie chcesz, aby jakikolwiek obcy pies kopulował z twoją suką. Psy mogą przenosić choroby przenoszone drogą płciową tak samo jak ludzie, a jedną z nich jest przenoszona drogą płciową forma raka! Powinieneś również starannie wybrać partnera, który będzie wolny od zaburzeń genetycznych i będzie miał wzorowy doskonały temperament.

 

 

 

Przeczytaj też:Zakleszczone psy podczas stosunku, dlaczego tak się dzieje?

 

Czy występuje wydzielina po kryciu?

Poza tym, że samica kontynuuje krwawienie aż do zakończenia cyklu rui, nie powinieneś zauważyć żadnego innego rodzaju wydzieliny od samca lub samicy. Jeśli samica zajdzie w ciążę, możesz zauważyć wyraźną wydzielinę dwa do trzech tygodni po kryciu.

 

 

Jak sprawdzić, czy pies się krył?

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się, czy Twoje psy miały udane kopulacje, jest oczywiście nadzorowanie ich przez cały czas. Psy płci męskiej będą zdeterminowane, aby dostać się do samicy w rui, więc jeśli nie chcesz, aby Twoje psy się rozmnażały, trzymanie samca w innym miejscu do czasu zakończenia cyklu rui jest najlepszym sposobem, aby zapobiec kryciu.

 

Oznacza to również nadzorowanie suki w 100% tak, aby inne psy płci męskiej mieszkające w pobliżu nie miały do niej dostępu przez żaden okres czasu.