Woda w płucach u psa?

Podczas gdy płyn w płucach obrzęk płuc może być objawem zapalenia płuc u psów, gromadzenie się płynu może być również wynikiem wielu innych poważnych schorzeń.

 

 

Woda w płucach u psa?

Obrzęk płuc charakteryzuje się nagromadzeniem płynu w płucach psa, które może być spowodowane różnymi schorzeniami, narażeniem na toksyny lub urazem. Obrzęk płuc występuje wtedy, gdy maleńkie skupiska worków powietrznych w płucach, zwane pęcherzykami płucnymi, wypełniają się płynem zamiast powietrzem.

 

 

Objawy płynu w płucach u psów.

W zależności od przyczyny nagromadzenia płynu i czasu trwania trudności z oddychaniem objawy mogą być różne. Jeśli Twój pies wykazuje którykolwiek z tych objawów, natychmiast udaj się do lekarza weterynarii:

 

 • Kaszel,
 • Osłabienie,
 • Odgłosy trzeszczenia podczas oddychania,
 • Gwałtowne wciąganie powietrza przy wysiłku,
 • Wyraźny wysiłek przy oddychaniu,
 • Niebieski język lub usta,
 • Zapaść,

 

 

Rodzaje

Obrzęk płuc może być podzielony na dwa rodzaje:

 

 

Kardiogenny obrzęk płuc:

 • Wtórny do lewostronnej zastoinowej niewydolności serca.
 • Zatrzymanie sodu i wody zwiększa objętość krążeniową i ciśnienie żylne, co prowadzi do gromadzenia się płynów.
 • Mogą występować problemy z sercem w wywiadzie znane lub nieznane.

 

 

 

Przeczytaj też:Co to jest grzybica u psa i co ją wywołuje?

 

Niekardiogenny obrzęk płuc:

 • Nagromadzony płyn ma wyższe stężenie białka, a ciśnienie kapilarne jest prawidłowe.
 • Czynnikiem wyzwalającym niekardiogenny obrzęk płuc będzie uraz, na przykład.

 

woda i pies

Co powoduje wysięk w jamie opłucnej?

Wysięk opłucnowy może mieć wiele przyczyn. Do najczęstszych przyczyn powstawania wysięku opłucnowego u psów należą:

 • Pyothorax. Termin ten odnosi się do ropnej wydzieliny w jamie klatki piersiowej. Odma opłucnowa powstaje w odpowiedzi na ciężką infekcję bakteryjną w obrębie jamy klatki piersiowej, spowodowaną zakażeniem krwiopochodnym lub penetrującą raną klatki piersiowej.
 • Chylothorax. Termin ten odnosi się do nagromadzenia płynu limfatycznego w obrębie jamy klatki piersiowej. Odma opłucnowa powstaje, gdy płyn limfatyczny, wycieka do przestrzeni opłucnowej z przewodu limfatycznego biegnącego w obrębie klatki piersiowej. Możliwe przyczyny powstania odmy chylotorakalnej to uraz i zwiększone ciśnienie w przewodzie w wyniku choroby serca lub innych schorzeń. Niektóre przypadki są idiopatyczne, co oznacza, że nie można zidentyfikować przyczyny wywołującej.
 • Niewydolność serca. Kiedy u psów dochodzi do niewydolności serca, serce nie jest już w stanie pompować płynów w organizmie, tak jak powinno to robić. Może to prowadzić do nagromadzenia się nadmiaru płynu w okolicach płuc.
 • Rak. Guzy w płucach lub na ścianie klatki piersiowej mogą prowadzić do powstania wysięku opłucnowego.
 • Przepuklina przeponowa. Przepuklina przeponowa oznacza wadę przepony, która umożliwia przedostanie się narządów jamy brzusznej do jamy klatki piersiowej. Przepuklina przeponowa może być wadą wrodzoną lub może być spowodowana urazem. Obecność narządów jamy brzusznej w klatce piersiowej prowadzi do produkcji płynu, co skutkuje wysiękiem opłucnowym.
 • Skręcenie płata płuca. Skręcenie płata płuca występuje, gdy płat płuca skręca się sam, odcinając dopływ krwi i tlenu do płuca. Skręcenie płata płuca, jest często związane z urazem, rakiem lub chylothorax, ale może również wystąpić spontanicznie bez uchwytnej przyczyny.
 • Krwotok. Krwawienie w obrębie jamy klatki piersiowej może wystąpić w wyniku urazu, ale może być również związane z połknięciem antykoagulantu — rodentycydu — trutki na szczury i innymi potencjalnymi zaburzeniami krzepnięcia krwi.

Lekarz weterynarii przeprowadzi diagnostykę w celu ustalenia najbardziej prawdopodobnej przyczyny wysięku opłucnowego u Twojego psa.

 

 

Przeczytaj też:Psu burczy w brzuchu?

 

 

Jak leczyć kardiogenny obrzęk płuc?

Po przybyciu do gabinetu weterynaryjnego przeprowadzane jest pełne badanie psa, które obejmuje osłuchiwanie serca za pomocą stetoskopu. W większości przypadków do rozpoznania wszystkich form obrzęku płuc wykorzystuje się zdjęcia radiologiczne klatki piersiowej RTG.

 

Jeśli zostanie wykryty problem kardiologiczny, leczenie rozpocznie się od podawania dodatkowego tlenu, odpoczynku i podawania Lasixu — furosemidu, powszechnie stosowanego leku moczopędnego.

 

Furosemid jest prawie zawsze stosowany jako natychmiastowa linia leczenia w przypadkach zastoinowej niewydolności serca w celu usunięcia nadmiaru płynów nagromadzonych w płucach i innych częściach ciała.

 

Jednakże lekarz weterynarii może przepisać coś silniejszego, jak spironolakton lub hydrochlorotiazyd leki moczopędne, lub lek rozszerzający naczynia krwionośne. W skrajnych przypadkach może być zastosowany respirator mechaniczny.

 

Dalsze leczenie pacjentów z kardiogenezą polega na podawaniu leków wzmacniających serce i przestrzeganiu diety niskosodowej. Jeśli lekarz weterynarii przepisze psu furosemid lub wyśle do domu z lekiem moczopędnym, należy obserwować zwierzę pod kątem oznak odwodnienia spowodowanego zaburzeniem równowagi elektrolitów w krwiobiegu.

 

Jeśli u psa wystąpi senność, depresja, zaburzenia żołądkowo-jelitowe lub drgawki, należy powiadomić lekarza weterynarii o wystąpieniu działań niepożądanych, które będą wymagały dodatkowego leczenia.

 

maly piesek patrzy sie

Leczenie stanów niekardiogennych.

W przypadku stanów niekardiogennych lekarz weterynarii sprawdzi, czy pies nie ma oparzeń w okolicy pyska spowodowanych porażeniem prądem z przedłużacza.

 

Lekarz weterynarii sprawdzi również drogi oddechowe, ewentualnie wykona zdjęcie radiologiczne, aby stwierdzić, czy nie znajdują się w nich ciała obce, które uniemożliwiają pełne oddychanie. Po wykryciu blokady lekarz weterynarii podejmie próbę jej usunięcia w znieczuleniu; niektóre blokady mogą wymagać zabiegu chirurgicznego.

 

W większości przypadków obrzęków niekardiogennych stosuje się również leki, w tym diuretyki usuwające nadmiar płynów, leki przeciwzapalne zmniejszające obrzęk oraz płyny koloidalne zwiększające ciśnienie w naczyniach krwionośnych w przypadku utraty krwi. Lekarz weterynarii zadecyduje o najlepszym sposobie postępowania, a rokowanie jest zazwyczaj korzystne.

 

W przypadku problemów niezwiązanych z sercem weterynarz zapewni dalsze instrukcje, aby leczyć chorobę podstawową. We wszystkich przypadkach, powtarzane badania diagnostyczne będą weryfikować poziom płynu w płucach psa, aby zapewnić skuteczne leczenie.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy kichają?

 

Signs Your Dog Has Lung Cancer & The Best Treatments Options For Your Dog: Vlog 104

Leczenie płynu w płucach u psów.

Bardzo ważne jest rozróżnienie, jaki rodzaj obrzęku płuc dotyka Twojego psa w celu ustalenia odpowiedniego postępowania.

 

W przypadku kardiogennego obrzęku płuc konieczna jest dieta niskosodowa oraz leki naprawiające i wzmacniające serce. Postępowanie w przypadku niekardiogennego obrzęku płuc jest mniej specyficzne i zależy od przyczyny problemu. Skuteczne leczenie choroby podstawowej lub urazu jest kluczem do wyzdrowienia.

 

W obu przypadkach wizyty kontrolne u lekarza weterynarii będą miały zasadnicze znaczenie dla dalszego zdrowia Twojego zwierzęcia. Lekarz weterynarii będzie chciał w razie potrzeby powtórzyć badania diagnostyczne takie jak prześwietlenie w celu sprawdzenia poziomu płynów i przepisać leki niezbędne do szybszego powrotu do zdrowia.

 

Jako właściciel psa, który doznał obrzęku płuc, powinieneś zawsze zwracać uwagę na sposób oddychania swojego pupila i niezwłocznie zgłosić się do kliniki w celu omówienia nieprawidłowości.