Urojona ciąża u psów

Urojona ciąża u psów to sytuacja, w której suka wykazuje objawy ciąży. Może to być wynikiem tego, że pies w rzeczywistości nigdy nie kopulował lub nie udało mu się zapłodnić. Pies cierpiący na tę przypadłość może nawet rozpocząć laktację, ale w rzeczywistości nie będzie miał żadnych szczeniąt.

 

 

Co rozumie się przez fałszywą ciążę?

Urojona ciąża, ciąża fantomowa, pseudo ciąża to terminy, które odnoszą się do przejawów matczynego zachowania połączonego z fizycznymi oznakami ciąży po rui u niekastrowanej suki, która w rzeczywistości nie jest w ciąży.

 

Urojona ciąża może wystąpić u psa, niezależnie od tego czy był on kryty, czy nie. Większość niekastrowanych suczek wykazuje pewne objawy fałszywej ciąży po cyklu rujowym.

 

 

Dlaczego zdarzają się fałszywe ciąże u psów?

Po cyklu rui jajniki zaczną produkować hormony progesteron spada powodując produkcję prolaktyny niezależnie od tego czy są w ciąży, czy nie. Hormony te przygotowują macicę do noszenia szczeniąt, więc jeśli pies jest w ciąży, będzie kontynuował produkcję tych hormonów aż do urodzenia szczeniąt. Jeśli nie jest w ciąży, poziom hormonów spada.

 

 

Przeczytaj też:Doberman jego usposobienie i cechy charakteru.

 

ciaza u suki urojona

Leczenie fałszywej ciąży u psów.

W wielu przypadkach leczenie może nie być konieczne, ponieważ objawy mogą ustąpić w ciągu dwunastu tygodni a czasem nawet krócej. Jeśli pies doświadcza naprawdę złych objawów, w tym agresywnego zachowania, lekarz weterynarii może przepisać hormony. Należy jednak pamiętać, że leki te mogą mieć nieprzyjemne skutki uboczne. Jeśli nie zamierzasz rozmnażać swojej suki, powinieneś rozważyć jej kastrację.

 

 

Czy kastracja psa zapobiega fałszywym ciążom?

Najlepszym sposobem, aby zapobiec zajściu psa w ciążę, jest jego kastracja nie tylko zapobiegnie to prawdziwym ciążom, ale także fałszywym. Kastracja wiąże się z operacją usunięcia macicy.

 

Ze względu na tę procedurę eliminuje wszelkie szanse na psa w rui — Twój pies będzie bezpieczne być wokół samca, jak nie ma szans na jej zapłodnienie. Jak już wcześniej wspomniano istnieją dość silne leki, które mogą wyeliminować fałszywą ciążę i powstrzymać Twoją sukę przed zajściem w ciążę.

 

 

Przyczyny Urojona ciąża.

Urojona ciąża jest normalnym zjawiskiem u suk po owulacji uwolnieniu komórki jajowej z jajnika.

 

Progesteron i prolaktyna — spadek stężenia progesteronu powoduje wzrost stężenia prolaktyny; progesteron jest hormonem żeńskim, który podtrzymuje i utrzymuje ciążę u ciężarnych zwierząt — u nieciężarnych suk utrzymuje się on na wysokim poziomie przez kilka tygodni po rui lub rui; prolaktyna jest hormonem, który stymuluje powiększanie się gruczołów piersiowych i produkcję mleka tzw. laktację.

 

Leczenie progestyną substancja zdolna do wywoływania efektów hormonu żeńskiego, progesteronu dla stanów niezwiązanych z Urojona ciąża — mogą wystąpić objawy fałszywej ciąży po odstawieniu leku.

 

Chirurgiczne usunięcie jajników lub macicy w okresie, gdy poziom progesteronu jest wysoki po rui lub estrus — mogą wystąpić objawy fałszywej ciąży 3-4 dni po operacji z powodu nagłego spadku progesteronu

 

Nieodpowiedni poziom hormonów tarczycy znany jako niedoczynność tarczycy z wysokim stężeniem hormonu tyreotropowego we krwi, który stymuluje wydzielanie prolaktyny — mogą wystąpić pewne związane z tym objawy kliniczne

 

ciaza urojona u psa

Przeczytaj też:Czy pies może jeść orzechy?

 

 

Objawy ciąży urojonej u psów:

Każda suka doświadcza innych objawów, ale poniżej znajduje się lista tego, na co należy zwrócić uwagę, jeśli czujesz, że Twój pies jest w fałszywej ciąży.

 

 • Powiększenie gruczołów sutkowych /wydzielina z gruczołów sutkowych.
 • Gnieżdżenie się — poruszanie się i kopanie w legowisku.
 • Samo pielęgnacja — przywiązanie się do konkretnej zabawki.
 • Zmiany w zachowaniu.
 • Depresja.
 • Utrata apetytu.
 • Wymioty.
 • Niespokojność.
 • Opuchnięty brzuch.
 • Letarg.

Jeśli uważasz, że twój pies jest w ciąży / ciąża fantomowa zarezerwuj wizytę u lekarza weterynarii, trzeba będzie podać jak najwięcej historii o swoim psie, weterynarz może dać pełne badanie i ocenić ogólny stan zdrowia psa.

 

Pełna morfologia krwi jest wymagane, badanie moczu w poszukiwaniu hormonów, które wskazują na prawdziwą ciążę, RTG jamy brzusznej i ultradźwięków dla szczeniąt lub jakiegokolwiek nietypowego wzrostu, lub infekcji, które mogą nadal powodować ciąże fantomowe.

 

 

Ciąża fantomowa pies nie odżywia się?

Psy cierpiące na ciążę fantomową mają wiele objawów, z których najczęstszym jest poranna choroba, rano pies może odczuwać mdłości i wymioty, inne objawy porannej choroby obejmują:

 

 • Wyczerpanie / spanie.
 • Częste oddawanie moczu.
 • Tkliwe lub opuchnięte gruczoły sutkowe.
 • Pragnienie jedzenia.
 • Skurcze brzucha.

 

Kiedy pies doświadcza ciąży urojonej, przechodzi wiele zmian w swoim apetycie, w jednej chwili ma ogromny apetyt, a w następnej nie je nic przez wiele dni i przechodzi strajk głodowy, nie jest to niezwykłe, choć nie jest to miłe do zobaczenia.

 

Możesz również zobaczyć utratę wagi jest to spowodowane ilością nadmiaru płynów, które zatrzymują. Jeśli masz obawy dotyczące zdrowia swojego psa, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać poradę.

 

 

 

Przeczytaj też:Pchły u psa.