Udar u psa objawy?

Udar mózgu występuje wtedy, gdy dochodzi do utraty przepływu krwi w mózgu psa, co prowadzi do nieprawidłowych objawów neurologicznych, drgawek lub śpiączki.

 

Istnieją dwa rodzaje udarów, które mogą wystąpić w mózgu psa. Udary niedokrwienne zdarzają się, gdy dopływ krwi do mózgu jest zmniejszony lub zablokowany, co powoduje brak tlenu i składników odżywczych dla komórek mózgowych. Udary krwotoczne u psów zdarzają się, gdy naczynia krwionośne w mózgu pękają, powodując krwawienie w mózgu.

 

 

Udar u psa objawy?

Jednym z najczęstszych objawów jest nagła utrata równowagi. Twój pies może nie być w stanie stać, przechylać się na bok, szukać ściany lub osoby, o którą mógłby się oprzeć. Ponieważ udar wpływa na mózg psa, zaburza on zdolność do utrzymania się w pozycji pionowej. Bardzo poważnie potraktuj utratę równowagi i natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

 

 

Co to jest udar u psa?

Słyszałeś to słowo tysiące razy, ale warto zrozumieć, co dokładnie dzieje się w organizmie psa, kiedy dochodzi do udaru. Udar mózgu to nagła śmierć komórek mózgowych w zlokalizowanym obszarze z powodu braku przepływu krwi.

 

Najczęściej winny jest zakrzep krwi. Ale udar może również wystąpić, jeśli kawałek tłuszczu, chrząstki lub bakterii rozpada się w innej części ciała i krąży do mózgu psa.

pies podczas wysokich temperatur

Jakie są typowe objawy udaru u psów?

Objawy udaru mózgu u psów mogą być różne i łatwo je pomylić z objawami innych schorzeń, takich jak zawroty głowy, infekcje ucha, guzy mózgu lub zaburzenia napadowe.

 

Jeśli zauważysz u swojego psa objawy potencjalnego udaru, udaj się do lekarza weterynarii, aby mógł on wykluczyć inne przyczyny za pomocą rezonansu magnetycznego i innych badań oraz rozpocząć leczenie.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies wyje?

 

Oto kilka z objawów, które możesz zaobserwować u psów cierpiących na udar:

 • Utrata równowagi lub koordynacji,
 • Utrata kontroli nad jelitami lub pęcherzem moczowym,
 • Przechylanie głowy,
 • Chodzenie w kółko,
 • Ślepota,
 • Letarg,
 • Oczopląs — niekontrolowane ruchy gałek ocznych,
 • Przewracanie się na jedną stronę,
 • Nietypowe zachowanie,
 • Utrata apetytu,
 • Jedzenie tylko z jednej strony miski,
 • Utrata przytomności,
 • Paraliż po jednej stronie ciała,
 • Zapaść,
 • Napady drgawkowe,
 • Śpiączka,

 

 

Co robić, jeśli twój pies ma udar mózgu?

Mimo że objawy neurologiczne często ustępują z czasem, należy bezwzględnie zgłosić się do weterynaryjnego neurologa. Jeśli podstawowa przyczyna pozostanie nieleczona, istnieje ryzyko wystąpienia kolejnych udarów. Leczenie udaru u psów obejmuje leczenie wszelkich chorób metabolicznych leżących u jego podłoża oraz opiekę wspomagającą. Rokowanie długoterminowe jest na ogół dobre, ponieważ psy są na ogół odporne na tego typu urazy.

 

Innym powodem, dla którego warto udać się do neurologa dla zwierząt jest fakt, że istnieje kilka innych poważnych chorób układu nerwowego, które mogą wywoływać objawy udaru u psów.

 

Aby zdradzić ci mały sekret, objawy neurologiczne są bardziej wskazówką, gdzie w układzie nerwowym leży problem, niż co to za problem. Tylko weterynaryjny neurolog będzie w stanie dokładnie zdiagnozować stan twojego psa i ustalić odpowiedni plan leczenia.

 

Jeśli więc twój najlepszy kumpel doświadcza któregokolwiek z tych objawów udaru mózgu u psa, skontaktuj się z weterynarzem od razu.

 

dog having a stroke

 

 

Przeczytaj też:Kiedy pies merda ogonem co to oznacza?

 

Przyczyny udarów u psów.

Choroby podstawowe, które mogą powodować udary u psów, obejmują choroby nerek, chorobę cushinga — hiperadrenokortycyzm, nadciśnienie, cukrzycę, choroby serca, zaburzenia krwawienia, niedoczynność tarczycy, nowotwory, a w niektórych przypadkach wysokie dawki sterydów, takich jak prednizon, może prowadzić do udaru.

 

Chociaż żadna rasa nie jest bardziej narażona na udar niż inna, rasy, które są podatne na niektóre z chorób podstawowych, które je powodują, mogą być predysponowane do udarów.

 

 

Leczenie zaczyna się od diagnozy.

Właściwa diagnoza jest najważniejszą częścią leczenia udarów u psów. Omdlenie, które może wyglądać jak udar, może być spowodowane zaburzeniami rytmu serca, które mogą zagrażać życiu. Lekarz weterynarii może odróżnić udar od omdlenia poprzez zbadanie czynności serca psa, aby wykluczyć problem kardiologiczny. Badania mogą obejmować elektrokardiogram ekg., prześwietlenie klatki piersiowej i ewentualnie usg serca.

 

Jeśli serce jest w normie, mózg zostanie zbadany za pomocą rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej. Lekarz weterynarii może również zrobić więcej badań w poszukiwaniu choroby podstawowej, która może powodować skrzep krwi, takich jak badania hormonalne, badania krwi i analizy moczu.

 

Gdy przyczyna zostanie określona, leczenie będzie miało na celu jej usunięcie. Jeśli zakrzep spowodował udar, mogą zostać przepisane leki rozrzedzające krew lub leki na nadciśnienie w przypadku udaru spowodowanego nadciśnieniem.

 

Objawy neurologiczne związane z udarem mogą ustąpić samoistnie, ponieważ organizm pacjenta przywraca przepływ krwi do dotkniętego obszaru i ustępuje obrzęk. Leki takie jak sterydy, mannitol i hipertoniczny roztwór soli mogą pomóc w usunięciu obrzęku mózgu.

 

Zarządzanie oddawaniem moczu i stolca, utrzymanie dobrego odżywiania i prosta fizykoterapia masaż, bierny zakres ruchu kończyn, jeśli to konieczne, itp. mózg jest bardzo zdolny do regeneracji, choć może to zająć trochę czasu.

 

pies i jego jzyk i pysk

Identyfikacja przyczyny udaru.

Nie ma specyficznego leczenia, które mogłoby naprawić uszkodzenia mózgu twojego zwierzęcia po udarze. Jednakże lekarz weterynarii spróbuje zidentyfikować możliwą przyczynę, aby zapobiec kolejnym udarom. Niektóre zwierzęta w pełni wracają do zdrowia po udarze, inne mogą doznać trwałego uszkodzenia. Fizjoterapia może być pomocna w ich rehabilitacji.

 

 

Prawidłowe leczenie może usunąć przyczynę udaru.

Prawidłowe leczenie może być ukierunkowane na przyczynę udaru. Na przykład, jeśli udar u twojego zwierzęcia był spowodowany nadciśnieniem tętniczym, lekarz weterynarii przepisze leki na nadciśnienie, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia kolejnych udarów. Jeśli przyczyną udaru był zakrzep, można podać leki przeciwzakrzepowe, które rozrzedzają krew.

 

 

Czy udarom u psów można zapobiec?

Wielu udarom można zapobiec, ponieważ są one ściśle związane z chorobami podstawowymi. Regularne wizyty kontrolne u lekarza weterynarii mogą wyeliminować potencjalne przyczyny i zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia udaru u twojego zwierzęcia.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak oduczyć psa skakania?

 

 

Czy mój pies wyzdrowieje?

Zdolność psa do powrotu do zdrowia po udarze zależy od kilku czynników, w tym od rodzaju udaru, jego ciężkości, wszelkich chorób współistniejących oraz od tego, jak szybko pies otrzymał odpowiednie leczenie. Niektóre psy zaczynają wykazywać oznaki poprawy już po kilku tygodniach, podczas gdy inne mogą potrzebować więcej czasu.

 

Niestety, niektóre psy nigdy nie odzyskają pełnej sprawności po udarze, a w niektórych przypadkach udar lub związane z nim powikłania mogą okazać się śmiertelne. Jednak dzięki odpowiedniej opiece weterynaryjnej i oddanemu właścicielowi, wiele psów może żyć szczęśliwie przez dość długi okres czasu po udarze.