Top 13 małych ras psów

Są słodkie, milutkie i mają mnóstwo osobowości przy niewielkiej posturze. Ale czy mały pies jest dla Ciebie odpowiedni? To zależy. Małe rasy psów pochodzą z różnych środowisk i bardzo się różnią, jeśli chodzi o osobowość, potrzeby aktywności i wymagania dotyczące utrzymania.

 

 

1. Chihuahua.

Chihuahua

Chihuahua wywodzi się z Ameryki Środkowej lub Południowej i jest potomkiem psa znanego jako Techichi. Zazwyczaj ważą nie więcej niż 3 kg i mają około 15 cm wzrostu.

 

Małe psy z dużym nastawieniem, Chihuahua rządzą w każdej przestrzeni, w której się znajdują, ale pomimo swojej postury, nadal wymagają wystarczającego szkolenia, jak każdy inny pies. Do cech charakterystycznych rasy należą duże oczy i okrągła lub jabłkowata głowa. Występują w różnych kolorach i mają długą lub krótką sierść.

 

Chihuahua dobrze radzą sobie w domu bez małych dzieci — są trochę zbyt delikatne na ostre zabawy. Potrzebują również ochrony przed zimnem, ale poza tym są przystosowanymi i dobrodusznymi zwierzętami domowymi.

 

 

2. Gryfon brukselski.

Gryfon brukselski

Ważą około 2 kg do 7 kg i stoją na 15 do 28 cm wysokości. W swojej ojczystej Belgii służyły zarówno jako psy robocze, jak i szlachetni towarzysze, i są małymi staruszkami świata psów z wyrazistymi brodatymi twarzami i wielkimi oczami.

 

Występują w czterech kolorach — czerwonym, czarno-czerwono-brązowym, czarno-białym i czarnym, a ich sierść może być gładka lub szorstka. Są krępy, pewny siebie i łatwy w szkoleniu, ale podobnie jak Chihuahuany, są delikatne, jeśli chodzi o ostrą zabawę.

 

Ponadto mogą być samotne — najlepiej czują się w grupach z innymi psami lub w domu z kimś, kto jest zawsze obecny.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies kaszle?

 

 

3. Mopsy.

mops

Te psy o uśmiechniętych twarzach są potomkami rodziny królewskiej: Mopsy były niegdyś wybranymi towarzyszami chińskich cesarzy! Są to również doskonałe psy domowe do mieszkań lub innych domów z ograniczoną przestrzenią na zewnątrz.

 

 

4. Szpic miniaturowy, pomeranian.

pomeranian

Nie daj się zwieść puchatej sierści tego psa, jego figlarne usposobienie zapewni Ci aktywność podczas codziennych, krótkich spacerów.

 

 

5. Yorkshire Terrier.

Yorkshire Terrier

Prawdopodobnie znasz Yorki dzięki wspaniałym, długim płaszczom, które noszą na wystawach psów, ale rasa ta była kiedyś wykorzystywana do mniej wymyślnych zadań, jako szczurołapy w kopalniach i młynach.

 

Dziś Yorkie to jedna z najpopularniejszych ras psów małych, a ich właściciele kochają je za ich zadziorne osobowości terierów.

 

 

 

Przeczytaj też:Amstaff pies charakter, waga, wygląd

 

6. Corgi.

Corgi

Istnieją dwie różne rasy tych inteligentnych psów do wyboru: Pembroke Welsh Corgis i Cardigan Welsh Corgis, które zostały wyhodowane jako psy do zaganiania bydła. Największą różnicą jest ich ogon: Cardis mają ogony, podczas gdy Pembroke Corgis nie.

 

Ale obie rasy są inteligentne, czułe i wysportowane, pomimo ich krótkiej postury. Są one również jedną z 10 najpopularniejszych ras psów.

 

 

7. Pinczer małpi, affenpinczer.

Borismindre

Z biegiem lat Affenpinczer zyskały kilka przydomków — małpiszony i małpie teriery — i to nie bez powodu. Ich poważny wyraz twarzy sprawia, że mniej przypominają psy niż wspomniane wcześniej naczelne. Mają od 15 cm do 28 cm wzrostu i ważą od 2 kg do 4 kg, ale są niezwykle wytrzymałymi i silnymi zwierzętami domowymi.

 

Affenpinczer pochodzą z Niemiec i były hodowane jako szczurołapy, czyli zabójcy szczurów, myszy i innych szkodników. Dziś są one wspaniałym dodatkiem do każdej rodziny, która uwielbia się śmiać, ponieważ affenpinczer jest konsekwentnie zabawny, psotny i figlarny. Affenpinczer uwielbiają też wspinać się i szczekać, dlatego należy pamiętać o odpowiednim szkoleniu.

 

 

8. Pudel toy.

pudel toy

Podobnie jak ich więksi odpowiednicy, pudle standardowe i miniaturowe, pudle toy są znane ze swojej inteligencji. Pudle te są tak inteligentne, że czasami zachowują się bardziej niż ludzie niż jak szczeniaki!

 

 

9. Maltańczyk.

maltanczyk

Te szczeniaki są pokryte od stóp do głów płaszczem jedwabistych, białych włosów, które u zwierząt domowych są często skracane dla wygody, ale u psów wystawowych są przedłużane. Maltańczyki są czułe i lojalne, co czyni je wspaniałymi psami rodzinnymi.

 

 

 

Przeczytaj też:Ile waży pies? Tabelka wagi psów według rasy

 

10. Buldog francuski.

buldog francuski

Buldogi francuskie to jedna z najpopularniejszych ras psów na świecie, zwłaszcza wśród mieszkańców miast. Są uwielbiane za swoje urocze, przypominające nietoperze uszy i czułe osobowości.

 

Buldog francuski są również znani z tego, że nie szczekają zbyt często, więc świetnie sprawdzają się w mieszkaniach i innych wspólnych sytuacjach życiowych!

 

 

11. Jamnik.

jamnik

Te inteligentne psy stróżujące, powszechnie znane jako Jamnik z powodu ich wydłużonego ciała, zostały wyhodowane ponad 600 lat temu w Niemczech jako łowcy borsuków. Uwielbia się je za ich wielkie osobowości i charakterystyczny wygląd!

 

 

12. Chin japoński.

Czin japoński 554

Ten szlachetny pies szczyci się również królewskim rodowodem, który nadal prezentuje się w jego gęstej grzywie i upierzonym ogonie. Chin japoński ma krótki pysk i duże, okrągłe oczy, którym trudno się oprzeć.

 

Jest to uroczy piesek do towarzystwa, uwielbiający się przytulać, egzotyczny, pełen wdzięku i stosunkowo spokojny, dlatego niektórzy nazywają go kocim psem wśród psów. Chiny są wrażliwe na emocje swoich właścicieli — jeśli mieszkają w spokojnym domu, będą wykazywać spokojną naturę.

 

Chin nie nadaje się do domu z maluchami, ponieważ może się zranić podczas ostrej zabawy, a nawet zaszczekać na dziecko. Są też szczęśliwsze w miejscu zamieszkania, w którym ktoś jest obecny przez większość dnia.

 

 

13. Shih tzu.

Te chińskie psy lwy były psami królewskimi ponad tysiąc lat temu, ale teraz, pomimo ich rodowodu są, psotnymi towarzyszami, które oferują godziny niekończącej się rozrywki dla każdej rodziny.

 

Shih tzus mają długą, bujną sierść, która wymaga konsekwentnej pielęgnacji. Choć mogą wyglądać na delikatne, przy wzroście od 22 cm do 25 cm i wadze od 4 kg do 7,2 kg, są zaskakująco wytrzymałe jak na swój rozmiar. Rasa ta uwielbia niemal każdego i jest czarującym, wesołym towarzyszem, który czerpie tyle samo radości z przebywania na Twoich kolanach, co z bardziej zabawnych momentów.

 

Shih tzu często wymaga szkolenia, ponieważ są notorycznie trudne do nauczenia w domu i nie są szczególnie dobre dla bardzo małych dzieci. Jeśli są traktowane zbyt brutalnie, mogą pęknąć i zaatakować, gdy ich cierpliwość się wyczerpie.