Spuchnięte ucho u psa ?

Infekcje uszu są jednym z najczęstszych powodów, dla których psy są zabierane do lekarza weterynarii. Infekcja ucha może być spowodowana przez bakterie, drożdże lub mieszankę obu tych czynników.

 

Zazwyczaj właściciel może zauważyć zaczerwienienie lub wydzielinę w kanale słuchowym. Ponieważ stan ten może być swędzący, a nawet bolesny, pies może potrząsać głową, starając się złagodzić to uczucie.

Spuchnięte ucho u psa ?

Jeśli Twój pies ma duży obrzęk na uchu, to prawdopodobnie jest to krwiak ucha. Najprawdopodobniej zauważyłeś nadmierne potrząsanie głową. Krwiaki uszu wymagają leczenia, w przeciwnym razie ucho stanie się mocno zbliznowaciałe i zdeformowane.

 

 

Jakie są objawy infekcji ucha?

Infekcje uszu są bolesne. Wiele psów potrząsa głową i drapie się po uszach, próbując w ten sposób złagodzić dyskomfort. Uszy często stają się czerwone i zaognione oraz wydzielają nieprzyjemny zapach. Często pojawia się czarna lub żółtawa wydzielina.

 

W przewlekłych przypadkach uszy mogą wyglądać jak skorupiaste lub zgrubiałe, a przewody słuchowe często ulegają zwężeniu z powodu przewlekłego stanu zapalnego.

 

Dog with Malassezia dermatitis

Co to jest krwiak osłuchowy?

Jeśli uważnie przyjrzysz się uszom swojego psa, prawdopodobnie zauważysz, że faktycznie opuchnięta część ucha to spodnia powierzchnia małżowiny usznej. Przy palpacji, większość psów wyczuwa sygnał bólowy a w uchu gromadzi się krew.

 

 

Dlaczego ucho psa puchnie do tak ogromnych rozmiarów?

Kiedy ucho psa jest nadmiernie drapane i potrząsane, drobne naczynia krwionośne pękają, powodując, że krew wypełnia przestrzeń w płatku ucha pomiędzy chrząstką a skórą. Płatek ucha puchnie więc pod wpływem nacisku, powodując typowe balonowe doznanie, którego wielu właścicieli może być świadkami.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego szczeniak zjada swoje odchody?

 

Krwiak małżowiny usznej a ropień ucha?

Nie należy mylić krwiaka osłuchowego z ropniem ucha. Podstawowym sposobem na rozróżnienie tych dwóch przypadków jest wizyta u lekarza weterynarii i wykonanie aspiracji igłowej.

 

W przypadku krwiaka ucha igła aspiruje krwisty płyn, natomiast w ropniu ucha aspirowana substancja będzie miała żółtawy, zielony odcień, sugerujący ropę.

 

Powszechne przyczyny i sposoby leczenia obrzęku ucha u psa.

Obrzęk jest tylko jednym z objawów problemów z uszami u psów. Inne objawy to drapanie lub wycieranie ucha o przedmioty, potrząsanie lub przechylanie głowy, nieprzyjemny zapach, wydzielina, zaczerwienienie, strupy lub skorupa, problemy z równowagą, chodzenie w kółko, dziwne ruchy gałek ocznych i wypadanie włosów wokół ucha.

 

How to Identify and Treat an Ear Infection in Your Dog

Do najczęstszych przyczyn obrzęku ucha u psów należą:

 

Roztocza ucha.

Mikroskopijne pasożyty, które żywią się woskiem i olejami wewnątrz ucha psa, roztocza są przyczyną większości problemów z uszami u szczeniąt i młodych psów, choć mogą się one przytrafić każdemu psu, niezależnie od wieku.

 

Poważne zakażenie roztoczami może całkowicie zablokować kanał słuchowy psa. Powikłania mogą obejmować krwiaki uszne — w których naczynia krwionośne w płatku ucha pękają w wyniku intensywnego drapania i potrząsania głową — lub poważne infekcje.

 

Aby wyleczyć roztocza, Twój pies może potrzebować delikatnego czyszczenia uszu, leków na receptę lub owadobójczych kropli do uszu. Ponieważ roztocza są zaraźliwe dla kotów i psów, wszystkie zwierzęta w domu powinny być poddane leczeniu. Postępuj zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii dotyczącymi czasu trwania leczenia i terminu ponownej kontroli.

 

 

 

Przeczytaj też:Czy pies może jeść wątróbkę?

 

Krwiaki uszne.

Są to twarde, opuchnięte masy na wewnętrznej stronie płatka ucha Twojego psa. Powstają one w wyniku pęknięcia naczynia krwionośnego w obrębie płatka ucha i krwawienia pomiędzy warstwami tkanki. Czasami są one spowodowane potrząsaniem głową lub drapaniem z powodu roztoczy, lub infekcji ucha, ale krwiaki mogą być również wynikiem działania czegoś obcego, co utknęło w uchu psa.

 

Leczenie krwiaka ucha obejmuje badanie weterynaryjne w celu ustalenia przyczyny krwiaka i odprowadzenie krwi, aby zapobiec deformacji ucha i powstawaniu blizn. Operacja jest zazwyczaj konieczna, aby zapobiec ponownemu wypełnieniu się płatka ucha krwią.

 

ucho psa

Infekcje ucha wewnętrznego lub zewnętrznego.

Mogą one również powodować obrzęk ucha u psów, jak również upławy, nieprzyjemny zapach i dyskomfort. Infekcje mogą być wynikiem ugryzienia przez psa, obecności ciała obcego w uchu psa, polipów, alergii, wody w uchu i innych problemów.

 

 

Jak leczy się infekcje uszu?

Wyniki badania otoskopowego i mikroskopowego zazwyczaj decydują o rozpoznaniu i przebiegu leczenia. Jeśli w przewodzie słuchowym znajduje się ciało obce, korek woskowinowy lub pasożyt, zostanie on usunięty.

 

Niektóre psy muszą być w tym celu poddane sedacji, aby umożliwić dokładne płukanie i czyszczenie ucha. U wielu psów występuje więcej niż jeden rodzaj infekcji np. bakterie i grzyby lub dwa rodzaje bakterii. Taka sytuacja wymaga zazwyczaj zastosowania wielu leków lub leków o szerokim spektrum działania.

 

Ważną częścią oceny pacjenta jest identyfikacja choroby podstawowej. Wiele psów z przewlekłymi lub nawracającymi infekcjami uszu ma alergie, lub niską funkcję tarczycy — niedoczynność tarczycy. Jeśli podejrzewa się chorobę podstawową, musi ona zostać zdiagnozowana i leczona, w przeciwnym razie zwierzę będzie nadal doświadczać przewlekłych problemów z uszami.

 

 

Leczenie krwiaka ucha u psa.

Bez leczenia, krwiak może zagoić się sam, po tym jak płyn zostanie powoli wchłonięty przez organizm, ale może również ulec zbliznowaceniu i przekształcić się w brzydko wyglądające kalafiorowate ucho. Istnieje wiele sposobów leczenia krwiaka ucha, ale zawsze wymaga on leczenia dwuczęściowego.

 

Pierwszą, kluczową częścią leczenia jest wyleczenie infekcji ucha, która jest źródłem problemu. Może to obejmować czyszczenie ucha w znieczuleniu, a następnie podanie kropli lub maści z antybiotykiem do przewodu słuchowego.

 

Drugą częścią leczenia jest leczenie samego krwiaka ucha. Istnieje kilka sposobów, aby to osiągnąć, a każdy lekarz weterynarii może mieć swoje ulubione opcje. Opcje leczenia obejmują:

 

  • Usunięcie płynu za pomocą strzykawki i igły — co może być ćwiczeniem z frustracji, ponieważ płyn może powracać wielokrotnie.
  • Wstrzyknięcie długo działającego kortyzonu do wnętrza krwiaka.
  • Umieszczenie kaniuli strzykowej, która pierwotnie była urządzeniem do leczenia infekcji w wymieniu krowy. Pozwala ona na wydostanie się płynu na zewnątrz.
  • Umieszczenie drenu, który również pozwala na wypłynięcie krwi.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy kaszlą?

 

Chirurgia.

Większość z tych opcji obejmuje wykonanie jednego lub kilku nacięć wewnątrz płatka ucha, usunięcie krwiaka i zszycie lub zaszycie skóry. Ta ostatnia opcja operacja polega na założeniu szwów na całej długości od środka płatka ucha do zewnątrz. Czasami wokół ucha i całej głowy zakładany jest bandaż.

 

 

Jak ważne jest leczenie infekcji ucha?

Psy z zapaleniem ucha są niekomfortowe. Ich uszy są źródłem nieustannego bólu, często je drapią i potrząsają głową. Może to powodować stan zwany krwiakiem małżowiny usznej, w którym naczynia krwionośne w płatku ucha pękają, powodując bolesny obrzęk wymagający leczenia chirurgicznego. Głębokie infekcje ucha mogą uszkodzić lub pęknąć błonę bębenkową, powodując infekcję ucha wewnętrznego, a nawet trwałą utratę słuchu.

 

 

Rekonwalescencja po wystąpieniu krwiaka ucha u psa

Oprócz leków leczących zapalenie ucha mogą zostać podane leki przeciwbólowe i doustne antybiotyki. Co ważne, przez cały czas należy nosić plastikowy stożek kołnierz dla psa, aby uniemożliwić pacjentowi dalsze drapanie ucha lub ocieranie się o podłogę czy meble.

 

 

Profilaktyka jak zapobiegać obrzękowi ucha?

Psy z nisko zawieszonymi uszami są w grupie podwyższonego ryzyka, ponieważ są bardziej narażone na uszkodzenia w wyniku uderzania i drapania. Psy podatne na infekcje uszu i pasożyty mają większe szanse na powstanie krwiaka, ponieważ objawy tych problemów będą je podrażniać.

 

Jeśli krwiak zostanie zdiagnozowany, bardzo ważne jest, aby leczyć wszelkie inne związane z nim problemy takie jak infekcje ucha, aby zapobiec powtórzeniu się tej samej sytuacji.

 

Jeśli Twój pies ma spuchnięte ucho, zazwyczaj najlepiej jest udać się do weterynarzy, aby mógł doradzić Ci, jak najlepiej sobie z tym poradzić i rozpocząć leczenie.