Skręt żołądka u psa.

Wzdęcia u psów to częste schorzenie, które może być niebezpieczne, a nawet śmiertelne. Psy, które na nią zapadły, wymagają natychmiastowego leczenia. Poznaj objawy, dzięki którym będziesz mógł rozpoznać, kiedy Twój pupil potrzebuje pomocy.

 

 

Skręt żołądka u psa.

Wzdęcie, znany również jako skręt żołądka, a także jako zespół rozszerzenia żołądka, jest zagrażającym życiu zaburzeniem, które występuje, gdy żołądek psa wypełnia się gazem i ulega skręceniu. Występuje głównie u ras o głębokiej klatce piersiowej.

 

Zdarza się, gdy żołądek psa wypełnia się gazem, jedzeniem lub płynem, co powoduje jego rozszerzenie. Żołądek wywiera nacisk na inne narządy. Może to powodować niebezpieczne problemy, w tym:

 • Zmniejszony przepływ krwi do serca i żołądka.
 • Rozdarcie ściany żołądka.
 • Trudniejsze oddychanie.

 

W niektórych przypadkach żołądek psa może się obracać lub skręcać, co weterynarze nazywają rozszerzeniem żołądka. Powoduje to uwięzienie krwi w żołądku i blokuje jej powrót do serca i innych części ciała. Może to doprowadzić psa do szoku.

 

 

Co robi skręt żołądka u Twojego psa?

Wzdęcie zaczyna się, gdy z nieznanych przyczyn żołądek psa skręca się sam z siebie i rozszerza wypełniając się płynem, treścią i gazem. Nie jest jasne, czy najpierw dochodzi do skrętu, czy do rozszerzenia żołądka.

 

Powoduje to ucisk naczyń krwionośnych, ograniczając przepływ krwi do narządów takich jak serce i żołądek. Niektóre powikłania mogą wystąpić kilka dni po leczeniu. Wzdęcia są drugą, po raku, główną przyczyną śmierci u psów.

 

 

Czy wzdęcie zawsze jest stanem nagłym?

Chociaż zdarzają się łagodne przypadki skrętów żołądka u psów, to jednak należy je traktować jako poważny problem medyczny. Bez odpowiedniego leczenia może to być śmiertelne. W związku z tym nawet jeśli objawy nie wydają się poważne, powinieneś jak najszybciej zabrać swojego psa na wizytę do weterynarza.

 

 

 

Przeczytaj też:Kiedy można wykąpać szczeniaka?

 

Jak mogę stwierdzić, że mój pies ma wzdęcia?

Tak jak w przypadku każdego nagłego wypadku z udziałem psa, jeśli podejrzewasz, że coś jest nie tak, natychmiast porozmawiaj z weterynarzem, ponieważ czas ma kluczowe znaczenie.

USMC-12393

 

Oznaki, na które należy zwrócić uwagę:

 • Niepokój: chodzenie w kółko lub próby bycia chorym, bez powodzenia, mogą być znakami ostrzegawczymi.
 • Problemy z oddychaniem: rozszerzony żołądek uniemożliwia psu prawidłowe oddychanie.
 • Ślina: zwróć uwagę na ślinotok lub ślinę z pyska Twojego psa
 • Wzdęcie jelit: jeśli zauważysz rozdęty brzuch, szybko poszukaj porady

 

 

Leczenie skrętu żołądka u psa.

Jeśli Twój psi towarzysz wykazuje wszystkie klasyczne objawy skrętu żołądka, jest to stan zagrażający życiu i musisz natychmiast zabrać swojego zwierzaka do lekarza weterynarii. Lekarzy weterynarii oceni Twojego psa i wykona zdjęcie rentgenowskie w celu potwierdzenia.

 

Jeśli Twój pies jest w stanie wstrząsu, założy mu cewnik dożylny, aby podawać płyny i leki, które ustabilizują stan zwierzęcia przed operacją.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak nauczyć psa dawać głos?

 

Leczenie różni się w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Jeśli Twój zwierzak nie doświadcza skrętu żołądka, lekarz weterynarii może włożyć rurkę do gardła, aby uwolnić nagromadzone ciśnienie. Skręt żołądka stwierdzony na zdjęciu rentgenowskim może uniemożliwić wprowadzenie rurki do gardła.

 

W przypadku skrętu żołądka konieczna będzie operacja w trybie nagłym. Poza operacją pies będzie potrzebował ciągłego podawania płynów przez kroplówkę oraz leków.

 

Dobrą wiadomością jest to, że jak w przypadku każdego schorzenia, im wcześniej wykryjesz objawy, tym lepiej.

 

Zapobieganie polega na upewnieniu się, że Twoje futrzane dziecko je na wysokości oczu, nie bawi się zaraz po posiłku i upewnia się, że spożywa dobrze zbilansowane posiłki 2-3 małe posiłki dziennie. W przypadku ras wysokiego ryzyka może również wykonać zabieg chirurgiczny zwany gastropeksją.

 

Jest to zabieg, podczas którego lekarzy weterynarii przytwierdza żołądek do ściany ciała, co znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo jego skręcenia.

 

pies lezy na brzuchu

Zapobieganie skrętu żołądka.

Bądź świadomy oznak, na które należy zwracać uwagę.

 • Karm większe psy dwoma lub trzema mniejszymi posiłkami dziennie.
 • Nie pozwalaj psu na ćwiczenia po jedzeniu lub po wypiciu dużej ilości napoju
 • Staraj się zniechęcać psy do szybkiego jedzenia, oddzielając je od siebie w porze karmienia.
 • Wypróbuj specjalnie wyprofilowaną miskę do karmienia, która spowalnia jedzenie.

 

 

Czy niektóre psy są bardziej podatne na skręt żołądka niż inne?

Statystycznie wiemy, że rasy o dużej, głębokiej klatce piersiowej są bardziej podatne na skręt żołądka. Do ras predysponowanych należą: dobermany, bernardyny, setery irlandzkie, pudle, pinczery dobermańskie i owczarki staroangielskie. Należy jednak zauważyć, że każdy pies może mieć wzdęcia, nawet jamniki.

 

Stan ten występuje najczęściej dwie do trzech godzin po zjedzeniu dużego posiłku, chociaż wzdęcia i skręt żołądka mogą wystąpić w dowolnym momencie.

 

 

Przeczytaj też:Co to znaczy, kiedy pies podszczypuję?

 

 

Dodatkowe fakty na temat skrętu żołądka:

Rozszerzenie żołądka wzdęcie, zazwyczaj bez rozdęcia skrętu, zdarza się czasami u starszych małych psów.

 

Rozszerzony żołądek wypycha tylną część klatki piersiowej, przez co pies wydaje się spuchnięty lub wzdęty. Jest to najbardziej widoczne po lewej stronie. Delikatne stukanie w obrzęk tuż za ostatnim żebrem często wywołuje pusty, przypominający bęben dźwięk.

 

Powiększony brzuch uciska na przeponę i oddychanie staje się utrudnione.

 

Spuchnięty żołądek naciska na większe naczynia krwionośne w jamie brzusznej i krążenie jest poważnie zagrożone, co prowadzi do wstrząsu systemowego.

 

Ostatecznie pies zapada się, a rozdęty brzuch staje się łatwo widoczny, kiedy pies leży na boku.

 

 

Czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia wzdęć:

 • Karmienie tylko jednym posiłkiem dziennie.
 • Występowanie wzdęć w rodzinie tzn. rodzic lub rodzeństwo, które cierpiało na tę chorobę.
 • Szybkie jedzenie.
 • Chudość lub niedowaga.
 • Lękliwy, niespokojny lub nerwowy temperament.
 • Historia agresji w stosunku do ludzi lub innych zwierząt.
 • Samce są bardziej narażone na wzdęcia niż samice.
 • Starsze psy w wieku powyżej 7 lat były grupą najwyższego ryzyka w ostatnim badaniu.
 • Jedzenie nawilżonej suchej karmy, zwłaszcza jeśli jako konserwant stosowany jest kwas cytrynowy.

 

Lecture 7.2 Gastric Dilatation and Volvulus

Czynniki zmniejszające ryzyko wystąpienia skrętu żołądka:

 • Jedzenie dwóch lub więcej posiłków dziennie.
 • Dodawanie do diety psów karmy z puszki.
 • Zrelaksowany, zadowolony lub spokojny temperament.

Podawanie suchej karmy zawierającej bogate w wapń mączki mięsne takie jak mączka mięsna/jagnięca, mączka rybna, mączka z produktów ubocznych z kurczaka, mączka mięsna lub mączka kostna wymienione w pierwszych czterech składnikach na liście składników.

 

 

Jak wygląda leczenie skrętu żołądka?

Po przybyciu do kliniki weterynaryjnej lub szpitala ratunkowego lekarz weterynarii oceni Twojego zwierzaka. Pierwszym krokiem jest wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby ocenić, czy żołądek jest po prostu rozszerzony, czy też jest skręcony. Jeśli żołądek jest skręcony, natychmiastowa operacja jest jedyną opcją leczenia.

 

Psy ze skrętem żołądka są w szoku, lub mogą być w szoku, więc podawane będą płyny. Ponieważ jest to również niezwykle bolesny stan, środki przeciwbólowe są podawane szybko.

 

Następnie lekarz weterynarii uwolni ciśnienie, które wytworzyło się w żołądku, albo przez wprowadzenie sondy żołądkowej, albo przez wprowadzenie dużej igły do żołądka i uwolnienie gazu. Poprawia to przepływ krwi i pomaga w ustabilizowaniu pacjenta przed operacją.

 

Jest to bardzo trudna i skomplikowana operacja, wymagająca wysokich umiejętności, ścisłego nadzoru anestezjologicznego i podawania wielu leków. Podczas operacji, oprócz rozkręcenia żołądka, sprawdzane są również otaczające go organy, w tym żołądek i śledziona, aby sprawdzić, czy nie doszło do żadnych uszkodzeń.

 

Oprócz prawidłowego ułożenia żołądka podczas operacji lekarz weterynarii wykona również zabieg zwany gastropeksją, podczas którego żołądek zostanie zszyty do wewnętrznej strony ściany jamy brzusznej, aby zapobiec jego ponownemu skręceniu w przyszłości.

 

Po operacji Twoje zwierzę będzie ściśle monitorowane przez kilka dni pod kątem objawów infekcji, nieprawidłowości w pracy serca, owrzodzenia lub perforacji żołądka oraz uszkodzenia trzustki, lub wątroby. Konieczne może być również podawanie antybiotyków i dodatkowych leków.

 

U niektórych psów ze skrętem żołądka rozwija się krwawienie zwane rozsianym wykrzepianiem wewnątrznaczyniowym, w którym małe skrzepy zaczynają się rozwijać w naczyniach krwionośnych psa. Jest to powikłanie zagrażające życiu, które wymaga leczenia na oddziale intensywnej terapii.

 

Tętno i rytm serca Twojego psa będą ściśle monitorowane przez cały okres leczenia, ponieważ u niektórych psów ze skrętem żołądka może dojść do rozwoju arytmii serca. Psy, które już mają problemy z sercem, najprawdopodobniej otrzymają leki, które pomogą im kontrolować stan zdrowia.