Rozwój szczeniaka tydzień po tygodniu 1 tydzień do 2 roku życia.

Młode szczeniaki wymagają szczególnej opieki. W wieku tygodnia szczenię jest jeszcze noworodkiem i jest bardzo zależne od swojej matki. W ciągu najbliższych tygodni szczenię zacznie wyrastać z okresu niemowlęcego i stanie się młodym szczeniakiem.

 

Wiele ekscytujących zmian zachodzi u szczeniąt w wieku od jednego do 24 tygodni.

 

 

1. Tydzień 1.

Tygodniowe szczenię ma w pełni funkcjonalny zmysł węchu. Szczenięta w tym wieku wykorzystują swój zmysł węchu do odnajdywania sutków matki oraz do odnajdywania swoich towarzyszy z miotu. Większość szczeniąt otwiera oczy częściowo lub całkowicie w ciągu siedmiu do czternastu dni od narodzin.

 

Jednak ich siatkówka jest słabo rozwinięta i widzenie jest dość słabe. Ponadto, w tym czasie rozpoczyna się okres socjalizacji szczeniąt z psami.

 

Okres socjalizacji psów trwa od 12 do 16 tygodni! Oznacza to, że wczesna socjalizacja z kolegami z miotu jest kluczowa dla rozwoju psychicznego szczeniaka.

 

 

Przeczytaj też:Biegunka u psa z krwią?

 

szczeniak rosnie

2. Szczenięta w wieku 2 tygodni.

W ostatnim tygodniu rozwoju szczeniąt zaszły duże zmiany. Szczeniaki w wieku 2 tygodni często mają w pełni otwarte oczy, lub przynajmniej częściowo otwarte.

 

Uszy otwierają się również w tym momencie, więc szczeniak zaczyna słyszeć. Dwa tygodnie życia i szczenięta oczy są teraz otwarte! Widać, że ich oczy są teraz otwarte i szczenięta zaczynają wyglądać trochę bardziej jak pies.

 

Hodowca będzie teraz więcej zajmował się szczeniętami. Jest to ekscytujący etap rozwoju szczeniąt! Większość szczeniąt jest odrobaczana po raz pierwszy w wieku dwóch tygodni.

 

Ale na tym nie koniec. Wkrótce wszystko stanie się o wiele bardziej interesujące. W pewnym momencie, między drugim a trzecim tygodniem życia, szczenięta zaczną wstawać.

 

 

Przeczytaj też:Jak należy bawić się ze szczeniakiem?

 

suka i szczeniak

3. Tydzień 3.

Po urodzeniu kanały słuchowe szczeniąt są zamknięte, więc na początku świat jest dla nich bardzo cichym miejscem. Gdy szczenięta mają 3 tygodnie, kanały słuchowe zaczynają się otwierać i po raz pierwszy słyszą głos matki i twój.

 

Chodzenie. Jasne, są chwiejne i niezbyt skoordynowane, ale zanim szczenięta skończą 3 tygodnie, eksperymentują ze wstawaniem na łapy i chodzeniem i potykaniem się? Dookoła.

 

Czas na zęby! Około 21 dnia życia szczeniakom zaczynają wyrastać maleńkie i bardzo ostre zęby. Zęby te nie pozostaną na miejscu i zostaną zastąpione przez solidniejsze zęby dorosłego szczeniaka w wieku około 3 lub 4 miesięcy. Zanim szczenięta osiągną wiek około 8 miesięcy czasem mniej, powinny mieć już pełne uzębienie.

 

 

4. Tydzień 4.

W wieku czterech tygodni szczenięta powinny już umieć chodzić, biegać i bawić! Słyszą, wąchają i widzą, a ich kły rosną obok siekaczy. Kiedy się bawią, czterotygodniowe szczeniaki zaczynają pokazywać charakterystyczny język ciała, taki jak ukłony, a także warczenie. Czterotygodniowe szczenięta są znacznie bardziej niezależne.

 

W tym wieku szczenięta rozpoczynają proces odstawiania od piersi, przechodząc od mleka do pokarmów stałych w małych odstępach czasu. Czterotygodniowe szczenięta uczą się także kontrolować oddawanie moczu. Czwarty tydzień oznacza koniec fazy przejściowej dla szczeniąt. Wreszcie, w wieku 4 tygodni szczenięta powinny zostać ponownie odrobaczone.

3 Easy Things to Teach your NEW PUPPY!

 

5. 5 i 6 tydzień życia szczeniaka.

W wieku pięciu tygodni matka spędza więcej czasu z dala od swoich szczeniąt. Szczenięta jedzą teraz stały pokarm kilka razy dziennie i stopniowo odzwyczajają się od zależności od jej mleka.

 

Szczenięta nadal będą ssać z zachwytem, kiedy matka wróci, a ona będzie teraz często karmić je na stojąco i tylko przez krótki czas. Będzie również uczyć szczenięta, aby nie gryźć zbyt mocno.

 

Jest to kluczowy moment w rozwoju relacji szczeniąt z ludźmi. Powinny więc one coraz częściej spędzać czas z ludźmi i uczyć się oswajać z dźwiękami i widokami środowiska, w którym żyje ludzka rodzina.

 

Szczenięta wychowywane w hodowli muszą być od tej pory regularnie wprowadzane do środowiska domowego, aby wyrosły na pewne siebie, przyjazne psy.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego szczeniak zjada swoje odchody?

 

 

6. Tydzień 7.

Niektóre szczenięta kończą proces odsadzania w wieku 7 tygodni. Ponadto, w wieku 7 tygodni szczeniak przechodzi okres socjalizacji z człowiekiem. Jest to najbardziej krytyczny okres dla socjalizacji szczeniaka z ludźmi!

 

W tym czasie bardzo ważne jest, abyś pomógł swojemu szczeniakowi w pozytywny sposób zaaklimatyzować się do wszystkich rodzajów dźwięków, widoków i zapachów. Właściwa socjalizacja może sprawić, że szczeniak nie będzie bał się np. dzieci.

szczeniak sie lize

 

7. 8 tydzień życia szczeniaka.

Dla większości szczeniąt jest to pierwszy tydzień w nowym domu. Trwa teraz trening czystości, a plany socjalizacji szczeniąt są w trakcie realizacji. Większość szczeniąt trafia do nowych domów w wieku 8 tygodni.

 

Jeśli twój 8-tygodniowy szczeniak nie miał pierwszego szczepienia przed odebraniem go z domu, musisz je wykonać w ciągu pierwszego dnia lub dwóch. W każdym razie dobrze jest go przebadać u lekarza weterynarii.

 

To ekscytujący czas, jeśli chodzi o etapy rozwoju szczeniąt! Ale będą pewne wyzwania związane z osiedlaniem się nowych właścicieli szczeniąt i pewne przystosowania nowego szczeniaka do życia bez matki i rodzeństwa.

 

 

8. Tydzień 9 i 10.

W wieku od 9 do 12 tygodni szczeniak potrzebuje kolejnej serii szczepień. Składa się ona ze szczepionek przeciwko nosówce, adenowirusowi, parainfluenzie i parwowirozie. W tym czasie powinien się też zakończyć okres strachu u twojego szczeniaka.

 

 

9. 11 i 12 tydzień

Podobnie jak małe dziecko, szczeniak w tym wieku jest jak gąbka, która chłonie informacje i doświadczenia. Ważne jest jednak, aby w miarę możliwości unikać przerażających lub bolesnych doświadczeń. A kiedy takie rzeczy już się zdarzą, rozśmieszaj szczeniaka, obsypuj go pochwałami i ogólnie reaguj pozytywnie, aby rozwiać jego lęki.

 

Najbardziej satysfakcjonujące w tym okresie jest to, że jest to czas, kiedy szczenięta bardzo mocno przywiązują się do swoich ludzi. Tworzysz więź na całe życie.

 

wychowanie szczeniaka

10. Okres dojrzewania u szczeniąt: od 12 do 24 tygodnia życia.

Od około 12 tygodnia szczeniak jest mniej bojaźliwy, staje się bardziej ciekawski i niezależny. Ma wiele do odkrycia, w tym swoje miejsce w rodzinnym porządku dziobania. Cechy osobowości, takie jak dominacja i uległość, pojawiają się wraz z nabywaniem umiejętności społecznych.

Pojawiają się również jego stałe zęby, co oznacza żucie, żucie i jeszcze więcej żucia. Jest to jeden ze sposobów odkrywania świata przez szczenięta, więc zabawki do żucia staną się domowym niezbędnikiem.

 

Kontynuuj socjalizację, wystawiając swojego pupila na kontakt z nowymi ludźmi, miejscami i innymi zwierzętami. Jeśli będziesz go uważnie obserwować, szybko zaczniesz rozumieć jego mowę ciała i sygnały, że czuje się nieswojo lub jest przestraszony.

 

Wystawianie szczeniaka na nowe rzeczy w kontrolowany sposób pomoże mu poczuć się pewnie i bezpiecznie. Wraz z nowo odkrytą pewnością siebie i rosnącą niezależnością, szczeniak zacznie odkrywać nowe rzeczy z dala od ciebie.

 

 

11. Ustanowienie hierarchii w grupie: 4-6 miesięcy.

W tym okresie szczenięta rosną bardzo szybko, a ty możesz zauważyć codzienne zmiany. Mimo że szczenięta są bardzo energiczne, nie należy zbytnio ćwiczyć, bo można przesadzić. Między sobą szczenięta zaczynają używać rankingu w strukturze grupy — to znaczy, że zaczynają sprawdzać, gdzie pasują.

 

Szczeniaki mogą doświadczyć kolejnej fazy strachu, która trwa około miesiąca i wydaje się pojawiać znikąd. Ponownie, jest to całkowicie normalna część rozwoju szczenięcia i nie ma się czym martwić.

zabawa ze szczeniakiem

 

12. Etap dorastania i kontynuacja szkolenia i socjalizacji: 6-12 miesięcy.

Jak większość nastolatków, szczenięta są bardzo hałaśliwe, więc kontynuuj proces szkolenia i socjalizacji swojego psa w tej fazie. Socjalizacja i szkolenie są niezbędne, jeśli chcesz, aby twój szczeniak czuł się komfortowo i zachowywał się dobrze w miejscach publicznych, takich jak parki dla psów i plaże, lub gdziekolwiek, gdzie spotka nowe psy i nowych ludzi.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego wychowanie szczeniaka jest takie trudne?

 

13. Dojrzałość społeczna i ciągłe szkolenie: 1-2 lata.

W tym wieku twój pies osiągnął już dorosłość, ale zmiany w preferencjach społecznych i nawykach mogą pojawić się nawet do drugiego roku życia. Stałe szkolenie zapewni pełne szacunku i zabawy relacje pomiędzy psem a wszystkimi członkami rodziny, co sprawi, że posiadanie zwierzęcia w rodzinie będzie codzienną przyjemnością.

 

 

Czy lepiej jest kupić szczeniaka w wieku 8, czy 12 tygodni?

Większość hodowców zgadza się, że 8 lub 12 tygodni to równie akceptowalny wiek do odesłania szczeniąt do domu. To, czy szczenięta opuszczają młodszy, czy starszy wiek zależy ostatecznie od preferencji hodowcy.

 

Osiem tygodni to tradycyjny wiek, w którym szczenięta opuszczają swoje matki. W wieku ośmiu tygodni szczenięta jedzą stały pokarm, nie potrzebują już karmienia i są w pełni sprawne ruchowo. Powinny być również dobrze z socjalizowane z ludźmi i innymi psami w tym wieku, jeśli hodowca dołożył starań. Z drugiej strony, niektórzy hodowcy wolą trzymać swoje szczeniaki do 12 tygodni. Jest to szczególnie częste u hodowców ras zabawkowych.

 

Rasy zabawkowe mogą być dość delikatne i wolniej dojrzewać w porównaniu z rasami średnimi i dużymi. Kilka dodatkowych tygodni spędzonych z kolegami z miotu może być bezpieczniejsze dla mniejszych szczeniąt. Ponadto, odpowiedzialny hodowca upewni się, że jego 12-tygodniowe szczenięta są dobrze z socjalizowane i samodzielne, zanim wyśle je do nowego domu.

 

szczeniak owczarka niemieckiego

W jakim wieku szczenięta są najgorsze?

Około piątego lub szóstego miesiąca życia szczenię przechodzi przez fazę dojrzewania, która trwa do 18 miesiąca życia. Niestety, średni wiek szczeniąt trafiających do schronisk dla zwierząt to 18 miesięcy.

 

Według jednego z badań, wiek psów trafiających do publicznych schronisk obniża się z każdym rokiem. Jest to częściowo spowodowane fazą dojrzewania, przez którą przechodzą szczenięta, gdy wyrastają na dojrzałych dorosłych. Szczenięta stają się nastolatkami w wieku od pięciu do sześciu miesięcy. Faza ta kończy się zazwyczaj około 18 miesiąca życia.

 

Przy odrobinie wiedzy i przygotowania, przekonasz się, że możesz poradzić sobie ze zmianami zachodzącymi w twoim nastoletnim szczeniaku, zachowując przy tym nienaruszony związek. Oznacza to, że twój szczeniak może mniej cię słuchać, wędrować dalej podczas spaceru i będzie mniej skłonny do reagowania, gdy go zawołasz. Niektórzy właściciele zauważają, że ich szczeniaki w tym czasie zapominają o szkoleniu.

 

Ważne jest, abyś nie karał swojego dorastającego szczeniaka w tym trudnym okresie. Wróć do podstaw szkolenia i bądź świadomy, że w tym czasie ma miejsce również kolejny okres strachu.