Rana po kleszczu u psa?

Znalezienie kleszcza na swoim psie może wywołać u Ciebie uczucie obrzydzenia i niepokoju. Może na samą myśl skręca Ci się żołądek. A może martwisz się o ryzyko, jakie kleszcze stanowią zarówno dla Twojego zwierzęcia, jak i Twojej rodziny. Ale jedna rzecz jest pewna — kleszcze są bezsprzecznie strasznym wrogiem.

 

 

Rana po kleszczu u psa pielęgnacji.

Umyj ręce, oczyść ranę zwierzęcia środkiem antyseptycznym i upewnij się, że pęseta została wyczyszczona alkoholem izopropylowym. Obserwuj miejsce, w którym był kleszcz, aby sprawdzić, czy nie pojawiło się zakażenie. Jeśli skóra pozostaje podrażniona lub zainfekowana, umów się na wizytę u lekarza weterynarii.

 

 

Jak wyglądają kleszcze na psach?

Kleszcz jest malutki w dotyku, przypomina twardy guzek na skórze psa i jest zazwyczaj ciemnobrązowy lub czarny. W zależności od stadium rozwoju, niektóre kleszcze mają sześć nóg larwy lub osiem nóg nimfy i osobniki dorosłe.

 

Jeśli były one na Twoim psie przez jakiś czas, mogą być wzdęte od karmienia się krwią psa i wydają się być jasnobrązowe lub szare. W takich przypadkach kleszcza można łatwo pomylić z małym guzkiem skórnym lub cystą.

 

Kleszcze zazwyczaj znajdują się w pobliżu szyi, głowy, uszu i w zagłębieniach pod nogami psa. Większość ludzi zauważa kleszcze dopiero wtedy, gdy te stworzenia przyczepią się do psa, aby się pożywiać krwią. Ale ważne jest, aby wiedzieć, że kiedy kleszcze dostaną się na psa, często będą poruszać się po ciele, szukając najlepszego miejsca do ugryzienia i pożywienia się krwią.

 

 

Przeczytaj też:Kogo pies uważa za pana?

 

szary kleszcz na trawie

 

Oznaki, że Twój pies ma kleszcza.

Jeśli zaczniesz obserwować następujące objawy, Twój pies może mieć kleszcza gdzieś na ciele:

 

  • Lizanie i żucie: Twój pies może lizać i żuć określone miejsce na swoim ciele, w którym znajduje się kleszcz.
  • Czerwona, zapalna skóra: Czasami, skóra wokół osadzonego kleszcza może stać się opuchnięta, zaogniona i czerwona.
  • Anemia: Jeśli pies, zazwyczaj pies mniejszej rasy lub szczeniak, jest zaatakowany dużą ilością kleszczy, kleszcze mogą wypić tak dużo krwi, że pies staje się anemiczny. Psy z kleszczami mogą mieć blade dziąsła i być ospałe.
  • Strupy: W skórze Twojego psa może być osadzony kleszcz, jeśli znajdziesz przypadkowe strupy na ciele swojego pupila.
  • Potrząsanie głową: Kleszcze czasami wpełzają do kanału słuchowego psa lub przyczepiają się do zewnętrznej klapki ucha, a jednym ze wskazań może być potrząsanie głową.
  • Paraliż kleszczowy: W rzadkich sytuacjach, niektóre kleszcze mogą wstrzyknąć toksynę do organizmu psa podczas żerowania, powodując osłabienie i paraliż nóg i ciała. Choć jest to niepokojące, usunięcie kleszcza przywróci funkcje organizmu psa.
  • Choroba kleszczowa: Jeśli pies zachoruje na chorobę kleszczową, zanim właściciel zauważy objawy, kleszcza już dawno nie będzie. Dzieje się tak dlatego, że objawy choroby kleszczowej pojawiają się zazwyczaj dopiero po kilku miesiącach od ukąszenia kleszcza. W takich przypadkach można zauważyć gorączkę, zmęczenie, przesunięcie kulawizny, bladość dziąseł i trudności w oddychaniu.
  • Choroba borelioza: Ta dobrze znana choroba przenoszona przez kleszcze może powodować depresję, utratę apetytu, gorączkę, obrzęk węzłów chłonnych i niewydolność nerek.

 

 

Czy po ukąszeniu kleszcza muszę zabrać psa do weterynarza?

Większość lekarzy weterynarii twierdzi, że nie ma potrzeby zabierania psa do weterynarza po ukąszeniu kleszcza, ale należy obserwować psa pod kątem oznak i objawów boreliozy przez kilka następnych tygodni lub miesięcy. Możesz być spokojny wiedząc, że tylko 10% psów, które zachorują na boreliozę, będzie miało objawy choroby.

 

Jeśli jednak u Twojego psa pojawi się gorączka, senność, kulawizna lub obrzęk węzłów chłonnych, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Może on przeprowadzić test na obecność przeciwciał specyficznych dla bakterii Borrelia, które wywołują boreliozę. Test może wymagać powtórzenia za 4 tygodnie, ponieważ może upłynąć trochę czasu, zanim przeciwciała zaczną się rozwijać w odpowiedzi na infekcję.

 

Jeśli wynik testu będzie pozytywny, lekarz weterynarii prawdopodobnie przeprowadzi bardziej precyzyjny test w celu określenia poziomu przeciwciał. Może również sprawdzić krew i mocz, aby ocenić funkcjonowanie nerek. Po otrzymaniu wszystkich wyników lekarz weterynarii może nadal czekać i obserwować sytuację, zanim rozpocznie leczenie, ponieważ leczenie nie zawsze jest zalecane, jeśli pies nie ma objawów.

 

w pelni rozwiniety kleszcz ktory sie opil krwii

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies szczeka?

 

Pierwsze ugryzienie kleszcza.

Kleszcze przyczepiają się do Twojego psa poprzez ugryzienie przez skórę, a następnie żywią się krwią Twojego pupila. Jeśli poczujesz guzek na sierści psa, rozsuń ją, aby sprawdzić, czy nie jest to kleszcz. Gdy kleszcze żerują, ich ciała stają się nabrzmiałe; mogą mieć wielkość od główki szpilki do wielkości winogrona. Większość kleszczy jest czarna lub ciemnobrązowa i możesz być w stanie zobaczyć nogi kleszcza, gdy jest on przyczepiony do Twojego psa.

 

Bardzo ważne jest, aby szybko usunąć kleszcza, ponieważ może on przenieść chorobę na psa w ciągu 3-6 godzin od ukąszenia. Aby usunąć kleszcza, użyj pęsety i wyciągnij go za głowę, a nie za ciało. Usuń kleszcza zdecydowanym ruchem w górę i postaraj się nie pozostawić w ciele psa żadnych części ciała.

 

Jeśli nie usuwałeś wcześniej kleszcza lub masz pytania, jak to zrobić prawidłowo, najlepiej udaj się do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz weterynarii pokaże Ci, jak prawidłowo usunąć kleszcza, aby zmniejszyć szanse na przeniesienie choroby na psa w tym procesie.

 

 

Jak usuwać kleszcze u psów?

Bądź ostrożny przy usuwaniu kleszcza. Chwyć go pęsetą mocno za głowę, lub jak najbliżej skóry psa i powoli wyciągnij do tyłu. Nigdy nie wykręcaj, nie naciskaj, nie przypalaj ani nie nakładaj drażniących substancji, takich jak spirytus, na przyczepionego kleszcza, ponieważ może to spowodować, że pasożyt wydali zawartość swojego przewodu pokarmowego, wywołując niepożądany efekt podskórny.

 

 

Dezynfekcja.

Pamiętaj, że każdy kontakt z krwią kleszcza może potencjalnie przenieść infekcję na Twojego psa lub nawet na Ciebie. Traktuj obszar z trzyprocentowym nadtlenkiem wodoru, wspólnego środka dezynfekującego. Jest on zalecany w przypadku ukąszeń kleszczy, ponieważ zawarty w nim tlen niszczy bakterie boreliozy.

 

Nadtlenek wodoru może być swobodnie wylewany na ukąszenia psów jasnowłosych trzymać z dala od oczu i stosować bezpośrednio na skórę!, ale ponieważ jest to wybielacz, metoda ta nie jest zalecana w przypadku psów czarnych lub ciemnowłosych. Zastosowanie kroplomierza do oczu w celu nałożenia wody utlenionej bezpośrednio na ugryzienie pomaga zapobiec niepożądanemu wybieleniu.

 

 

Czy borelioza może dotyczyć również ludzi?

Ludzie nie zarażają się nią bezpośrednio od psów. Chorobę tę wywołują u nich te same kleszcze, które przenoszą ją na psy. Dlatego zapobieganie kontaktowi z kleszczami jest ważne dla Ciebie i Twojego psa.

 

How To Take A Tick Off Your Dog - Professional Dog Training Tips

Jakie są objawy kliniczne choroby boreliozy?

U niektórych osób z boreliozą w ciągu trzech do trzydziestu dni w miejscu ukąszenia pojawia się charakterystyczna wysypka w kształcie byczego oka. W takim przypadku choroba może być łatwo zdiagnozowana we wczesnym stadium. Objawy choroby są jednak trudniejsze do wykrycia u zwierząt niż u ludzi. Charakterystyczna wysypka nie rozwija się u psów ani kotów.

 

Wiele psów dotkniętych chorobą boreliozy jest zabieranych do weterynarza, ponieważ wydaje się, że doświadczają uogólnionego bólu i przestały jeść. Dotknięte psy zostały opisane tak, jakby chodziły po skorupkach jaj. Często zwierzęta te mają wysoką gorączkę.

 

Psy mogą również zacząć kuleć. Ta bolesna kulawizna często pojawia się nagle i może przechodzić z jednej nogi na drugą. Jeśli nie jest leczona, może w końcu zniknąć, tylko po to, aby powrócić tygodnie lub miesiące później.

 

Niektóre zwierzęta są zarażone boreliozą przez ponad rok, zanim pojawią się u nich objawy. W tym czasie choroba może być już szeroko rozpowszechniona w całym organizmie. Niespecyficzne objawy, które mogą wskazywać na to, że borelioza atakuje nerki to wymioty, senność, brak apetytu i utrata wagi. Postać nerkowa choroby jest mniej powszechna, ale często śmiertelna.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies wyje?

 

 

Jak rozpoznaje się boreliozę?

Psy z kulawizną, opuchniętymi stawami i gorączką są podejrzane o boreliozę. Jednakże inne choroby mogą również powodować te objawy. Istnieje kilka badań krwi, które mogą być użyte do potwierdzenia. Pierwszym z nich jest test na obecność przeciwciał, który lekarz weterynarii może wykonać w klinice przy użyciu specjalnego zestawu testowego. Test ten wykrywa obecność przeciwciał powstałych w wyniku kontaktu z organizmem.

 

Test może być fałszywie ujemny, jeżeli pies jest zarażony, ale nie wytworzył jeszcze przeciwciał, lub jeżeli nigdy nie wytworzył wystarczającej ilości przeciwciał, aby wywołać reakcję dodatnią. Zaleca się wykonanie testu nie wcześniej niż po 4 tygodniach od ukąszenia kleszcza.

 

Niektóre psy, które były zarażone przez długi okres czasu, mogą nie mieć już wystarczającej ilości przeciwciał, aby mogły być wykryte przez test. Dlatego też wynik pozytywny testu jest znaczący, ale negatywny nie. W celu potwierdzenia można wykonać kolejny test. Często wykonuje się także ogólne badania krwi i moczu, aby ocenić funkcję nerek i poszukać utraty białka w moczu.

 

Jak leczy się boreliozę u psów?

Borelioza może być leczone antybiotykami. Antybiotykiem z wyboru jest doksycyklina, następnie amoksycylina, a potem azytromycyna. Leczenie trwa przez 4 tygodnie. W niektórych przypadkach może dojść do nawrotu pierwotnego zakażenia lub do ponownego zakażenia zwierzęcia poprzez ugryzienie przez innego zakażonego kleszcza.