Psu burczy w brzuchu?

Czy kiedykolwiek słyszałeś głośny bulgot i zastanawiałeś się, Dlaczego żołądek mojego psa wydaje odgłosy?. Nie jesteś sam. I co ważniejsze, być może zastanawiałeś się, czy to bulgotanie psiego żołądka było czymś, czym należy się martwić.

 

 

Psu burczy w brzuchu?

Odgłosy bulgotania, które słyszysz z żołądka psa są spowodowane przez gaz, poruszający się w jelitach. Podobnie jak u nas, normalnym zjawiskiem jest pewna aktywność w jelitach, ale ogólnie jest to dość cicho. Czasami, tak jak my, psy będą miały epizody głośnego bulgotania.

 

 

Co oznacza bulgotanie w żołądku u psa?

Bulgotanie w żołądku u psa może oznaczać kilka różnych rzeczy. Mogą one obejmować zarówno nieszkodliwe i całkowicie normalne, jak i poważne choroby lub komplikacje.

 

Obecność bulgotania w żołądku może wynikać z prostego karmienia resztkami ze stołu, zmian w diecie, pasożytów jelitowych, toksyczności, stanów uwarunkowanych immunologicznie, takich jak krwotoczne zapalenie żołądka i jelit, płynu w jamie brzusznej i potencjalnie z połknięcia ciała obcego, takiego jak kamień, patyk lub zabawka, która mogła potencjalnie przedziurawić jelita.

 

Jeśli twój zwierzak miał niedawno operację lub otrzymał znieczulenie, bulgotanie w żołądku może wskazywać na to, że jego jelita stają się ruchome i reagują na brak leków.

 

 

Jak głośne jest burczenie żołądka u psa?

Normalne, ciche bulgotanie występuje, gdy normalne ilości gazu są przemieszczane przez jelita w normalny sposób. Nienormalnie głośne odgłosy jelitowe występują, gdy jelita zawierają, lub gdy jelita doświadczają nienormalnie zwiększonej aktywności. Oba te zjawiska często występują jednocześnie.

 

kmenda podaj lape

Częste przyczyny odgłosów z żołądka u psów:

 

Trawienie.

Podczas trawienia, przewód pokarmowy rozkłada pokarm. Jedzenie porusza się wokół, gazy, które są tworzone przez proces trawienia, poruszają się wokół, a nawet niektóre z narządów zaangażowanych w trawienie trochę się poruszają. Większość dźwięków słyszalnych dla właściciela zwierzęcia jest związana z gazem przemieszczającym się w jelitach.

 

Cały ten przemieszczający się gaz tworzy miękkie, bulgoczące odgłosy. Czasami trawienie może powodować głośniejsze niż normalnie dźwięki, kiedy proces ten wytwarza dużo gazu lub kiedy przewód pokarmowy nagle doświadcza wzrostu aktywności, jak wtedy, gdy pies zjada karmę dla psów po tym, jak ma pusty żołądek.

 

 

Głód.

Żołądek psa czasami warczy z powodu głodu tak jak twój. Ponownie, odgłosy te są wytwarzane przez ruchy i skurcze przewodu pokarmowego i są zazwyczaj nieco głośniejsze niż odgłosy trawienia. Te odgłosy głodu są oczywiście najczęstsze rano przed śniadaniem, trochę przed obiadem lub w każdym przypadku, gdy pies był przez jakiś czas bez jedzenia.

 

 

Połknięte Powietrze.

Połykanie dużej ilości powietrza, czy to podczas pochłaniania jedzenia, czy po prostu intensywnego oddychania, może powodować nadmierny hałas w żołądku u psów i psie beknięcia.

Jeśli Twój pupil je zbyt szybko, możesz spróbować użyć specjalnego rodzaju miski dla psa lub innych technik, takich jak wkładanie dużej piłki lub zabawki do zwykłej miski, aby spowolnić jedzenie psa.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies je trawę?

 

Jak pomóc swojemu psu, jeśli to nic poważnego?

Teraz gdy mamy już za sobą kilka najczęstszych powodów, dla których Twój pies burczy i burczy w brzuchu, przejdźmy do kilku sposobów, aby mu pomóc.

 

pies na dworzu

Pozwól mu jeść trawę.

Być może słyszałeś, że nie powinieneś pozwalać swojemu psu jeść trawy. Ale tak naprawdę jedzenie trawy może pomóc układowi pokarmowemu Twojego psa. Pasza pomaga żołądkowi psa lepiej trawić, więc jeśli Twojemu psu burczy w brzuchu, pozwolenie mu na zjedzenie odrobiny trawy może mu pomóc.

 

Ważne jest jednak, aby nie pozwolić psu jeść zbyt dużo trawy, ponieważ może to wywołać u niego chorobę.

 • Jedzenie trawy może pomóc Twojemu psu poczuć się lepiej.
 • Jedzenie trawy może pomóc Twojemu psu poczuć się lepiej.
 • Jeśli wymiotuje. Wstrzymaj jedzenie na 12 do 24 godzin

 

Jeśli Twój pies zaczyna wymiotować, najlepiej nie podawaj mu jedzenia przez jakiś czas. Jeśli Twój pies zwymiotuje raz lub dwa razy, prawdopodobnie jego żołądek pozbył się tego, co mu przeszkadzało.

 

Powinieneś nadal mieć na niego oko, aby upewnić się, że nie wykazuje żadnych innych objawów, takich jak niepokój, które mogą wskazywać, że coś jeszcze jest nie tak.

 

 

Nakarm go gotowanym kurczakiem, marchewką i ryżem.

Podobnie jak w przypadku chorego człowieka, możesz pomóc w opiece nad rozstrojonym żołądkiem swojego psa, karmiąc go rzeczami, które będą łatwe dla jego żołądka.

 

Gotowany kurczak bez skóry, marchewka i ryż będą świetnym posiłkiem, który pomoże uspokoić jego żołądek.

 

 

Jeśli jest to spowodowane głodem: Karm go 3 razy dziennie.

Jeśli zwracałeś uwagę na burczenie w brzuchu swojego psa i stwierdziłeś, że to dlatego, że jest głodny, prawdopodobnie nadszedł czas, aby zwiększyć ilość podawanych mu pokarmów.

Po pierwsze, zastanów się, jak dużo go karmisz. Być może trzeba będzie zacząć karmić go trochę więcej. Ponadto, jeśli karmisz go tylko dwa razy dziennie, powinieneś rozważyć podzielenie jego jedzenia na 3 posiłki zamiast 2. Pomoże mu to dłużej pozostać najedzonym, co powinno pomóc z jego bulgotaniem.

 

Karm go więcej tylko wtedy, gdy jesteś pewien, że nie ma nadwagi lub że nie przytyje przez więcej jedzenia.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies wymiotuje?

 

Poważniejsze przyczyny odgłosów psiego żołądka.

Podczas gdy większość psich odgłosów z żołądka jest normalna i nieszkodliwa, niektóre odgłosy z żołądka u psów mogą być oznaką — potencjalnie poważnych problemów żołądkowo-jelitowych. Jeśli pies znajdzie się w śmieciach, zje coś, co mu nie odpowiada lub jego dieta zostanie nagle zmieniona, może dojść do rozstroju żołądka i towarzyszących mu odgłosów żołądkowo-jelitowych.

 

Poważniejsze problemy, które mogą być związane z odgłosami żołądka u psa to pasożyty jelitowe, połknięcie obcych przedmiotów, choroby lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe. W rzadkich przypadkach nadmierne szumy żołądka mogą być związane z niektórymi zaburzeniami endokrynologicznymi lub metabolicznymi.

 

Właściciele zwierząt domowych powinni być głównie zaniepokojeni, jeśli szumy są związane z innymi objawami klinicznymi. Objawy te mogą obejmować zmniejszony apetyt, wymioty, biegunkę, ślinienie się i senność. Należy również zwracać uwagę na oznaki bólu brzucha, takie jak pochylona postawa. Jeśli te objawy są uporczywe, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

 

Greyhound

Kiedy należy się martwić?

Jeśli oprócz bulgotania w żołądku zauważysz inne objawy, lub jeśli odgłosy trwają dłużej niż 24 godziny, powinieneś natychmiast skontaktować się z lekarzem weterynarii. To może być jeszcze nic niepokojącego, lub twój pies może cierpieć z powodu poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego nie warto ryzykować.

 

 • Jeśli odgłosom żołądkowym Twojego psa towarzyszy którykolwiek z poniższych objawów, udaj się do weterynarza:
 • Wymioty.
 • Zaparcia.
 • Ciężka, uporczywa lub krwawa biegunka.
 • Utrata apetytu.
 • Szlochanie, przyjmowanie nietypowych pozycji lub inne oznaki bólu.
 • Wzdęcia, jakby chciały zwymiotować, ale nic z nich nie wychodzi.
 • Nietypowe zachowanie.
 • Napady drgawek.
 • Ślinienie się.
 • Nadmierne pragnienie lub odwodnienie.

 

 

Kiedy pojawiają się dodatkowe objawy?

Istnieje tak wiele możliwych przyczyn dodatkowych objawów u Twojego psa, że musisz uzyskać właściwą diagnozę od lekarza weterynarii, aby rozpocząć leczenie. Wstrzymaj podawanie pokarmu i wody do czasu, aż lekarz weterynarii zaleci.

 

Nie podawaj psu leków zobojętniających kwas żołądkowy, gdy widzisz poważne objawy, ponieważ mogą one pogorszyć niektóre warunki. Jeśli objawy są poważne, może być konieczne, aby przejść do lekarza weterynarii, ale nie zwlekaj. Niektóre przyczyny bulgotania w żołądku wraz z dodatkowymi objawami mogą zagrażać życiu.

 

 

Oto tylko kilka z możliwych przyczyn:

 • Niedrożność przewodu pokarmowego. Jeśli Twój pies zjadł coś, co blokuje lub perforuje jego przewód pokarmowy, może być konieczna operacja, aby rozwiązać ten problem.
 • Obrzęk. Jest to stan, w którym żołądek skręca się sam w sobie i jest śmiertelny, jeśli nie jest leczony. Jeśli Twój pies wygląda jakby miał zwymiotować, ale nic z niego nie wychodzi, może to być wzdęcie. Większe rasy są w grupie podwyższonego ryzyka.
 • Narażenie na działanie substancji toksycznych. Zatrucie może powodować rozstrój żołądka, odwodnienie, drgawki, nietypowe zachowanie i wiele innych. Niektóre z powszechnych źródeł zatrucia u psów to leki, środki przeciw zamarzaniu, środki czystości, pestycydy lub inne chemikalia.
 • Zespół jelita drażliwego, alergie pokarmowe lub inne przewlekłe schorzenia. Chociaż nie muszą one być śmiertelne, będą powodować dyskomfort i problemy bez leczenia i zmiany diety.
 • Infekcje. Pasożyty, bakterie i wirusy mogą powodować choroby i infekcje w organizmie, które wpływają na trawienie. Leczenie będzie zależeć od diagnozy.
 • Nowotwory. Niektóre formy raka mogą powodować blokady i uszkodzenia przewodu pokarmowego.

 

pies sie oblizuje

 

 

Przeczytaj też:Pchły u psa.

 

Co zrobić z bulgotaniem w żołądku u psa — jeśli jest poważne?

Uzyskaj diagnozę od lekarza weterynarii przed rozpoczęciem domowej opieki, ponieważ wiele leków dostępnych bez recepty może być szkodliwych, jeśli są stosowane niewłaściwie lub często

 

W oczekiwaniu na wizytę u lekarza możesz rozważyć wstrzymanie podawania wody i jedzenia, aby umożliwić psu uspokojenie się. Jeśli Twój pies wykazuje inne objawy rozstroju jelit, karmienie mdłą dietą z nie przyprawionego gotowanego drobiu lub ryby i białego ryżu może wystarczyć.

 

Bulgotanie w żołądku u psa może również wskazywać na spożycie ciała obcego. Postaraj się wykluczyć toksyny w swoim gospodarstwie domowym, takie jak czekolada, rodzynki, przynęta na szczury lub guma bez cukru, które mogą być przyczyną bulgotania w żołądku Twojego psa.

 

 

Diagnostyka bulgotania w żołądku u psa.

Badanie fizykalne rozpocznie się od poczucia brzucha psa i słuchania jego serca, płuc i dźwięków jelitowych.

 

W zależności od tego, co konkretnie objawy psa są, lekarz weterynarii może zalecić dalszą diagnostykę, zazwyczaj począwszy od zdjęć rentgenowskich i badania krwi i może omówić dalsze badania, takie jak panel alergii pokarmowej, USG lub terapii płynami, jeśli wskazane, aby wykluczyć bardziej poważne lub leżące u podstaw choroby.

 

 

Leczenie bulgotania w żołądku u psa.

Często zdarza się, że bulgotanie w żołądku u psa nie wymaga profesjonalnego leczenia. Jednak w niektórych przypadkach, leczenie może obejmować leki odrobaczania, dostosowanie diety, terapii płynami, a nawet chirurgii.

 

Bulgotanie żołądka u psów może być rozwiązany przez wstrzymanie jedzenia, mdłą dietę lub leki, które spowalniają produkcję gazu, kwasu żołądkowego lub biegunki.

 

Jeśli twój zwierzak gwałtownie traci wodę, konieczna może być dożylna lub podskórna terapia płynami wraz z lekami przeciw nudnościom, przeciw kwasowymi, przeciwbiegunkowymi lub antybiotykami. Jeśli pasożyty są tym, co dręczy Twoje zwierzę, konieczne może być podanie odrobaczacza lub comiesięcznej profilaktyki na robaki i inne pasożyty.