Podkulony ogon u psa choroby ?

Jeśli zauważyłeś, że Twój pies ma kulejący ogon i nie merda radośnie, gdy przechodzisz przez drzwi, może to oznaczać, że cierpi na chorobę zwaną wiotkim ogonem.

 

 

Podkulony ogon u psa choroby ?

Zespół gibkiego ogona, czyli ostra miopatia ogonowa, to schorzenie mięśni ogona, dotyczące najczęściej psów pracujących. Jest to uraz występujący najczęściej u psów sportowych lub pracujących, takich jak: pointery angielskie i labradory retrievery.

 

Zespół wiotkiego ogona jest stanem u psów, który zwykle dotyka psy dużych ras, powodując, że ogon psa staje się wiotki, zwykle po spędzeniu zbyt dużej ilości czasu na zabawie w wodzie lub nadużyciu podczas zabawy.

 

Ten rodzaj nadmiernego wysiłku może spowodować nadwyrężenie mięśni służących do podtrzymywania ogona i machania ogonem. Wraz z wiotkością ogona, podstawa ogona jest często sztywna, a pies może odczuwać ból. Zespół wiotkiego ogona ustępuje samoistnie bez interwencji lekarza weterynarii.

 

 

Co powoduje wiotki ogon?

Wiotki ogon często jest wynikiem skręcenia lub nadwyrężenia mięśni w ogonie psa. Te urazy są związane z nadużywaniem, ale również mogą być spowodowane przez:

 • Pływanie.
 • Długotrwałe przetrzymywanie w klatce.
 • Narażenie na niskie temperatury.
 • Nadmierny wysiłek fizyczny bez odpowiedniego przygotowania.
 • Zmiany klimatyczne.

Pływanie jest najczęstszą przyczyną wiotkiego ogona, prawdopodobnie z powodu chłodnych warunków wodnych i nieprawidłowych ćwiczeń. Podczas pływania psy używają ogona do utrzymywania równowagi i sterowania, co powoduje nadmierny wysiłek w porównaniu z aktywnością na suchym lądzie.

 

plywanie i wiotki ogon

Zrozumienie zespołu wiotkiego ogona u psa.

Niewielu właścicieli psów zdaje sobie sprawę z tego, że psy mogą mieć problemy z ogonem, aż pewnego dnia ogon psa staje się wiotki, pozbawiony życia i wiotki, co objawia się syndromem wiotkiego ogona.

 

Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o tym terminie, nie bądź zaskoczony — wielu ludzi nie zdaje sobie z tego sprawy, a nawet niektórzy lekarze weterynarii nie są z nim zaznajomieni, ponieważ nie jest on bardzo powszechny. Najczęstsze scenariusze, które mogą spowodować wystąpienie zespołu wiotkiego ogona są następujące:

 

 • Zabierasz ze sobą psa na kemping i postanawiasz pozwolić mu na przyjemną kąpiel w ładnym stawie. Po spaniu pod wielkim rozgwieżdżonym niebem Twój pies budzi się z pozbawionym życia, wiotkim ogonem.
 • Zabierasz psa na polowanie i po kilkugodzinnej gonitwie za bażantem, Twój pies wystawia ogon poziomo i opada zupełnie zwiotczały. Zaniepokojony, że pies w jakiś sposób złamał ogon, bo nie jest już w stanie nim normalnie machać, zabierasz go do weterynarza.
 • Twój pies tarza się w błocie na przyjemnej wycieczce w lesie, a po powrocie do domu dajesz mu przyjemną kąpiel. Suszysz psa kilkoma ręcznikami i kładziesz go na noc do klatki. Następnego ranka, twój pies jest wyję w bólu na uderzenie jego ogon przeciwko krzesła. Zauważasz, że pies nie może poruszać ogonem jak zwykle.

 

 

 

Przeczytaj też:Ile godzin śpi pies w ciągu doby?

 

Jak diagnozuje się wiotki ogon?

Zazwyczaj, wiotki ogon jest diagnozowany przez połączenie kropek między objawami psa i ostatniej dużej aktywności, oprócz dokładnej oceny ogona psa przez lekarza weterynarii.

 

Twój pies może mieć trudności z podnoszeniem się, ponieważ psy używają swoich ogonów do utrzymania równowagi. Podobnie, pies może mieć trudności ze znalezieniem wygodnej pozycji do siedzenia i możesz zaobserwować, że przenosi on ciężar ciała z boku na bok.

 

Ogon może swobodnie opadać pomiędzy tylnymi łapami psa lub może wystawać za nim na krótką odległość, a następnie opadać. Pies może być tak rozproszony przez ból, że nie będzie jadł i niechętnie kucał, aby się wypróżnić.

 

Badanie weterynaryjne będzie obejmowało staranne omacywanie ogona, zaczynając od podstawy przy miednicy i przechodząc przez całą jego długość. Celem jest zlokalizowanie dyskomfortu i wykluczenie wszelkich innych problemów, które mogłyby wyjaśnić objawy.

 

psi ogon

Leczenie zespołu wiotkiego ogona.

Leczenie na szczęście jest dość proste i przy prawidłowej diagnozie często składa się z następujących czynności:

 

 • Ciepłe okłady na podstawę ogona.
 • Leki przeciwzapalne zalecane przez weterynarzy. Należy pamiętać, że wiele dostępnych bez recepty leków przeciwzapalnych dla ludzi może być potencjalnie toksycznych i śmiertelnych.
 • Odpoczynek.

 

Większość przypadków ustępuje dość szybko. Najczęściej ból ustępuje w ciągu 24 do 48 godzin, ale całkowite ustąpienie może trwać do 2 tygodni. W niektórych bardzo rzadkich przypadkach ogon może nigdy nie powrócić do normalnej pozycji, ale znowu jest to dość niezwykłe. Nie należy się niepokoić, jeśli w pewnym momencie podczas rekonwalescencji ogon może wydawać się trzymany nieco z boku. Powinno to wkrótce ustąpić.

 

Niezależnie od tego, czy nazwiesz to wiotkim ogonem, czy po prostu zerwanym ogonem, możesz być pewien, że ogon Twojego psa z dużym prawdopodobieństwem wróci do normy, a Ty będziesz mógł cieszyć się jego żywym machaniem ogonem po raz kolejny i to w krótkim czasie!

 

 

Przeczytaj też:Ile powinien pić pies?

 

 

Z czego zbudowany jest ogon psa?

Podczas gdy płynne ruchy psa mogą sprawiać wrażenie, że jego ogon jest zbudowany z chrząstki lub tylko z mięśni, ogon składa się z wielu małych kości. Ogon psa stanowi ostatni segment kręgosłupa i składa się aż z 23 kręgów, które stopniowo zmniejszają się od podstawy do nasady.

 

W skład ogona wchodzą również mięśnie, które otaczają kości, a także ścięgna i nerwy. Działając wspólnie ułatwiają szeroki zakres ruchów ogona.

 

Do czego służy psi ogon?

Większość zwierząt posiadających cztery nogi ma również ogon — dotyczy to zarówno ssaków, jak i gadów. U wielu z nich ogon odgrywa ważną rolę w utrzymaniu równowagi, a w niektórych przypadkach także w poruszaniu się np. u krokodyli.

Ponieważ ludzie chodzą na dwóch nogach, nie potrzebujemy ogona, aby pomóc nam w poruszaniu się lub utrzymaniu równowagi.

 

 

Ogon psa ma trzy główne cele: pomaga psu utrzymać równowagę, poruszać się i komunikować.

Zwłaszcza jeśli pies porusza się szybko, zmienia kierunek lub wspina się, ogon może pomóc mu kierować i prowadzić psa jako przeciwwaga, ostatecznie zapobiegając jego upadkowi, potknięciu się lub nadmiernej kompensacji w przeciwnym kierunku.

 

Podczas pływania pies używa głównie swoich łap do wiosłowania, ale jeśli spojrzeć na jego tył, ogon może być również ciężko pracuje, działając jako ster, aby pomóc im poruszać się i obracać.

 

 

Wyzdrowienie w przypadku zespołu wiotkiego ogona u psów.

Psy z zespołem wiotkiego ogona mają doskonałe rokowania, a nawet psy, które są skutecznie nieleczone mają tendencję do odzyskania w krótkim czasie, a stan nie ma tendencji do przewlekłego. Istnieje kilka rzeczy, które można zrobić, aby pomóc zapobiec temu wydarzeniu w pierwszej kolejności.

 

Metody te mogą obejmować takie rzeczy jak unikanie lodowatej wody szczególnie w przypadku psów, które nie są w najlepszej kondycji, upewnienie się, że pies nie jest pozostawiony w klatce na zbyt długo i upewnienie się, że zwierzę nie jest zbyt mocno naciskane, szczególnie po długim okresie zmniejszonej aktywności.

 

 

 

Przeczytaj też:Biegunka u psa z krwią?

 

Jak zapobiegać kulawemu ogonowi u psów?

Zapobieganie temu schorzeniu jest prawdopodobnie niepraktyczne, ponieważ zabawa i praca są powszechnymi zajęciami dla wielu psów. Podczas aktywności fizycznej należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Na przykład, należy pozwolić psom na regularny odpoczynek podczas nadmiernej aktywności.

 

Może to oznaczać skrócenie czasu trwania aktywności, jeśli nie ma możliwości zatrzymania się w celu odpoczynku, ale nie ma powodu, aby unikać rzeczy, które pies lubi robić.