Po co psy kopią dziury?

Kopanie jest źródłem radości dla wielu psów. Czy Twój pies wypełnił Twoje podwórko dziurami? Kopanie jest częstym problemem u psów i wielu właścicieli w pewnym momencie odczuwa tego konsekwencje.

 

Może to być trudne do zapobieżenia i niebezpieczne, jeśli pies kopie pod ogrodzeniem i ucieka z podwórka. Zrozumienie, dlaczego Twój pies kopie pomoże Ci lepiej przygotować się do radzenia sobie i życia z tym instynktownym zachowaniem.

 

 

Po co psy kopią dziury?

W czasie upałów psy mogą kopać doły, aby położyć się w chłodnej ziemi. Mogą również kopać, aby zapewnić sobie schronienie przed zimnem, wiatrem, deszczem lub aby znaleźć wodę. Twój pies może kopać dla wygody lub ochrony, jeśli twój pies nie ma schronienia lub jego schronienie jest zbyt gorące, lub zimne.

 

 

Dlaczego psy kopią dziury?

Zrozumienie, dlaczego Twój pies kopie, jest ważnym krokiem w minimalizowaniu tego zachowania. Oto najczęstsze powody, dla których psy kopią:

 

 

Instynkt.

Kopanie jest instynktownym zachowaniem, które psy odziedziczyły po swoich wilczych przodkach. Wszystkie psy w pewnym stopniu kopią; przychodzi im to tak naturalnie jak szczekanie czy merdanie ogonem.

 

Nawet jeśli Twój pies nie ma problemów z kopaniem, najprawdopodobniej widziałeś, jak kopie w pościeli lub poduszkach kanapy przed położeniem się.

 

pies kopie

Poszukiwanie zdobyczy.

Psy o wysokim popędzie żerowania prawdopodobnie będą kopać w poszukiwaniu gryzoni lub innych małych zwierząt, które słyszą lub wyczuwają pod ziemią. Dotyczy to w szczególności terierów i małych ras psów gończych, takich jak jamniki, które zostały wyhodowane do polowania na gryzonie i drobną zwierzynę.

 

 

Wygoda.

W upalne dni psy czasami wykopują sobie w ziemi miejsce, w którym mogą się położyć i ochłodzić. Większe psy o grubej sierści, które zostały wyhodowane na chłodniejsze dni, takie jak syberyjski husky, są szczególnie podatne na to zachowanie.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego szczeniaki gryzą?

 

Nuda i niepokój.

Jedną z najczęstszych odpowiedzi na pytanie, dlaczego psy kopią doły, jest to, że jest to po prostu świetna zabawa. Dla psów kopanie jest doskonałym sposobem na uwolnienie się od nudy lub odwrócenie uwagi od niepokoju.

 

Często chroniczne kopanie może być oznaką, że pies nie otrzymuje wystarczającej ilości aktywności fizycznej lub stymulacji umysłowej.

 

 

Ukrywanie skarbów.

Niektóre psy lubią zakopywać skarby, takie jak smakołyki lub ulubione zabawki, w celu ich przechowania. Niestety, nie zawsze pamiętają o sporządzeniu mapy skarbów, co prowadzi do częstszego kopania w poszukiwaniu ukrytego schowka.

 

aportowanie patyka przez psa

Ucieczka.

Jeśli Twój pies czuje się zmuszony do opuszczenia Twojego podwórka, kopanie tuneli pod ogrodzeniem jest zazwyczaj łatwiejsze niż znalezienie drogi nad nim. Zazwyczaj tego typu zachowania są powodowane chęcią dostania się do czegoś po drugiej stronie ogrodzenia, np. do innego psa.

 

 

 

Przeczytaj też:Umaszczenie psa i jego sierść.

 

Jak powstrzymać psa od kopania dziur?

W zależności od przyczyny trzeba podjąć różne podejścia, aby pies przestał kopać dziury w swoim podwórku. Rozważ wypróbowanie niektórych z tych metod, aby Twój pies przestał kopać dziury w swoim podwórku.

 

 • Wyznacz miejsce do kopania i zakop smakołyki oraz zabawki pod ziemią, a także spulchnij glebę, aby zachęcić psa do kopania tylko w tym obszarze.
 • Zapewnij psu odpowiednią ilość ruchu, chodząc na spacery i biegi, bawiąc się zabawkami.
 • Wprowadź gry ćwiczące umysł, aby utrzymać go w stanie pobudzenia umysłowego.
 • Upewnij się, że Twój pies spożywa dobrze zbilansowaną dietę.
 • Wprowadź psa do środka, gdy na zewnątrz jest zbyt gorąco lub zimno.
 • Staraj się nie wypuszczać psa na zewnątrz podczas burzy, fajerwerków lub w innych momentach, kiedy pies może być bardziej skłonny do strachu jeśli pies musi wyjść, rozważ założenie mu smyczy.

I pamiętaj, że kopanie jest wpisane w zachowanie psa, więc może nie być innej przyczyny poza tym, że Twój pies jest psem.

 

 

Ryzyko związane z kopaniem.

Kopanie dołów może często stwarzać ryzyko dla Twojego pupila, dlatego najlepiej jest je przerwać, gdy tylko jest to możliwe. Kopanie może być normalnym zachowaniem u naszych psich przyjaciół, ale nie oznacza to, że jest to całkowicie bezpieczne.

 

Kopanie niesie ze sobą kilka poważnych zagrożeń dla naszych futrzanych przyjaciół, co sprawia, że istotne jest, aby spróbować i ograniczyć to zachowanie, gdy jest to możliwe. Niektóre zagrożenia związane z kopaniem u psów obejmują:

 

 • Ucieczka z podwórka.
 • Złamane paznokcie w wyniku urazu.
 • Uszkodzenia wokół Twojego podwórka.
 • Zwiększone ryzyko potknięcia się w wykopanych wcześniej dołach.
 • Narażenie na działanie bakterii i pasożytów żyjących w glebie.

 

 

Przeczytaj też:Co powoduje świerzb u psów?

 

 

Zapewnij miejsce do kopania psu.

Bez względu na to, jak bardzo starasz się temu zapobiec, niektóre psy mają po prostu potrzebę kopania. Niektóre rasy, takie jak teriery i jamniki, mają naturalną skłonność do kopania, ponieważ zostały wyhodowane do drążenia tuneli w poszukiwaniu kamieni.

 

Wyzwolenie ich z tego instynktownego popędu może być trudne. Być może lepiej będzie, jeśli zamiast tego zapewnisz im odpowiednie miejsce do kopania, takie jak piaskownica lub miejsce na podwórku przeznaczone specjalnie do kopania.

 

Aby przekonać psa do korzystania tylko z jednego miejsca, musisz nadzorować go na zewnątrz. Jeśli pies kopie gdziekolwiek poza wyznaczonym miejscem, powiedz mu — nie i przekieruj go do właściwego miejsca. Pochwal psa za kopanie w tym miejscu, aby utwierdzić go w przekonaniu, że jest to dozwolone.

agresywny pies

 

Co nie działa.

Bez względu na powód, dla którego pies kopie, nie rób tego:

 • Karać psa po fakcie. Nie usunie to przyczyny zachowania i pogorszy sytuację psa, który kopie z powodu strachu lub lęku.
 • Ustawianie psa w pobliżu wykopanej przez niego dziury lub wypełnij ją wodą.