Pchły u psa.

Pchły są uciążliwe. Te maleńkie, krwiopijne pasożyty drażnią Twojego psa i infekują Twój dom — często, zanim się zorientujesz, że pchły się do niego wprowadziły.

 

Wiele psów jest uczulonych na ukąszenia pcheł, które mogą powodować intensywne drapanie, czerwoną i łuszczącą się skórę, strupy, gorące punkty i wypadanie sierści. Pchły mogą również powodować tasiemczycę i anemię.

 

 

Jak wykryć pchły u psów?

Skąd wiesz, czy pchły powodują całe to swędzenie? Ogólnie rzecz biorąc, w przeciwieństwie do zagrzebujących się w ziemi, mikroskopijnych roztoczy, pchły można dostrzec przemykające wzdłuż powierzchni skóry.

 

Pchły mają kolor ciemnej miedzi i są wielkości główki szpilki. Nie lubią światła, dlatego najlepszą szansą na zauważenie pcheł u psa jest szukanie ich w miejscach pokrytych futrem, na brzuchu i wewnętrznej stronie ud. Pchli brud również może sygnalizować, że na psie są pchły. Pchli brud wygląda jak ciemne plamki pieprzu rozrzucone na powierzchni skóry.

 

Jeśli zauważysz pchli brud — który w rzeczywistości jest odchodami pcheł, składającymi się z przetrawionej krwi — zbierz trochę ze zwierzęcia i umieść na mokrym ręczniku papierowym. Jeśli po kilku minutach drobne plamki rozprzestrzenią się jak mała plama krwi, jest to zdecydowanie pchli brud, a Twój zwierzak ma pchły.

 

 

Jak pchły wpływają na mojego psa?

Prawdopodobnie po raz pierwszy zauważysz efekty działania pcheł, gdy Twój pies będzie się wielokrotnie drapał i gryzł. Czasami możesz zobaczyć maleńkie brązowe pchły szybko przemieszczające się po okrywie włosowej Twojego psa.

 

Ciągłe drapanie się psa może prowadzić do widocznych ubytków sierści i zaczerwienionej, podrażnionej skóry. Pchły mogą również powodować alergie skórne i mogą przenosić na psa inne pasożyty, takie jak tasiemce.

 

HookeFlea01

Przeczytaj też:Jak oduczyć psa skakania?

 

 

Przyczyny występowania pcheł u psów?

Pchły nie tylko unieszczęśliwiają Cię, a zwłaszcza Twojego futrzastego członka rodziny, ale mogą być również przyczyną tasiemca kiedy pchła zostaje połknięta, pchlego tyfusu przenoszonego przez zdziczałe koty i dzikie zwierzęta, które mogą często przebywać na Twoim podwórku, pchły kotów i pchły alergicznego zapalenia skóry. Usunięcie pcheł może być trudne. Lekarz weterynarii będzie w stanie doradzić, jak zmniejszyć ryzyko zarażenia się pchłami.

 

  • Wiewiórki, gryzonie, koty i psy mogą rzucać pchły na ziemię, które z kolei mogą przeskakiwać na Twoje zwierzę.
  • Pchły i jaja pcheł mogą łatwo spadać na podłogi Twojego domu, zarażając wszystkich domowników
  • Myszy, które mogą przedostać się do domu mogą przynieść pchły.
  • Pchły osiedlają się i wylęgają na meblach i pościeli, a kiedy Twój pies tam leży, cykl życiowy pcheł jest kontynuowany.
  • Wszystkie cykle życiowe jaja, larwy, poczwarki i pchły muszą być wyeliminowane z Twojego środowiska domowego.
  • Wybiegi dla psów, domy dla psów i budy mogą być siedliskiem pcheł.

 

 

Jak pozbyć się pcheł na Twoim psie?

Pchły żywią się krwią Twojego psa, a kiedy już znajdą to niezawodne źródło pożywienia, wprowadzają się i zaczynają szybko się rozmnażać. Jak tylko stwierdzisz, że Twój pies ma pchły, nadszedł czas, aby podjąć działania mające na celu zatrzymanie infestacji na jej drodze.

 

 

Leczenie pcheł u Twojego psa.

Jeśli zauważysz pchły na swoim psie, zastosuj preparat, który szybko zabije pchły. Niektóre produkty do zwalczania pcheł zabijają pchły na Twoim psie w kontakcie, jak na przykład specjalnie opracowane szampony przeciw pchłom. Możesz również potraktować swojego psa sprayem na pchły lub szybko działającym doustnym preparatem przeciw pchłom — martwe pchły łatwiej jest zmyć.

 

Po zakończeniu leczenia pcheł użyj grzebienia do usuwania martwych i umierających pcheł z sierści psa. Po użyciu zanurz grzebień w mieszaninie mydła do naczyń i wody, aby zabić wszelkie pozostałe na nim pchły. Kontynuuj kontrolę i czesanie psa co tydzień, aby utrzymać kontrolę nad infestacją pcheł.

 

Kluczowym elementem, który pomoże Ci pozbyć się pcheł na Twoim psie — a co ważniejsze, zniechęci je do powrotu — jest stosowanie środków zapobiegawczych przez cały rok. Skuteczne zapobieganie pchłom może przerwać cykl życiowy pcheł i trwać od 30 dni do ośmiu miesięcy.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak szybko psy biegają?

 

Zabiegi zapobiegające pchłom obejmują:

  • Obroże.
  • Produkty stosowane miejscowo.
  • Produkty doustne.

 

Należy pamiętać, że środki zapobiegawcze działają najlepiej, gdy są stosowane regularnie przez cały rok; stosowanie ich przez jeden lub dwa miesiące może spowodować, że pies nie będzie chroniony przez resztę roku.

 

 

Czy można stosować sodę oczyszczoną na pchły u psa?

Niektóre blogi o zwierzętach domowych doradzają właścicielom psów, aby spróbowali zabić pchły stosując sodę oczyszczoną jako suchy szampon dla psów, lub aby posypać dywany mieszanką sody oczyszczonej i soli kuchennej, aby wysuszyć jaja i larwy pcheł.

 

Niestety, nie udowodniono, że soda oczyszczona zabija pchły na jakimkolwiek etapie życia lub chroni Twoje zwierzę przed pchłami. Produkty przeznaczone do zabijania pcheł są o wiele bardziej skuteczne.

Flea Scanning Electron Micrograph False Color

 

Lecz pchły na wszystkich swoich zwierzętach.

Czy posiadasz więcej psów? A może masz kota w rodzinie? Jeśli jedno zwierzę ma pchły, mogą je mieć wszystkie. Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infestacji, stosuj środki zapobiegawcze na wszystkich zwierzętach, zarówno tych przebywających w domu, jak i na zewnątrz.

 

 

Zwalczanie pcheł w Twoim otoczeniu.

Jeżeli masz infestację pcheł na swoim psie, istnieje duża szansa, że będziesz z nimi walczył również w swoim domu i na podwórku. Pchły składają na Twoim psie jaja, które odpadają, kiedy Twój pupil śpi na kanapie, wyleguje się w Twojej sypialni lub wędruje po Twoim podwórku.

 

Dorosłe pchły to tylko niewielka część infestacji pcheł, dlatego ważne jest, aby leczyć swój dom i podwórko, aby pomóc pozbyć się wszystkich stadiów rozwojowych pcheł.

 

 

Co robić, jeśli nie możesz pozbyć się pcheł na swoim psie?

Walka z infestacją pcheł może być długim procesem; może trwać do trzech miesięcy, aby odpowiednio się oczyścić. Nawet jeśli wydaje się, że nie możesz pozbyć się infestacji pcheł, nie zniechęcaj się.

 

 

Jaki jest cykl życiowy pchły?

Istnieją cztery etapy cyklu życiowego pchły: jajo, larwa, poczwarka i osobnik dorosły.

 

 

 

Przeczytaj też:Po co psy kopią dziury?

 

Jaja pcheł.

Są białawe i mają około 0,5 mm długości. Bez szkła powiększającego raczej nie da się ich zobaczyć. Dorosłe pchły składają jaja po zjedzeniu posiłku z krwi. Jaja są początkowo składane na skórze psa, ale po jakimś czasie wypadają do środowiska i kontynuują swój cykl życiowy. Jaja pcheł stanowią około połowy całej populacji pcheł.

 

Jaja mogą wykluć się w ciągu zaledwie 14 do 28 dni, w zależności od warunków środowiskowych. Wysoka wilgotność i temperatura sprzyjają szybkiemu wylęgowi.

 

Flea Larva

Larwy pcheł.

Mają około 2-5 mm długości. Mają białawe ciało i czarną głowę. Żywią się resztkami organicznymi znajdującymi się w ich środowisku oraz odchodami dorosłych pcheł.

 

Nie lubią jasnego światła i poruszają się głęboko we włóknach dywanów lub pod meblami, w organicznych odpadkach, trawie, gałęziach, liściach i glebie. Larwy pcheł preferują ciepłe, ciemne i wilgotne miejsca.

 

Na zewnątrz, rozwój larwalny następuje tylko w zacienionych, wilgotnych miejscach, gdzie zarażone pchłami zwierzęta spędzają znaczną ilość czasu. Nasze domy z kontrolowanym klimatem oferują idealne środowisko dla rozwoju larw pcheł.

 

A dog flea (Ctenocephalides canis); adult, pupa, egg and lar Wellcome V0022501EL

Poczwarki pcheł.

Wytwarzają ochronny kokon przypominający jedwab, który jest lepki. Szybko pokrywa się on brudem i odpadkami, które działają jak kamuflaż. W cieple i wilgotności poczwarki przekształcają się w dorosłe pchły w ciągu 5-10 dni.

 

Dorosłe osobniki nie wychodzą z kokonu, chyba że zostaną pobudzone przez nacisk fizyczny, wibracje, dwutlenek węgla lub ciepło. Jest to ważne, ponieważ po wyjściu z kokonu pchły mogą przetrwać tylko kilka dni bez możliwości odżywiania się.

 

Dorosłe pchły po zastosowaniu środków mogą przetrwać w kokonie nawet do 9 miesięcy. W tym czasie są one odporne na wiele insektycydów stosowanych w środowisku. Należy o tym pamiętać, ponieważ dorosłe pchły mogą wyjść ze swoich poczwarek do środowiska długo po tym, jak zastosowałeś środki owadobójcze w swoim domu.

 

 

Dorosła pchła.

W przeciwieństwie do larwy jest przyciągana przez światło i kieruje się ku powierzchni, aby napotkać żywiciela, na którym może się pożywić. Dwa dni po pierwszym posiłku z krwi samice pcheł rozpoczynają produkcję jaj.

 

W normalnych warunkach dorosła samica będzie żyła do trzech tygodni, składając około 40 jaj dziennie. Cały cykl życiowy, od jaja do dorosłej pchły, może zostać zakończony w ciągu zaledwie 14-28 dni, w zależności od warunków środowiskowych.

 

 

Czy oprócz podrażnień pchły są szczególnie szkodliwe?

Pchły mogą powodować anemię przy silnej inwazji, szczególnie u młodych lub osłabionych psów. Pojedyncza samica pchły w ciągu kilku tygodni swojego dorosłego życia, może spożyć do 15 razy więcej krwi niż wynosi jej masa ciała. Ponadto pchły mogą być nosicielami wielu chorób, w tym dżumy, i są żywicielami jednego z najczęstszych tasiemców psów i kotów.

 

 

Jak mogę zapobiec zarażeniu się pchłami u mojego psa?

 

Wewnątrz pomieszczeń.

Aby zwalczać pchły, musisz uniemożliwić im rozmnażanie się. Dywany, posłania dla zwierząt, meble i inne miejsca w pomieszczeniach, w których Twój pies spędza dużo czasu, zawierają największą liczbę rozwijających się pcheł. Częste odkurzanie tych miejsc po zakończeniu odkurzania wyrzuć worek odkurzacza i częste pranie posłania Twojego psa może znacznie zmniejszyć liczbę rozwijających się pcheł w Twoim domu.

Na zewnątrz.

Pchły rozwijają się również w zacienionych, chronionych miejscach na zewnątrz. Te miejsca na zewnątrz mogą być łatwo zidentyfikowane jako miejsca, w których Twój pies lubi odpoczywać i relaksować się.

 

Pamiętaj, że jeżeli Twój pies nie czuje się komfortowo, spędzając czas w danym miejscu, to pchły również nie będą się czuły komfortowo. Psy i pchły zazwyczaj lubią te same miejsca.

 

 

Kroki, które należy podjąć.

Zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń można spryskać je środkami owadobójczymi, aby w razie potrzeby wyeliminować pchły. Leczenie domu lub podwórka najlepiej zlecić przeszkolonemu specjaliście od zwalczania szkodników. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii co do produktów, które przerwą cykl życiowy pcheł w środowisku.

 

Większość problemów z pchłami może być rozwiązana poprzez leczenie i zapobieganie pchłom na Twoim psie. Ważne jest, aby pamiętać, że problemy z pchłami mogą być różne u różnych zwierząt lub w różnych gospodarstwach domowych, a każdy problem może wymagać specjalnej metody zwalczania.

 

Skontaktuj się z lekarzem weterynarii, aby uzyskać poradę dotyczącą Twojej konkretnej sytuacji. Twój lekarz weterynarii może polecić bezpieczne i skuteczne produkty do zwalczania pcheł i może dokładnie określić, czego potrzebujesz. Twój lekarz weterynarii może również określić, czy powinieneś skonsultować się ze specjalistą od zwalczania szkodników w celu przeprowadzenia zabiegu w Twoim domu i na podwórku.

 

 

Leczenie domu i podwórka.

Leczenie tylko Twojego zwierzęcia nie wystarczy. Jeśli nie potraktujesz również swojego domu i podwórka, infestacja będzie postępować. Pchły mogą żyć bardzo długo i mogą przetrwać wystarczająco długo, aby ponownie zaatakować Twojego psa w późniejszym czasie.

 

Jeśli w Twoim domu są pchły, powinieneś odkurzyć dom i wyprać pościel swoją i swojego zwierzęcia.