Łupież u psa?

Zauważyłeś, że twój pies ma suche, białe płatki na grzbiecie i pozostawia płatki na swoim ulubionym legowisku. Jeśli to łuszczenie się jest sporadyczne, a pies czuje się dobrze, nie ma się czym martwić, ale uporczywe łuszczenie się lub swędzenie może wskazywać, że dzieje się coś innego.

 

 

Łupież u psa?

Łupież to obecność martwych komórek naskórka na sierści psa. W zależności od koloru sierści psa może być trudno dostrzec płatki, ale często są one widoczne, kiedy pies zeskakuje z kanapy lub kładzie głowę na twoich kolanach. Skóra psa może zostać podrażniona na wiele sposobów.

 

 

Co powoduje łupież u psów?

Łupież u psów może być powodowany przez wiele czynników, a problem może dotyczyć każdej rasy lub mieszanki. W niektórych przypadkach jest to problem pierwotny, wynikający z uwarunkowań genetycznych, takich jak łojotok pierwotny.

 

Częściej jednak jest ona spowodowana przez czynniki środowiskowe lub zaburzenia zdrowotne.

 

 

Jakie są objawy łupieżu u psów?

Jeśli zauważasz przypadkowe płatki na swoim psie, naprawdę nie ma powodu do niepokoju.

 

Kilka płatków, to nie jest naprawdę normalna. To może czasami zależeć od na przykład, kiedy psy są w szpitalu. Czasami, gdy są zestresowane, zauważymy, że łuszcząca się skóra bardziej. Ale kilka płatków tu i tam, które nie są naprawdę niepokojące.

 

 

Oto kilka objawów, choć, które mogą być powodem do niepokoju:

  • Mnóstwo płatków,
  • Jeśli widzisz dużo płatków na płaszczu swojego psa, nadszedł czas, aby dostać się do sedna problemu z profesjonalistą.
  • Jeśli skóra twojego zwierzęcia nadmiernie się łuszczy, ważne jest, aby lekarz weterynarii ocenił jej stan, aby wykluczyć wszelkie przyczyny medyczne.
  • Jeśli zauważysz u swojego pupila pewne sezonowe zmiany, koniecznie powiedz o tym lekarzowi weterynarii. Łupież może pojawić się w dowolnym miejscu na ciele psa.

 

To może być w konkretnym obszarze. Na przykład, jeśli pies ma infekcję skóry na pewnym obszarze ciała, czasami zauważymy, że skóra jest bardziej łuszcząca się lub nawet skorupiasta w tym obszarze, lub czasami może to być na całym ciele.

 

West Highland White Terrier-2

Swędzenie lub dyskomfort przy łupieżu.

W zależności od podstawowej przyczyny łupieżu można zauważyć swędzenie lub zachowanie sygnalizujące dyskomfort.

 

Jeśli jest to pacjent z infekcją skóry, alergie, niektóre pasożyty lub nawet, że bardziej rzadki rodzaj raka skóry, który powoduje, że skóra jest łuszcząca się, to może być swędzenie. Więc to po prostu naprawdę zależy od tego, co jest przyczyną.

 

 

Zaczerwienienie lub nieprzyjemny zapach.

Możesz zobaczyć zaczerwienienie na części skóry psa. Jeśli są alergiczne lub mają infekcję skóry, wtedy skóra może być często czerwona, jak również, czasami może to być śmierdzące, zbyt. Skóra może pachnieć inaczej.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies wygryza sierść?

 

Kiedy zadzwonić do weterynarza w sprawie łupieżu?

  • Kilka płatków od czasu do czasu, szczególnie w miesiącach zimowych, nie jest tak naprawdę niczym, czym należy się martwić. Nawet stres może powodować łagodny łupież! Ważne jest jednak, aby skontaktować się z lekarzem weterynarii, jeśli łupież u twojego psa odpowiada którejś z poniższych cech, ponieważ może to być coś poważniejszego:
  • Pojawia się nadmierna ilość płatków, które pojawiają się nagle.
  • Twój pies jest swędzący lub jego skóra wydaje się być niewygodna.
  • Skóra jest bardzo czerwona pod płatkami.
  • Zauważasz nieprzyjemny zapach związany z łupieżem.

 

 

Przyczyny łupieżu u psów, dlaczego mój pies ma suchą skórę?

Może być kilka powodów, dla których twój pies doświadcza objawów suchej skóry. Jeśli nie jesteś pewien, porozmawiaj z lekarzem weterynarii. Oto potencjalne przyczyny łupieżu u psów:

 

 

Niedostateczna pielęgnacja.

Może się tak zdarzyć, ponieważ twój pies nie pielęgnuje swojego futra prawidłowo, lub może to oznaczać, że twój pies ma chorobę skóry, która oznacza, że produkowanych jest więcej płatków skóry.

 

Königspudel Apricot

Pasożyty.

Pasożyty u psów, takie jak pchły, są częstą przyczyną szorstkiej skóry. Powinieneś upewnić się, że twój pies jest zdrowy i przeszedł leczenie pcheł i że miał leczenie na roztocza.

 

Nie wszystkie środki przeciw pchłom zabijają roztocza, więc być może będziesz musiał porozmawiać z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że twoje zwierzę jest chronione.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak nauczyć psa chodzić przy nodze?

 

Alergie.

Jeśli twój pies jest młody, a poza tym zdrowy, szorstka skóra jest często oznaką alergii. To powoduje podrażnienie i stan zapalny skóry, zwiększając obrót skóry i co oznacza więcej martwych płatków, skóry są produkowane twój weterynarz może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu alergii u psów.

 

 

Niedoczynność tarczycy.

Niedoczynność tarczycy i inne schorzenia hormonalne mogą również powodować zmiany skórne. Jeśli masz psa w średnim wieku do starszego i zauważyłeś inne objawy lub zmiany w ich zachowaniu, możesz chcieć porozmawiać z weterynarzem o tym, czy ich skóra może być oznaką głębszych problemów.

 

 

Czy niektóre rasy psów cierpią z powodu łupieżu bardziej niż inne?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie definitywnie, ponieważ jest to tak powszechna wtórna, zmiana na skórze istnieją pewne rasy, na przykład, które są predysponowane do pewnych warunków immunologicznych, gdzie jednym z typowych objawów jest naprawdę łuszcząca się skóra.

 

Istnieją pewne rasy, które są predysponowane do posiadania warunków genetycznych, które powodują, że skóra u nich naprawdę się łuszczy. Jest jedna zwana ichtiozą, która zdarza się również u ludzi.

 

Dwie rasy często związane z dziedziczną chorobą skóry ichtioza wpływającą na zewnętrzną warstwę skóry to Golden retrievery i buldogi amerykańskie. Ale, ogólnie rzecz biorąc, każda rasa psów może rozwinąć przypadek łupieżu.

 

Jest to problem, który może wystąpić u każdego psa, ponieważ istnieje tak wiele potencjalnych przyczyn.

 

 

Jakie są najczęstsze sposoby leczenia łupieżu u psów?

Większość psów, które mają łupież będzie miał problem wtórny. Najczęstszymi przyczynami są alergie, infekcje skóry, inne choroby o podłożu immunologicznym inne niż alergie i zaburzenia endokrynologiczne.

 

 

Oto pięć domowych środków zaradczych, które warto wypróbować:

 

1. Regularnie pielęgnuj swojego psa.

To prosty sposób, aby utrzymać sierść psa w dobrej kondycji i zapobiec łupieżowi. Niedziela zaleca regularną pielęgnację i szczotkowanie, aby rozprowadzić naturalne oleje w sierści i masować skórę. Dobrym pomysłem jest uczynienie z tego części regularnej rutyny pielęgnacyjnej.

 

Tak jak nasze włosy mogą dostać łupieżu, jeśli ich nie myjemy, to samo może się stać z psami. Większość psów nie musi myć włosów tak często, jak robią to ludzie, ale to może się przyczynić, jeśli są po prostu naprawdę brudne.

 

 

2. Daj suplementy kwasów tłuszczowych omega-3.

Dodanie suplementu kwasów tłuszczowych omega-3 do diety swojego zwierzaka może również promować zdrowie skóry i sierści, co skutkuje mniejszym łupieżem. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii przed podaniem swojemu zwierzakowi jakichkolwiek suplementów lub witamin, które są zwykle w postaci płynnej lub kapsułek.

 

 

3. Używaj nawilżacza powietrza w domu.

Ponieważ niska wilgotność powietrza może mieć wpływ na łupież u psów jeśli w domu jest naprawdę suche powietrze, może to potencjalnie wysuszyć skórę, każdego z nas dobrze jest używać nawilżacza powietrza, szczególnie w miejscu, w którym śpi twój pies.

 

Zwiększenie wilgoci w powietrzu może ukoić skórę twojego pupila i potencjalnie przeciwdziałać łupieżowi sezonowemu.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak oduczyć psa agresji do innych psów?

 

4. Wypróbuj szampon przeciwłupieżowy lub łagodzący szampon dla psów z płatkami owsianymi.

Korzystanie z szamponu przeciwłupieżowego wykonanego dla psów może pomóc. Upewnij się, że jest on stworzony dla psów, ponieważ pH skóry psa różni się od pH skóry człowieka używanie ludzkich szamponów, może pogorszyć sprawę.

 

Dodatkowo, szampony dla psów z płatkami owsianymi mogą przynieść ulgę swędzącej skórze. Szampony z płatkami owsianymi mają tendencję do pewnych kojących i nawilżających efektów na skórze.

 

Dog Dandruff: 5 New Remedies

5. Karm swojego psa dobrą dietą.

Upewnij się, że twój pies ma zrównoważoną dietę z odpowiednimi składnikami odżywczymi.

 

Powinieneś współpracować z dietetykiem weterynaryjnym lub ze swoim lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że dieta jest zbilansowana i nie brakuje w niej niezbędnych składników odżywczych lub witamin i minerałów.

 

Jeśli twój pies ma jakiekolwiek zdiagnozowane alergie pokarmowe, upewnij się, że bierzesz to pod uwagę przy wyborze karmy. Pamiętaj, aby skonsultować się z lekarzem weterynarii, jeśli nie jesteś pewien, co powinno składać się na zdrową, zbilansowaną dietę.