Łapa psa budowa,pielęgnacja, rany i pierwsza pomoc.

Pielęgnacja łap jest tak samo ważna dla naszych psów, jak dla nas ludzi — psy mogą cierpieć z powodu pęcherzy lub rozdartych poduszek łap, poparzonych łap od chodzenia po zbyt gorącym chodniku!

 

Zranione poduszki łap sprawiają, że chodzenie jest bolesne i może dojść do zakażenia, a maty między palcami mogą powodować problemy z chodzeniem lub różne problemy skórne, jeśli pies będzie je lizał. Ważne jest, aby właściwie dbać o łapy psa nie tylko po to, aby mieć pewność, że jego paznokcie są przycięte, a jest to całkiem proste!

 

 

Łapa psa i opuszki.

Na przedniej stronie łapy psa jest to tzw. opuszka śródręcza lub dłoniowa, a na tylnej łapie — opuszka śródstopia lub podeszwowa. Wszystkie opuszki łap zbudowane są z tkanki tłuszczowej i włókien elastycznych. Opuszki pokryte są silnie pigmentowaną i grubą skórą — najgrubszym rodzajem skóry u psów.

 

 

Czym dokładnie są opuszki łap?

Poduszki łap składają się z warstwy pigmentowanej skóry, zwykle różowej lub czarnej, pokrywającej tkankę tłuszczową. Ponieważ tłuszcz ma właściwości izolacyjne, w zimie zapewniają one łapom Twojego psa ochronę przed zimnem.

 

Są one również integralną częścią budowy łapy Twojego psa i współpracują z paznokciami, które stanowią ochronę dla opuszek. Poduszki łap pomagają psu w utrzymaniu równowagi, a także zapewniają przyczepność, stabilność i amortyzację wstrząsów.

 

Możesz zauważyć, że opuszki łap Twojego psa są szorstkie i zrogowaciałe lub gładkie i miękkie — wszystko to zależy od terenu, po którym pies regularnie chodzi. Jeśli często zabierasz psa na piesze wycieczki lub regularnie spaceruje on po asfalcie, będzie miał bardziej zrogowaciałe opuszki łap ze względu na kontakt z bardziej szorstkim terenem.

 

Jeśli Twój pies jest starszy i nie chodzi tak często lub spędza większość czasu na zewnątrz, biegając po trawie, jego opuszki łap będą prawdopodobnie gładsze i bardziej podatne na rozdarcia, kiedy chodzi po szorstkich powierzchniach.

 

Tak jak my, ludzie, możemy tworzyć modzele (odcisk) poprzez stopniowe wystawianie na działanie szorstkich powierzchni, możesz zrobić to samo ze swoim psem, jeśli planujesz częste wędrówki lub wiesz, że będzie chodził po szorstkich powierzchniach przez całe swoje życie. Zacznij od krótszych okresów czasu na tych powierzchniach, aby pozwolić opuszce nabrać twardości z czasem.

lapa psa opuszki i pazury

 

 

Przeczytaj też:Czernienie skóry u psa?

 

Powierzchowne obrażenia i urazy łapy psa?

Urazy łap, które mogą powodować kulawiznę to ukąszenia lub użądlenia, infekcje, złamane paznokcie lub oparzenia. Wszystkie one powodują ból, który, jak stwierdzono, jest głównym powodem, dla którego psy kuleją. Aby złagodzić ból. Możesz również zauważyć, że Twój pies non stop liże to miejsce.

 

 

Mój pies kuleje, ale nie wykazuje żadnych oznak bólu?

Jeśli Twój pupil kuleje, ale nie wykazuje żadnych oznak bólu, warto skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu uzyskania porady. Rzadko zdarza się, aby pies kulał bez żadnych dolegliwości fizycznych.

 

Warto również pamiętać, że możesz zauważyć, że Twój pies kuleje sporadycznie, a potem może wydawać się, że wszystko z nim w porządku.

 

Paw and pads

Z czego zbudowane są łapy psa?

Łapy są jak nasze dłonie i stopy; składają się z wielu maleńkich kości, ścięgien, mięśni i więzadeł, warstw tłuszczu zapewniających ciepło i amortyzację oraz skóry. Są to bardzo złożone struktury, które działają w zgodzie ze sobą, aby umożliwić naszym zwierzętom domowym płynne poruszanie się po danym terenie.

 

Łapy składają się z pięciu głównych struktur: opuszek, pazurów, pazurów rogowych, opuszek nadgarstkowych i opuszek śródręcza. Oto szybki podział każdej z tych pięciu podstawowych części:

 

 • Opuszki: Są to cztery małe opuszki znajdujące się na każdym palcu, służące do podtrzymywania części ciężaru ciała psa, jak również jego stawów.
 • Pazury: Pazury są używane do kopania, zapewniają trakcję i jeśli pies jest w stanie to zrobić pomagają trzymać i rozrywać zdobycz. Są one wykonane z keratyny, podobnie jak nasze paznokcie. Ale chociaż możesz używać pazurów lub paznokci zamiennie do opisania tej części, w rzeczywistości istnieje różnica między nimi. Podczas gdy my mamy paznokcie, które wyrastają ze skórek i są w zasadzie martwą keratyną, pies ma pazury, które wyrastają bezpośrednio z kości łapy. Zawierają one nerwy i naczynia krwionośne, dlatego ich przycinanie może być kłopotliwe.
 • Wilczy pazur: to krótki, dodatkowy pazury na dolnej części nogi psa. Większość psów ma je tylko na przednich łapach; niektóre, mają je także na tylnych łapach. U większości psów pazury nie służą do niczego; uważa się, że są one rodzajem szczątkowego kciuka. Jednak niektóre psy używają ich do chwytania przedmiotów, które trzymają w łapach. Dlatego też być może zauważyłeś, że Twój pies chwyta kość lub zabawkę czymś, co wygląda jak bok łapy lub nogi.
 • Poduszka nadgarstka: Poduszka nadgarstka to mała poduszka znajdująca się nad rogaczem. Występuje na przedniej kończynie i jest spotykana tylko u zwierząt, które chodzą na palcach.
 • Opuszka śródręcza: Ta opuszka w kształcie serca podtrzymuje większą część wagi psa, ponieważ znajduje się w centrum stopy. W przedniej części łapy psa jest ona znana jako opuszka śródręcza lub dłoni, a w tylnej jako opuszka śródstopia lub poduszka podeszwowa.

 

Wszystkie opuszki łap zbudowane są z tkanki tłuszczowej i włókien elastycznych. Opuszki pokryte są silnie pigmentowaną i grubą skórą — najgrubszym rodzajem skóry u psów. Psy, które spędzają dużo czasu na twardych powierzchniach, mogą mieć twardsze, grubiej zrogowaciałe łapy, podczas gdy inne, bardziej wypieszczone łapy mogą być gładsze.

 

Ta niesamowita część ciała chroni Twojego psa podczas stania, chodzenia, biegania i skakania — poduszki absorbują wstrząsy i nacisk oraz chronią kości i stawy, a gruba skóra chroni przed nierównościami terenu i urazami. Kiedy pies biega, musi mieć coś amortyzującego między łapami a podłożem, aby zmniejszyć nacisk na spody łap.

 

Większość tej absorbującej wstrząsy odpowiedzialności ląduje na opuszkach, śródręcznych i śródstopia poduszkach łap. Poduszki łap absorbują wstrząsy, zmniejszając obciążenie, które w przeciwnym razie mogłoby dotknąć kości lub stawów psa. Poduszka śródręcza zapewnia ochronę przed nierównościami terenu, pozwala psu na rozróżnianie różnych rodzajów terenu, a także chroni łapy przed ekstremalnie gorącą lub zimną pogodą

 

. Poduszka nadgarstka jest podobna do ludzkiej pięty i może działać jako rodzaj hamulca. W kształcie stożka opuszki nadgarstka nie dotykają ziemi, kiedy pies chodzi, ale jeśli pies naprawdę szybko biega lub zmienia kierunek, opuszki nadgarstka mogą dotykać ziemi, pomagając w zatrzymywaniu się i skręcaniu.

 

 

Przeczytaj też:Amstaff pies charakter, waga, wygląd

 

 

Pielęgnacja sierści między palcami.

Włosy między palcami muszą być odpowiednio pielęgnowane, ponieważ mogą w nich zalegać drzazgi, kamyki i inne zanieczyszczenia. Włos między palcami jest również podatny na łapanie bakterii z mokrych powierzchni, po których pies mógł chodzić lub z innych brudnych powierzchni.

 

psia lapa

Zawsze uważaj na alergie i infekcje.

Jeśli masz aktywnego psa, który lubi biegać na zewnątrz i miesza się z brudem, bądź czujny na alergie i infekcje. Niezależnie od tego, czy są to sezonowe pyłki, grzyby w ziemi, czy skaleczenie od kamienia, im więcej czasu pies spędza na zewnątrz, tym bardziej prawdopodobne jest, że jego łapy mogą być narażone na problemy.

 

Jeśli Twój pies ciągle gryzie lub liże łapy, sprawdź, czy nie ma nadmiernego zaczerwienienia lub opuchlizny. Twój lekarz weterynarii powinien być w stanie zdiagnozować przyczynę problemu i zapewnić możliwości leczenia. Przyczyny podrażnień mogą być różne: od infekcji bakteryjnych i grzybiczych, przez alergie sezonowe, aż po alergie wywołane dietą psa.

 

 

Jak dbać o łapy psa?

 • Regularnie sprawdzaj łapy. Ciała obce, takie jak kamyki, chwasty, kolce i kawałki szkła mogą utknąć w łapach. Staraj się regularnie sprawdzać łapy swojego psa, zwłaszcza po pobycie na zewnątrz. Użyj pęsety, aby delikatnie usunąć wszelkie zanieczyszczenia.
 • Czyść regularnie. Wycieraj lub myj łapy psa zaraz po przyjściu z zewnątrz. W zimie usuniesz w ten sposób wszelkie brudy i lód, który utknął. Śnieg zamienia się w kulki lodu, które utknęły między opuszkami łap. Szmatka namoczona w ciepłej wodzie i delikatny masaż mogą pomóc w rozluźnieniu lodu.
 • Alergie. Niektóre psy mogą mieć alergię kontaktową na pewne rodzaje trawy. Psy mogą mieć również sezonowe alergie na pyłki i drzewa, co może prowadzić do opuchnięcia łap. Utrzymywanie łap w czystości pomoże temu zapobiec.
 • Intensywne lizanie. Psy od czasu do czasu liżą swoje łapy w ramach samooczyszczania. Jeśli jednak lizanie jest intensywne i ciągłe, mogą to być ukryte problemy zdrowotne. Należą do nich urazy i ból, alergie, zapalenie skóry lub pasożyty, takie jak wszy lub pchły.
 • Niektóre psy mogą nawet lizać swoje łapy, gdy ból jest w innej części ciała. Czasami lizanie może być objawem problemów behawioralnych, takich jak lęk lub obsesyjne zachowania kompulsywne. Nie czekaj zbyt długo z wizytą u weterynarza. Wilgoć pochodząca z częstego lizania może prowadzić do infekcji bakteryjnej lub drożdżowej.
 • Przycinanie. Psie łapy muszą być regularnie pielęgnowane. Długie paznokcie mogą ranić psa i przeszkadzać mu w chodzeniu. Paznokcie Twojego psa nie powinny dotykać ziemi, kiedy stoi on na płaskiej powierzchni.

 

 

Przeczytaj też:Ile kosztuje uśpienie psa?

 

How To Treat An Infected Paw on a Dog

Co robić, jeśli mój pies ma rozdartą poduszkę łap?

Jest kilka podstawowych zasad pierwszej pomocy, którymi należy się zająć w domu do czasu wizyty u lekarza weterynarii:

 

 1. Oczyść ranę. Poszukaj resztek lub ciał obcych, takich jak odłamki szkła lub metalu, które mogą utkwić w opuszce. Jeśli ciało obce znajduje się w miejscu, w którym można je łatwo uchwycić pęsetą, delikatnie je usuń.
 2. Przepłukanie łapy chłodną wodą lub spryskanie łapy wężem może pomóc w usunięciu drobnych cząstek.
 3. Jeśli resztki są głęboko osadzone, pozostaw je w spokoju. Zbyt głębokie usuwanie odłamków tylko pogorszy uraz i spowoduje ból.
 4. Głęboko osadzone ciała obce muszą być usunięte przez lekarza weterynarii, który może uspokoić psa, aby procedura była bardziej komfortowa.
 5. Do dezynfekcji rany użyj łagodnego mydła antybakteryjnego.
 6. Aby opanować krwawienie, uciśnij ranę czystym ręcznikiem. Drobne rozdarcia zatrzymają krwawienie w ciągu kilku minut, ale głębsze rany potrzebują więcej czasu, aby się ustabilizować. Ponadto, krwawienie może pojawić się ponownie, kiedy pies chodzi na nodze. Jeśli nie uda Ci się zatrzymać krwawienia w ciągu 10-15 minut, jest to sytuacja awaryjna — zabierz psa do kliniki weterynaryjnej.
 7. Zabezpiecz ranę, zakładając bandaż. Użyj gazików, aby wyścielić spód łapy i wchłonąć krew. Podkładki z gazy zmniejszą również ból towarzyszący chodzeniu po łapie. Aby utrzymać gazę na miejscu, owiń całą stopę produktem samoklejącym.
 8. Ważne jest, aby przykryć łapę od palców do stawu skokowego lub nadgarstka włącznie. Przykrycie palców zapobiegnie ich puchnięciu, a przykrycie stawu skokowego lub nadgarstkowego zapobiegnie zsuwaniu się bandaża. Upewnij się, że bandaż nie jest zbyt ciasny. Powinieneś móc włożyć 2 palce pomiędzy bandaż a nogę.
 9. Zmieniaj opatrunek codziennie. Jeśli pies żuje bandaż, spryskaj go środkiem zapobiegającym lizaniu, np. gorzkim jabłkiem. Utrzymuj bandaż w suchości, zaklejając go plastikową torebką, gdy pies chodzi po mokrej trawie.
 10. Zwracaj baczną uwagę podczas zmiany opatrunku. Jeśli palce u nóg staną się spuchnięte lub ciemne, jeśli zauważysz nieprzyjemny zapach lub wilgotną wydzielinę, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Objawy te mogą wskazywać na upośledzenie krążenia lub zakażenie, które może doprowadzić do trwałego uszkodzenia stopy. Jeśli po 3 dniach rana nadal krwawi lub jest otwarta, nadszedł czas na wizytę kontrolną u lekarza weterynarii, który może podać silne antybiotyki i leki przeciwbólowe, które przyspieszą gojenie.