Komendy dla psa

Podczas szkolenia psa, ważne jest, aby poświęcić czas na nauczenie psa pewnych czynności. Nazywa się je komendami. Istnieje kilka podstawowych komend do szkolenia psów, które każdy pies powinien znać. Te komendy pomogą ci utrzymać psa pod kontrolą i dadzą mu poczucie struktury i porządku.

 

Mogą one również pomóc w radzeniu sobie z różnymi problemami związanymi z zachowaniem psa. W niektórych przypadkach dobrze wypowiedziana komenda może nawet uratować psu życie.

 

 

Zanim zaczniesz uczyć psa komend:

 • Bądź cierpliwy i regularny.
 • Nie naciskaj na psa zbyt mocno na początku.
 • Znajdź spokojne miejsce do ćwiczeń — aby uniknąć rozproszenia uwagi.
 • Spraw, aby sesje nauki były krótkie i proste
 • Spraw, aby ćwiczenia szkoleniowe były konsekwentne i regularne.
 • Nigdy nie karz psa.
 • Przed publicznym ćwiczeniem komend najpierw poćwicz w domu lub ogrodzie.
 • Nagradzaj psa za dobre zachowanie.
 • Pokazuj mu to, co chcesz, żeby umiał — siła nie pomoże.
 • Ucz psa nowych komend, gdy tylko nauczy się starej.
 • Spraw, aby szkolenie było zabawą i rozrywką

Angażuj się w ćwiczenia szkoleniowe, nie tylko psa — pies potrzebuje przyjaciela do zabawy.

 

 

Przeczytaj też:Umaszczenie psa i jego sierść.

 

szkolenie psa

 

1. Siad.

Zawsze uczy najpierw siadania, ponieważ jest to najbardziej naturalna koncepcja dla większości psów. Jest też jedną z najłatwiejszych do nauczenia, więc nawet początkujące zwierzęta opanują ją w ciągu kilku sesji.

 

A ponieważ jest to również komenda przejściowa, kiedy pies potrafi już siadać, można przejść do innych poleceń.

 

 

2. Przyjdź.

Kolejną ważną komendą do nauczenia psa jest słowo — chodź. Komenda ta jest niezwykle pomocna w tych momentach, kiedy tracisz przyczepność na smyczy lub przypadkowo zostawiasz otwarte drzwi wejściowe. Po raz kolejny komenda ta jest łatwa do nauczenia i pomoże utrzymać psa z dala od kłopotów.

 

 • Załóż swojemu psu smycz i obrożę.
 • Zejdź do jego poziomu i powiedz — chodź, delikatnie pociągając za smycz.
 • Kiedy dobiegnie do ciebie, nagródź go czułością i smakołykiem.
 • Kiedy pies opanuje już umiejętność chodzenia na smyczy, zdejmij ją i kontynuuj ćwiczenie
 • komendy w bezpiecznym, zamkniętym miejscu.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psu śmierdzi z pyska?

 

dwa labradory samiec i samica

3. Zostań.

Podobnie jak komenda siad, komenda — zostań, ułatwi ci kontrolowanie psa. Komenda ta może być pomocna w wielu sytuacjach, np. kiedy chcesz, aby pies nie wchodził ci w drogę podczas wykonywania obowiązków domowych lub kiedy nie chcesz, aby twój pupil przytłaczał gości.

 

Przed podjęciem próby nauczenia psa tej komendy, upewnij się, że twój pies jest ekspertem od komendy siad. Jeśli jeszcze nie opanował komendy siad, poświęć trochę czasu na przećwiczenie jej z nim, zanim przejdziesz do komendy zostań.

 

 • Najpierw poproś psa o siad.
 • Następnie otwórz dłoń przed sobą i powiedz — stój.
 • Zrób kilka kroków do tyłu. Jeśli pies zostanie, nagródź go smakołykiem i czułością.
 • Stopniowo zwiększaj liczbę kroków przed podaniem smakołyka.
 • Zawsze nagradzaj swojego pupila za pozostanie na miejscu — nawet jeśli trwa to tylko kilka sekund.

 

Jest to ćwiczenie samokontroli dla twojego psa, więc nie zniechęcaj się, jeśli opanowanie tej umiejętności zajmie ci trochę czasu, szczególnie w przypadku szczeniąt i psów o dużej energii. W końcu większość psów woli być w ruchu niż siedzieć i czekać.

 

 

4. Chodź tutaj.

Niezależnie od tego, czy wołasz psa z podwórka, innego pokoju, czy z potencjalnie niezręcznego spotkania w parku, nauczenie go przychodzenia na zawołanie powinno być priorytetem dla każdego właściciela psa.

 

Aby zacząć, zapnij psa na smycz i stań w pewnej odległości, ale na ich poziomie. Trzymając smakołyk. Powiedz komendę — chodź tutaj, aby przywołać psa do siebie, jednocześnie używając smyczy, aby delikatnie poprowadzić go w swoim kierunku. Kiedy już dotrą na miejsce, podaj im smakołyk i uznaj ich błyskotliwość.

 

Komenda ta składa się z dwóch części: kiedy jesteś już pewien, że pies opanował komendę na smyczy, odepnij smycz, aby sprawdzić, czy nadal jest w stanie wykonać polecenie. Powtarzaj w razie potrzeby aż do skutku.

 

pies lezy na brzuchu

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies wygryza sierść?

 

5. Leżeć.

Możesz poczekać, aż pies się położy początek w nudnym, małym pomieszczeniu, takim jak łazienka, może pomóc.

 • Zachowuj się tak, aby pies otrzymał smakołyk, kiedy się położy.
 • Daj mu znak, żeby wstał i zachęć go przynętą, jeśli trzeba, a następnie poczekaj, aż znowu się położy.
 • Kiedy pies szybko kładzie się po wstaniu, możesz zacząć mówić dół tuż przed tym, jak to zrobi.

 

 

6. Rzuć to.

Wyszkolenie psa na komendę rzuć to! Oznacza, że puści on wszystko, co wziął do pyska. Podobnie jak komenda zostaw, upuść może uchronić psa przed połknięciem czegokolwiek, co jest trujące lub może spowodować obrażenia.

 

Komenda ta może również powstrzymać psa przed pogryzieniem twoich rzeczy, o ile będziesz w pobliżu, aby je złapać. Ćwicz to często, zastępując to, co wyjąłeś z pyska psa czymś bardzo satysfakcjonującym, np. zabawką lub pysznym smakołykiem.

 

karmienie psow

7. Stój.

Tej komendy uczymy psa prosząc go najpierw o siad, kładąc mu smakołyk blisko nosa, a następnie dając komendę zostań i oddalając się o kilka kroków. Jeśli pies zostanie i poczeka — proponujemy mu smakołyk, jeśli nie — mówimy nie i stopniowo oddalamy się od psa o kilka kroków — aby mógł rozróżnić, kiedy wykonuje ćwiczenie prawidłowo, a kiedy nie.

 

 

8. Nie.

Uniwersalna komenda nie sprawi, że twój pies będzie trzymał się z dala od kłopotów. Używaj tej komendy w każdym przypadku, w którym widzisz, że twój pupil zaczyna robić psoty.

 

Aby nauczyć psa tej komendy, poprowadź go na smyczy i połóż na podłodze smakołyk. Idź w kierunku smakołyku, a kiedy pies zacznie go wąchać, powiedz nie i lekko pociągnij smycz do siebie. Daj psu smakołyk i często powtarzaj tę czynność.

 

zabawka dla psa

 

 

Przeczytaj też:Po co psy kopią dziury?

 

9. Weź to.

To może być nowatorska sztuczka, ale też czasem przydatna komenda. Jeśli chcesz, aby twój pies coś podniósł, użyj tej komendy.

 

Aby nauczyć psa tej komendy, po prostu weź jedną z jego ulubionych zabawek i smakołyk. Trzymaj zabawkę przed swoim psem, powiedz — weź to i daj swojemu pupilowi smakołyk, gdy tylko weźmie zabawkę.

 

 

10. Komenda weź to i upuść to.

Komenda ta może być nauczana poprzez trzymanie zabawki lub innego przedmiotu, który jest wartościowy dla psa — w jednej ręce, prowokując psa do podążania za rzeczą walcząc o jej złapanie.

 

W momencie, kiedy pies otwiera pysk, aby złapać przedmiot, należy wydać komendę — weź to, w ten sposób pies warunkowo kojarzy właściwą rzecz ze smakołykiem nagrodą.

 

W trakcie zabawy, gdy pies bawi się tym przedmiotem, zaproponuj mu przedmiot będący duplikatem tego, którym bawi się pies, wtedy pies — jako że cel ma dla niego taką samą wartość, zostanie sprowokowany do upuszczenia pierwszego przedmiotu i chwycenia drugiego, identycznego.

 

W momencie, gdy go upuści, wydajemy komendę — upuść, a gdy otworzy pysk, by chwycić drugi przedmiot, wydajemy komendę — weź go.

 

Ćwiczenie to należy powtarzać codziennie, aż pies opanuje je do perfekcji. Komenda ta jest niezbędna, ponieważ pomaga łatwo odebrać psu rzeczy, które on ostro chwyta.

kapanie szczeniaka w wodzie

 

11. Spójrz.

Jednym z najważniejszych aspektów szkolenia psa jest upewnienie się, że jego uwaga pozostaje na tobie. Naucz psa komendy — patrz lub obserwuj mnie, aby zawsze mógł się na tobie skupić, bez względu na to, co go rozprasza. Używanie tej komendy jest bardzo przydatne podczas uczenia psa innych komend.