Kogo pies uważa za pana?

Posiadanie psa oznacza, że musisz się upewnić, że wyrośnie on na dobrze zachowującego się zwierzaka. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest ustanowienie siebie jako lidera alfa i pana.

 

On musi wiedzieć, że ty tu rządzisz i musi słuchać twoich poleceń. W końcu jest to dla jego własnego dobra. Jednakże, utrzymanie dominacji jest łatwiejsze niż wykonanie.

 

 

Kogo pies uważa za pana?

Psy wiedzą, że nie jesteś psem. Dlatego jesteś zwolniony z wielu zachowań w relacjach pies-pies. Psy nie są wilkami. Owszem, powstały z wilków, ale są od nich tak odległe, jak ty od neandertalczyka czy małpy człekokształtnej.

 

Więc nie funkcjonują już na tym poziomie. Przystosowały się do współżycia z ludźmi tak dobrze, że nie wymagają już wilczych zachowań. Wilki same w sobie nie mają alfy w sposób, w jaki myślisz, że mają. Istnieje definitywny lider, ale on lub ona w żaden sposób nie zachowuje się jak alfa według ludzkich wyobrażeń.

 

 

Co jest takiego ważnego w byciu liderem alfa?

Psy działają na podstawie hierarchiczną strukturę społeczną. Ci na szczycie uważają, że nie muszą przestrzegać żadnych zasad, poza tymi, które są pod nim. Dlatego też trzeba zapewnić sobie pozycję numeru jeden w stadzie — przywódcy Alpha.

 

Podczas gdy wszystkie rasy różnią się pod względem uległości, psy dominujące dosłownie wymagają stanowczych i surowych alf. Zwłaszcza samce psa, którzy uważają, że powinni być samcami alfa.

 

Na szczęście dla tych, którzy mają uległe zwierzaki, właściciele muszą być spokojni i wzmacniać zaufanie psa. Powszechnym błędnym przekonaniem dotyczącym liderów alfa jest to, że są oni tyranami, ale to nieprawda.

 

Silny przywódca alfa to pewny siebie przewodnik, który instruuje i wykonuje swoje polecenia z cichą, kontrolowaną dominacją. Ta relacja alfa wynika z serii wyuczonych zachowań i solidnego przywództwa, które jest zasadniczo dwukierunkową drogą między tobą a twoim psem.

 

 

Przeczytaj też:Jak przekonać rodziców na psa?

 

wilk

 

Jak mogę stać się przywódcą stada mojego psa?

Zdecydowany przywódca stada zaznacza swoją dominację we wszystkim, co robi. Nie oznacza to, że musisz straszyć swojego psa, aby był uległy. Musisz tylko zadbać o to, aby w twoich relacjach z psem panowała równowaga i szacunek.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy kaszlą?

 

Dlaczego psy wybierają jednego Pana/Alfę?

Za każdym razem, gdy nowy czworonożny członek rodziny dołącza do serdecznego ludzkiego stada, jest witany i pielęgnowany przez wszystkich. Ale w odpowiednim czasie pies zaczyna rozwijać specjalne połączenie tylko z jedną osobą, często postrzeganą jako jego przywódca, dawca i opiekun, a proces wyboru może zależeć od czegoś więcej niż tylko instynktowne zachowanie zwierzęcia w stadzie i syndrom alfa.

 

W przeciwieństwie do ludzi psy są niedyskretne w deklarowaniu swojej wierności jednej osobie w rodzinie. Pies może kochać wszystkich członków rodziny, ale jest niestrudzenie przywiązany tylko do jednego z nich. Pies naturalnie czuje się przyciągnięty do tej osoby, w niektórych przypadkach osoba ta może nie zaspokajać potrzeb zwierzęcia w pojedynkę.

 

Mimo to pies czuje instynktowne przywiązanie do wybranego przez siebie pana; czuje się przy nim zrelaksowany, bezpieczny i nie trzeba dodawać, że zabawny. To jest prawdziwy pan

 

Chociaż psy mogą rozwijać więcej sympatii dla jednego konkretnego członka w porównaniu z resztą swojej rodziny ludzkie. Pies będzie pokazać, kilka wyraźnych znaków, aby przekazać swoje specjalne przywiązanie do wybranego Pana. Spanie obok danej osoby jest jednym z oczywistych sygnałów, tęskniąc za jego uwagę w postaci kochający dotyk i jest najbardziej szczęśliwy na jego widok.

 

Jeśli jesteś obiektem naturalnego przywiązania psa jako jego Pan i Alpha, to jedyną mądrą rzeczą do zrobienia byłoby odwzajemnienie się poprzez przyjęcie pełnej odpowiedzialności opiekę nad zwierzęciem i ostatecznie pracować w kierunku stworzenia pięknej więzi. Czyste i doskonałe towarzystwo Pana może być tworzone między psami i ludźmi niezależnie od wieku i typu psa.

 

Na przykład pies uratowany i adoptowany lub przywieziony ze schroniska dla zwierząt może sprzyjać natychmiastowemu przywiązaniu do właściciela, jeśli czuje się kochany i chciany. Zapewnienie psu bezpiecznego i wspierającego środowiska zaszczepia w nim szacunek dla opiekuna.

 

Autentyczna miłość właściciela zyskuje mu lub jej ogromną lojalność i szacunek ze strony psa. Pies nie jest zabawką, którą można się bawić tylko wtedy, kiedy ma się na to ochotę; nacisk kładzie się na zwracanie uwagi na psa, szczególnie wtedy, kiedy on zwraca na ciebie uwagę.

 

Niektóre oczywiste emocje/języki ciała, które pies będzie pokazywał przed swoim panem, to spuszczone uszy, przewracanie się i kładzenie na plecach z nogami w górze, szturchanie nosem lub machanie ogonem.

 

 

Jak sprawdzić, czy pies cię szanuje?

Czy uważasz, że masz to, czego potrzeba, aby zdobyć szacunek swojego psa jako przywódca stada? Przyjrzyj się tym oznakom, aby sprawdzić, czy twój pies postrzega cię jako przywódcę alfa, czy też jako jednego z jego mniejszych sługusów.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak przeliczyć lata psa na lata człowieka?

 

Oznaki, że nie jesteś przywódcą stada:

  • Twój pies warczy na ciebie, jeśli zbliżysz się do jego zabawek lub jedzenia. Nigdy nie należy na to pozwalać. Fakt, że twój pies próbuje cię kontrolować — poprzez trzymanie cię z dala od swoich rzeczy jest jednym z kluczy do rozpoznania, że twój pies myśli, że jest alfa.
  • Twój pies wpatruje się w twoje oczy i nie odwraca się. Pies, który wpatruje się w twoje oczy jest uważany za niegrzecznego w świecie psów. Kiedy jest to celowe, psy używają gapienia się jako narzędzia do zastraszania i wyrażania swojej pozycji jako lidera.
  • Twój pies domaga się swojego miejsca na kanapie lub łóżku, bez twojej zgody, i warknie, jeśli spróbujesz je przesunąć. Wygląda to prawie jak wyzwanie, pies wskakuje na twoją stronę łóżka, a następnie obserwuje cię, aby zobaczyć, co zamierzasz z tym zrobić. To jest wyzwanie. On daje ci znać, że wszystko jest jego.
  • Twój pies praktycznie powala cię na ziemię, abyś wszedł pierwszy do drzwi. Przywódca stada zawsze wchodzi pierwszy.
  • Czy twój pies chodzi za tobą, czy ty za nim? Jako lider powinieneś decydować o tym, gdzie będziesz chodził z psem i w jakim tempie. Nie na odwrót. Ty powinieneś prowadzić, on powinien iść obok ciebie, za tobą lub na luźnej smyczy tylko nieznacznie cię wyprzedzać.
  • Znakowanie w domu. Jeśli twój pies znakuje w domu, często zaznacza swoją dominację. Domaga się prawa własności. Znakowanie może być również oznaką stresu, niepokoju lub choroby. W celu ustalenia przyczyny może być potrzebna profesjonalna pomoc.
  • Nie słucha twoich poleceń. Jeśli twój pies nie szanuje cię jako swojego przywódcy, prawdopodobnie jest to powód, dla którego nie jest ci posłuszny. Szef nie przyjmuje poleceń od swoich podwładnych.
  • Twój pies skacze na ciebie. Uświadom sobie, że czasami psy skaczą na ciebie, kiedy cieszą się, że cię widzą, np. kiedy wracasz z pracy. To nie jest szefostwo, to podekscytowane powitanie. Ale jeśli twój pies ma tendencję do wskakiwania na ciebie w nieodpowiednich momentach lub po tym, jak ciągle poprawiałeś go, żeby nie skakał, pokazuje to brak szacunku dla ciebie i jest zdecydowanie aktem kontroli.

 

Czy zbyt wiele z tych rzeczy jest dla ciebie prawdziwych? Brzmi to tak, jakby twój pies myślał, że jest szefem/liderem/panem.