Kiedy pies merda ogonem co to oznacza?

Kiedy twój pies macha ogonem, czy mówi ci, że jest szczęśliwy? Niekoniecznie! Psy znają wiele odmian machania ogonem i wszystkie one oznaczają różne rzeczy. W rzeczywistości machanie ogonem jest jedną z najlepszych metod komunikacji w królestwie psów.

 

 

Kiedy pies merda ogonem co to oznacza?

Im bardziej rozluźniony jest ogon podczas machania nim, tym większe prawdopodobieństwo, że machający nim pies jest przyjazny. Elastyczny, płynny ruch ogona sugeruje przyjaźń, sztywny ogon nie. Czasami pies macha ogonem ruchem obrotowym, który zaczyna się od nasady, a końcówka ogona zatacza szerokie koło.

 

Psy machają ogonem, aby przekazać szereg emocji: szczęście, zdenerwowanie, poczucie zagrożenia, niepokój, uległość i podniecenie. Często ten wysoko uniesiony ogon macha wściekle — szybkie tempo machania często oznacza, że pies jest szczęśliwy lub podekscytowany.

 

 

Jakie komunikaty przekazuje merdający ogon?

Zanim nauczymy się mówić ogon, musimy zdać sobie sprawę, że neutralna lub naturalna pozycja ogona psa różni się w zależności od rasy. Większość psów, kiedy są zrelaksowane, ma ogony zwisające w dół, blisko pięt.

 

Jednak niektóre psy, jak Beagle, trzymają ogon bardziej pionowo. Inne, zawijają ogon pod brzuchem. Jeszcze inne, mają ogony zwinięte ciasno przy ciele i w ogóle nie merdają.

 

 

Pozycja ogona może wskazywać na:

ogon psa

Gotowość lub pobudzenie.

Kiedy psy są czujne, stoją z podniesionymi uszami i uniesionym ogonem. Taka postawa wskazuje, że obserwują i są gotowe do konfrontacji z tym, co przykuło ich uwagę.

 

 

Negocjacje.

Kiedy pies nagle przestaje merdać ogonem i zastyga w bezruchu, może to oznaczać, że chce odwrócić uwagę od zagrożenia, nie będąc agresywnym. Wiele psów robi tak, kiedy są głaskane przez obcych, aby zakomunikować, że nie chcą wchodzić z nimi w interakcję.

 

 

Agresja.

Kiedy ogon przechodzi z pozycji neutralnej do pionowej lub wygina się w łuk nad grzbietem, oznacza to, że pies może być agresywny. Im wyżej ogon, tym większe zagrożenie. Ta wysoka pozycja ogona uwalnia również więcej zapachu psa z gruczołów odbytowych, oznajmiając przybycie agresywnego psa i zaznaczając jego terytorium.

 

 

Poddanie.

Kiedy ogon przesuwa się z pozycji neutralnej do niższej, pies jest uległy i nie stanowi zagrożenia. Jeśli ogon jest mocno schowany między tylnymi łapami, pies jest przestraszony.

 

Odczuwa zagrożenie i prosi, aby nie robić mu krzywdy. Ta niższa pozycja ogona zmniejsza ilość zapachu wydzielanego przez gruczoły odbytowe i pozwala psu pozostać w tle lub przelecieć pod radarem.

 

 

Przeczytaj też:Spuchnięte ucho u psa ?

 

 

maly ogonek psa

Ciekawość.

Kiedy pies jest czymś zaciekawiony, trzyma ogon wyprostowany w pozycji poziomej.

 

 

Szczęście.

Kiedy pies jest szczęśliwy, trzyma ogon w neutralnej lub lekko uniesionej pozycji i zdrowo merda nim.Tempo poruszania się ogona nadaje komunikacji psów dodatkowe znaczenie.

 

 

Prędkość odgrywa rolę.

Kolejnym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę jest prędkość poruszania się ogona. Im szybciej porusza się ogon, tym większa jest jego pozytywna lub negatywna energia. Bardzo szybko i nisko po prawej stronie psa, naprawdę uległy pies.

 

Naprawdę szybko i wysoko w lewo, odejdź. W ekstremalnym przypadku ogon może sprawiać wrażenie wibrującego, zamiast merdać. Takiego psa zdecydowanie należy unikać.

 

Niezależnie jednak od pozycji, wolno poruszający się ogon wskazuje na spokojnego i ciekawskiego psa, a to jest pies, do którego możesz bezpiecznie podejść i lepiej go poznać.

 

 

Szybkość machania może wskazywać na:

 

Podekscytowanie.

Im szybsze merdanie, tym bardziej pies jest podekscytowany. Tempo machania ogonem może wahać się od bardzo wolnego do bardzo szybkiego. Czasami pies macha ogonem tak szybko, że wydaje się on drgać.

 

 

Niepewność.

Pies, który jest niepewny spotkania z nową osobą lub innym psem może machać ogonem, aby zasygnalizować, że jest niepewny.

 

 

Przyjaźń.

Pies, który jest bardzo przyjazny może machać ogonem bardziej swobodnie, a nawet kręcić biodrami w tym samym czasie.

 

 

Agresja.

Kiedy pies macha ogonem, bardzo szybko trzymając go pionowo, może stanowić aktywne zagrożenie. Pamiętajmy, że człowiek może zostać ugryziony przez psa, który macha ogonem!

 

Mowa ogona jest tak złożona, że nawet kierunek machania ma znaczenie. Badania pokazują, że psy merdają ogonem w prawo, gdy są szczęśliwe lub pewne siebie, a w lewo, gdy są przestraszone. Co ciekawe, ma to swoje naukowe uzasadnienie.

 

Lewa strona mózgu kontroluje ruchy po prawej stronie ciała i odwrotnie. Dlatego lewy mózg jest zaangażowany, gdy ogon macha w prawo, a prawy mózg powoduje, że ogon porusza się w lewo.

 

Ponieważ lewa strona mózgu jest związana z pozytywnymi uczuciami, takimi jak miłość i spokój, szczęśliwy pies macha ogonem w prawo. I odwrotnie, prawa połowa mózgu jest związana z negatywnymi uczuciami, takimi jak strach i depresja, więc przestraszony pies macha ogonem w lewo.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego szczeniaki gryzą?

 

Ogon służy nie tylko do komunikacji.

Warto pamiętać, że psy nie używają swojego ogona wyłącznie do komunikacji. Często służy on do utrzymywania równowagi i stabilności — obserwując psa obracającego się z dużą prędkością w zwolnionym tempie, można często zauważyć, w jaki sposób używa on ogona do zapewnienia stabilności.

 

Działa on również jako ster, jeśli pies pływa w wodzie. Interesujące jest rozważenie, czy użycie ogona jako środka komunikacji rozwinęło się wtórnie do tych zastosowań, czy też ogon psa rozwinął się najpierw jako środek komunikacji!

 

Interpret Dog Tail Wags: How to Understand Dog's Body Language

Specyfika rasy.

Ułożenie i ruchy ogona mogą się różnić w zależności od rasy psa, na przykład charty noszą swoje długie ogony nisko, podczas gdy świnie mają małe, kręcone ogonki zawsze skierowane do góry.

 

Większość psów zwisa ogonem w dół w okolicy stawów skokowych lub pięt. Obserwując pozycję i ruch ogona psa, możesz spróbować określić jego stan emocjonalny.

 

 

Pozycja ogona.

  • Kiedy pies czuje się zrelaksowany, jego ogon znajduje się w naturalnej pozycji — na środkowej wysokości ciała.
  • Ogon uniesiony wyżej niż normalnie sugeruje, że pies jest zaciekawiony lub zaalarmowany.
  • Jeśli pies jest zestresowany lub niespokojny, będzie trzymał ogon opuszczony między nogami, a gdy jest przestraszony, schowa ogon pod ciało.
  • Natomiast pionowo ustawiony ogon wskazuje na agresję lub dominującą postawę.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy są sterylizowane?

 

Historia psiego ogona.

Zanim psy zostały udomowione, większość z nich miała duże, krzaczaste ogony, jak wilki. Wtedy ogon psa był kluczowy dla jego przetrwania.

 

Ale ogon był ważny także w innych zastosowaniach. Ogon psa służy jako przeciwwaga podczas biegania, skręcania, skakania, wspinania się, pływania i chodzenia po wąskich ścieżkach, grzbietach i szlakach.

 

U niektórych ras duży, krzaczasty ogon jest niezbędny do izolacji. Ogólna zasada mówi, że im zimniejszy klimat, tym większe i bardziej krzaczaste ogony. W zimnie, kiedy pies śpi, zwija się w kłębek i owija ogon wokół twarzy i nosa, aby zachować ciepło ciała.

 

W miarę ewolucji psów, wraz z migracją, majstrowaniem i podrasowywaniem przez ich ludzkich towarzyszy, ogon psa się zmieniał. Stał się on rudymentarny, zadarty, zwężony, zakończony, w kształcie wydry, a nawet zakręcony jak korkociąg!

 

Niektóre rasy, głównie te stadne, rodzą się z rudymentarnym ogonem, który nie jest niczym więcej niż płatem tkanki tłuszczowej, jeśli nawet tak jest! Na przykład, wiele owczarków australijskich rodzi się bez ogona. Mogą nie mieć ogonów, ale ta tkanka tłuszczowa, włosy na końcach i tyłek pozwoli Ci wiedzieć, co dzieje się w ich głowie.