Kiedy owczarkowi stają uszy?

Niewiele jest rzeczy bardziej uroczych niż duże, klapnięte uszy szczeniaka. Właściciele owczarków niemieckich i pinczerów dobermanów mogą się jednak zastanawiać, kiedy powinni spodziewać się, że uszy ich szczeniąt staną dęba. Przecież te rasy znane są z majestatycznych, wyprostowanych uszu.

 

Kiedy owczarkowi stają uszy?

Uszy owczarka niemieckiego stają dęba w wieku około 5 miesięcy, czyli około 20 tygodnia życia. Dzieje się to zazwyczaj krótko po zakończeniu ząbkowania, kiedy chrząstki i mięśnie podtrzymujące uszy stają się mocniejsze.

 

Jednak do tego czasu uszy szczeniaka mogą jednego dnia stać pionowo, następnego opadać, a następnie znów stać pionowo, nawet przez sześć miesięcy — najlepiej nie robić nic z uszami szczeniaka w tym okresie.

 

Niektórzy ludzie próbują nakłonić uszy do postawy wyprostowanej poprzez zaklejanie ich taśmą, nie powinny być one nigdy chirurgicznie przycinane tak jak u dobermanów. Zaklejanie czasem pomaga szczeniakowi w wykształceniu się uszu wyprostowanych, ale często zawodzi, zwłaszcza jeśli jest źle zaklejone.

 

Niektóre owczarki rodzą się z genetycznie słabymi lub miękkimi uszami, które mogą nigdy nie stanąć w pełni wyprostowane. Jeśli nie planujesz wystawiać psa, najlepiej pogódź się z jego uszami, nawet jeśli są niedoskonałe — pies z jednym uchem w górze i jednym w dole, lub z częściowo wyprostowanymi uszami z klapniętymi końcówkami, przekona cię swoim miłym wyglądem.

 

 

Czy owczarek niemiecki może mieć klapnięte uszy?

Klapnięte uszy są powszechne w okresie ząbkowania owczarka niemieckiego, które zazwyczaj kończy się między 16 a 20 tygodniem życia. Do tego czasu chrząstka w uchu stała się na tyle twarda i mocna, że ucho może stać na stałe.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies liże po twarzy ?

 

 

Sprawdź jego rasę.

Rodowód twojego szczeniaka jest dobrym wskaźnikiem tego, czy jego uszy będą sterczące. Psy dziedziczą ucho kłujące po swoich wilczych przodkach, więc stojące uszy można zobaczyć u ras podobnych do wilków, o grubej, podwójnej sierści.

 

Rasy prymitywne, takie jak Nagi pies meksykański, również mają naturalnie stojące uszy i gładką, krótką sierść. Zaokrąglone, odstające uszy są ozdobą ras takich jak chihuahua, walijskie corgi i buldog francuski.

 

Jeśli nie jesteś pewien rasy swojego psa, ale rodzice szczeniaka mieli stojące uszy, są szanse, że jego uszy również będą stojące. Do ras, które mają stojące uszy, należą jednak dobermany, pinczery i boksery, tylko wtedy, gdy są one chirurgicznie przycięte. Nie spodziewaj się, że twój szczeniak odziedziczy stojące uszy po tych rasach, nawet jeśli jego rodzice je mają.

 

opadniete uszy u szczeniaka owczarka niemieckiego

Sprawdź uszy.

Jeśli uszy twojego szczeniaka podnoszą się, gdy jest podekscytowany, prawdopodobnie staną się takie już w wieku 6 miesięcy. I odwrotnie, jeśli twój owczarek niemiecki w wieku 9 miesięcy nadal ma klapnięte uszy, to prawdopodobnie już zawsze będą.

 

Innym sposobem na stwierdzenie, czy uszy twojego szczeniaka mogą stanąć, jest obserwacja miejsca, w którym są osadzone na głowie. Uszy, które mają tendencję do stawania, nawet częściowo, są osadzone wyżej na głowie i bliżej siebie niż uszy wiszące.

 

Chrząstka u podstawy stojącego ucha zacznie być jędrna już w wieku 4-6 tygodni. Może jednak upłynąć nawet pięć lub sześć miesięcy, zanim chrząstka ucha psa stwardnieje na tyle, by uszy mogły stać pionowo. Jeśli uszy twojego psa mają grubą, ciężką skórę, istnieje duże prawdopodobieństwo, że uszy nie będą w stanie stać.

 

 

Sprawdź jego dietę

Dieta szczeniaka ma również wpływ na to, czy jego uszy będą stojące. Ząbkowanie u szczeniaka następuje między 3 a 5 miesiącem życia. Niedobór wapnia w jego diecie w tym czasie może oznaczać, że chrząstki mogą nie otrzymywać wystarczającej ilości wapnia, aby prawidłowo się rozwijać.

 

Aby temu zapobiec, dodawaj łyżeczkę jogurtu lub twarożku do karmy twojego szczeniaka, aby dostarczyć mu nieco dodatkowego wapnia, a także podawaj mu pod nadzorem surowe kości do żucia. Czynność żucia buduje również mięśnie u podstawy ucha, pomagając psu stać.

 

 

 

Przeczytaj też:Ile trwa stosunek u psa?

 

Dlaczego uszy mojego szczeniaka nagle zaczęły opadać?

Uszy szczeniąt zmieniają się wraz z ich wzrostem. W wielu przypadkach, uszy stojące idealnie przed trzecim miesiącem życia zaczynają opadać, kiedy szczeniak zaczyna ząbkować. Dzieje się tak, ponieważ składniki odżywcze kierowane do uszu są teraz kierowane do rosnących zębów.

 

Zazwyczaj po zakończeniu procesu ząbkowania, uszy ponownie stają dęba w wieku około sześciu miesięcy. Na drodze do w pełni wyprostowanych uszu szczeniak może przejść wiele bardzo naturalnych etapów. To, co u owczarka niemieckiego zaczyna się od małych, klapniętych uszu, może ewoluować w uszy opadające na boki.

 

Może się to przekształcić w uszy, gdzie jedno ucho jest opuszczone, a drugie wygląda jakby chciało odlecieć. Po tym etapie następuje zwykle etap zaczesywania na bok, kiedy to uszy mogą opadać na czubek głowy. Wszystko to jest normalną częścią procesu uzyskiwania idealnie wyprostowanych uszu.

 

Jeśli niepokoi cię fakt, że szczeniak ma jedno ucho uniesione, a drugie opuszczone, poproś lekarza weterynarii o sprawdzenie, czy nie doszło do urazu lub zapalenia ucha, które może powodować jego opadanie. Jeśli nic fizycznie nie jest nie tak, sprawdź, w jaki sposób szczeniak śpi.

 

Być może zawsze leży na jednym boku i zgniata jedno ucho. Możesz zachęcić psa do leżenia na drugiej stronie, aby wyrównać proporcje.

 

stojace uczy u owczarka

Jak zachęcić psa do stawiania uszu?

Istnieje kilka metod, których właściciele mogą użyć, aby niesforne uszy stanęły dęba. Oczywiście, dotyczy to tylko ras, u których uszy powinny być wyprostowane.

 

 

Metoda gryzienia zabawki.

Niektórzy hodowcy, zwłaszcza dużych ras, takich jak owczarek niemiecki, zachęcają do gryzienia zabawek, aby szczenięce uszy stanęły dęba. Idea jest taka, że konsekwentne żucie odpowiednich zabawek wzmacnia mięśnie u podstawy uszu psa i wokół szczęk. Powinno to sprzyjać prawidłowemu rozwojowi uszu.

 

Bezpieczne i pożywne zabawki do żucia pomogą twojemu szczeniakowi przetrwać bolesne ząbkowanie i odwrócą jego uwagę od destrukcyjnego żucia.

 

 

Przycinanie uszów.

Przycinanie jest najbardziej znaną i kontrowersyjną metodą. W dzisiejszych czasach jest ona wykonywana głównie z powodów kosmetycznych. Istnieje jednak przekonanie, że przycinanie uszu u psa spowoduje mniejszą liczbę infekcji uszu. Nie ma jednak na to prawdziwych dowodów. Infekcje uszu wydają się być bardziej powszechne w niektórych rasach, takich jak cocker-spaniele i owczarki niemieckie.

 

Argumenty przeciwko przycinaniu przytaczają niebezpieczeństwa związane z niepotrzebnym zabiegiem chirurgicznym, w tym znieczuleniem lub możliwą infekcją. Jeśli zdecydujesz się na przycięcie uszu swojemu psu, porozmawiaj najpierw z hodowcą i lekarzem weterynarii.

Ear Taping by Dr. Bill - EarsbyDrBill.com

 

 

Przeczytaj też:Jak długo rośnie owczarek niemiecki?

 

 

Podklejanie uszów taśmą.

Jest to częste w przypadku dobermanów, pinczerów miniaturowych i dogów. Jednak u ras takich jak belgijski malinois czy owczarek niemiecki, podklejanie wykonuje się samodzielnie.

 

Zawsze rozmawiaj z hodowcą lub weterynarzem o najlepszych praktykach dotyczących zaklejania uszu psa. W przypadku oklejania uszu chodzi o to, żeby uszy były podparte na tyle długo, żeby chrząstka wzmocniła się na tyle, żeby uszy mogły utrzymać się samodzielnie.

 

Zazwyczaj robi się to w wieku około czterech do pięciu miesięcy. Mniejsze psy, takie jak Grzywacz chiński czy yorkshire terrier mogą mieć to robione wcześniej, od około trzeciego miesiąca życia. Jeśli zabieg ten zostanie wykonany prawidłowo, przy użyciu sterylnego sprzętu i oczyszczonych, ogolonych uszu, jest on zazwyczaj bezpieczny i nieinwazyjny.

 

Z drugiej strony, mimo że oklejanie jest bezbolesne, może podrażniać uszy psa. Ponieważ często musi być wykonywane przez trzy tygodnie lub dłużej, może oznaczać spory dyskomfort dla młodego szczeniaka. Co więcej, nie zawsze działa, więc właściciele powinni dokładnie rozważyć, czy wysiłek związany z oklejaniem jest tego wart.

 

 

Przycinanie sierści z ucha.

W przypadku niektórych mniejszych psów, takich jak yorków, nadmiar włosów na uszach szczeniąt może je obciążać. W takim przypadku przycięcie włosów z uszu pomoże im stanąć w pionie.