Kiedy można wykąpać szczeniaka?

Słodkie, milutkie i pełne osobowości szczeniaki mogą być kluczem do szczęścia. Ale to szczęście wiąże się z odrobiną pracy, zwłaszcza jeśli chodzi o kąpiele. Na szczęście istnieje sposób, aby kąpiel była przyjemna zarówno dla Ciebie, jak i Twojego psa.

 

 

Kiedy można wykąpać szczeniaka?

Szczenięta nie powinny być kąpane, dopóki nie skończą co najmniej czterech tygodni, a najlepiej sześciu lub ośmiu tygodni. W tym wieku maluchy mają problemy z regulacją temperatury ciała i mogą się wychłodzić.

 

Szczenięta, które chorują na biegunkę, mogą potrzebować kąpieli, ale stres związany z kąpielą może pogorszyć ich stan.

 

 

Czas kąpieli w zależności od rodzaju sierści?

Sierść typu pudlowego wymaga najwięcej kąpieli. Planuj kąpiele szczeniąt o kręconej sierści w tym samym czasie, kiedy będą przycinane, czyli mniej więcej co dwa miesiące. W przypadku sierści jedwabistej i wełnistej wystarczą cztery kąpiele w roku.

 

Rasy o podwójnej sierści, takie jak owczarki niemieckie, potrzebują kąpieli kilka razy w roku. Wybierz wiosnę i jesień. Zwierzęta o gładkiej sierści, takie jak rottweilery, mogą potrzebować kąpieli tylko raz w roku.

 

Oczywiście, jeśli w międzyczasie staną się śmierdzące lub brudne — jamniki mają tendencję do wydzielania odrobiny smrodu — może być konieczna dodatkowa kąpiel. Jednak w przypadku gładkiej sierści często wystarczy wilgotna ściereczka lub suchy preparat do kąpieli.

 

suka i szczeniak labradora

Jak często powinienem kąpać mojego szczeniaka?

Zbyt częste kąpanie szczeniaka może pozbawić jego sierść olejków eterycznych i potencjalnie doprowadzić do wysuszenia i podrażnienia skóry. W zależności od rasy, szczeniaka należy kąpać około czterech razy w roku, chyba że zostanie szczególnie zabrudzony. Jeśli Twój szczeniak ma gęstą, kręconą sierść, będzie potrzebował kąpieli co dwa miesiące, aby brud i zanieczyszczenia nie zostały uwięzione w jego futrze.

 

Niektóre rasy mają podwójną sierść, składającą się z długiej sierści zewnętrznej i bardziej miękkiego podszerstka. Akity, husky, Alaskan malamuty i owczarki niemieckie gubią sierść dwa razy w roku, wiosną i jesienią, dlatego zaleca się, abyś kąpał je mniej więcej w tym samym czasie. W ten sposób Twój pies pozostanie miły i czysty, a ponadto pomoże to usunąć nadmiar sierści podczas zrzucania.

 

Rasy lubiące wodę, takie jak labrador retriever, mają wyjątkową, wodoodporną sierść, która utrzymuje ich podszerstek suchy podczas pływania. Jeżeli Twój labrador nie jest szczególnie brudny, powinieneś kąpać go raz na cztery miesiące, ponieważ woda z mydłem może wnikać w podszerstek psa i zatrzymywać tam wilgoć.

 

W przypadku psów o krótkiej, gładkiej sierści wystarczy przetrzeć je ściereczką, aby utrzymać je w czystości. Dla psów o tym typie sierści doskonałym rozwiązaniem są również chusteczki dla zwierząt.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego żołądek mojego psa jest twardy?

 

 

Podczas mycia szczeniaka pamiętaj o poniższych zasadach.

wech u psa

Unikaj nadmiernej kąpieli:

Kąpiel szczeniaka codziennie lub kilka dni w tygodniu może być szkodliwa dla jego zdrowia. Może to podrażnić skórę, uszkodzić mieszki włosowe i zwiększyć ryzyko infekcji bakteryjnych lub grzybiczych.

 

Produkty dla ludzi:

Szampony lub mydła przeznaczone dla ludzi dorosłych i niemowląt mają inne pH i mogą podrażnić wrażliwą skórę szczeniaka. Nie stosuj ludzkich produktów u swojego psa.

 

 

Bądź ostrożny:

Bądź bardzo sumienny podczas mycia głowy swojego psa. Szampony i inne produkty, nawet te wyprodukowane specjalnie dla psów, mogą wywołać niepożądane reakcje u psa.

 

Połknięcie szamponu dla zwierząt może wywołać objawy takie jak wymioty, ślinienie się i spadek apetytu. Nigdy nie zostawiaj szczeniaka samego, gdy woda jest bieżąca. Bez nadzoru może się utopić, poparzyć lub ulec wypadkowi.

 

 

Czym myć szczeniaka?

Nie daj się skusić na użycie ludzkiego szamponu dla szczeniaka. Jeśli dostaniesz go do jego oczu, będą się szczypać i nie będzie chciał mieć kąpieli, nigdy więcej.

 

Szampon dla dzieci może być używany w nagłych wypadkach. Ale skóra psa jest mniej kwaśna niż skóra ludzka. Najlepiej więc użyć szamponu dla szczeniąt przeznaczonego do tego celu.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak odchudzić psa?

 

Jak kąpać szczeniaka?

Gdy szczeniak jest starszy niż 12 tygodni, możesz go wykąpać. W zależności od wielkości szczeniaka najłatwiejszym sposobem kąpieli może być zlew lub duża miska. W przypadku większych szczeniąt użyj wanny.

 

  1. Przed rozpoczęciem kąpieli dobrze wyszczotkuj szczeniaka. Pozwoli to usunąć nadmiar brudu i sierści. Szczotkowanie pomaga psu pozbyć się zrzucającej się sierści. Zapobiegnie to również plątaniu się lub matowieniu sierści po kąpieli.
  2. Przygotuj wodę!
  3. Upewnij się, że temperatura wody jest letnia. Nie chcesz, aby Twój szczeniak został poparzony lub aby było mu za zimno w kąpieli. Upewnij się, że kąpiel jest wygodna dla psa.
  4. Jeśli korzystasz z wanny lub zlewu, połóż matę, żeby było mniej ślisko. Gumowa mata kąpielowa pod psimi stopami sprawi, że będzie im wygodnie. Czasami psy mogą się poślizgnąć i zranić podczas kąpieli.
  5. Następnym krokiem jest szampon. Musisz wybrać odpowiedni szampon dla swojego psa. Używaj tylko szamponów dla szczeniąt. Te szampony i odżywki są przeznaczone dla Twojego szczeniaka. Szampon dla ludzi i płyn do mycia naczyń mogą być zbyt silne dla Twojego delikatnego szczeniaka.
  6. Zachowaj ostrożność podczas mycia szczeniaka i unikaj dostania się mydła do jego pyska, nosa i uszu.
  7. Do spłukiwania szczeniaka używaj ciepłej wody. Jeśli możesz użyć węża lub ręcznego rozpylacza, ułatwi to proces płukania. Upewnij się jednak, że strumień wody nie jest zbyt silny dla malucha. Użyj delikatnego sprayu lub mgły, ale upewnij się, że są dobrze spłukane i nie ma mydła w lewo.
  8. Po spłukaniu szczeniaka wyjmij go z wanny.
  9. Do osuszenia szczeniaka użyj miękkiego ręcznika.
  10. Jeśli na zewnątrz jest zimno, upewnij się, że szczeniak jest całkowicie wysuszony przed wyjściem na zewnątrz w zimną pogodę.

 

 

Kąpiel psa nie jest trudna. Jest o wiele łatwiejsza, jeśli sprawisz, że będzie przyjemna dla Ciebie i Twojego psa. To może być pierwsza kąpiel Twojego psa, ale na pewno nie ostatnia. Upewnij się, że kąpiel jest spokojnym, przyjemnym doświadczeniem.

 

Może nie lubią się kąpać, ale im łatwiej zrobisz to psu, tym bardziej nie będzie miał nic przeciwko kąpieli. Może nawet polubią kąpiel!

pies gryzie trawe

 

Gdzie kąpać szczeniaka?

Niektóre szczeniaki mogą wpaść w panikę, jeśli zanurzą się w ogromnej białej wannie. Co, jeśli się nad tym zastanowić, nie jest aż tak zaskakujące!Możesz pomóc przyzwyczaić szczeniaka do dużej kąpieli, stając w niej na kilka sekund, kilka razy dziennie. Dodatkowo daj mu kilka smacznych smakołyków do zjedzenia, kiedy będzie tam przebywał.

 

Popularną alternatywą dla kąpieli szczeniaka jest zlew kuchenny. Uważaj jednak, bo mokre szczeniaki są śliskie i jeśli się wywiną, mogą spaść i zrobić sobie krzywdę.Jeśli Twój szczeniak nie lubi wanny, bezpieczniejszym miejscem jest plastikowa miska do mycia na podłodze w kuchni!

 

 

Co zrobić, jeśli mój szczeniak nie chce siedzieć spokojnie podczas kąpieli?

Aby szczeniak zachował spokój podczas kąpieli, naucz go kojarzyć to doświadczenie z dobrymi rzeczami. Pierwszy smakołyk powinien być zawsze podany, gdy szczeniak wejdzie do wanny. Możesz używać smakołyków podczas całego procesu kąpieli.

 

Dobrą sztuczką, która sprawi, że szczeniak będzie siedział spokojnie podczas kąpieli, jest użycie poduszki do lizania lud jakieś zabawki, która przykuje jego uwagę.

 

 

 

Przeczytaj też:Co to jest szkolenie psa za pomocą klikera?

 

Co zrobić, jeśli mój szczeniak boi się wody?

Zacznij od małej ekspozycji. Zanurz palec w wodzie i pozwól szczeniakowi powąchać go lub polizać. Jeśli szczeniak wydaje się spokojny, pochwal go i zacznij przesuwać mokrą dłonią po jego sierści.

 

Jeśli dobrze zareaguje, pochwal ponownie. Stopniowo zwiększaj kontakt z wodą przez kilka tygodni. Ciepła szmatka lub chusteczki to dobre narzędzia do wprowadzania wody u szczeniaka.

 

 

W jakim wieku można kąpać nowo narodzone szczenię?

Optymalnym wiekiem do kąpieli nowo narodzonego szczeniaka, według badań i ekspertów groomerów, jest 6 tydzień życia. Chociaż potrzeby szczeniąt w zakresie kąpieli różnią się w zależności od różnych czynników i rasy, po ukończeniu 6 tygodnia życia szczenięta powinny być w stanie poradzić sobie z pełnym prysznicem.

 

Należy jednak ocenić częstotliwość i ustalić odpowiedni harmonogram kąpieli szczeniąt. Pamiętaj, aby nie przesadzić z kąpielą i skorzystaj z naszego powyższego przewodnika, aby prawidłowo wykąpać swojego szczeniaka.

 

szczeniak szuka cycka suki

Czy mogę wykąpać 9-tygodniowego szczeniaka?

Kąpanie 9-tygodniowego szczeniaka jest bezpieczne. Jest on już wystarczająco dorosły i znacznie przekroczył próg kąpielowy, aby mieć pełne kąpiele.

 

 

Czy można kąpać szczeniaka w wieku 8 tygodni?

Kąpiel 8-tygodniowego szczeniaka jest możliwa. Bezpiecznie i w miarę możliwości można go wykąpać. Jeśli nie jest zbyt brudny, możesz użyć chusteczek dla psów lub ściereczki, aby go wyczyścić. Jeśli zdecydujesz się wykąpać swojego futrzanego przyjaciela, skorzystaj z naszego powyższego przewodnika dziesięciu kroków.

 

 

Czy można wykąpać szczeniaka w wieku 4 tygodni?

Nie zaleca się kąpieli szczeniaka, ale w tym wieku dobrze jest wprowadzać wodę stopniowo. Czterotygodniowego szczeniaka najlepiej myć mokrą ściereczką lub chusteczkami dla szczeniąt.

 

 

Czy można wykąpać szczeniaka w wieku 3 tygodni?

Szczeniak w wieku 3 tygodni jest zbyt młody, aby przeżyć swoją pierwszą kąpiel. Nie kąp swojego 3-tygodniowego szczeniaka. Szczeniaki w tym wieku potrzebują jedynie delikatnego czyszczenia wokół twarzy i okolic nocnika.

 

 

Czy można kąpać 2-tygodniowe szczenię?

W wieku dwóch tygodni szczenięta dopiero zaczynają regulować temperaturę swojego ciała. Nie jest wskazane, aby kąpać je w tak młodym wieku. Poczekaj jeszcze kilka tygodni, najlepiej do szóstego tygodnia życia.

 

 

W jakim wieku szczeniak musi być kąpany?

Nie ma określonego wieku. Ogólnie zaleca się kąpanie szczeniąt w wieku 6 tygodni lub starszych. Jednak już w wieku trzech tygodni można je bezpiecznie moczyć, ponieważ szczenięta potrafią regulować temperaturę ciała już po dwóch tygodniach życia. Radzimy poczekać jak najdłużej, aby uniknąć komplikacji.