Jakie zapachy lubią psy?

Psy mają niesamowity zmysł węchu i tak jak my, są pewne zapachy, których nie znoszą i pewne, które uwielbiają. Psy są zwierzętami sensorycznymi, a zapach jest ich najpotężniejszą bronią. Siła ich nosa oznacza, że czerpią niewiarygodną ilość radości z wąchania różnych rzeczy.

 

Jakie zapachy lubią psy?

Ogólnie rzecz biorąc, psy preferują zapachy, których nie preferują ludzie — w szczególności zapach zgnilizny. Przyciągają je zapachy, które ludzie zazwyczaj uważają za nieatrakcyjne, takie jak zapach rozkładającej się zwierzęcej padliny, otwartego worka na śmieci czy sterty gnijących liści.

 

W rzeczywistości psy tak bardzo doceniają te zapachy, że nie tylko ich szukają, ale wręcz tarzają się w nich, otulając się nimi tak, że zapach utrzymuje się przez wiele godzin.

 

Czy psy lubią zapach perfum?

Psy nienawidzą zapachu perfum. Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że po wyperfumowaniu się i próbie przytulenia się do psa, on lub ona odrzuca cię? Dzieje się tak dlatego, że perfumy to produkty wykonane z dużą ilością związków chemicznych i zapachów, których psy nie znoszą.

 

Oprócz nieprzyjemnego zapachu, psy nie znoszą zapachu perfum również dlatego, że kamuflują one naturalny zapach ciała ich właściciela, zapach, który je pociesza. Pamiętajmy, że psy rozpoznają nas po naszym zapachu, jeśli ukryjemy go pod innym, to nic dziwnego, że w naturalny sposób zniechęcą się do tego nieprzyjemnego zapachu, który uniemożliwia im identyfikację nas.

 

A co z psimi perfumami?

Psy również nie lubią tego zapachu. Jednak tak długo, jak są one: dobrej jakości, nie są szkodliwe i są specjalnie produkowane dla psów, można je stosować z umiarem. Oznacza To, że nie zalecamy nakładania perfum na swoje zwierzę codziennie, ale raz na jakiś czas; jak psi fryzjer.

 

Zapachy, które maskują.

Psy preferują nieprzyjemne zapachy nie tylko dlatego, że zaspokajają ich oczywiste gusta, ale również dlatego, że mają praktyczne zastosowanie. Preferencje psów dotyczące nieprzyjemnych zapachów — i ich przyzwyczajenie do pokrywania się nimi — mogą być zakorzenione w ich dzikiej naturze.

 

Dzikie psy tarzają się w substancjach zapachowych, takich jak odchody, zgniłe rośliny i martwe zwierzęta, aby zamaskować własne zapachy, co pozwala im prześladować ofiary bez ryzyka wykrycia. Jeśli twój pupil nie podziela tych obaw, samo zachowanie jest tak głęboko zakorzenione, że może nie być w stanie oprzeć się tarzaniu w śmierdzących rzeczach.

pies wacha

Znajome aromaty.

Na szczęście, brzydkie zapachy nie są jedynymi, które psy preferują. Na przykład, psy udomowione wykazują rozpoznawanie i preferowanie zapachów związanych z ich właścicielami.

 

Mogą preferować gryzienie brudnej bielizny zamiast zabawki do żucia lub zwinięcie się w kłębek na stercie prania zamiast spania we własnym łóżku. Dzieje się tak dlatego, że psy wolą znajome zapachy swojego stada — dla dzikiego psa oznacza to zapach innych psów, które znają i którym ufają, na przykład członków rodziny. W domu oznacza to ich właścicieli.

 

 

Przeczytaj też:Jaki zapach odstrasza psy od sikania?

 

Zapach Jedzenia.

Jest jeden szczególny zapach, któremu praktycznie żaden pies nie może się oprzeć: jedzenie. Psy są naturalnymi łowcami i nawet zwierzęta domowe są naturalnie przyciągane do zapachu jedzenia — zwłaszcza mięsa.

 

Niezależnie od tego, czy grillujesz stek, pieczesz indyka, czy otwierasz puszkę mokrej karmy, zapach ten pobudza zmysły twojego psa i mówi mu, że w pobliżu znajduje się posiłek. Chociaż twój pies nie musi preferować zapachu byle jakiego jedzenia — raczej nie będzie się ślinił, kiedy będziesz siekał bazylię lub obierał ząbki czosnku — mięso jest niezmiennie ulubionym produktem wśród psów.

Ser.

Oczywiście, wszystkie psy uwielbiają jedzenie, to coś, czego wydają się chcieć cały czas. Ser jest jednym z ulubionych przysmaków mojego psa, jeśli ma szczęście go dostać. Jedną z rzeczy, którą zawsze zauważam, jest to, że kiedy tylko otwieram paczkę sera, on natychmiast znajduje się u moich stóp. Oczywiście staramy się zniechęcać go do podbierania, jednak serowi nie można się oprzeć i jest to coś, co wyczuwa z daleka.

 

Mimo że psy powinny czerpać składniki odżywcze głównie z tłuszczów, ser nie powinien być sposobem na to, ponieważ zbyt duża jego ilość jest po prostu ogólnie niezdrowa. Spróbuj podawać psu miękkie sery, takie jak mozzarella, ponieważ zawierają one mniej tłuszczu niż bardziej gęste sery, takie jak cheddar.

 

Mięso.

Tak czy inaczej, twój pies uwielbia zapach mięsa i dlatego musi się ono znaleźć na tej liście. Mięso może być doskonałym źródłem składników odżywczych dla psów, ponieważ jest ich naturalnym pożywieniem. Wielu właścicieli karmi psa dietą opartą na surowym mięsie, która staje się coraz bardziej popularna i stanowi w przeważającej mierze zdrowszą opcję w stosunku do suszonej karmy lub mokrej karmy w puszkach.

 

Kupa.

Nie jest to coś, o czym każdy chce rozmawiać, ale twój pies z pewnością lubi ten zapach. Niezależnie od tego, czy jest to pies, kot, lis czy nawet człowiek, nos twojego psa może wywęszyć kupę z daleka. Często zdarza się, że twój pies poświęca trochę więcej czasu na wąchanie kupy i analizowanie jej. To jest dokładnie to, co robi, w rzeczywistości pies próbuje zidentyfikować sprawcę i ustalić, czy jest to pies dominujący, przyjaciel, suka itp.

 

Nos twojego psa może analizować wszystkie te informacje, a ponieważ psy używają kupy do oznaczania swojego terytorium, mogą się ze sobą komunikować. Jest bardzo prawdopodobne, że twój pies zareaguje sikając na to miejsce, próbując zamaskować zapach innego psa, jednocześnie reagując na niego.

 

Wanilia.

Niektóre zapachy są przyjemne dla psów ze względu na ich działanie. Twój pies może nie wiedzieć, dlaczego lubi wanilię.

ulubiony zapach psa

Martwe rzeczy.

Istotne jest, aby zrozumieć, że zapach jest w nosie detektora. Co odpycha nas, jest czasami magnesem dla psiego nosa. Weźmy gnijące rzeczy. Powód nie jest jasny. Twój zwierzak może używać go do oznaczania siebie lub może ukryć swój zapach przed potencjalnymi drapieżnikami. Wszystko, co wiemy, to że to śmierdzi!

 

Króliki.

Twój pupil również pokocha zapach swojej ofiary. Będzie wiedział, czy króliki są w okolicy na długo przed tobą. Połóż to na łowcę w swoim szczeniaku.

 

 

Przeczytaj też:Jak są szkolone psy do wykrywania narkotyków?

 

Każdy inny.

Wrażliwość zmysłu powonienia twojego psa przydaje się podczas spotkań z psimi przyjaciółmi. Nie tylko dowiaduje się, kto jest w sąsiedztwie, ale także dostaje pełne info na temat każdego z nich. Na podstawie szybkiego powąchania poznaje ich płeć, wiek, stan zdrowia i wiele więcej. Ma to swoje uzasadnienie ewolucyjne. Znajomość układu terenu daje mu przewagę nad konkurencją poprzez ocenę potencjalnych zagrożeń i możliwości.

 

Ty!

Naukowcy odkryli, że wykrycie zapachu znajomego człowieka spowodowało zwiększoną reakcję w jądrze ogoniastym, części związanej z pozytywnymi doświadczeniami. W końcu ma to sens, skoro to ty go karmisz i dajesz mu smakołyki.