Jakie kolory lubią psy?

To naturalne, że właściciel psa zastanawia się, co dokładnie widzi jego uwielbiany towarzysz, gdy spogląda w stronę pola świeżo skoszonej trawy lub zwija się w kłębek przed telewizorem. Czy psy widzą te same kolory co ludzie? Okazuje się, że psia rzeczywistość bardzo różni się od ludzkiej, jeśli chodzi o widziane przez nas barwy.

 

Jakie kolory lubią psy?

Czerwony, pomarańczowy i żółty są dla psów stymulujące, ale niebieski i fioletowy uspokajają. Podrzuć psu dwie zabawki — jedną żółtą i jedną niebieską — i sprawdź, czy żółta zabawka zainspiruje go do bardziej energicznej zabawy. Następnym razem, gdy twój pies będzie niespokojny z powodu burzy lub głośnych fajerwerków, spróbuj pokazać mu kojące kolory.

Ludzie jakie kolory widząPSY jakie kolory widzą
FioletowyCiemny Niebieski
NiebieskiJasny Niebieski
Niebiesko-zielonySzary
ZielonyJasnożółta
ŻółtyCiemnożółty
PomaranczowyMatowe złoto
CzerwonyCiemnoszary

 

Jakie kolory widzą psy?

Psy widzą kolory, które my identyfikujemy jako niebieski, żółty i niektóre odcienie szarości. Podczas gdy czopki wzrokowe człowieka są w stanie wykryć 3 różne kolory niebieski, czerwony i zielony i ich kombinacje, czopki wzrokowe psa mogą wykryć tylko 2 niebieski i żółty.

 

Ta ograniczona percepcja kolorów nazywana jest widzeniem dichromatycznym. Aby to w pełni zrozumieć, spójrz na powyższą tabelkę, aby dokonać wizualnego porównania.

 

kolory jakie widzi pies

Jakie kolory są najłatwiejsze do zobaczenia dla psa?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, psy mają dichromatyczny wzrok. Kolory takie jak czerwony czy zielony będą postrzegane jako odcienie szarości. Dlatego też niebieski lub żółty są najłatwiejszymi kolorami do zobaczenia przez psy i najbardziej atrakcyjnymi dla nich.

 

 

Jak psy widzą kolory?

Zarówno ludzkie, jak i psie oczy mają komórki wyłapujące światło, zwane czopkami. Jednak nasi futrzaści przyjaciele mają mniej czopków niż my, więc ich widzenie kolorów nie jest tak zdefiniowane jak nasze.

Czopki są komórkami foto receptorowymi w oku, które pomagają widzieć kolory. My, ludzie, mamy trzy komórki stożkowe w oku, które postrzegają długość fal czerwonych, żółtych, zielonych i niebieskich.

 

Początkowo sądzono, że psy widzą tylko w odcieniach czerni i bieli, ale to nie jest prawda.

W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku przeprowadzono różne badania, z których wynikało, że tylko naczelne mają zdolność rozróżniania kolorów, choć dowodów na to było bardzo mało, zwłaszcza tych dotyczących psów.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy lubią spać w nogach?

 

To pomogło napędzić błędne przekonanie, że psy nie widzą kolorów. To nie jest prawda.

Psy widzą kolory, ale widzą mniej kolorów niż ludzie mogą. Psy mają tylko dwa czopki, które pozwalają im widzieć niebieskie i żółte długości fal.

Bujny, zielony trawnik na twoim podwórku wygląda dla nich jak martwe siano. Niebieski basen wygląda dla nich atrakcyjnie, podobnie jak żółta pościel.

 

pies i kolory

Po kilku dekadach, badania nad psim okiem wykazały różnice w podstawowej budowie między naszymi i ich oczami.

Oczy psów przystosowały się do dobrego widzenia w ciemności, ponieważ były one nocnymi tropicielami i myśliwymi.

Cecha ta została im przekazana, gdy zostały udomowione i traktowane jako zwierzęta domowe.

Mają też większą soczewkę i powierzchnię rogówki, a także błonę odbijającą światło zwaną tapetum.

 

Czy psy widzą kolory?

Siatkówka oka jest miejscem, w którym występuje różnica w postrzeganiu kolorów przez psy i ludzi. Składa się ona z milionów komórek, takich jak pręciki i czopki.

Jak wspomniano, czopki są tymi, które pracują w jasnym świetle i określają percepcję kolorów. Z drugiej strony, pręciki wychwytują ruch i pracują w słabym świetle.

Wszystkie rzeczy moich psów - zabawki

 

Pręciki są bardziej wrażliwe. U psów w siatkówce jest również więcej pręcików niż czopków, podczas gdy my mamy więcej czopków niż pręcików.

Ludzie i inne gatunki naczelnych mają trzy rodzaje czopków, czyli trichromaty. Psy mają tylko dwa, co oznacza, że są dichromatyczne.

 

 

Czy psy mają ślepotę barw?

Ślepota barw odnosi się do niezdolności do rozróżniania kolorów lub widzenia niektórych kolorów w ogóle. Dzieje się tak z powodu nieprawidłowości w receptorach wrażliwych na kolory w oku.

U ludzi, czerwony-zielony i niebieski-żółty są dwa główne rodzaje ślepoty kolorów.

 

 

Stopień ślepoty kolorów wśród ludzi zależy od tego, które receptory kolorów są dotknięte.

Jeśli dana osoba ma niebiesko-żółtą ślepotę barw, oznacza to, że nie może rozróżnić koloru niebieskiego i żółtego.

Tak więc, chociaż psy widzą niektóre kolory, mają czerwono-zieloną ślepotę, co oznacza, że widzą te kolory tylko jako odcienie szarości.

 

 

 

Przeczytaj też:Ile żyją psy shih tzu?

 

Dlaczego psy nie lubią czerwieni?

Wcześniej obaliliśmy mit o tym, że psy lubią kolor czerwony. Dlaczego więc trudno im dostrzec kolor czerwony?

Nawet jeśli widzimy jaskrawoczerwone szminki, zabawki i ubrania, pies widzi czerwień tylko jako odcień brązu, szarości lub czerni.

Tak samo jest z jaskrawym pomarańczowym kolorem. Pomarańczowe zabawki dla psów są zazwyczaj reklamowane jako wysokoenergetyczne i kontrastowe, podczas gdy w rzeczywistości takie nie są.

 

 

Pomarańczowy jest dla psów brązowo-złoty.

 

Krótko mówiąc, czerwone i pomarańczowe obiekty są łatwo rozpoznawalne tylko przez ludzkie oko, ale nie przez oko psa.