Jaka jest normalna temperatura psa?

Czy wiesz, jaka jest normalna temperatura ciała Twojego psa? Możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, że normalna temperatura ciała psa jest wyższa niż Twoja. To wyjaśnia, dlaczego Twój pies czuje się tak ciepło i przytulnie w zimne noce!

 

Jako właściciel psa, ważne jest, aby wiedzieć jak sprawdzić temperaturę ciała swojego psa i jak interpretować odczyt. Zrozum, co jest normalne, a co nie. Wiedzieć, co robić, jeśli temperatura jest nieprawidłowa.

 

 

Jaka jest normalna temperatura psa?

Normalna temperatura ciała u psów wynosi od 38,3°C do 39,2°C. Niektórzy ludzie i niektóre zwierzęta utrzymują podstawową temperaturę nieco powyżej lub poniżej tej średniej, ale jeśli temperatura Twojego zwierzęcia wzrośnie powyżej 40,0°C lub spadnie poniżej 37,2°C, zabierz je do lekarza weterynarii.

 

 

Co to jest niezdrowa temperatura dla psa?

Pomiar temperatury u psa pozwoli Ci szybko stwierdzić, czy problem jest poważny. Temperatura u psów nie powinna przekraczać 40,0°C.

 

 

Gdzie należy mierzyć temperaturę u psa?

W razie potrzeby przybliżoną temperaturę u psa można zmierzyć w okolicy pachowej pod pachą. Po prostu umieść końcówkę termometru w okolicy pachy i przytrzymaj łapę psa, aż termometr wyda sygnał dźwiękowy, trwa to zazwyczaj dłużej niż w przypadku termometru doodbytniczego.

 

Następnie dodaj jeden stopień do odczytu termometru, aby uzyskać ogólne wyobrażenie o temperaturze ciała Twojego psa. Pamiętaj, że pomiar ten nie jest precyzyjny. Jeśli masz wątpliwości, udaj się do lekarza weterynarii w celu dokładnego sprawdzenia temperatury.

pies spi podczas upalu

 

Czy można używać ludzkiego termometru u psa?

Używaj termometru cyfrowego przeznaczonego specjalnie do stosowania u psów w odbycie. Większość termometrów przeznaczonych do stosowania u ludzi nie sprawdza się w tym celu.

 

Jeśli zmierzenie temperatury u psa jest trudne, nie ryzykuj zranienia go lub siebie. Pozwól, aby przeszkoleni specjaliści dokładnie i bezpiecznie zmierzyli mu temperaturę w twoim szpitalu weterynaryjnym.

 

 

Porady.

Kup termometr, który możesz oznaczyć jako tylko dla zwierząt domowych i dobrze go oznakuj, aby ludzie nie mogli go przypadkowo użyć! Jeśli na termometrze znajduje się ostrzeżenie o gorączce, zignoruj je, ponieważ temperatura u psa jest wyższa niż u człowieka.

 

Unikaj używania termometrów szklanych. Mogą one pęknąć i zranić psa. Ponadto, potrzebują one około dwóch minut, aby uzyskać odczyt. Większość psów nie pozostanie tak długo w bezruchu.

Możesz, ale nie musisz, preferować termometr z elastyczną końcówką. Może być trudno przebić się giętkim termometrem przez ciasne zwieracze, ale może być wygodniejszy, gdy już się w nich znajdzie.

 

Termometry douszne wykonane specjalnie dla uszu psa mogą dać Ci przybliżony odczyt, ale nie są uważane za bardzo dokładne. Nie można zmierzyć temperatury ciała psa dotykiem. Ciepły lub suchy nos nie musi wskazywać na gorączkę, lub inny problem zdrowotny; jest to mit.

 

Jeśli Twój pies ma nieprawidłową temperaturę, postaraj się zachować spokój. Jeśli się stresujesz, Twój pies może to zauważyć i również się zestresować. Stres u psa może jeszcze bardziej pogorszyć chorobę podstawową. Weź kilka głębokich oddechów i zachowaj bezpieczeństwo w drodze do gabinetu weterynaryjnego.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies szczeka?

 

pies i jego jzyk i pysk

Jakie są objawy gorączki u psów?

Twój pies nie jest w stanie powiedzieć Ci, kiedy ma gorączkę, dlatego powinieneś zapoznać się z objawami, które mogą wskazywać na jej obecność.

 

 

Oto najczęstsze objawy:

 • Zaczerwienione oczy,
 • Letarg/brak energii,
 • Ciepłe uszy,
 • Ciepły, suchy nos,
 • Drżenie,
 • Utrata apetytu,
 • Kaszel,
 • Wymioty,

 

 

Co wywołuje gorączkę u psów?

Infekcja lub stan zapalny może powodować gorączkę u zwierząt domowych, ponieważ ich organizm stara się ją zwalczyć. Mogą one być wewnętrzne lub zewnętrzne, i obejmują:

 

 • Zakażone ugryzienie, zadrapanie lub skaleczenie,
 • Infekcja ucha,
 • Zakażenie dróg moczowych,
 • Zakażony lub ropiejący ząb,
 • Tocząca się choroba bakteryjna lub wirusowa,
 • Zakażenie narządów, takich jak nerki lub płuca,
 • Spożycie materiałów trujących może również powodować gorączkę. Należą do nich:
 • Toksyczne rośliny,
 • Środki przeciw zamarzaniu,
 • Leki ludzkie,

 

Żywność dla ludzi, która jest toksyczna dla psów, w tym sztuczny słodzik ksylitol. Jeśli uważasz, że Twój pies zjadł toksyczną substancję, skontaktuj się z weterynarzem.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies je trawę?

 

Szczepienia.

Nierzadko zdarza się, że zwierzęta i ludzie odczuwają niską gorączkę 24-48 godzin po szczepieniu. Zwykle nie jest to groźne i ustępuje po kilku dniach, ale monitoruj sytuację.

 

 

Co powinienem zrobić, jeśli temperatura mojego zwierzęcia jest wyższa lub niższa niż normalnie?

Przede wszystkim należy dwukrotnie sprawdzić wszystkie nieprawidłowe wysokie lub niskie odczyty temperatury. Fałszywie podwyższona temperatura występuje, gdy zwierzę jest nadmiernie podekscytowane lub pobudzone. Psy, które stawiają opór przytrzymywaniu, mogą mieć wysoką temperaturę, która tak naprawdę nie kwalifikuje się jako gorączka. Pozwól zwierzęciu odpocząć przez 10 minut, uspokój je i spróbuj ponownie.

 

Jeśli temperatura Twojego zwierzęcia jest zbyt niska, termometr mógł zostać włożony niewłaściwie. Nienormalnie niska temperatura może być skutkiem włożenia termometru zbyt głęboko do ucha lub zagłębienia go w kale w odbycie.

 

 

Jeśli temperatura Twojego zwierzęcia pozostaje wysoka lub niska, zgłoś się do lekarza weterynarii.

Po ponownym sprawdzeniu, jeśli temperatura Twojego zwierzaka jest nadal umiarkowanie podwyższona, podaj mu niewielką ilość wody. Przyłóż chłodne, wilgotne ściereczki do jego łap i umieść go w przewiewnym pomieszczeniu.

 

Jeśli jego temperatura jest zbyt niska, owiń go w ciepłe ręczniki lub koce. Butelki z gorącą wodą mogą pomóc, ale unikaj poduszek grzewczych, które mogą spowodować poparzenia. Jeśli temperatura Twojego zwierzęcia pozostaje wysoka lub niska, skontaktuj się z lekarzem weterynarii. Pamiętaj, że temperatury powyżej 40°C lub poniżej 37,2°C są sytuacjami awaryjnymi.

jak przekonac rodzicow do fajnego psa

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego żołądek mojego psa jest twardy?

 

Co powoduje hipotermię u psów?

Hipotermia jest rzadkością u zdrowych psów w normalnych warunkach. Temperatura psa może być niska, jeśli jest on narażony na działanie zimnego środowiska przez dłuższy czas, szczególnie przy wilgotnej pogodzie.

 

Młode szczenięta i psy w wieku geriatrycznym są znacznie bardziej podatne na niskie temperatury niż zdrowe dorosłe osobniki, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w przypadku tych osobników w miesiącach zimowych. Hipotermia może również wystąpić u pacjentów poddawanych znieczuleniu i zabiegom chirurgicznym, u psów narażonych na niektóre infekcje lub toksyny.

 

Treatment For Fever In Dogs And Home Remedies

Czy pies ma gorączkę, jeśli jego nos jest gorący?

Wbrew powszechnemu przekonaniu, temperatura i wilgotność nosa Twojego psa nie jest wiarygodnym wskaźnikiem tego, czy ma on gorączkę lub inną chorobę. Sam ciepły i suchy nos nie musi oznaczać, że Twój pies ma gorączkę, może to być spowodowane innymi czynnikami, takimi jak ciepłe i suche środowisko lub niedawna aktywność psa.

 

Jeśli zachowanie Twojego psa uległo zmianie, na przykład przestał jeść lub pić, stał się ospały, zaczął załatwiać się do toalety częściej lub rzadziej niż zwykle, lub zaczął wykazywać oznaki bólu, niepokoju lub dyskomfortu, jest to bardziej wyraźny wskaźnik, że jest on chory i potrzebuje opieki weterynaryjnej. Jednak to Ty najlepiej znasz swojego psa i jeśli z jakiegokolwiek powodu obawiasz się o jego samopoczucie, zawsze najlepiej zadzwonić do weterynarza po poradę.