Jak widzi pies telewizor?

Właściciele psów często zauważają, że ich pupile oglądają telewizory, ekrany komputerów i tabletów. Ale co dzieje się w głowie ich pupila? Rzeczywiście, dzięki śledzeniu ich wzroku za pomocą podobnych metod stosowanych u ludzi, badania wykazały, że psy domowe preferują pewne obrazy i filmy.

 

 

Jak widzi pies telewizor?

Psy, zamiast siedzieć spokojnie, często podchodzą do ekranu, aby przyjrzeć się mu z bliska, a także wielokrotnie spacerują między właścicielem a telewizorem. Psy mają dichromatyczny wzrok — posiadają dwa rodzaje komórek receptorowych i widzą kolory w dwóch spektrach światła: niebieskim i żółtym. Dla psów każdy kolor wydaje się żółty, niebieski, brązowy lub szary.

 

 

Czy szczeniaki oglądają telewizję?

Podobnie jak ludzkie dzieci, małe zwierzęta są rozrywane przez inną telewizję niż dorośli. Szczenięta wolą oglądać telewizję pełną innych szczeniąt, to może pomóc wzbogacić ich środowisko i pomóc im w socjalizacji, gdy zamieniają się w dorosłe psy.

 

 

Dlaczego psy ignorują telewizję?

Ponieważ psy mogą rozwiązać migotanie z częstotliwością 75 Hz, ekran telewizora prawdopodobnie wydaje się psom szybko migotać. To szybkie migotanie sprawi, że obrazy wydadzą się mniej rzeczywiste, a zatem wiele psów nie kieruje na nie zbyt wiele uwagi.

 

Jednak zmiany w technologii zaczynają zmieniać liczbę psów oglądających telewizję. Ekrany cyfrowe o wysokiej rozdzielczości są odświeżane z dużo większą częstotliwością, więc nawet dla psów migotanie jest mniejsze, a coraz więcej psów, jest bardzo zainteresowane różnymi programami przyrodniczymi zawierającymi obrazy poruszających się zwierząt.

 

 

Przeczytaj też:Jak długo rośnie owczarek niemiecki?

 

 

pies i telewizor

Czy powinienem zostawić psu włączony telewizor?

Pozostawienie włączonego radia lub telewizora może odwrócić uwagę znudzonego psa podczas twojej nieobecności. Jeśli jednak twój pupil naprawdę cierpi z powodu lęku separacyjnego, a nie jest po prostu znudzony, dodatkowy hałas nie pomoże.

 

 

Percepcja głębi u psa.

Ludzka percepcja głębi to zdolność do odróżniania trójwymiarowego obrazu świata od dwuwymiarowego obrazu na siatkówce oka. Wynika to z ludzkiej zdolności poznawczej do rozumowania i formułowania podobieństw doświadczeń. W przypadku psów termin ten można łatwiej opisać jako czucie głębi, jako sposób lokalizowania obiektów, które widziały.

 

Ewolucyjne przystosowanie znane jako widzenie obuoczne pozwala oczom niektórych ssaków poruszać się w jednoczesnych kierunkach, co znane jest również jako wergencja. Gdy coś jest widziane z bliska, sprzyja to konwergencji oczu. Z drugiej strony, widzenie obiektów w oddali sprzyja rozbieżności oczu. Oba oczy psa współpracują ze sobą w stanie znanym jako fiksacja, w którym dwa różne obrazy łączą się, tworząc wrażenie głębi, które jest promowane przez nakładanie się obu oczu.

 

Wchodzi to w grę, gdy psy oglądają telewizję, ponieważ zdają sobie sprawę, że obiekty nie są w rzeczywistości z nimi, ale na innej płaszczyźnie razem. Nie udaremnia to jednak ich ciekawości i często prowadzi do całkowitego zafiksowania się na obrazach na ekranie telewizora.

 

 

Pole widzenia psa.

Termin pole widzenia opisuje, jak różne części są widziane w danym momencie wzdłuż płaszczyzny wzroku. Psy, które są drapieżnikami, mają bardzo wąskie pole widzenia i zależą bardziej od lornetkowego nakładania się na siebie lub wrażenia głębi, aby wizualnie zlokalizować i wyodrębnić ofiarę. Ich maksymalne pole widzenia wynosi około 240 stopni, podczas gdy zwierzęta drapieżne mają prawie 360-stopniowe pole widzenia, ze względów ochronnych.

 

To pole widzenia posiadane przez psy może natychmiast przyciągnąć niektóre rasy do ruchomego obrazu, ale kiedy stwierdzą, że nic się tak naprawdę nie dzieje, mogą szybko stracić zainteresowanie.

 

pies oglada tv

Wykrywanie ruchu u psa.

Ludzie mają w swoich oczach znacznie więcej czopków niż psy, dlatego też ludzki wzrok jest bardzo wrażliwy na ruch jasnych świateł. Psia siatkówka ma o wiele mniej czopków, jest o wiele bardziej wrażliwa na słabsze oświetlenie. Są one również o wiele bardziej zdolne do zauważenia ruchomego celu i mogą skupić się na poruszających się obiektach w większej odległości niż na nieruchomych obiektach, które znajdują się całkiem blisko nich.

 

Ta zdolność do monitorowania ruchu jest kolejnym powodem, dla którego psy są zdolne do oglądania i zwracania uwagi na telewizję. Mogą nie mieć dobrego pojęcia o tym, co dzieje się w programie, ale widzą, że dzieje się akcja. Kiedy ich ciekawość zostanie zaspokojona, będą zwracać większą uwagę.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak pies okazuje zaufanie?

 

Osobowość psa robi różnicę.

Abstrahując od biologii, to, czy psy oglądają telewizję i reagują na jej zawartość, zależy w dużej mierze od ich indywidualnych osobowości.

 

Różne psy, podobnie jak ludzie, mają różne osobowości niektóre są terytorialne, inne nie. Niektóre lubią ludzi, niektóre nienawidzą ludzi. Niektóre są drapieżne, inne nie. Niektóre są natarczywe, inne nieśmiałe.

 

Kiedy psy oglądają telewizję, ich reakcje mogą wahać się od ciekawskiego przechylenia głowy do pełnego szczekania i skakania na ekran. Wiele psów zostało znieczulonych na telewizję. Kiedy widzą psa w telewizji, myślą ci faceci po prostu przesiadują w telewizji. Nigdy tak naprawdę nie chodzą w pobliżu.

 

 

Rasa może również odgrywać rolę w tym, jak psy reagują na telewizję.

Psy gończe kierują się zapachem i są mniej skłonne do zwracania uwagi na ruchome obrazy. Z drugiej strony, psy pasterskie częściej wykazują zainteresowanie akcją na planie, ponieważ są hodowane, aby obserwować subtelne ruchy.

 

 

Jak twoje psy reagują na telewizor?

Niektóre psy mogą aktywnie reagować na to, co widzą lub słyszą w telewizorze, podczas gdy inne to ignorują. Nie jest to oznaką upośledzenia twojego psa, ale po prostu zależy od jego osobowości.

 

Niektóre psy mogą być terytorialne i zagrożone, kiedy słyszą inne psy, ludzi lub inne efekty dźwiękowe w telewizorze i mogą stać się agresywne. Inne są nieśmiałe lub przestraszone i mogą zacząć się chować. Jeszcze inne mogą być szczęśliwe widząc inne psy i ludzi na ekranie i zawsze będą próbowały zbliżyć się do telewizora. Młodsze ciekawskie psy mogą nawet spoglądać na tył telewizora w poszukiwaniu osoby lub zwierzęcia wydającego dźwięk.

 

Jednak przeciętny pies domowy, który przyzwyczaił się już do dźwięków i widoków telewizora, powinien już rozumieć, że to, co widzi i słyszy w telewizorze, nie ma na niego żadnego wpływu. Psy te są odczulone na to, co widzą i nie reagują na twoje urządzenie.

 

Rasa psa może również wpływać na jego reakcję na telewizor. Psy hodowane dla swoich nosów są mniej zainteresowane telewizją, ponieważ są mniej zainteresowane obrazami i nie czują zapachu ludzi i zwierząt, które widzą w telewizji. Z drugiej strony, teriery, owczarki i inne rasy pasterskie, u których siatkówka oka jest bardziej zdominowana przez pręciki, są wrażliwe na ruch w telewizorze i mogą reagować na niego częściej.

Videos for Dogs To Watch - Dog TV Videos of Birds and Squirrels for Separation Anxiety

 

 

Przeczytaj też:Jak należy bawić się ze szczeniakiem?

 

 

Telewizor i filym zaprojektowany dla psów.

Choć jest mało prawdopodobne, że twój pies będzie walczył z tobą o pilota, może być na tyle zaintrygowany, że usiedzi spokojnie na odcinku psiej treści wyprodukowanej specjalnie dla niego. Dog tv, która jest dostępna na zasadzie subskrypcji od 2012 roku, produkuje szereg programów, które twierdzą, że można zabawiać psa i zmieniać jego nastroje. Jest też kilka filmów na YouTube specjalnie dla zwierząt.