Jak szybko psy biegają?

Jak szybko mogą biegać psy? Jeśli kiedykolwiek obserwowałeś swojego pupila biegającego z psim kumplem w parku lub nawet goniącego Cię po podwórku, wiesz, że psy naprawdę potrafią biegać. Ale jak to możliwe, że psy są tak szybkie?

 

Czy cztery nogi pozwalają naszym psom biegać szybciej niż my sami? To, jak szybko może biegać przeciętny pies, zależy od kilku zmiennych, takich jak skład ciała, rasa, wielkość, wiek i inne czynniki.

 

 

Jak szybko psy biegają?

Ogólnie rzecz biorąc, psy mogą biegać około 24 km – 32 km na godzinę na krótkich dystansach. Jednak niektóre rasy są o wiele wolniejsze, podczas gdy inne są w stanie osiągnąć o wiele większe prędkości.

 

 

Czy można prześcignąć psa?

Elitarni biegacze potrafią jednak utrzymać prędkość do 6,5 metra na sekundę. Nawet zwykli biegacze osiągają zazwyczaj prędkość od 3,2 do 4,2 metra na sekundę, co oznacza, że mogą wyprzedzić psy na dystansie większym niż dwa kilometry.

 

 

Który pies biega najszybciej?

Greyhound jest najszybszą rasę psów na świecie rekord to 67 km na godzinne, ustanowiony przez tę rasę nie ma szybszych psów na świeci.

Greyhound

 

Psy biegają powoli.

Nie wszyscy możemy być chartami. Większość psów osiąga średnio 30 km na godzinę, czyli znacznie wolniej niż ich długonodzy kuzyni.

 

Wyjątkowo małe rasy, takie jak chihuahua, są powolne ze względu na swój rozmiar; ich nogi po prostu nie poruszają się wystarczająco daleko i szybko! Psy o krótkich nosach, takie jak Mops i Buldogi, nie mogą biegać szybko, ponieważ ich oddech nie nadąża. A psy bardzo dużych ras, takich jak bernardyny i nowofundlandy, są wolniejsze ze względu na swoją masę.

 

Mogą one być w stanie wykrzesać z siebie szybki, gwałtowny przypływ energii, ale prawdopodobnie nie dotrzymają Ci kroku w wyścigu pieszym. Oczywiście, prędkość jest względna. Podczas gdy Mops może wyglądać powoli obok Greyhounda, nadal mogą ścigać się na podwórku!

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy są sterylizowane?

 

Dlaczego nie powinieneś uciekać przed psem?

Ucieczka może wydawać się najrozsądniejszą reakcją, ale w rzeczywistości jest najbardziej niebezpieczna. Większość psów, które szarżują na człowieka, nie ma zamiaru go ugryźć, nawet jeśli pies jest wredny lub agresywny. Jeśli jednak zaczniesz uciekać, instynkt drapieżcy zadziała i pies najprawdopodobniej będzie Cię gonił.

 

 

Dlaczego psy są tak świetnymi biegaczami?

Sprawność psa na torze zaczyna się już na poziomie ziemi. Opuszki łap i paznokcie zapewniają siłę potrzebną do rozpoczęcia sprintu, a także przyczepność niezbędną do szybkiej zmiany kierunku i chodu.

 

Przy największej prędkości, szczególnie szybkie psy przechodzą w tak zwany chód z podwójnym zawieszeniem. Jest to ten sam chód, który można zaobserwować u konia wyścigowego, polegający na jednoczesnym opuszczeniu ziemi przez wszystkie cztery kończyny. Jest on szczególnie powszechny wśród psów o szczupłej budowie ciała, głębokiej klatce piersiowej i długich nogach.

 

 

Cechy, które pomagają i szkodzą — zdolnościom psa do biegania:

pies skacze na ludzi

Nogi psa.

Najbardziej oczywistym atutem umiejętności biegowych psa są jego nogi. Podobnie jest z ludźmi: wiemy, że najszybsi biegacze mają zazwyczaj najdłuższe nogi. Dłuższe nogi oznaczają dłuższy rozkrok, co pozwala nam pokonywać większe odległości w mniejszej ilości kroków; nie musisz poruszać nogami tak szybko, aby osiągnąć tę samą prędkość.

 

Psy o dłuższych nogach biegają więc naturalnie szybciej niż psy o krótszych nogach. Ale skład nóg również odgrywa dużą rolę: długie nogi na niewiele się zdadzą, jeśli będą słabe lub obciążone nadmiarem kilogramów. Odpowiednia równowaga pomiędzy długością i umięśnieniem jest konieczna, aby zmaksymalizować szybkość i wytrzymałość biegu.

 

 

 

Przeczytaj też:Komendy dla psa

 

Aerodynamika.

Psy występują w tak wielu kształtach i rozmiarach, a każdy z nich jest wyjątkowy na swój sposób. Ale faktem jest, że niektóre kształty są lepsze dla biegaczy niż inne. Prawa aerodynamiki mówią, że dłuższe, węższe kształty o łagodnym nachyleniu lepiej przecinają powietrze niż szersze, bardziej płaskie kształty, co staje się oczywiste, gdy obserwujemy najszybsze psy w akcji.

 

Powietrze jest niewidzialne, ale nadal stawia opór wszystkiemu, co się w nim porusza. Szersze powierzchnie stykają się z większą ilością powietrza, co oznacza, że napotykają większy opór. Opór maleje, jeśli powietrze może przejść nad powierzchnią, podróżując w górę po płytkim wzniesieniu, w przeciwieństwie do zderzenia ze stromym kątem lub pionową ścianą.

 

Wiele z najszybszych ras psów ma długie pyski, krótkie czoła i smukłe, gładkie ciała. Ponieważ napotykają one mniejszy opór powietrza podczas biegu, nie są spowalniane tak bardzo jak ich szersze rasy.

 

mops i ich pysk

Oddychanie.

Bieganie to intensywna aktywność, która wymaga zwiększonego przepływu krwi i poboru tlenu. Sportowcy z większymi płucami osiągają lepsze wyniki niż ci z mniejszymi i to samo dotyczy psów.

 

Wielkość płuc jest oczywiście względna — płuca duże dla Chihuahua będą nadal słabe dla Rottweilera — ale ogólnie rzecz biorąc, psy o większej pojemności płuc mniej obciążają swój organizm podczas biegu, ponieważ więcej tlenu jest łatwo dostępne w danym momencie.

 

Pojemność płuc można zwiększyć poprzez konsekwentny trening, ale niektóre rasy mają predyspozycje do bycia gorszymi oddechowcami niż inne, niezależnie od wielkości płuc.

 

Rasy psów z krótkimi pyskami są notorycznie narażone na problemy z oddychaniem z powodu wąskich nozdrzy i blokujących tchawicę podniebień miękkich. Rasy te są nie tylko słabymi biegaczami, ale również wysiłek fizyczny może być dla nich niebezpieczny, ponieważ nie są w stanie prawidłowo oddychać.

 

Do ras należą Mops, buldogi angielskie i francuskie, pekińczyki i mastify angielskie. Porównując pyski tych psów z pyskami championów biegowych, takich jak charty i border collie, łatwo zauważyć, jak wielką różnicę może robić kształt nosa.

 

 

Najlepsze psy do biegania na długich dystansach.

Rasy psów, które są znane jako dobre dla wytrzymałości biegania, zazwyczaj biegają z prędkością około 21 km do 24 km na godzinę. Chociaż może to nie wydawać się imponujące w porównaniu do psa wyścigowego, psy biegające na odległość mogą utrzymać tę prędkość przez długi czas. Są one również dobrymi partnerami dla ludzi, którzy lubią długodystansowy jogging.

 

Najpopularniejsze rasy psów do biegów długodystansowych to Labrador Retriever, Huski, Setter Angielski, Pudel i Dalmatyńczyk. Wymaga to doskonałej kondycji aerobowej i mocy serca, a psy te zazwyczaj wykazują się w tych zawodach imponującą atletycznością. Psy te osiągają prędkości do 24 km na godzinę, ale utrzymują je przez długi czas, nie męcząc się.

 

 

Jak dużo powinien biegać Twój pies?

Ilość ćwiczeń fizycznych, które zapewnisz swojemu psu, będzie całkowicie zależała od jego wieku, kondycji fizycznej i rasy. Ćwiczenia są niezbędne do utrzymania zdrowego szczeniaka i każdy pies potrzebuje jakiejś formy ćwiczeń, chociaż niektóre rodzaje psów, takie jak psy z małym pyskiem, takie jak Mops i buldogi, które mają zgniecione twarze i wybałuszone oczy, mogą być faktycznie zranione przez zbyt wiele ćwiczeń. Ze względu na sposób, w jaki ukształtowane są ich twarze i układy oddechowe, mogą one szybko się wyczerpać i przegrzać, więc delikatny spacer wokół bloku dwa razy dziennie będzie lepszy niż energiczne ćwiczenia.

 

 

Rasy pracujące i atletyczne, takie jak Border Collies, Labradory i inne rasy, które mogą łatwo nadążyć za ćwiczeniami fizycznymi, powinny otrzymywać około 30 minut energicznych ćwiczeń każdego dnia, wraz z co najmniej godziną łagodnej aktywności, takiej jak spacer, aby pozostać zdrowym.

 

Wiek psa również odgrywa rolę w tym, jak aktywny może być pies. Szczenięta są zazwyczaj pełne energii, więc wszystko, co musisz zrobić, to dotrzymać im kroku i dać im wiele okazji do zabawy.

 

Psy w średnim wieku będą wymagały więcej rutyny, zgodnie z powyższym przewodnikiem, a psy starsze powinny nadal mieć zapewnione 30 minut ćwiczeń dziennie, chociaż mogą nie być tak energiczne jak ich młodsze odpowiedniki. W przypadku starszych psów ważne jest, aby zwolnić tempo, ponieważ zaczynają się starzeć, ale nadal należy je wyprowadzać, aby mogły spalić trochę kalorii i poruszać stawami, co zapewni im lepszą jakość życia.

 

 

Psy kontra ludzie prędkość biegu.

Jeśli mielibyśmy postawić obok siebie człowieka i psa na wyścigu, pies może z łatwością wyprzedzić tego pierwszego. To wyjaśnia, dlaczego nie możemy nadążyć, gdy nasi pupile uciekają. Psy mogą łatwo przekroczyć przeciętnego człowieka, który biegnie z prędkością 16 km do 24 km na godzinę. Jeśli posiadasz któryś z najszybszych ras psów, które wymieniłem powyżej, twoje szanse na dogonienie są zerowe.

 

Różnica prędkości jest dość łatwa do wytłumaczenia. Psy biegają na czterech łapach w sposób galopujący — my, ludzie, biegamy na dwóch łapach na przemian obok siebie. A jeśli nie jesteśmy w dobrej formie, nasza prędkość będzie powolna, nie wspominając o tym, że nie możemy pokonać dużo terenu bez bycia zdyszanym.

 

Ponadto, większość psów ma budowę ciała stworzoną do biegania. Weźmy na przykład Greyhoundy. Ich smukłe ciała mają bardzo mało tłuszczu, co pozwala im z łatwością skakać w powietrzu. Jeśli dodamy do tego długie nogi, otrzymamy psa, który może nadążyć za ciężarówką ciągnącą samochód.

pazury psa

 

 

Przeczytaj też:Urojona ciąża u psów

 

 

Szybkość biegania kotów i psów.

Jeśli mamy mówić o udomowionych psów i kotów, to koty może być przewagę. Większość kotów domowych może biegać z maksymalną prędkością 48 km na godzinę. Jest to o 16 km szybciej niż przeciętny pies domowy, który nie jest jedną z najszybszych ras.

 

Koty są zbudowane do biegania, skakania i przetrwania wysokich upadków. W przeciwieństwie do większości psów koty domowe mają bardziej umięśnione tylne nogi, których używają do napędzania swojego ciała do przodu.

 

W naturze koty domowe nadal są zwycięzcami zawodów biegowych. W porównaniu z chartami, które biegają z prędkością do 67 km na godzinę, gepardy osiągają prędkość do 120 km na godzinę. Oznacza to, że gepard może z łatwością wyprzedzić Greyhounda, nawet jeśli kot nie jest na pełnym biegu. Mimo to niektóre psy mogą wyprzedzić kota domowego, zwłaszcza jeśli są szkolone do polowania.