Jak schłodzić przegrzanego psa?

Psy nie są w stanie schłodzić się tak łatwo jak my, ponieważ nie są w stanie pocić się tak jak my. Zamiast tego, aby się ochłodzić, używają głównie dyszenia. W połączeniu z ich gęstą sierścią, która jest jak płaszcz izolacyjny, może to powodować, że są podatne na przegrzanie.

 

Ważne jest, aby zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby utrzymać naszych futrzanych przyjaciół w chłodzie, aby zapobiec poważnym chorobom, takim jak udar cieplny.

 

 

Jak schłodzić przegrzanego psa?

Zabierz go do chłodnego miejsca, na przykład do klimatyzowanego pokoju lub przed wentylator. Połóż chłodne, mokre ściereczki lub ręczniki na jego szyi, pachach lub za tylnymi łapami. Możesz również delikatnie zmoczyć jego uszy i łapy chłodną wodą. Jeśli jest chętny do picia, zaproponuj mu zimną wodę, ale nie zmuszaj go do tego.

 

 

Jak rozpoznać, że pies jest przegrzany?

Obserwuj swojego pupila pod kątem oznak przegrzania podczas upałów — Psy mające problemy z gorącymi temperaturami wykazują kombinację objawów takich jak hiperwentylacja, nadmierne dyszenie, suche dziąsła, które stają się blade, zwiększone ślinienie się, nieregularny lub szybki puls, dezorientacja, osłabienie, biegunka, wymioty.

 

 

Czy wentylator ochłodzi psa?

Bryza lub wentylator jest szczególnie pomocny w chłodzeniu przez odparowanie. Niestety, ponieważ psy nie pocą się zbytnio, może być konieczne symulowanie tego parowania. Psy się pocą, ale nie za bardzo.

 

pies na legowisku w domu

 

Przeczytaj też:Jak oduczyć psa skakania?

 

Jak mogę ochłodzić psa w nocy?

Maty chłodzące to świetny sposób, aby pomóc Twojemu psu w utrzymaniu chłodu, ponieważ stanowią idealne miejsce do leżenia. Możesz zrobić swoją własną matę chłodzącą z wilgotnego ręcznika, regularnie odświeżając ją w zimnej wodzie, jeśli zacznie się nagrzewać.

 

 

Przegrzanie jest niebezpieczne dla psów.

Letnie miesiące sprawiają, że pies łatwo się przegrzewa. Dlatego ważne jest, abyś był pro aktywny w kwestii chłodzenia swojego psa — nie czekaj, aż zauważysz oznaki wyczerpania cieplnego. Zabieraj psa na spacery w chłodniejszych porach dnia i nigdy nie zostawiaj go samego w samochodzie.

 

 

Udar cieplny jest niebezpieczny.

Objawy obejmują brak apetytu, zaszklone oczy, przyspieszony oddech, bardzo wysoką temperaturę ciała lub zapaść. Udar cieplny to nagły przypadek medyczny, który wymaga pomocy weterynarza.

 

Dlatego najlepiej jest schładzać psa w ramach rutynowych czynności. Jeśli zadbasz o ochłodzenie swojego pupila, nie będziesz musiał reagować w sytuacji zagrożenia udarem cieplnym.

 

 

Objawy przegrzania psa:

Aby zapobiec poważnym reakcjom, takim jak odwodnienie lub udar cieplny u psa, ważne jest, aby obserwować zachowanie psa i zwracać uwagę na wszelkie fizyczne oznaki, że psu może być zbyt gorąco. Oto niektóre z najczęstszych objawów przegrzania u psów:

 

 • Nadmierne dyszenie.
 • Letarg.
 • Wymioty.
 • Trzęsienie się.
 • Napady drgawek.

Jeśli zauważysz u swojego psa którykolwiek z powyższych objawów przegrzania lub udaru cieplnego, natychmiast skontaktuj się z lokalnym lekarzem weterynarii.

 

Zadzwoń do swojego lekarza weterynarii z wyprzedzeniem, aby poinformować go, że jesteś w drodze, a on poinstruuje Cię, jak najlepiej zarządzać temperaturą ciała psa, dopóki nie będziesz mógł go zabrać do kliniki. Przejdźmy do tego jak rozpoznać oznaki przegrzania psa, abyś wiedział kiedy i jak podjąć działania.

 

 

Przeczytaj też:Kiedy można wykąpać szczeniaka?

 

pies lezy na brzuchu

W jaki sposób psy samodzielnie regulują temperaturę swojego ciała?

Najskuteczniejszym sposobem, w jaki psy się chłodzą i regulują swoją temperaturę, jest dyszenie i pocenie się. Te czynności pomagają Twojemu czworonożnemu przyjacielowi utrzymać normalną temperaturę ciała dla psów.

 

Oddychanie jest również bardzo skuteczne, dlatego możesz zauważyć, że Twój pies nadmiernie dyszy, kiedy przebywa na zewnątrz, nawet jeśli nie jest zbyt energiczny. Dyszenie polega na cyrkulacji chłodnego powietrza w organizmie psa, obniżeniu jego temperatury i przenoszeniu tlenu do krwiobiegu.

 

Kiedy psy dyszą, zazwyczaj otwierają szerzej pysk i biorą szybkie, gwałtowne oddechy, aby upewnić się, że powietrze, które pobierają jest jak najbardziej chłodne. Dyszenie jest dla psa najlepszym sposobem na zmniejszenie ciepłoty ciała, więc właściciele psów nie muszą się martwić, jeśli ich pupil będzie dyszał nieco mocniej podczas gorącego dnia lub zajęć na świeżym powietrzu.

 

Podobnie jak my, psy się pocą. W przeciwieństwie do naszej zdolności do pocenia się na całej powierzchni, psy mogą pocić się tylko przez opuszki łap. W miarę wydzielania potu zaczyna on parować, odprowadzając ciepło z ciała psa i obniżając jego ogólną temperaturę ciała.

 

Spocone łapy psa mogą wydawać się nieco obrzydliwe, ale jest to bardzo skuteczny sposób regulowania temperatury ciała, zwłaszcza w bardziej suchym klimacie, gdzie pot szybko odparowuje i szybciej ochładza psa.

 

Kiedy temperatury są bardzo wysokie, a dyszenie nie przynosi oczekiwanych rezultatów, Twój pies jest narażony na przegrzanie.

 

 

Podawaj mu wodę.

Jeśli chodzi o ochłodzenie Twojego gorącego psa, zimna woda działa najlepiej. Zimna woda ma natychmiastowy wpływ na schłodzenie psa od wewnątrz jego żołądka.

 

Ponadto, Twój pies chętniej pije wodę o zimnej temperaturze. Jednak latem woda w misce Twojego psa może się szybko nagrzać. Dodanie kostek lodu do miski z wodą dla psa to szybki sposób na obniżenie temperatury wody. Możesz też rozważyć zakup mrożonej miski na wodę.

 

pies je trawe na dworzu

Znajdź trochę cienia.

Polecam termometr zewnętrzny, który pomoże Ci znaleźć najbardziej komfortowe miejsce dla Twojego psa. O ile duże drzewo może nie być dostępne, nawet na małym patio znajdzie się miejsce na płócienny baldachim.

 

Składane namioty cieniujące są łatwo dostępne w sklepach z artykułami dla domu i ogrodu i mogą być składane i rozkładane w razie potrzeby.

 

 

Nakładanie mokrych ręczników na psa.

Moim ostatnim krokiem do szybkiego schłodzenia psa jest przykrycie go mokrym ręcznikiem. Ręcznik ma zdolność do zatrzymywania dużej ilości wody. Jeśli mokry ręcznik jest umieszczony nad wilgotnym psem, to pomoże schłodzić psa szybciej. Ponieważ ręcznik nie jest w bezpośrednim kontakcie ze skórą, nie spowoduje zwężenia naczyń krwionośnych, jak to się dzieje w przypadku zimnej wody.

 

Poza tym, że jest bardzo zimna i odprowadza ciepło z ciała psa, zmniejsza również potrzebę ciągłego dolewania wody do sierści psa. Jest to niewątpliwie idealne rozwiązanie, jeśli jedziesz do weterynarza sam z psem z tyłu. Efekt chłodzenia może trwać znacznie dłużej bez konieczności ciągłego zatrzymywania się.

 

 

 

Przeczytaj też:Psu burczy w brzuchu?

 

Lód w napoju.

W upalny dzień pijesz chłodny napój. Nie sądzisz, że Twój pies też chciałby go wypić? Po prostu utrzymuj wodę w świeżości i schładzaj ją, często ją uzupełniając. Możesz dodać lód do miski z wodą, aby pomóc obniżyć temperaturę.

 

 

Zawsze miej przy sobie wodę.

Upewnij się, że zawsze, gdy wychodzisz z domu, masz przy sobie dużo wody dla swojego psa. Woda w butelce może być łatwo zamrożona i przechowywana w chłodnym miejscu w izolowanej torbie.

 

rasa psa

Pielęgnacja.

Wiele psów zaczyna zrzucać sierść wraz z nadejściem lata. Regularna pielęgnacja może pomóc im w utrzymaniu chłodu, ponieważ luźne futro działa jak izolacja. Codzienne szczotkowanie usunie stare włosy i pomoże im utrzymać przyjemny chłód. Jest to szczególnie ważne, jeśli Twój pupil przechodzi letnie linienie lub ma ciężką sierść.

 

Niektóre psy, zwłaszcza te z dłuższą sierścią, mogą również docenić letnie przycinanie. Zależy to od rodzaju sierści Twojego psa, ponieważ niektóre psy mają sierść, która ma za zadanie chronić je przed słońcem i w rzeczywistości może sprawić, że będzie im chłodniej!

 

Zanim zdecydujesz się na letnie strzyżenie, porozmawiaj z weterynarzem lub psim groomerem, aby sprawdzić, czy sierść psa rozgrzewa go, czy pomaga mu utrzymać chłód. Jeśli nie czujesz się pewnie z maszynką do strzyżenia, zawsze najbezpieczniej jest zabrać psa do profesjonalnego groomera.

 

Pamiętaj, że po strzyżeniu skóra Twojego psa może być bardziej wrażliwa na słońce. Chroń je przed słońcem, zaopatrując się w bezpieczny dla zwierząt krem przeciwsłoneczny, który będzie je osłaniał podczas spaceru.

 

 

Ćwicz wcześnie lub późno z psem.

W gorące dni ważne jest, abyś ćwiczył z psem bezpiecznie, aby zapobiec przegrzaniu. Może być wygodniej zarówno dla Ciebie, jak i Twojego pupila, jeśli będziesz unikać najgorętszej części dnia, wychodząc na spacer wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

 

Nie obawiaj się również krótkich i słodkich spacerów w gorące dni — lub pomyśl o pominięciu spaceru, aby być bezpiecznym! Zamiast tego zajmij swojego pupila dodatkowym treningiem, grami lub zabawą w cieniu.

 

Nie zapominaj, że chodniki i drogi również mogą być wystarczająco gorące, aby poparzyć łapy Twojego psa. Przed wyruszeniem na spacer zawsze sprawdzaj temperaturę podłoża gołą ręką lub stopą — jeśli jest za gorąco dla Ciebie, jest za gorąco również dla Twojego psa!

 

pies huski

Zabierz swojego pupila do środka.

Dobrym sposobem na ochłodzenie zwierzęcia jest wprowadzenie go do środka, gdzie działa klimatyzacja. Wentylator zazwyczaj nie wystarcza. Wentylatory wysuszają pot, który chłodzi ludzi. Ale psy nie pocą się przede wszystkim; chłodzą się dysząc, chociaż pocą się trochę przez łapy.

 

Z tego powodu wentylator nie jest tak pomocny dla psów, jak dla ludzi. Jednak chłodny pokój z włączoną klimatyzacją to świetna ucieczka od upału. Aby jeszcze bardziej pomóc, zaciągnij żaluzje, aby utrzymać gorące słońce z dala od domu.

 

 

Czy niektóre psy są bardziej podatne na przegrzanie niż inne?

Większość psów może czuć się niekomfortowo w gorące dni tak jak my. Jednak ze względu na rasę lub stan zdrowia, niektóre psy mogą zmagać się z tym problemem bardziej niż inne. Oznacza to, że poniższe pieski mogą potrzebować nieco więcej, aby pomóc im zachować chłód i nawodnienie:

 

 • Psy o płaskich twarzach i krótkich nosach, takie jak Mops, Buldogi i Pekińczyki mogą mieć trudności z utratą ciepła poprzez dyszenie i są bardziej narażone na ryzyko wystąpienia udaru cieplnego. Ważne jest, aby zachować szczególną ostrożność, aby nie przegrzać ich w gorące dni!
 • Psy o grubszej sierści, takie jak owczarki niemieckie, husky również są bardziej narażone na szybkie nagrzewanie się. Regularna pielęgnacja jest bardzo ważna dla utrzymania puszystych psów w chłodzie!
 • Olbrzymie rasy psów, takie jak berneńczyki czy bernardyny, mogą mieć problemy z utrzymaniem niskiej temperatury, po prostu z powodu swoich większych rozmiarów!
 • Starsze psy lub psy z bieżącymi problemami zdrowotnymi są zazwyczaj bardziej wrażliwe na upały, dlatego należy pamiętać, że mogą się przegrzewać łatwiej niż inne psy.
  Psy z nadwagą, które noszą dodatkowe kilogramy, również mogą mieć problemy z utrzymaniem chłodu, ponieważ ich ciało jest dodatkowo obciążone, a ze względu na swój kształt mają mniejszą izolację.
 • Psy aktywne również mogą mieć problemy w upalne dni, zwłaszcza jeśli nie przestają się bawić lub biegać, kiedy robi im się zbyt ciepło.
 • Jeżeli masz bardzo energicznego psa, staraj się go uspokoić i unikaj bardzo aktywnych zabaw, takich jak aportowanie w gorące dni. Może on dać się ponieść emocjom i dostać udaru cieplnego podczas ćwiczeń w upale!