Jak są szkolone psy do wykrywania narkotyków?

Pies do węszenia narkotyków lub pies do wykrywania narkotyków jest psem, który jest wyszkolony i pracuje przy użyciu swoich zmysłów, głównie węchu, do wykrywania różnych substancji, w tym narkotyków. Ich zmysł powonienia jest dwa tysiące razy silniejszy i pięćdziesiąt razy bardziej wrażliwy niż ludzki, dlatego też pies jest używany do wielu operacji bezpieczeństwa.

 

Psy te nie są w ogóle zainteresowane samymi narkotykami. Tym, czego szukają, jest ich ulubiona zabawka. Program szkolenia doprowadził je do skojarzenia tej zabawki z zapachem narkotyków. Silna chęć polowania u psów tropiących powoduje, że szukają tego, do czego zostały wytresowane, więc nie sygnalizują fałszywie w celu uzyskania nagrody, w ich umysłach znalezienie śladów narkotyku jest nagrodą.

pies policyjny

Jak są szkolone psy do wykrywania narkotyków?

Innym popularnym sposobem szkolenia psów narkotykowych jest metoda sygnałów kształtowych. Najpierw pies uczy się prostej komendy, takiej jak siad czy ukłon. Naucz je za pomocą sygnału ręcznego lub klikera. Następnie użyj sygnału ręcznego i wystaw psa na działanie przykładowego zapachu. Nagradzaj szczeniaka, gdy wykona pożądaną czynność po powąchaniu zapachu.

 

Najczęściej stosowaną zabawką jest biały ręcznik. Psy policyjne uwielbiają energiczną grę w przeciąganie liny swoim ulubionym ręcznikiem. Aby rozpocząć szkolenie, przewodnik po prostu bawi się z psem i ręcznikiem, który został starannie wyprany, aby nie miał własnego zapachu. Później do środka ręcznika zawija się torebkę z marihuaną. Po dłuższej zabawie pies zaczyna rozpoznawać zapach marihuany jako zapach swojej ulubionej zabawki.

 

Następnie przewodnik chowa ręcznik z narkotykami w różnych miejscach. Za każdym razem, gdy pies wywęszy narkotyki, kopie i drapie, próbując dostać się do swojej zabawki. Pies szybko się uczy, że jeśli wywęszy zapach narkotyków, to gdy tylko je znajdzie, zostanie nagrodzony zabawą w przeciąganie liny.

 

 

Przeczytaj też:Co zrobić żeby psy się polubiły?

 

W miarę postępu szkolenia w ręczniku umieszczane są różne narkotyki, aż pies będzie w stanie wywęszyć wiele nielegalnych substancji. Ta sama metoda jest stosowana w przypadku psów wykrywających bomby, z tą różnicą, że zamiast narkotyków w ręczniku umieszcza się różne substancje chemiczne używane do produkcji materiałów wybuchowych.

Pies znalazł narkotyki ukryte w kuchennej szatni! #Służba_Więzienna

Co mogą znaleźć psy do wąchania narkotyków?

Powtarzanie tych procesów pozwala psom do wykrywania narkotyków nauczyć się wielu zapachów. Psy potrafią rozpoznać 13 substancji, w tym kokainę, sole do kąpieli, metaamfetaminę i opioidy.

 

W szczególnych przypadkach niektóre psy do wykrywania narkotyków poszukują również substancji legalnych. Psy policyjne są szkolone tylko do wykrywania nielegalnych substancji, ponieważ nie chcą, aby przeszkadzały ludziom z legalnymi lekami.

 

Jest to pomocne, aby wywęszyć legalne substancje, aby zapobiec niektórym przypadkom nadużycia. Na przykład, adderall jest legalnie przepisywany pacjentom z adhd. Jest to jednak również popularny narkotyk uliczny, którego wiele osób nadużywa.

 

Ponadto, niektóre psy k9 potrafią również wykrywać materiały wybuchowe. Tego rodzaju psy są często spotykane na lotniskach, koncertach i innych dużych zgromadzeniach. Psy te mogą pracować w niemal każdym środowisku i lokalizować bomby ukryte w paczkach, budynkach i pojazdach.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy liżą rany?

 

pies pomaga policji

Jak zapewnić wysoką jakość szkolenia?

Jeśli chcesz, aby szkolenie było skuteczne, musisz stworzyć więź z psem. Na przykład, psy policyjne mieszkają z oficerami, którzy je szkolą, dzięki czemu zawsze są blisko siebie.

 

Nie musisz być przy swoim pupilu 24 godziny na dobę, ale zbudowanie silnej więzi jest nadal niezbędne. Pomoże to zapewnić solidną komunikację między tobą a twoim psem. Im bardziej pies będzie ci ufał, tym łatwiej będzie go szkolić.

 

Bądź cierpliwy dla psa i pracuj powoli. Może minąć wiele prób, zanim pies wykona oczekiwane zachowanie. Nagradzaj go za sukcesy, ale unikaj karania. Nigdy nie zaszkodzi ciągle testować psa w zakresie wcześniej poznanych technik. Tak jak w przypadku każdej innej umiejętności, praktyka czyni mistrza.

 

Niezwykle ważne jest również szkolenie psów w różnych środowiskach. Domy, biura, sklepy i mieszkania to miejsca, które pies będzie prawdopodobnie odwiedzał w pracy. Przygotuj go na każdą sytuację, z którą może się zetknąć, aby osiągnąć maksymalny efekt.