Jak psy pomagają ludziom?

Psy i ludzie mają wyjątkową relację. Spośród innych udomowionych zwierząt, tylko psy są w stanie pełnić dla ludzi wiele ról, takich jak wykrywanie narkotyków lub materiałów wybuchowych, wypasanie owiec i bycie naszymi ukochanymi wiernymi towarzyszami. Trudno jest dokładnie określić, kiedy zaczęła się przyjaźń między psem a człowiekiem, ale można przypuszczać, że trwa ona już od ponad 20 000 lat.

 

Jak psy pomagają ludziom?

Zwierzęta domowe, zwłaszcza psy i koty, mogą zmniejszyć stres, niepokój i depresję, złagodzić samotność, zachęcić do ćwiczeń i zabawy, a nawet poprawić zdrowie układu krążenia. Opieka nad zwierzęciem może pomóc dzieciom dorastać w bardziej bezpieczny i aktywny sposób. Zwierzęta domowe zapewniają również cenne towarzystwo starszym osobom dorosłym.

Psy służbowe.

Istnieje wiele rodzajów psów służbowych. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej powszechnych:

  • Psy słyszące są szkolone, aby ostrzegać swoich opiekunów o dźwiękach dochodzących z domu, takich jak dzwonek do drzwi lub pukanie, dzwoniący telefon, alarm czujnika dymu, zegar piekarnika, płaczące niemowlęta itp. Psy słuchowe są wykorzystywane zarówno w przypadku osób niesłyszących, jak i niedosłyszących.
  • Psy przewodnicy / psy widzące — pomagają osobom niewidomym lub niedowidzącym. Są one szkolone, aby pomagać w poruszaniu się po przeszkodach pod kierunkiem osoby, z którą są sparowane. Psy przewodnicy pomagają ludziom mieć większą pewność siebie w wykonywaniu codziennych czynności.
  • Psy mobilne pomagają w wykonywaniu zadań fizycznych. Wykonują takie czynności, jak stabilizowanie osoby podczas chodzenia, włączanie i wyłączanie światła, podnoszenie upuszczonych przedmiotów, otwieranie i zamykanie drzwi itp.
  • Psy ratownicze mają zdolność wyczuwania napadów drgawkowych, zanim one wystąpią. Nie wiadomo jak to robią, ale spekuluje się, że psy te potrafią wyczuć zmiany w składzie chemicznym naszego ciała lub drobne ruchy mięśni, których człowiek nie jest w stanie wykryć.
  • Psy ratownictwa medycznego informują ludzi z wyprzedzeniem, że coś może się wydarzyć, dając im czas na zażycie leków, przeniesienie się w bezpieczne miejsce lub wezwanie pomocy. Psy mogą również wykonywać takie zadania jak blokowanie ludzi na schodach lub pomaganie im w podnoszeniu się na nogi, wśród wielu innych zadań.

 

Poszukiwanie i ratowanie.

Psy poszukiwawcze i ratownicze są wykorzystywane do pomocy w odnajdywaniu ludzi. Mogą one pracować w różnych sytuacjach, takich jak śledzenie dzikich terenów, lokalizowanie ludzi po klęskach żywiołowych, poszukiwanie zwłok oraz akcje ratunkowe.

 

Psi nos to niesamowite narzędzie.

Potrafi rozróżnić poszczególne zapachy, nawet jeśli zostały one zamaskowane przez inne. Psy wykrywające są wykorzystywane do wykrywania materiałów wybuchowych, narkotyków, broni palnej, pleśni i wielu innych zapachów, a nawet pluskiew!

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy lubią piszczące zabawki?

 

Terapia wspomagana przez zwierzęta.

Psy terapeutyczne są wykorzystywane do zapewniania ludziom komfortu, czułości i radosnej obecności. Mogą one pomóc w zmniejszeniu stresu i złagodzeniu smutku. Psy terapeutyczne to zazwyczaj psy domowe, które zostały odpowiednio wyszkolone i z socjalizowane.

 

Są one regularnie sprawdzane pod kątem odpowiedniego zachowania i temperamentu. Psy terapeutyczne i ich przewodnicy odwiedzają takie miejsca jak ośrodki opieki długoterminowej, szpitale, hospicja, szkoły i więzienia, a czasami pracują w miejscach katastrof lub pomagają zapewnić komfort po traumatycznym wydarzeniu.

 

Psy terapeutyczne muszą czuć się komfortowo w dawaniu i przyjmowaniu uczuć od obcych, być spokojne i cierpliwe, pewne siebie i swobodnie znosić głośne dźwięki, dziwne lub nietypowe sytuacje, lub ludzi. Psy terapeutyczne odwiedzają placówki w ramach organizacji, które regularnie je odwiedzają.

 

Wiele osób z psami terapeutycznymi donosi, że ludzie, którzy stali się niekomunikatywni w kontaktach z innymi ludźmi, otwierają się i rozmawiają z psem! Wizyty psów terapeutycznych są bardzo oczekiwaną atrakcją w wielu placówkach.

pies policyjny

Jak zwierzęta domowe mogą pomóc w zmianie zdrowego stylu życia?

Wprowadzanie zmian w zdrowym stylu życia odgrywa ważną rolę w łagodzeniu objawów depresji, lęku, stresu, choroby dwubiegunowej. Opieka nad zwierzęciem domowym może pomóc ci wprowadzić zmiany w zdrowym stylu życia poprzez:

 

Zwiększenie ilości ćwiczeń.

Zabieranie psa na spacer, wycieczkę lub bieganie to zabawne i satysfakcjonujące sposoby na włączenie zdrowych, codziennych ćwiczeń do swojego planu dnia. Badania wykazały, że właściciele psów o wiele częściej spełniają swoje dzienne zapotrzebowanie na ćwiczenia — codzienne ćwiczenia są również korzystne dla zwierzęcia. Pogłębia więź między wami, eliminuje większość problemów behawioralnych u psów i utrzymuje twojego pupila w dobrej kondycji i zdrowiu.

 

Zapewnienie towarzystwa.

Towarzystwo może pomóc w zapobieganiu chorobom, a nawet dodać lat do twojego życia, podczas gdy izolacja i samotność mogą wywołać objawy depresji. Opieka nad zwierzęciem może sprawić, że poczujesz się potrzebny i pożądany, a także odwrócić uwagę od swoich problemów, zwłaszcza jeśli mieszkasz sam.

 

Większość właścicieli psów i kotów rozmawia ze swoimi pupilami, a niektórzy nawet wykorzystują je do rozwiązywania swoich problemów. A nic nie pokona samotności tak, jak powrót do domu z merdającym ogonem lub mruczącym kotem.

 

Pomagają ci poznawać nowych ludzi.

Zwierzęta domowe mogą być świetnym smarem towarzyskim dla swoich właścicieli, pomagając w nawiązywaniu i utrzymywaniu nowych przyjaźni. Właściciele psów często zatrzymują się i rozmawiają ze sobą podczas spacerów, wycieczek lub w parku dla psów. Właściciele zwierząt poznają również nowych ludzi w sklepach zoologicznych, klubach i na zajęciach szkoleniowych.

🐺 Zawód: PIES PRZEWODNIK

Zmniejszanie lęku.

Towarzystwo zwierzęcia może zapewnić komfort, pomóc złagodzić niepokój i zbudować pewność siebie u osób, które obawiają się wyjść na zewnątrz. Ponieważ zwierzęta mają tendencję do życia w chwili obecnej – nie martwią się o to, co wydarzyło się wczoraj lub co może wydarzyć się jutro — mogą pomóc ci stać się bardziej uważnym i docenić radość teraźniejszości.

 

Dodanie struktury i rutyny do twojego dnia.

Wiele zwierząt domowych, zwłaszcza psów, wymaga regularnego karmienia i harmonogramu ćwiczeń. Posiadanie spójnej rutyny utrzymuje zwierzę w równowadze i spokoju — i może to działać również na ciebie.

 

Bez względu na to, w jakim jesteś nastroju — przygnębiony, niespokojny czy zestresowany — jedno błagalne spojrzenie twojego zwierzaka i będziesz musiał wstać z łóżka, by je nakarmić, poćwiczyć i zająć się nim.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy liżą się po jajach?

 

Dostarczanie sensorycznej ulgi w stresie.

Dotyk i ruch to dwa zdrowe sposoby na szybkie radzenie sobie ze stresem. Głaskanie psa, kota lub innego zwierzęcia może obniżyć ciśnienie krwi i pomóc ci szybko poczuć się spokojniejszym i mniej zestresowanym.

W wielu badaniach powiązano posiadanie psa z utratą wagi.

Spacery z psem z nadwagą pomogły zarówno zwierzętom, jak i ich właścicielom zrzucić niechciane kilogramy. Naukowcy odkryli, że psy zapewniały wsparcie w podobny sposób, jak ludzki towarzysz ćwiczeń, ale z większą konsekwencją i bez negatywnego wpływu.

 

Obniżenie poziomu stresu.

Badania wykazały, że głaskanie psa lub kota może uwolnić hormon oksytocyny i obniżyć poziom hormonu stresu — kortyzolu, co skutkuje bardziej zrelaksowanym stanem. Nawiasem mówiąc, naukowcy potwierdzili, że psy czerpią te same korzyści z bycia głaskanym. W ostatnich latach psy są wprowadzane na lotniska, do domów opieki, a nawet do szkół, aby pomóc rozładować stres i napięcie.

 

Zdrowsze serca.

Badanie sięgające lat 80 wykazało, że dotykanie psa, a nawet rozmowa z nim, może prowadzić do obniżenia ciśnienia krwi. W 2002 r. inne badanie wykazało, że pary małżeńskie, które posiadały zwierzęta domowe, miały znacznie niższe tętno i poziom ciśnienia krwi niż ludzie bez zwierząt.

 

Osoby, które przeżyły zawał serca i posiadają zwierzęta domowe, mają osiem razy większe szanse na przeżycie kolejnego roku, jeśli są właścicielami zwierząt domowych — badanie to potwierdziło podobne ustalenia dokonane w latach 80.