Jak przygotować psa na dziecko?

Kiedy przynosisz do domu nowe dziecko, Twój pies będzie musiał stawić czoła przytłaczającej liczbie nowych widoków, dźwięków i zapachów. Niektóre z nich mogą być dla niego denerwujące, zwłaszcza jeśli jako szczeniak nie miał okazji spędzać czasu z dziećmi.

 

Drastycznie zmienisz swój codzienny rytm życia, a więc zmieni się również harmonogram Twojego psa.

 

Przygotowanie zwierzęcia na przyjście dziecka:

W rzeczywistości im więcej zrobisz przed pojawieniem się dziecka, tym bardziej ułatwisz wszystkim przejście:

 

Opracuj plan.

Niezależnie od tego, czy Twój futrzany przyjaciel jest psem, kotem czy innym zwierzęciem, pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest przygotowanie planu. Psy mogą być chętne do nauki, ale mogą również wykazywać zazdrość, ponieważ nie są już w centrum uwagi. Podobnie jest w przypadku kotów. Koty mogą być temperamentne i niektóre zmagają się ze zmianami.

 

W związku z tym warto wykorzystać okres ciąży, aby przygotować swojego kota lub psa na przyjście dziecka. Warto zapisać psa na zajęcia z podstawowego posłuszeństwa i przeniesienie kuwety kota do bardziej prywatnego pomieszczenia. Powinnaś również jak najszybciej ustawić meble do pokoju dziecinnego, ponieważ da to Twojemu zwierzakowi kilka tygodni na zbadanie każdej powierzchni, zanim ogłosisz, że jest ona niedostępna.

 

 

Zapoznaj swojego pupila z typowymi dźwiękami i zapachami dziecka.

Noworodki są hałaśliwe. W końcu jedynym sposobem, w jaki mogą przekazać dyskomfort, głód, smutek lub zmęczenie jest płacz. Ale dodatkowe zamieszanie może być przytłaczające dla małych zwierząt. Psy mogą stać się przygnębione, sfrustrowane i niespokojne. Aby tego uniknąć, należy wprowadzić wspólnych dźwięków i zapachów dla Twojego zwierzęcia przed przybyciem dziecka.

 

W rzeczywistości sugerują użycie nagrań dźwięków dziecka w połączeniu z przysmakami, aby pomóc zwierzętom w tworzeniu skojarzeń. Dlaczego? Ponieważ zamiast stać się przestraszonym lub zdenerwowanym przez hałas, twój pies powita go z radością. Nauczy się ich oczekiwać z niecierpliwością, ponieważ zapowiadają uwagę i smakołyki.

 

male dziecko i duzy pies

Zmień rutynę i obowiązki związane z opieką nad zwierzęciem.

Wszystko się zmieni, gdy pojawi się twój maluch, dla ciebie i twoich zwierząt domowych. Czas trwania codziennych spacerów może zostać skrócony, czas ich trwania prawie na pewno się zmieni, a zarówno karmienie, jak i czas zabawy będą miały wpływ.

 

W związku z tym, jeśli będziesz głównym opiekunem swojego dziecka, możesz chcieć przekazać te obowiązki ukochanej osobie lub małżonkowi, albo zacząć zmieniać swoją codzienną rutynę.

 

Należy stopniowo wprowadzać zmian w harmonogramach lub opiekunach przed pojawieniem się nowego dziecka, aby zwierzę nie kojarzyło zmian z nowym dzieckiem. Oczywiście, w drodze jest coś więcej niż tylko zmiany w harmonogramie.

 

Możesz poeksperymentować z zabieraniem pustego wózka na spacery, aby Twój pies mógł przyzwyczaić się do nowego systemu przed czasem. Pozwoli Ci to pracować nad wyzwaniami bez stresu związanego z noworodkiem.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak należy bawić się ze szczeniakiem?

 

Ustal nowe zasady.

Wytyczenie granic przed narodzinami dziecka jest kluczowe. W przeciwnym razie Twój pupil może poczuć niechęć do Twojego nowego potomka. Łatwiej jest również egzekwować te zasady z wyprzedzeniem, kiedy nie żyjesz w emocjonalnej, pozbawionej snu mgle.

 

Jeśli nie chcesz, aby twój pies wskakiwał na ciebie, gdy nosisz swoje nowe dziecko lub trzymasz je na kolanach, zacznij uczyć ją, aby trzymała wszystkie cztery łapy na podłodze.

 

To samo dotyczy aranżacji snu — jeśli twój zwierzak jest przyzwyczajony do spania w twoim łóżku lub pokoju i chcesz, aby to się zmieniło, ważne jest, aby zacząć wprowadzać te zmiany w życie tak szybko, jak to możliwe.

 

 

Skup się na przywództwie.

Dziewięć miesięcy to więcej niż wystarczająca ilość czasu, abyś Ty i Twój zwierzak rozpracował większość problemów i pozbył się niechcianych nawyków, a także, abyś to Ty stał się niezachwianym przywódcą stada. Jeśli to konieczne, zatrudnij profesjonalistę do współpracy.

 

Docenisz pracę, którą włożyłeś, teraz kiedy przyniesiesz do domu swoje nowo narodzone dziecko, na które będzie czekał spokojny i dobrze wychowany pies.

 

 

Bądź świadoma swojej energii.

Ciąża wpływa na całe gospodarstwo domowe. Możesz czuć się podekscytowana, niespokojna lub zmartwiona. Pamiętaj, że Twój pies będzie odzwierciedlał Twoje emocje.

 

noworodek z psem

Zapach twojego dziecka.

Przed przywiezieniem dziecka do domu przynieś ze szpitala przedmiot, który zawiera zapach Twojego dziecka, np. ściereczkę do przewijania. Podczas tego ćwiczenia bardzo ważne jest, abyś wyznaczył wyraźne granice. Wyzwól psa, aby wąchał z pewnej odległości, podczas gdy Ty trzymasz przedmiot.

 

W ten sposób komunikujesz psu, że przedmiot jest Twój, a następnie dajesz mu pozwolenie na jego wąchanie. Ten nowy przedmiot należy do mnie i będziesz musiał przestrzegać moich zasad w jego pobliżu. To pomaga rozpocząć proces tworzenia szacunku dla dziecka.

 

 

 

Przeczytaj też:Ile powinien pić pies?

 

Ułatw sobie wprowadzanie.

Kiedy dziecko jest w domu, najpierw pozwól psu powąchać rękę mamy, na której znajduje się zapach dziecka. Pozwoli to na stopniowe wprowadzenie i pomoże psu zrozumieć. Następnie przynieś kocyk dziecka do pokoju i pozwól psu go powąchać.

 

Upewnij się, że jesteś cicho, ponieważ nie chcesz rozpraszać psa podczas wąchania. Po wykonaniu tych czynności nadszedł czas na oficjalne wprowadzenie. Pamiętaj, aby przynieść psa do dziecka nie dziecko do psa, aby zapewnić kontrolę nad sytuacją.

 

 

Nie zniechęcaj się znakami ostrzegawczymi.

Nie chcesz, aby pies kojarzył negatywność lub karę z przebywaniem w pobliżu dziecka. Jeśli pies warczy, gdy jest w tym samym pomieszczeniu co dziecko, zabierz dziecko z pokoju. Jeśli karzesz psa, niekoniecznie uczysz go, że agresja jest niewłaściwa, uczysz go, że te znaki ostrzegawcze są niewłaściwe, zauważając, że pies może być przestraszony.

 

Karanie sygnałów ostrzegawczych może sprawić, że znikną one w przyszłości, co oznacza, że następnym razem pies może pójść prosto po ugryzienie. Jeśli jednak Twój pies przejawia agresywne zachowanie w stosunku do dziecka, trzymaj go z dala od niego i poszukaj pomocy u specjalisty ds. zachowania zwierząt.

 

FUN CHALLENGE: Try NOT to laugh - Funny & cute dogs and kids

Jeśli Twój pies jest trochę zdenerwowany w stosunku do Twojego malucha.

Niektóre psy są nerwowe w stosunku do maluchów, a nawet trochę się ich boją i starają się unikać kontaktu z nimi. Jeśli Twój pies wydaje się nieco zaniepokojony Twoim dzieckiem, użyj opisanych powyżej narzędzi, aby zapobiec napiętym sytuacjom i skup się na nauczeniu psa kojarzenia go z rzeczami, które kocha.

 

Kiedy nadchodzi czas, aby nakarmić malucha śniadaniem lub obiadem, nakarm również psa. Kiedy zabierasz swojego malucha na spacer w wózku, zabierz ze sobą psa. Kiedy bawisz się z maluchem, nie izoluj psa w innym miejscu w domu. Znajdź sposób, aby również mógł uczestniczyć w zabawach.

 

 

Czego nie należy robić?

Nigdy nie zmuszaj psa do interakcji z maluchem. Pozwól jej podejść do niego na własną rękę. Kiedy wydaje się zdenerwowana, mów do psa łagodnie i chwal psa za odważne badanie.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak pies okazuje zaufanie?

 

Jeśli masz starszego, niepełnosprawnego lub rannego psa.

Psy w podeszłym wieku, psy cierpiące na przewlekły ból oraz psy z zaburzeniami sensorycznymi, takimi jak głuchota lub ślepota, mogą mieć problemy z przystosowaniem się do życia z dzieckiem ze względu na nieprzewidywalność i chaos, które nieuchronnie wprowadzają dzieci. Jeśli wiesz, że z tych powodów Twój pies może nie zareagować dobrze na dziecko, już teraz podejmij kroki, aby zapobiec pojawieniu się problemów.

 

Upewnij się, że Twój pies jest co roku dokładnie badany przez lekarza weterynarii, abyś był świadomy wszelkich schorzeń, które mogą mieć wpływ na jego zachowanie w stosunku do Twojego dziecka.

 

Podobnie jak inne zwierzęta, psy mogą stać się agresywne, kiedy się je dotyka, jeśli są zranione, zdezorientowane lub przestraszone. Zawsze o tym pamiętaj — nawet jeśli masz bliską więź ze swoim psem i nigdy nie okazywał on agresji w stosunku do Ciebie lub innych dorosłych. Nie popełniaj błędu myśląc, że ponieważ Twój pies jest dobroduszny i Cię kocha, to powstrzyma się od ugryzienia Twojego dziecka.

 

Jeśli jest starsza lub słaba, być może będziesz musiał trzymać psa w bezpiecznym miejscu, kiedy dziecko zacznie raczkować. Chociaż będzie to wymagało od Ciebie dodatkowego wysiłku, lepiej jest czujnie oddzielić psa od dziecka, niż stawiać ich w ryzykownej sytuacji.

 

Pies, który reaguje kłapaniem przy dotknięciu, czy to z powodu chronicznego bólu, czy zaawansowanego wieku, może nie być dobrym kandydatem do bezpiecznego życia z małym dzieckiem.