Jak przeliczyć lata psa na lata człowieka?

Powszechnie wiadomo, że jeden rok życia psa równa się siedmiu latom człowieka? Jeśli w ten sposób obliczałeś wiek swojego psa, nie martw się — nie jesteś sam. Prawda jest jednak taka, że ta metoda nie jest do końca dokładna.

 

Historycznie rzecz biorąc, jest bardzo prawdopodobne, że metoda — jeden rok psa równa się siedmiu latom człowieka została stworzona po to, aby po prostu pokazać, że psy starzeją się szybciej niż ludzie.

 

 

Jak przeliczyć lata psa na lata człowieka?

Pierwszy rok życia średniej wielkości psa odpowiada około 15 latom życia człowieka. Drugi rok życia psa równa się około 9 latom życia człowieka. A potem każdy ludzki rok równa się około 4-5 latom psa.

 

 

Przekładanie psich lat na ludzkie lata Tabelka:

Wiek PsaRasa mała – wiek w latach ludzkichRasa średnia – wiek w latach ludzkichRasa duża – wiek w latach ludzkich
1151515
2242424
3282828
4323232
5363636
6404245
7444750
8485155
9525661
10566066
11606572
12646977
13687482
14727888
15768393
168087120

Jak starzeją się psy?

Jak widać na naszej tabeli wieku psów — psy małe, średnie i duże starzeją się podobnie aż do osiągnięcia wieku około sześciu lat. Następnie, większe psy starzeją się znacznie szybciej niż ich mniejsze i średnie odpowiedniki. W wieku siedmiu lat mały pies, taki jak jamnik, będzie o sześć lat młodszy od psa dużej rasy, takiego jak Terrier.

pies senior

 

 

Przeczytaj też:Rana po kleszczu u psa?

 

Dlaczego tak się dzieje?

Dzieje się tak dlatego, że większe psy szybciej zapadają na choroby związane z wiekiem. Podobnie, większe psy znacznie szybciej przechodzą od szczenięctwa do dorosłości, co sprawia, że nieprawidłowy wzrost komórek, rak i inne choroby są bardziej prawdopodobne. Z tego właśnie powodu stosowanie metody jeden rok psa równa się siedmiu latom człowieka nie jest do końca trafne.

 

Chociaż metodę, którą przedstawiliśmy, jest dokładniejsza, nadal trudno jest podać ogólną formułę dotyczącą sposobu starzenia się psów, ponieważ postęp ten zależy nie tylko od wielkości psa, ale także od jego rasy i indywidualnej genetyki.

 

 

Przeczytaj też:Czy pies może jeść wątróbkę?

 

starzejacy sie pies duzy

Jakie są typowe oznaki starzenia się u psów?

Dlatego też, aby określić wiek Twojego psa, pomocne może być przyjrzenie się fizycznym i behawioralnym wskazówkom. Na przykład, zęby mogą być szczególnie przydatnym wskaźnikiem wieku psa.

 

W wieku siedmiu miesięcy pies ma już wszystkie zęby stałe; w ciągu 1-2 lat zęby będą bardziej matowe i mogą nieco zżółknąć; a w wieku 5-10 lat będą się ścierać i być może pojawią się oznaki choroby.

 

Inne wskaźniki wieku psa, zwłaszcza w wieku senioralnym, obejmują:

  • siwiejącą sierść,
  • Słaby wzrok, mętne oczy,
  • Problemy ze słuchem,
  • Sztywne mięśnie i stawy, zapalenie stawów,
  • Niższy poziom aktywności,
  • Zmiany behawioralne, takie jak zwiększony niepokój,
  • dezorientacja, wypadki w domu, drażliwość, itp.

 

Oczywiście, jeśli nie jesteś pewien, zawsze możesz zwrócić się do swojego lekarza weterynarii, aby dokładnie oszacował wiek Twojego psa. Lekarz weterynarii weźmie pod uwagę takie czynniki, jak zęby, kształt ciała, włosy lub futro, oczy itp. w celu jak najlepszego oszacowania wieku psa.

 

 

Dlaczego mniejsze psy żyją dłużej niż większe?

Zjawisko to od lat wprawia naukowców w zakłopotanie, a badania nie wyjaśniły jeszcze związku między masą ciała a długością życia psa. Ogólnie rzecz biorąc, duże ssaki, takie jak słonie i wieloryby, żyją dłużej niż małe, takie jak myszy. Dlaczego więc małe psy mają dłuższą średnią długość życia niż psy dużych ras?

 

Większe psy mogą szybciej zapadać na choroby związane z wiekiem oraz że przyspieszony wzrost dużych psów może prowadzić do większego prawdopodobieństwa nieprawidłowego wzrostu komórek i śmierci z powodu raka. Naukowcy planują przyszłe badania, aby lepiej wyjaśnić związek między wzrostem a śmiertelnością.

 

 

 

Przeczytaj też:Co zrobić, jeśli pies nie chce jeść suchej karmy?

 

Dlaczego poznanie wieku mojego psa jest ważne?

Korzystanie z tabeli wieku psa, aby oszacować wiek Twojego psa w latach ludzkich, to zabawny i wnikliwy sposób, aby dowiedzieć się o nim więcej! Jest to ważne również z innych powodów. Mianowicie, zrozumienie, ile lat ma Twój pies i jak się starzeje, pozwoli Ci odpowiednio się nim opiekować i zapewni mu jak najlepsze życie.

 

Pamiętaj, że jeśli masz większego psa, zaczniesz szukać oznak starzenia się około piątego lub szóstego roku życia, podczas gdy właściciele mniejszych psów mogą nie zauważyć żadnych prawdziwych oznak, dopóki ich pies nie skończy siedmiu lub ośmiu lat.

 

W każdym razie, gdy pies osiągnie swój wiek senioralny, będziesz chciał zwracać szczególną uwagę na jego zachowanie, poziom aktywności i nawyki żywieniowe.

 

Ogólnie rzecz biorąc, zdrowa dieta i waga, konsekwentna stymulacja umysłowa i aktywność fizyczna oraz regularne wizyty kontrolne u weterynarza pomogą przedłużyć oczekiwaną długość życia Twojego psa. W końcu Twój pies zasługuje na najlepszą możliwą opiekę bez względu na to, ile ma lat.