Jak pies okazuje zaufanie?

Prawdopodobnie kochasz swojego psa bardziej niż niektórych ludzi. Większość swojego wolnego czasu spędzasz na ćwiczeniach lub przytulaniu się do niego. Rozmawiasz z nim tak samo, jak z najlepszym przyjacielem — swobodnie, bez obawy, że zostaniesz osądzony.

 

Poziom miłości i zaufania, jaki odczuwasz w stosunku do swojego zwierzaka, nie różni się od tego, jaki odczuwasz w stosunku do każdego innego członka rodziny. Ale czy to uczucie jest wzajemne? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak rozpoznać, czy Twój pies Ci ufa.

 

 

Jak pies okazuje zaufanie?

Przewracanie się na brzuch to pokazuje, że ci ufa. Miękki, zrelaksowany wyraz twarzy. Mruganie oczami. Najnowsze badania wykazały, że potrafią one odróżnić twarze szczęśliwe od zagniewanych, a nawet okazać zazdrość. Wydaje się, że potrafią wyczuć, kiedy dana osoba jest niegodna zaufania. Kiedy pies zdecyduje, że dana osoba jest niewiarygodna, przestaje podążać za wskazówkami, które ona daje.

 

 

Ile czasu potrzeba, aby pies Ci zaufał?

Oprócz ogólnego przyzwyczajenia psy często potrzebują od dwóch dni do dwóch miesięcy, aby przyzwyczaić się do obecności swoich właścicieli.

 

 

Oznaki zaufania, które pies okazuję gdy ci ufa:

1. Słuchają, kiedy mówisz i przychodzą, kiedy wołasz.
2. Szukają fizycznego przywiązania.
3. Kradnie Twoje buty.
4. Jest pewny siebie i zrelaksowany wokół Ciebie.
5. Szuka u Ciebie otuchy i wskazówek.
6. Opierają się o Twoje nogi.
7. Automatycznie przewracają się na bok i pokazują Ci swój brzuch.
8. Twój piesek nie unika kontaktu wzrokowego.
9. Szczeniak zna Twój plan dnia.
10. Pies nie wpada w panikę, gdy zostawiasz go w domu.
11. Sprawdza, co u Ciebie.
12. Przynosi Ci swoją ulubioną zabawkę.
13. Skaczę na Ciebie.
14. Lubią się przytulać i być głaskany.

 

pies lize po twarzy

1. Słuchają, kiedy mówisz i przychodzą, kiedy wołasz.

Reaktywność jest jedną z największych oznak tego, że między Tobą a Twoim psem wytworzyła się silna więź. Jeśli Twój pies słucha, kiedy do niego mówisz i wykonuje wydawane przez Ciebie komendy, świadczy to o tym, że jest do Ciebie przywiązany. Podstawowy trening posłuszeństwa to świetny sposób na wzmocnienie więzi.

 

Przywołanie, czyli przyjście na zawołanie, jest jedną z najważniejszych wskazówek, na które musi reagować Twój pies, ponieważ może zapewnić mu bezpieczeństwo w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach. Ale jest to również świetny sposób na wzmocnienie więzi między wami.

 

 

2. Szukają fizycznego przywiązania.

Nagłówki sugerują, że psy mogą nie cieszyć się uściskami, ale to nie znaczy, że nienawidzą fizycznego przywiązania. W rzeczywistości jest to jedna z najważniejszych czynności spajających, w jakie możesz zaangażować się ze swoim psem. Jeśli Twój pies szuka pieszczot, pochyla się, przytula, a nawet przytula, jest to pewny znak, że jest z Tobą związany. Możesz wzmocnić tę więź, spędzając z psem codziennie dużo czasu w cztery oczy, w tym dużo delikatnych pieszczot.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy ciągną na smyczy?

 

 

3. Kradnie Twoje buty.

To może być irytujące, kiedy pies zabiera Twoją ulubioną parę butów lub szalik, ale może robić to z ujmującego powodu. Chociaż to zachowanie może nie być oparte wyłącznie na zaufaniu. Twój pies może po prostu wiedzieć, że zwracasz na niego uwagę, gdy bierze pewne przedmioty.

 

 

4. Jest pewny siebie i zrelaksowany wokół Ciebie.

Możesz wiele powiedzieć o tym, jak czuje się pies, na podstawie jego mowy ciała. Psy, które są przerażone lub niespokojne, chodzą w tę i z powrotem, płaszczą się, chowają ogon między nogi, ziewają, kiedy nie są zmęczone, nadmiernie dyszą i przytykają uszy do głowy. Wszystkie te zachowania, stosowane w normalnym kontekście, sugerują, że coś niepokoi Twojego psa. Z tego czy innego powodu nie są one tak pewne siebie lub tak zrelaksowane, jak powinny być.

 

Psy, które ufają swoim ludziom, często wykazują oznaki pewności siebie i zrelaksowanej postawy ciała. Mają lekko otwarte usta, często mrugają oczami, ich uszy są ustawione do przodu, a ogony machają lub są wyprostowane i luźne.

 

Ten typ mowy ciała mówi, że Twój pies jest pewny siebie u Twojego boku i nie obawia się, że może być przestraszony lub zaskoczony. Twój pies ufa, że będziesz miał wszystko pod kontrolą. Zauważysz pewną postawę swojego psa, kiedy będziecie wykonywać obowiązki domowe, wychodzić na spacer lub po prostu spędzać razem czas.

 

 

5. Szuka u Ciebie otuchy i wskazówek.

Niezależnie od tego, czy jesteś na spacerze, czy bawisz się w parku, Ty i Twój pies jesteście zespołem. Może nie zawsze zgadzacie się co do tego, które drzewo zasługuje na powąchanie i kiedy należy wracać do domu, ale Twój pies jest szczęśliwy, że może wyruszyć na poszukiwanie przygód ze swoim ulubieńcem.

 

Dla strachliwych i nieśmiałych psów przebywanie na zewnątrz w nowym środowisku może być szczególnie przerażające. Znajdują one pocieszenie wiedząc, że godny zaufania człowiek jest tam dla nich wsparciem moralnym.

 

 

6. Opierają się o Twoje nogi.

Wiele psów okazuje swoje zaufanie, opierając się mocno o nogi człowieka. Jako zwierzęta społeczne, psy pragną wygody i uwagi. Czują się bezpieczne i zadowolone, kiedy przebywają z ludźmi, których kochają i którym ufają. A opierając się mocno o Twoje nogi, mówią Ci, że Cię kochają i ufają, że zawsze będziesz na nie uważał.

 

Dla niektórych psów podatnych na lęki zachowanie polegające na opieraniu się o nogi jest sposobem na uzyskanie zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego wsparcia. To jak trzymanie za rękę kogoś, kogo kochasz w stresującej sytuacji. Ten fizyczny kontakt jest bardzo ważny, jeśli chodzi o komfort i uspokojenie. Niektóre psy opierają się o swoich zaufanych ludzi tylko wtedy, gdy są zdenerwowane, ale inne robią to za każdym razem, gdy mają taką możliwość.

 

 

 

Przeczytaj też:Ile trwa stosunek u psa?

 

7. Automatycznie przewracają się na bok i pokazują Ci swój brzuch.

Przyjęcie głaskania po brzuchu jest zawsze aktem zaufania. Psy wiedzą, że odsłaniając swój podbrzusze, stawiają się w niezwykle trudnej sytuacji. Wszystkie ich ważne narządy pozostają bez ochrony. Przewrócenie się na bok, aby pokazać Ci swój brzuch, to pewny znak, że Twój pies ufa Ci całym swoim życiem.

 

pies okazuje zaufanie

8. Twój piesek nie unika kontaktu wzrokowego.

Dla psa patrzenie komuś w oczy może być wyzwaniem, bo taki kontakt może nawet wywołać konflikt. Historia pokazuje nam wiele sytuacji związanych z pupilami, które zaczęły szczekać, a nawet gryźć obcych ludzi, a wszystko to z powodu kontaktu wzrokowego.

 

Porozumiewaj się ze swoim psem, a zrozumiesz, że zaczyna Ci ufać po spojrzeniu w oczy. Naukowcy dowiedli, że taki kontakt sprzyja podnoszeniu poziomu oksytocyny, która poprawia więź między matką a dzieckiem.

 

 

9. Szczeniak zna Twój plan dnia.

Rutyna jest ważnym elementem opieki nad zwierzętami domowymi, ponieważ czują się one w niej bezpiecznie i komfortowo. Jeśli nauczysz psa jeść o tej samej porze każdego dnia, jest bardziej prawdopodobne, że będzie czekał na posiłki zgodnie z tym harmonogramem. Twój pupil będzie też pamiętał, kiedy wracasz z pracy i zauważysz, że czeka na Ciebie przy oknie lub drzwiach dokładnie o tej samej porze.

 

Dog Trusts His Brother More Than Anyone - Hedgie the Pitbull | The Dodo

10. Pies nie wpada w panikę, gdy zostawiasz go w domu.

Kochające zwierzę lubi spędzać czas ze swoimi panami. Wszystko, czego potrzebuje, to mieć cię u swego boku, bawić się z tobą, chodzić z tobą i robić wszystkie rodzaje rzeczy razem. Nie jest zaskakujące, że niektóre psy są zaniepokojone, gdy ich właściciele zostawiają je w domu zupełnie same. Jest to związane z obawą, że zostaną pozostawione na zawsze; zwierzę może myśleć, że właściciel nigdy nie wróci.

 

Na przykład Labradory i Pudle są naprawdę wrażliwe; na początku mają silne poczucie separacji. Zostały wyhodowane do bycia towarzyszami, dlatego w takich okolicznościach zaczynają panikować. Trzeba jednak zdobyć kredyt zaufania i trochę poczekać. Bardzo szybko piesek zauważy, że zawsze wracasz i nie będzie już czuł się zestresowany, kiedy wychodzisz z domu.

 

 

11. Sprawdza, co u Ciebie.

Bardziej niezależne psy mogą nie zawsze być tuż przy Twoim boku lub skulone wokół Twoich stóp, ale to nie znaczy, że Cię nie kochają. Jeśli Twój pies sprawdza Cię z innego pokoju, podczas spaceru lub w nowym otoczeniu, to upewnia się, że jesteś w pobliżu.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak długo rośnie owczarek niemiecki?

 

12. Przynosi Ci swoją ulubioną zabawkę.

Jeśli Twój pies przynosi Ci swoją ulubioną zabawkę, nie oznacza to tylko, że chce się bawić — chociaż chęć zabawy jest również główną oznaką szczenięcej miłości. Jako przywódca stada Twój szczeniak prezentuje Ci swoją najcenniejszą, najbardziej ukochaną własność. To dopiero zaszczyt, prawda?

 

pies podaje lape

13. Skaczę na Ciebie.

Kiedy pies ufa Ci jako właścicielowi, będzie bardzo podekscytowany, kiedy przyjdziesz. Zauważysz, jak rzucają się na ciebie w całkowitym uderzeniu ciała.

 

Nie przejmuj się, jeśli dostaniesz kilka siniaków, gdy pies będzie na ciebie skakał, to niewielka cena za zaufanie i lojalność. Jeśli zauważysz takie zachowanie u swojego psa, nie wahaj się odwzajemnić miłości za pomocą kilku nagród.

 

 

14. Lubią się przytulać i być głaskany.

Jeśli zastanawiasz się skąd mam wiedzieć, czy mój pies nawiązał ze mną więź, musisz wiedzieć, że pies pokazuje swoją miłość i przywiązanie do swoich panów poprzez przytulanie.

 

Badania wykazały, że codzienne głaskanie i przytulanie psa podnosi poziom oksytocyny zarówno u ludzi, jak i u psów. Oksytocyna, znana również jako hormon miłości, podobno zwiększa więź i zaufanie. Jest to szczególnie prawdziwe po posiłkach.

 

Jeśli Twój pies przychodzi do Ciebie, aby się do Ciebie przytulić zaraz po posiłku, to wiedz, że bardzo wiele dla niego znaczysz. Niektóre psy po prostu podchodzą i odpoczywają blisko Ciebie, co również jest oznaką zaufania.

 

Pamiętaj, że psy są bardzo emocjonalnymi stworzeniami i zawsze będą to okazywać, kiedy są zranione, zestresowane lub nawet podekscytowane. Pamiętaj, aby uważać na różne znaki, ponieważ mogą one pomóc ci dokładnie wiedzieć, jak twój pies czuje się z tobą.

 

Kiedy chcesz poprawić więź między tobą a twoim psim przyjacielem, upewnij się, że spędzasz z nimi więcej czasu pod koniec dnia lub w weekend. Ciekawym faktem o psach jest to, że cieszą się na zewnątrz dużo, więc zawsze można zabrać je do miejsc, takich jak parki dla psów, a nawet dorywczo spędzać czas z kolegami, przyjaciółmi i rodziną.