Jak ostrzyć psa?

Odpowiednia pielęgnacja pomoże Twojemu psu wyglądać i czuć się jak najlepiej. Rutynowe sesje pielęgnacyjne pozwalają również na sprawdzenie stanu sierści, zębów, oczu, uszu i paznokci psa w poszukiwaniu oznak problemów. Częstotliwość zabiegów pielęgnacyjnych zależy od wielkości psa, jego rasy i rodzaju sierści.

 

 

Jak ostrzyć psa?

Nożyczki są doskonałe do poprawiania i przycinania sierści wokół łap, uszu i twarzy Twojego psa. Do przycinania tych miejsc używaj tylko końcówek nożyczek, abyś mógł je szybko oderwać, jeśli pies wykona jakiś gwałtowny ruch.

 

Przytrzymaj uszy psa podczas strzyżenia wokół nich, aby utrzymać je z dala od ostrzy nożyczek. Szczególnie ważne jest, aby ktoś pomógł Ci przytrzymać psa, kiedy używasz nożyczek do pielęgnacji. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wypadków.

 

 

Jak szczotkować psa?

Jeśli jesteś początkujący w pielęgnacji zwierząt, zachowaj prostotę i bezpieczeństwo. Doskonałym sposobem na rozpoczęcie jest częste szczotkowanie psa, aby zapobiec tworzeniu się mat i utrzymać sierść w czystości, zmniejszając w ten sposób potrzebę kąpieli — a także ilość włosów gromadzących się w całym domu. Szczotkowanie pomaga rozprowadzić naturalne oleje psa, dzięki czemu jego skóra i sierść wyglądają bardziej lśniąco i zdrowo.

 

To, jak często należy szczotkować psa, zależy od jego sierści. Rasy psów o dłuższej sierści wymagają częstszego szczotkowania, ponieważ są bardziej podatne na plątanie i matowienie.

 

Rasy psów krótkowłosych będą wymagały rzadszego szczotkowania. Jeśli Twój pies ma matowe włosy; najlepiej zastosować odżywkę lub spray przeznaczony specjalnie dla psów. Zbyt mocne szczotkowanie może doprowadzić do reakcji nawet najsłodszych psów, dlatego zawsze zachowaj ostrożność.

 

pies na wolnosci

Jak nazywa się strzyżenie psów?

Strzyżenie psów to zarówno higieniczna pielęgnacja i czyszczenie psa, jak i proces, dzięki któremu pies zyskuje na wyglądzie fizycznym na wystawach lub w innych konkurencjach. Nazywa się to grooming.

 

 

Używaj właściwych narzędzi.

Potrzebne Ci będą maszynka do strzyżenia, grzebień i szczotka. Profesjonalny groomer ma je łatwo dostępne, ale pobierze od Ciebie więcej niż koszt zakupu tych narzędzi w sklepie. Zaoszczędź swoje pieniądze! Ostrza do maszynek do strzyżenia, grzebienie i szczotki możesz kupić w każdym sklepie zoologicznym. Istnieje wiele różnych rodzajów narzędzi, które często mogą być przytłaczające, gdy stoją w alejce w sklepie zoologicznym.

 

Aby wyeliminować zamieszanie i wahania kupującego, poszukaj w Internecie lub porozmawiaj z groomerem o tym, które rodzaje narzędzi najlepiej odpowiadają Twoim potrzebom. Pamiętaj, że stal nierdzewna, choć nieco droższa, będzie trwać dłużej, nie rdzewieje i zapewnia jedno z najmocniejszych i najczystszych cięć dla futra Twojego zwierzaka.

 

 

 

Przeczytaj też:Szczeniak: samiec czy samica co wybrać?

 

 

Zrozum, jak powinna wyglądać rasa twojego psa.

Nikt nie mówi, że nie ma miejsca na odrobinę kreatywności, ale zawsze najlepiej jest wiedzieć, jak Twój pies powinien wyglądać, zanim wyjmiesz maszynkę do strzyżenia. Możesz się tego dość łatwo dowiedzieć wchodząc na stronę o danej rasie.

 

Bonus: wiele z nich zawiera również porady dotyczące pielęgnacji! Chociaż możesz powiedzieć, że oczywiście, że wiem, jak wygląda mój pies!, możesz być zaskoczony tym, jak niektóre rasy powinny wyglądać po strzyżeniu.

 

Na przykład, jeśli masz Cocker Spaniela, ten pies, który ma wyjątkową i trudną do strzyżenia sierść, strzyżenie u profesjonalnego psiego groomera może wyglądać inaczej niż w lokalnym sklepie zoologicznym. Właściciele psów powinni pamiętać o tym, jak ma wyglądać efekt końcowy podczas strzyżenia psa.

 

 

Jak pielęgnować szczeniaka?

Być może masz szczęście być dumnym właścicielem nowego szczeniaka? Jeśli tak, to pewnie zastanawiasz się, od czego zacząć, jeśli chodzi o pielęgnację szczeniaka.

 

Dla szczeniaka wszystko jest nowe, dlatego ważne jest, aby być bardzo delikatnym przy jego pielęgnacji i kąpieli. Jednak wczesne rozpoczęcie pielęgnacji pozwoli Twojemu szczeniakowi oswoić się z tym procesem i doznaniami, co sprawi, że będzie on o wiele bardziej zrelaksowany i wygodny podczas pielęgnacji!

 

miot szczeniakow

Szczotkowanie szczeniaka.

Najważniejszą rzeczą przy szczotkowaniu szczeniaka jest bycie delikatnym i używanie szczotki lub grzebienia przeznaczonego dla szczeniaków. Grzebień dla szczeniąt to grzebień o średnio drobnych zębach, zaprojektowany właśnie do pielęgnacji szczeniąt, który sprawi, że Twój nowy nabytek będzie miał super miękką, gładką i zdrową sierść.

 

 

Mycie szczeniaka.

Twój nowy szczeniak nie musi być tak regularnie kąpany jak dorosły pies, ale ponieważ kąpiel może być stresująca dla niektórych psów, warto przyzwyczajać Twojego pupila do szamponów, odżywek i sprayów już od najmłodszych lat.

 

Podczas mycia szamponem, używaj łagodnego szamponu przeznaczonego dla szczeniąt. Ten super delikatny szampon jest doskonały nawet dla najbardziej wrażliwej skóry i pomoże utrzymać sierść Twojego szczeniaka w dobrej kondycji w miarę jego wzrostu. Lekka odżywka, sprawi, że sierść będzie miękka i będzie się zdrowo rozwijać.

 

Na koniec, aby nadać sierści świeżości w podróży, zastosuj spray zapachowy, odświeża sierść Twojego szczeniaka, pozostawiając piękny, delikatny zapach pudru dla niemowląt.

 

 

 

Przeczytaj też:Doberman jego usposobienie i cechy charakteru.

 

Suszenie szczeniaka.

Susząc szczeniaka po kąpieli, nie używaj suszarki elektrycznej, dopóki nie dorośnie, a zamiast tego wybierz delikatny dla skóry ręcznik.

 

 

Mycie psa.

Przed przystąpieniem do pielęgnacji psa warto go umyć, zwłaszcza jeśli jego sierść jest brudna. Używaj delikatnego szamponu, przeznaczonego dla psów. Zawsze sprawdzaj temperaturę wody przed kąpielą — jeśli jest zbyt gorąca dla Ciebie, jest też zbyt gorąca dla Twojego psa.

 

W zależności od wielkości psa najlepszym rozwiązaniem może być mycie go na zewnątrz. Możesz również zminimalizować bałagan, kładąc ręczniki na podłodze, aby wytrzeć rozlane płyny.  Zwróć uwagę na to, aby zmyć cały szampon z sierści psa i pozostawić go do całkowitego wyschnięcia przed szczotkowaniem.

 

starzejacy sie pies duzy

Szczotkowanie psa.

Kiedy sierść psa jest już sucha, dokładnie go wyszczotkuj, aby pozbyć się martwych, splątanych i zmatowiałych włosów. Zacznij od głowy psa i przesuwaj się w dół jego ciała. Spód brzucha psa jest szczególnie wrażliwym miejscem, więc szczotkując go tam, zachowaj szczególną ostrożność.

 

Jeśli są tam jakieś mocno splątane lub zmatowiałe miejsca, najlepiej jest szczotkować je dookoła — można się nimi zająć później. Szczotkowanie psa może zająć trochę czasu, zwłaszcza jeśli jest to rasa długowłosa. Unikaj zbyt mocnego szczotkowania, ponieważ może to podrażnić skórę psa.

 

 

Sprawdzaj skórę psa podczas pielęgnacji.

Alergiczne choroby skóry są powszechne u psów, powodując swędzenie i sprawiając, że drapią się, żują lub liżą skórę. Pasożyty zewnętrzne, takie jak pchły, kleszcze, wszy i roztocza mogą przenosić choroby lub inne pasożyty, takie jak tasiemiec.

 

Wyrób sobie nawyk sprawdzania skóry swojego psa za każdym razem, kiedy go pielęgnujesz. Zacznij od przejechania palcami po sierści psa i wyczucia, czy na skórze nie ma nietypowych grudek lub zgrubień. Możesz zbadać skórę dalej, rozdzielając ją, aby dokładniej przyjrzeć się jej pod kątem owrzodzeń, zaczerwienień, wysypek, łysych plam i śladów inwazji pasożytów.

 

 

Naucz swojego psa czerpać przyjemność z sesji pielęgnacyjnych.

Wiele psów, zwłaszcza szczeniąt, potrzebuje zachęty i pozytywnego wzmocnienia, kiedy po raz pierwszy wprowadzasz je w rutynę pielęgnacyjną.

Poniższe wskazówki pomogą w sprawnym przeprowadzeniu kilku pierwszych sesji pielęgnacyjnych w domu:

  • Rób to powoli i dawaj dużo smakołyków i pochwał, aby Twój szczeniak z niecierpliwością czekał na kolejną sesję pielęgnacyjną.
  • Przed kąpielą połóż w wannie matę antypoślizgową, aby zapobiec ślizganiu się psa.

 

pies i jego jzyk i pysk

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies wygryza sierść?

 

Regularnie sprawdzaj uszy psa.

Podczas pielęgnacji psa pamiętaj, aby dokładnie przyjrzeć się jego uszom. Infekcje uszu mogą być bolesne, więc jeśli zauważysz którąś z poniższych zmian lub zachowań, zabierz psa do weterynarza na kontrolę:

 

  • Wnętrze uszu jest zapalone lub wilgotne.
  • Uszy mają dziwny zapach często zapach zapalenia ucha u psa towarzyszy dziwny słodki zapach.
  • Twój pies potrząsa głową lub drapie się po uszach.
  • W uszach znajduje się więcej lub inny rodzaj wydzieliny niż zwykle odrobina woskowiny jest normalna.
  • Jęczy lub krzyczy, gdy badasz uszy psa.
  • Nie kąp psa zbyt często!

Większość psów o zdrowej skórze wymaga kąpieli tylko co kilka miesięcy, aby zapobiec problemom higienicznym i nieprzyjemnym zapachom. Kąpanie psa częściej może pozbawić jego sierść naturalnych olejków i wysuszyć skórę.

 

Jeśli Twój pies brzydko pachnie, ale nie tarzał się w czymś okropnym, powinieneś porozmawiać o tym z lekarzem weterynarii. Podłożem problemu może być choroba zębów lub infekcja skóry.

 

 

Podczas kąpieli psa pamiętaj o poniższych wskazówkach:

Skóra psa ma inny poziom pH niż ludzka, dlatego nigdy nie używaj szamponu dla niemowląt lub ludzkiego. Wybierz szampon bez mydła, opracowany specjalnie dla psów, który będzie delikatny dla ich skóry. Polej psa ciepłą wodą, aż będzie dokładnie zmoczony, a następnie delikatnie wmasuj szampon w sierść. Omijaj oczy, pysk i wewnętrzną stronę uszu psa.

 

Spłucz szampon ciepłą wodą, a następnie pozwól psu otrząsnąć się i wysuszyć na powietrzu, jeśli pogoda jest ciepła. W chłodniejsze dni susz psa, delikatnie wycierając sierść ręcznikiem lub susząc ją w suszarce, używając najchłodniejszego ustawienia.

 

Prawidłowa pielęgnacja, okresowe kąpiele oraz regularne kontrole skóry i uszu nie tylko pomagają utrzymać psa w zdrowiu, ale także pokazują Twoją miłość do zwierzęcia i zapewniają Wam wspólnie spędzony czas.