Jak oduczyć psa szczekania na inne psy?

Posiadanie psa, który szczeka i ciągnie w kierunku innych psów na spacerach jest naprawdę do bani. Martwisz się o to, co pomyślą ludzie, jesteś zakłopotany za każdym razem, gdy pies się rozmyśli i zastanawiasz się, dlaczego w ogóle to robi.

 

Trenerzy psów nazywają to reaktywnością, ale być może słyszałeś też określenia takie jak agresja na smyczy. Niezależnie od tego, jest to niezwykle powszechny problem behawioralny, który nie musi rujnować twoich spacerów.

 

Jak oduczyć psa szczekania na inne psy?

Poproś znajomego z psem, by stanął poza zasięgiem jego wzroku lub na tyle daleko, by twój pies nie szczekał na innego psa. Gdy twój przyjaciel i jego pies pojawią się w zasięgu wzroku, zacznij podawać psu smakołyki. Przestań podawać smakołyki, gdy tylko twój przyjaciel i jego pies znikną z pola widzenia. Powtórz ten proces wiele razy.

 

Przyczyny reaktywności.

Pierwszą rzeczą, którą należy rozpoznać jest to, że pomimo tego, jak to wygląda, prawie wszystkie reakcje są zakorzenione w strachu. Kiedy twój pies zachowuje się agresywnie, jest w stanie utrzymać inne psy i ich ludzi z dala od siebie, a tego właśnie chce. Bez smyczy pies mógłby uciec. Na smyczy pies jest uwięziony i zachowuje się agresywnie, aby się chronić.

 

Drugim najczęstszym powodem reaktywności jest frustracja. Niektóre psy ciągną i szczekają na smyczy, kiedy chcą się dostać do innego psa, żeby się pobawić. Często można zobaczyć sfrustrowane psy również za ogrodzeniem, kiedy pies nie może dostać się do tego, co znajduje się po drugiej stronie. Mamy jednak tendencję do przypisywania tego powodu naszym psom częściej niż powinniśmy. Wolimy widzieć, że nasz pies chce się bawić, a nie działać ze strachu.

Zarządzanie.

Najłatwiejszą i najbardziej natychmiastową pomocą jest zastosowanie technik zarządzania. Kiedy widzisz innego psa, nawet jeśli twój pies tego nie zauważył, odwróć się i idź w inną stronę, przejdź przez ulicę lub schowaj się za samochodem. Rozumiesz, o co chodzi. Nie czekaj, aż twój pies zacznie reagować. Próbujesz uniknąć problemu i zapobiec ćwiczeniu przez psa zachowań reaktywnych. Im więcej twój pies jest w stanie szczekać, tym większe prawdopodobieństwo, że zrobi to następnym razem. W końcu w ten sposób trzyma inne psy z daleka.

 

Reakcja emocjonalna twojego psa.

Aby zmienić reakcję twojego psa na inne psy, zacznij pracę z psem stojącym nieruchomo, w odległości, w której może on widzieć innego psa bez reagowania i w której inne psy nie idą w twoją stronę. Możesz spróbować tego ćwiczenia na przykład na skraju działki, z której psy wychodzą do parku dla psów lub sklepu zoologicznego. Daj psu specjalne smakołyki w momencie, kiedy zobaczy innego psa i przestań je podawać, kiedy pies odejdzie lub ty i twój pies odejdziecie.

 

To ćwiczenie pomoże zmienić skojarzenia psa z innymi psami z to jest straszne, chcę, żeby sobie poszedł na psy sprawiają, że dzieją się dobre rzeczy. W przypadku frustracji to ćwiczenie pomoże również twojemu psu. Po pewnym czasie twój pies zobaczy innego psa i spojrzy na ciebie, jakby chciał powiedzieć: gdzie jest mój smakołyk?.

 

Jeśli twój pies zacznie szczekać, to znaczy, że jesteś zbyt blisko i musisz się odsunąć. Kiedy twój pies reaguje, nie myśli. Nie oczekuj, że będzie cię słuchał. Kiedy pies poczuje się komfortowo w danej odległości, możesz spróbować zbliżyć się na pięć metrów. Zbyt szybkie zbliżenie się może spowodować cofnięcie się psa.

 

 

Przeczytaj też:Jakie zapachy lubią psy?

 

Bądź cierpliwy.

Ponieważ w trakcie tego procesu będziesz używać dużej ilości smakołyków, podziel je na małe kawałki wielkości ziarnka grochu. Liczy się tempo, w jakim podajesz psu smakołyki, a nie ich wielkość. Podawaj psu jeden mały kawałek po drugim i pamiętaj, aby ograniczyć ilość przysmaków podawanych do posiłków.

 

Podniecenie!

Wiele osób zabiera swoje reaktywne psy do parków dla psów lub dużych ośrodków opieki dziennej i wierzy, że ich psy uwielbiają się bawić i nie mają problemów w tych miejscach bez smyczy. Jednakże, kiedy psy stają się nadmiernie pobudzone, do ich krwiobiegu uwalniane są substancje chemiczne adrenalina i kortyzol.

Te substancje chemiczne były kiedyś potrzebne do przeżycia, ale teraz służą jedynie do pobudzenia naszych psów. Psy mogą w jednej chwili przejść od pobudzenia do agresji. Ponadto uwolnione substancje chemiczne pozostają w organizmie psa przez dzień lub dłużej, co zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia agresji.

 

To pobudzenie, a następnie uwolnienie adrenaliny i kortyzolu powtarza się w innych momentach — na przykład, kiedy twój pies szczeka na listonosza lub biega po ogrodzeniu z psem sąsiada. Pamiętaj, że psy szczekają, bo to działa.

 

Wiesz, że listonosz i tak miał iść dalej, ale z punktu widzenia twojego psa, ta osoba odeszła, bo narobiła zamieszania. A walka z płotem twojego psa? Twój pies uważa, że jego bieganie i szczekanie na ogrodzenie zatrzymało psa sąsiada na jego własnej posesji. Poza tym to świetna zabawa.

Jak nauczyć psa sztuczek "daj głos" oraz "cisza"?

Stresory.

Zachowanie psa pogarsza się pod wpływem stresu. Jeśli więc jednego dnia twój pies reaguje bardziej niż innego, może to wynikać z tego, że musiał tego dnia więcej wytrzymać. Załóżmy, że twój pies szczeka na inne psy przechodzące obok domu przez cały ranek, obok trwa budowa, twoje dzieci są głośniejsze niż zwykle, a jeden z ich przyjaciół sięga po niego, aby go pogłaskać.

 

Każda z tych sytuacji może doprowadzić twojego psa do skraju załamania nerwowego. Bądź więc świadomy tego, co stresuje twojego psa i postaraj się mu pomóc. Na przykład, jeśli przechodzisz obok psa, który zawsze wydaje się być na zewnątrz i szczeka, zmień trasę.

 

Pamiętaj, że twój pies nie jest reaktywny, aby pokazać swoją dominację lub aby ci zaszkodzić. On nie lubi być przestraszony i zestresowany, tak samo jak ty nie lubisz złego zachowania. Reaktywność twojego psa i jego ogólne samopoczucie mogą się poprawić, ale nie stanie się to bez twojej pomocy.

 

Spacery z reaktywnym psem.

Oto kilka pomysłów, które pomogą ci i twojemu psu bardziej zrelaksować się podczas spacerów. Pamiętaj, aby korzystać z nich często, nie tylko wtedy, gdy widzisz innego psa. W przeciwnym razie sygnalizujesz, że przed tobą jest pies. Im bardziej jesteś nieprzewidywalny, tym bardziej twój pies będzie skupiał się na tobie, zamiast szukać tego, co znajduje się przed tobą.

 

1. Unikanie.

Najłatwiejszą rzeczą do zrobienia jest oczywiście unikanie innych psów. Pamiętaj — nie czekaj na reakcję swojego psa. Idź w innym kierunku jak tylko zobaczysz psa przed sobą.

2. Zamiast paniki.

Zbyt często trenujemy nasze psy, że coś złego się stanie, gdy na spacerze zobaczymy innego psa. Wpadamy w panikę, podnosimy głos, napinamy lub szarpiemy smycz. Musisz wyszkolić zarówno siebie, jak i swojego psa. W domu przećwicz swoje zdanie.

 

Za każdym razem, gdy je wypowiadasz, daj psu dużo i dużo smakołyków. Twój pies zacznie cię obserwować za każdym razem, kiedy będziesz wypowiadał to zdanie, a kiedy będziesz go używał na spacerze, pomoże ci ono odwrócić psa od zbliżającego się niebezpieczeństwa.

 

3. Bądź nieprzewidywalny i zabawny!

Kiedy jesteś na spacerze, zmieniaj tempo i kierunek. Idź powoli, przyspieszaj, obracaj się raz, potem znowu. Omijajcie drzewa, zatrzymujcie się, żeby pies mógł postawić łapy na krawężnikach, wskoczyć na ławkę, a potem znowu w drogę. Jeśli twój pies nie wie, co za chwilę zrobi jego wariat, jego uwaga będzie skupiona na tobie, zamiast na tam na tobie.

 

 

Przeczytaj też:Jakie są psy w schronisku?

 

4. Obróć się i idź.

Zdarzają się sytuacje, w których musisz się wyrwać z ukrycia. Kiedy idziesz i nagle napotykasz coś, co jest zbyt stymulujące dla twojego psa, musisz skręcić w przeciwnym kierunku, a twój pies musi iść z tobą szybko. Idź rękami w górę smyczy bez ciągnięcia w kierunku psa. Kiedy dotrzesz do ramienia psa, obróć się do niego nogami i biodrem, aby pomóc mu się odwrócić.

 

Jeśli pies jest po prawej stronie, obracasz się do niego z prawej strony. Jeśli pies jest po twojej lewej stronie, obracasz się do niego po lewej stronie. Mów przez cały czas, kiedy go obracasz. Pomocne jest ugięcie kolan przy małym psie jest to bardzo ważne.

 

5. Wycofanie awaryjne.

Psy potrzebują powodu, aby przyjść do ciebie! Możesz zwrócić na siebie uwagę psa, używając swojego zwrotu, wypowiadając jego imię lub wydając nietypowy odgłos. Kiedy pies spojrzy na ciebie, biegnij do tyłu, wciąż stojąc twarzą do psa. Dla psa wygląda to jak zabawa, ale ty możesz obserwować swojego psa i widzieć, co się dzieje przed tobą. Będziesz wiedział, kiedy można bezpiecznie kontynuować spacer.

 

Życie z reaktywnym psem nie jest łatwe. Może to być nawet krępujące. Widać, że kochasz swojego psa i chcesz dla niego jak najlepiej. Pamiętaj, że twojemu psu też nie podoba się takie zachowanie. Próbuje poradzić sobie w najlepszy sposób, jaki zna. Tak więc cokolwiek twój pies przeszedł w przeszłości, twój pies jest szczęśliwy, że ma cię teraz.