Jak oduczyć psa skakania?

Podskakiwanie to częsty problem behawioralny wśród psów. Może Cię denerwować, że Twój podekscytowany, zbyt żywiołowy pies atakuje Cię w chwili, gdy przekroczysz próg drzwi wejściowych.

 

Ale w rzeczywistości może to być niebezpieczne dla małych dzieci, osób niepełnosprawnych fizycznie, niektórych osób starszych i osób, które nie spodziewają się powitania ze strony psa. Dobra wiadomość jest taka, że możesz wyszkolić swojego psa, aby przestał skakać na ludzi i zaczął witać się z każdym grzeczniej.

 

Jak oduczyć psa skakania?

Podskakiwanie jest naturalnym zachowaniem powitania, ale takim, któremu można szybko zapobiec. Możesz powstrzymać psa przed podskakiwaniem, stosując się do poniższych prostych wskazówek:

 

  • Zmniejsz komponent emocjonalny po przybyciu do domu. Unikaj szybkich ruchów i głośnych głosów. Ignoruj psa, dopóki się nie uspokoi.
  • Postępuj zgodnie z zasadą czterech łap na podłodze. Nie dotykaj swojego psa, w tym również nie odpychaj go, dopóki nie będzie spokojny i cichy.
  • Trenuj zachowania wykluczające się wzajemnie. Poproś psa, aby siadał przy wszystkich powitaniach i kontaktach z obcymi i nagradzaj go smakołykami.
  • Gdy przychodzą goście, trzymaj psa na smyczy i poproś ich, aby pomogli Ci w treningu, prosząc psa, aby usiadł, zanim nagrodzisz go uwagą.
  • Wprowadź zachowanie na komendę, jeśli czasem podoba Ci się powitanie, ale innym nie. Naucz swojego psa, że podskakiwanie jest dozwolone tylko ze słowem np. W górę!.

 

pies skacze po podworku

Jak wytrenować alternatywne zachowanie podczas powitania?

Jeśli ignorujesz swojego psa, kiedy skacze, teoretycznie jego zachowanie powinno w końcu ustać. W końcu nie jest ono już nagradzane. Jednak każda osoba, którą spotkasz w domu lub na ulicy nie będzie znała tych zasad. A co gorsza, jest to niezwykle frustrujące dla Twojego psa. Trzeba go nauczyć, co ma robić zamiast tego.

 

To, jak chcesz, aby Twój pies witał się z ludźmi, zależy od Ciebie. Możesz po prostu chcieć, żeby wszystkie cztery łapy były na podłodze, albo żeby pies usiadł lub się położył. Pamiętaj jednak, że musisz mu powiedzieć, co ma robić, a nie tylko czego nie ma robić. Na przykład siadanie na powitanie jest łatwiejszą zasadą niż nieskakanie.

 

 

 

Przeczytaj też:Czy pies może jeść wątróbkę?

 

Jak wyszkolić psa, aby przestał skakać?

Szkolenie powinno rozpocząć się w każdym momencie, kiedy pies szuka uwagi, ponieważ za każdym razem, kiedy zachowanie wymagające uwagi jest wzmacniane, prawdopodobnie nauczy się bardziej intensywnych form tego zachowania. Dlatego też, kiedy tylko pies wydaje się pragnąć uczucia lub czegokolwiek wartościowego, najpierw naucz go siadać i zostawać lub leżeć i siedzieć oba te zachowania są właściwymi zachowaniami powitalnymi.

 

Dodatkowo trening siad, stać lub leżeć powinien być praktykowany w różnych miejscach w domu, kiedy tylko pies chce czegoś wartościowego, np. jedzenia, zabawki, uczucia, smakołyku lub spaceru. Te komendy szkoleniowe powinny również stać się częścią rutynowych sesji szkoleniowych z wykorzystaniem przynęt na jedzenie lub klikera.

 

Przejdź do ćwiczenia komendy siad lub stać i siad-powrót w różnych miejscach w domu, w tym w drzwiach wejściowych. Jeżeli pies nie reaguje natychmiast na komendę, można użyć haltera, aby szybciej i regularniej osiągnąć pożądaną reakcję.

 

Kiedy już uda się uzyskać siad, stać lub leżenie przy drzwiach, kiedy nie ma żadnych osób przychodzących lub wychodzących, czas zacząć ćwiczyć z członkami rodziny, zanim przejdziemy do znajomych gości, a następnie do witania nowych osób przychodzących do domu.

 

Spraw, aby pies usiadł i został lub położył się, gdy przyjdą ludzie i daj psu specjalny smakołyk. Jeśli pies wstaje, to umieścić go z powrotem w siad lub stać i spróbować ponownie, aż pies pozostaje osiadł przed przybycie gości. Często, umieszczenie słoika z przysmakami przy drzwiach wejściowych z dzwonkiem na nim pomoże.

 

Kiedy pies skojarzy dzwoneczek na słoiku ze smakołykiem, a smakołyk z siadem/stawaniem, będzie bardziej skłonny do wykonania zadania. Dla psa, który niezawodnie pójdzie do łóżka lub na matę na komendę, alternatywną opcją może być użycie tej komendy, kiedy ludzie pojawią się przy drzwiach. Kiedy ludzie już wejdą, możesz wyprowadzić psa na smyczy, aby mieć go pod kontrolą.

pies skacze na ludzi

Czy powinieneś powstrzymać swojego psa przed skakaniem?

Chociaż skakanie może wydawać się nieszkodliwe, gdy pies jest młody i mały, może stać się niebezpieczne, gdy pies staje się większy. Zachowanie to jest szczególnie problematyczne, gdy w domu są małe dzieci lub osoby starsze, którym grozi przewrócenie i zranienie. Taka sytuacja, niestety, może doprowadzić do tego, że rodzina ponownie oceni swojego psa i rozważy jego oddanie.

 

W niektórych przypadkach, z odruchu, człowiek może użyć kolana na klatkę piersiową psa, aby zapobiec jego skokowi, przewróceniu go i wyrządzeniu poważnej krzywdy. Psy mogą również traktować bycie powalonym jako formę zwrócenia na siebie uwagi i dalej skakać, pogarszając sytuację. Szarpanie smyczy, aby zapobiec skakaniu na obcych ludzi lub inne zwierzęta, również może wyrządzić psu krzywdę.

 

Pozwalanie psu na skakanie może również wywoływać inne niepożądane zachowania. Skaczący pies, niezależnie od tego, czy ma 10 kg, czy 30 kg, może zmienić go w bardzo natarczywego lub wymagającego psa. To wymuszone zachowanie może prowadzić do zachowań związanych z poszukiwaniem uwagi, takich jak nadmierne szczekanie, agresywne skakanie i pyskowanie, naciskanie, gdy pies nie otrzymuje uwagi, do której zwykle jest przyzwyczajony.

 

Dodatkowo pozwalanie psu na skakanie przez większość czasu, ale odpychanie go w innych momentach wysyła mieszane sygnały, powodując dezorientację. Niektórzy ludzie nie mają nic przeciwko, kiedy ich pies na nich skacze, ale decydują, że jest to niedopuszczalne, jeśli pies jest mokry lub jeśli mają na sobie ładne ubrania. To daje mieszane wiadomości i może być bardzo mylące dla psa. Aby uniknąć tego zakłopotania, najlepiej jest być konsekwentnym, jeśli chodzi o szkolenie psa, aby nie skakał.

 

 

Przeczytaj też:Jaka jest normalna temperatura psa?

 

Teach Your Dog To Stop Jumping Up In 4 Simple Steps!

 

Jak zapobiegać skakaniu przez psa?

Niezależnie od tego, czy właśnie dostałeś szczeniaka, czy dorosłego psa ze schroniska, ważne jest, aby wcześnie ograniczyć złe zachowania. Chociaż stare porzekadło nie można nauczyć starego psa, nowych sztuczek nadal się utrzymuje, prawda jest taka, że pies w każdym wieku może nauczyć się nie skakać poprzez pozytywne wzmocnienie i właściwe szkolenie.

 

Rodzice zwierząt mogą nauczyć się, jak trenować psa, aby przestał skakać, ćwicząc następujące techniki. Należy pamiętać, że proces ten wymaga czasu, cierpliwości i wytrwałości.

 

 

Ignoruj skoki i nagradzaj dobre zachowanie.

Dobrym sposobem na powstrzymanie psa przed skakaniem jest ignorowanie tego zachowania i nagradzanie go tylko wtedy, gdy usiądzie lub pozostanie na swoim miejscu. Jak tylko pies zacznie skakać, odwróć się do niego tyłem i skrzyżuj ręce na piersi, aby pies otrzymał wiadomość, że nie zamierzasz go pogłaskać.

 

Jeśli pies znowu zacznie skakać, odwróć się jeszcze raz i poczekaj, aż przestanie skakać. Schylaj się, aby poświęcić im uwagę tylko wtedy, gdy mają wszystkie cztery łapy na ziemi.

 

Jeśli będą otrzymywać uwagę tylko za siedzenie lub kładzenie się, zaczną oferować siadanie i leżenie zamiast skakania. Inną techniką dla uporczywych skoczków jest odwrócenie się i powrót przez drzwi wejściowe lub wyjście z pokoju. Na początku może to zająć kilka prób, aby pies zrozumiał, że skakanie nie przyniesie mu tego, czego chce: Ciebie i Twojej uwagi.

 

 

Zachęcaj gości do przestrzegania technik szkoleniowych.

Poinformuj gości z wyprzedzeniem, aby ignorowali skakanie psa i nie nagradzali ich pieszczotami lub smakołykami, gdy tylko wejdą do domu. Dodatkowo trenuj swojego psa, aby nie skakał na obcych, trzymając zwierzę na smyczy i pozwalając mu na interakcję z gośćmi tylko wtedy, gdy siedzą.

 

W momencie, gdy pies nie ma już wszystkich czterech łap na ziemi, chwyć dołączoną smycz i odprowadź go od gościa. To uczy psa, że skakanie oddala go od tego, czego chce.

 

 

Naucz komend siad i precz.

Kiedy pies zrozumie, że zostanie nagrodzony, gdy będzie na podłodze, wprowadź komendę siad. Następnym razem, gdy chętnie usiądą, kontynuuj używanie tego słowa, aby skojarzyć je z zachowaniem i nagradzaj je smakołykiem. Ta technika powstrzyma je od skakania na ciebie przy drzwiach, ponieważ będą oczekiwały smakołyku za siedzenie. Podobnie naucz psa komendy Precz, aby zapobiec wskakiwaniu na kanapy i lady.

 

 

Przekierowuj zachowanie.

Jeśli chodzi o psa skaczącego na inne psy, ważne jest, aby przekierować go na akceptowalne zachowanie. Można to osiągnąć poprzez wezwanie psa, aby przyszedł do Ciebie. Najlepszym sposobem, aby to zrobić, jest skojarzenie przychodzenia na zawołanie z pozytywnym wzmocnieniem, poprzez zwrócenie uwagi lub podanie smakołyków.

 

 

Bądź konsekwentny.

Niezależnie od rasy, najlepiej jest być konsekwentnym w radzeniu sobie z niepożądanymi zachowaniami. Może się wydawać, że chihuahua może skakać, ponieważ jest malutki, ale pozwolenie na kontynuowanie tego zachowania doprowadzi do innych nieprzyjemnych zachowań.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego żołądek mojego psa jest twardy?

 

Ćwicz z innymi ludźmi.

Nie wystarczy, że będziesz ćwiczył z własnym psem. Powinieneś również zaangażować w ten trening przyjaciół i rodzinę. W przeciwnym razie pies może się nauczyć, że nie jest w porządku wskakiwać na Ciebie, ale wszyscy inni są ok. Pomoc innych osób w tym treningu uczy psa trzymania wszystkich czterech łap w dół bez względu na to, kto wejdzie do pokoju.

suka i szczeniak labradora

 

Szczenięta vs. Dorośli.

Łatwiej jest szkolić szczeniaki, ponieważ nie nauczyły się jeszcze złych zachowań. Szczeniaki mają czystą kartę. Nigdy nie uczono ich, co jest dobre, a co złe. Zacznij ignorować zachowania, których nie chcesz i natychmiast zwróć uwagę na zachowanie, które kochasz, a zobaczysz, że szczeniak sam to zaoferuje.

 

Kiedy mamy do czynienia z dorosłym, bądź bardziej surowy, ponieważ pies już rozwinął złe nawyki przez lata. Nie należy poświęcać żadnej uwagi skaczącemu psu, w tym odepchnąć psa lub udzielić mu nagany, ponieważ każda uwaga, czy to pozytywna, czy negatywna, jest nadal uwagą

 

Aby zapobiec skakaniu dorosłego psa, stworzenie bariery lub uwiązanie go na smyczy i poproszenie gości, aby podchodzili do psa tylko wtedy, gdy pies jest spokojny i siedzi lub kładzie się, aby zmniejszyć jego podekscytowanie i przymus podskakiwania.

 

 

Rzeczy, których należy unikać.

Teraz gdy mamy pokryte kilka dobrych sposobów, aby zatrzymać szczeniaka lub psa od skoków, ważne jest, aby przejść nad niektórymi zachowaniami dla Ciebie, aby uniknąć, jak pracujesz w kierunku posiadania nieskaczącego psa.

 

 

Podnoszenie głosu.

Podobnie jak wtedy, gdy próbujesz nauczyć psa, aby nie szczekać w pewnych sytuacjach, krzycząc na psa nie pomoże.

 

Najprawdopodobniej Twój pies pomyśli, że przyłączasz się do zabawy, co jeszcze bardziej zachęci go do skakania.