Jak oduczyć psa agresji do innych psów?

Agresja w stosunku do innych psów jest prawdopodobnie najczęstszą formą agresji wykazywaną przez naszych psich towarzyszy.

 

Nie jest niczym niezwykłym, że pies staje się agresywny w stosunku do nieznanego psa lub innych psów w domu, ponieważ pies często odczuwa potrzebę ochrony swojego terytorium. Istnieje jednak pewna granica, do której pies powinien być agresywny lub opiekuńczy.

 

 

Jak oduczyć psa agresji do innych psów?

Zanotuj, kiedy Twój pies staje się agresywny i jakie okoliczności towarzyszą temu zachowaniu. Odegra to ważną rolę w ustaleniu następnego kroku. Ważne jest, aby zająć się podstawową przyczyną agresji. Zachowanie jest tylko objawem problemu leżącego u podstaw.

 

Istnieje wiele sposobów, aby opanować wrogość i pomóc psu zachować spokój. Będzie to wymagało czasu, konsekwencji i być może pomocy specjalisty.

 

 

Dlaczego mój pies miałby walczyć z psami, których nigdy nie spotkał?

Ogólnie rzecz biorąc, większość dobrze uspołecznionych psów stara się unikać fizycznej lub agresywnej konfrontacji. Psy używają języka ciała, aby zakomunikować chęć interakcji lub chęć uniknięcia agresywnego spotkania.

 

Podobnie jak ludzie, nie wszystkie psy są naturalnymi i zdolnymi komunikatorami w kontaktach z przedstawicielami swojego gatunku.

 

 

Diagnoza opiera się na postawie ciała i reakcji psa w obliczu innego psa.

Agresja między nieznanymi psami może wynikać ze strachu, złej komunikacji, zachowań obronnych, zaborczych o zasoby w tym być może o członków rodziny lub inne zwierzęta domowe, lub zachowań terytorialnych o terytorium, lub właściciela.

 

Agresja między psami może prowadzić do obrażeń ciała psów lub osób próbujących je rozdzielić. Zachowania te mogą polegać na warczeniu, chrapaniu, szczekaniu, wyrywaniu się, kłapaniu i gryzieniu.

 

agresywny pies do psa

Co sprawia, że mój pies jest agresywny w stosunku do innych?

Agresja między psami może być wynikiem wielu różnych czynników, ale najczęściej wynika ze strachu lub chęci obrony. Nawet jeśli żaden z tych powodów nie ma złych zamiarów, ważne jest, aby nauczyć psa, że agresja jest zła. Pies może być również agresywny w wyniku frustracji lub rozdrażnienia spowodowanego brakiem ruchu.

 

Wbrew powszechnemu przekonaniu, rasa psa nie musi czynić go bardziej agresywnym od innych psów — tak jak ludzie, każdy pies jest inny w zależności od tego, jak został wychowany.

 

Jedyna istotna różnica polega na tym, że większe psy, ze względu na swoją wielkość i siłę, mogą wyrządzić więcej szkód niż mniejsze psy, gdy staną się agresywne. Oznacza to, że przed zakupem psa jako zwierzęcia domowego należy dokładnie wiedzieć, jak bezpiecznie kontrolować siłę psów większych ras.

 

 

Oznaki, że Twój pies może stać się agresywny.

 

Każdy pies może przejąć agresywne zachowanie i ważne jest, aby śledzić wzór znaków ostrzegawczych, takich jak:

  • Warczenie i kłapanie zębami,
  • Sztywne ciało i szybko merdający ogon,
  • Oblizywanie warg lub ziewanie,
  • Odwracanie wzroku,
  • Podniesiona sierść,
  • Kulenie się i chowanie ogona,
  • Widzenie białek oczu,

Nie wszystkie psy, które, wykazują takie zachowanie są agresywne — wiele z tych znaków ostrzegawczych wskazuje również na niepokój lub strach.

 

 

Przeczytaj też:Jak ostrzyć psa?

 

 

Bądź świadomy czynników wywołujących agresję.

Niektóre psy, na przykład dorosłe psy w typie szpica, mają naturalny wygląd, który może sprawiać wrażenie dominującego uszy do góry, włosy do góry, ogon do góry.

 

Ten dominujący wygląd może skłonić inne psy do odpowiedzi w ten sam sposób i również do przyjęcia pozy. Może dojść do konfliktów, a jeśli żaden z psów nie będzie chciał się wycofać, może to doprowadzić do walki psów.

 

Jeśli nie mam pewności co do przywitania się z psem, po prostu idę dalej. Lepiej być bezpiecznym niż żałować. Bądź świadomy, że naturalny wygląd Twojego psa może wywołać reakcję.

 

pies szczeka na innego psa

Jak wytresować agresywnego psa?

Na szczęście istnieje sposób na wyjście z tego dylematu. Jeśli Twój pies atakuje inne psy, lub po prostu naprawdę nie lubi innych psów, dobrą wiadomością jest to, że opracowywane są nowe techniki szkolenia psów, które mogą pomóc Ci zmienić skojarzenia i agresywne reakcje psa na inne psy.

 

Te środki szkoleniowe mogą poprawić maniery Twojego psa tak, że będziesz mógł czuć się komfortowo, obsługując go ponownie w miejscach publicznych.

 

Choć same techniki mogą być nowe, są one solidnie zakorzenione w teorii nauk behawioralnych i prawach uczenia się psów. Choć różni trenerzy różnie projektują swoje zajęcia, ogólnie rzecz biorąc, zajęcia są nastawione na nauczenie psów kojarzenia innych psów z pozytywnymi rzeczami oraz nauczenie psów, że dobre zachowanie w obecności innych psów zostanie nagrodzone.

 

Pierwsza metoda powszechnie stosowana na zajęciach z agresji u psów polega na prostym warunkowaniu klasycznym — pies uczy się, że obecność innego psa zapowiada smakołyk, podobnie jak psy Pawłowa nauczyły się kojarzyć dźwięk dzwonka z nadchodzącym obiadem.

 

Warunkowanie operacyjne jest również wykorzystywane do nauczenia psa, że jego własne działania mogą przynieść mu pozytywne wzmocnienie w postaci smakołyków, pochwał i zabawy. Oba rodzaje warunkowania mają na celu zmianę podstawowych emocji, które prowadzą do agresji u psów, a nie tylko tłumienie zewnętrznych objawów za pomocą kar.

 

 

Unikaj karania psa za agresywne zachowanie.

Karanie psa za agresywne zachowanie zazwyczaj przynosi odwrotny skutek i może doprowadzić do eskalacji agresji. Jeśli w odpowiedzi na warczenie psa bijesz go, krzyczysz lub stosujesz inne niechętne metody, pies może poczuć potrzebę obrony poprzez ugryzienie Cię.

 

Karanie może również doprowadzić do tego, że pies bez ostrzeżenia ugryzie kogoś innego. Na przykład, pies, który warczy na dzieci, daje Ci do zrozumienia, że nie czuje się komfortowo w ich otoczeniu. Jeśli ukarzesz psa za warczenie, następnym razem może on nie ostrzec Cię, że czuje się nieswojo, ale może po prostu ugryźć.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies kaszle?

 

 

Metody kontrolowania agresji u psa:

 

 

1. Podstawowe posłuszeństwo.

Upewnij się, że pies zna komendy pięta, siad i dół. Powinieneś także nauczyć go komend — zostań lub połóż się i wytrenować psa, aby utrzymał swoją pozycję przez dłuższy czas. Ta kontrola impulsów pomoże Ci każdego dnia na spacerze z psem.

 

Kiedy agresywny pies będzie reagował na komendy, spacer będzie o wiele przyjemniejszy. Możesz uniknąć niektórych agresywnych sytuacji, przewidując je, zanim się wydarzą. Na przykład, kiedy zbliża się inny pies, każ psu przejść do pozycji leżącej i rozmawiaj z nim, dopóki pies nie przejdzie obok.

 

Oczywiście, jeśli pies podejdzie do niego i rozpocznie walkę, pies prawdopodobnie straci do Ciebie zaufanie i nie będzie chciał przyjąć pozycji „na ziemi”. Posłuszeństwo jest ważne, ale może nie być rozwiązaniem Twojego problemu.

 

 

2. Używaj krótkiej smyczy i kagańca.

Chociaż obroże zaciskowe łańcuchy dławiące stały się niepopularne w wielu kręgach zajmujących się szkoleniem psów, w niektórych przypadkach nadal mogą być pomocne.

 

Pies zazwyczaj przestaje zachowywać się w danej chwili, ale niestety nie zmienia swoich podstawowych zachowań. Może przestać reagować na obcego psa w ten sam sposób, ale tylko wtedy, gdy smycz jest zapięta.

 

 

3. Unikanie problemów.

Nie zakończy to problemu agresji, ale może rozwiązać wiele Twoich problemów. Kiedy na spacerze natkniesz się na innego psa, po prostu odwróć psa i wyjdź z tej strefy tak, aby nie czuł się już zagrożony. Jeśli jest za daleko, stań przed psem i zablokuj mu widok, żeby nie widział drugiego psa.

 

Posłuszeństwo, obroża i kaganiec oraz unikanie mogą być stosowane razem. Jeśli nie pozwalają Ci się zrelaksować podczas spaceru z psem, wypróbuj te inne techniki.

 

dwa labradory samiec i samica

4. Konfrontacja.

Jest to technika, która zmusza psa do stawienia czoła swoim lękom. W tym przypadku pies uczy się przebywać w otoczeniu innych psów, dowiaduje się, że nic złego mu się nie stanie i staje się mniej wrażliwy na obecność innych psów.

 

Metoda ta może być stresująca dla psa i nie jest zalecana, jeśli można zastosować inne techniki.

 

Powinieneś spróbować wystawić swojego psa agresywnego na spotkanie z innym psem tylko wtedy, gdy ten pies nie będzie atakował Twojego psa agresywnego i walczył o dominację. Pozwól psom spotkać się na neutralnym terenie i upewnij się, że założysz agresywnemu psu kaganiec na wypadek, gdyby się wyrwał.

 

How to stop Dog Aggression quickly And easily - In a few steps!

5. Warunkowanie klasyczne.

W sytuacji, w której pies czuje się agresywny np. gdy podchodzi do niego pies na smyczy, pies otrzymuje smakołyki, gdy tylko zaczyna się negatywne zachowanie.

 

Smakołyki muszą być czymś specjalnym, niepodawanym na innych sesjach szkoleniowych, a pies zaczyna kojarzyć zbliżanie się innego psa z czymś pozytywnym. Możesz również sprawić, że pies będzie mniej nerwowy, mówiąc do niego spokojnie podczas podawania smakołyków.

 

Miej psa pod kontrolą i niech twój przyjaciel idzie z psem, podczas gdy ty dajesz smakołyki. Należy to powtarzać codziennie lub tak często jak to możliwe, a z czasem pies zacznie kojarzyć pojawienie się innego psa z pozytywnym bodźcem.

 

Niektóre psy nadal mają problemy w obliczu psa, sfory psów lub psa w rui. Jeśli uda Ci się znaleźć grupę szkoleniową specjalizującą się w tej technice, wyniki będą lepsze.

 

 

Zgłoś się do lekarza weterynarii.

Psy, które normalnie nie są agresywne, ale nagle zaczynają zachowywać się agresywnie, mogą mieć ukryty problem medyczny. Problemy zdrowotne, które mogą powodować agresję to niedoczynność tarczycy, bolesne urazy i problemy neurologiczne, takie jak zapalenie mózgu, padaczka i guzy mózgu.

 

Porozmawiaj z lekarzem weterynarii, aby ustalić, czy tak właśnie jest w przypadku Twojego psa. Leczenie lub leki mogą znacznie poprawić zachowanie Twojego psa.

 

 

Przeczytaj też:Jak często wyprowadzać psa?

 

 

Wezwij specjalistę.

Jeśli lekarz weterynarii wykluczył problem medyczny, nadszedł czas, aby wezwać profesjonalnego trenera psów lub behawiorystę zwierzęcego. Ponieważ agresja jest tak poważnym problemem, nie powinieneś próbować rozwiązywać go na własną rękę.

 

Profesjonalista pomoże Ci dowiedzieć się, co jest przyczyną agresji Twojego psa i stworzyć plan, jak sobie z nią poradzić.

 

Aby znaleźć profesjonalnego trenera psów lub behawiorystę, poproś swojego lekarza weterynarii o skierowanie lub skontaktuj się z organizacją, która zapewnia taką pomoc i szkolenia.