Jak odchudzić psa?

Ważnym aspektem bycia odpowiedzialnym właścicielem psa jest upewnienie się, że Twój pies jest w formie. Może Ci się wydawać, że Twój gruby pies jest uroczy taki jaki jest, ale prawda jest taka, że może on być już narażony na problemy zdrowotne.

 

Niektóre rasy będą bardziej dotknięte niż inne przez nawet najmniejszy przyrost masy ciała, więc ważne jest, aby utrzymać kondycję psa przez całe jego życie. Upewnij się również, że Twój pies nie ma żadnych ukrytych problemów zdrowotnych lub metabolicznych, takich jak niedoczynność tarczycy, które mogą powodować u niego nadwagę.

 

 

Jak długo trwa odchudzanie psa?

Większość psów osiąga idealną wagę w ciągu sześciu do ośmiu miesięcy. Jeśli proces ten trwa dłużej niż ten czas, należy coś zmienić. Zdrowa utrata wagi wynosi od jednego do 2 kg miesięcznie, w zależności od wielkości psa i jego aktualnej kondycji.

 

 

Ile powinienem podawać psu, aby schudnąć?

Ustal harmonogram. Karm psa co najmniej dwoma posiłkami dziennie; częstsze posiłki mogą spalić jeszcze więcej kalorii. Sprawdź wagę po dwóch tygodniach stosowania diety. Najlepiej, jeśli Twój pies będzie tracił od 0,5 do 2 procent wyjściowej masy ciała tygodniowo lub od 2 do 8 procent miesięcznie.

 

mops i ich pysk

Jak nadwaga wpływa na psa?

Ciało psa jest przystosowane do noszenia tylko określonej masy ciała, a każda dodatkowa powoduje zwiększone zapotrzebowanie zarówno na narządy jak i układ kostny.

 

Jednym z problemów jest to, że właściciele zwierząt domowych nieprawidłowo oceniają wagę i stan ciała swoich pupili. Nowsze badania wykazują, że prawidłowa ocena może wydłużyć życie psów i prowadzić do poprawy ogólnego stanu zdrowia.

 

 

 

Przeczytaj też:Kiedy pies merda ogonem co to oznacza?

 

 

Do najczęstszych problemów zdrowotnych spowodowanych nadwagą należą te wymienione poniżej:

 

  • Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób występujących u psów z nadwagą. Produkcja insuliny jest zwiększona ze względu na wyższy poziom glukozy we krwi, a jeśli zapotrzebowanie to wzrasta przez dłuższy czas, trzustka odpowiedzialna za produkcję insuliny nie nadąża za tym procesem i może się w końcu poddać. Skutkiem tego jest cukrzyca.
  • Podwyższone ciśnienie krwi jest powszechne u psów z nadwagą, tak samo jak u ludzi z nadwagą. Serce musi pracować ciężej, aby przepompować krew do dodatkowej tkanki, co może w końcu doprowadzić do niewydolności serca.
  • Problemy z porodem również nie należą do rzadkości. Suka z nadwagą znacznie częściej wymaga pomocy weterynaryjnej podczas porodu, z dużym prawdopodobieństwem porodu przez cesarskie cięcie.
  • Zaburzenia trawienia, w tym zaparcia i wzdęcia nie są wcale przyjemne ani dla psa, ani dla właściciela i często stanowią problem u zwierząt z nadwagą.
  • Trudności z oddychaniem mogą się rozwijać, ponieważ organizm walczy z nadmuchiwaniem przepony obciążonej dodatkowym tłuszczem. Oczywiście, dodatkowa masa ciała również bardziej obciąża organizm, ponieważ płuca muszą dostarczać tlen — skutkiem trudności w oddychaniu mogą być choroby układu oddechowego.
  • Uszkodzenie kości, stawów i więzadeł jest również prawdopodobne, jeśli szkielet jest poddawany większym obciążeniom niż te, do których został zaprojektowany. Badania wykazały, że 25% psów z nadwagą cierpi z powodu poważnych powikłań stawowych. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest tylko jednym z takich powikłań.
  • Pies ze złym sercem lub płucami z powodu nadwagi może również doświadczać problemów związanych ze znieczuleniem, lub zabiegiem chirurgicznym, który jest spowodowany innymi przyczynami zdrowotnymi.
  • Pies z nadwagą będzie miał również skróconą długość życia i jest w grupie podwyższonego ryzyka nagłej śmierci.

 

Krótko mówiąc, psy otyłe będą wymagały bardziej kosztownej opieki weterynaryjnej, nie będą prowadziły aktywnego i przyjemnego życia i nie można oczekiwać, że będą żyły tak długo jak psy o optymalnej wadze.

Greyhound siersc

 

Jaką wagę powinien stracić mój pies?

Niemożliwe jest określenie wagi psa na podstawie jego wzrostu i rasy. Kiedy przesuwasz dłońmi po bokach psa, powinieneś być w stanie łatwo wyczuć jego żebra. Powinien mieć wyraźnie zaznaczoną talię, którą możesz łatwo zobaczyć. Dodatkowe wyścielenie żeber i talii oznacza, że Twój pies ma nadwagę.

 

Najlepsza dla Twojego psa jest stopniowa utrata wagi, więc zacznij powoli. Zważ swojego psa. Następnie, zrobić cel utraty wagi od 4 do 5 procent ich całkowitej masy ciała na następny miesiąc.

 

Kiedy zważysz go za cztery tygodnie, będziesz wiedział, czy twoje zmiany działają. Nie pozwól, aby Twój pies był nadmiernym entuzjastą — utrata ponad 6 procent wagi może spowodować skurczenie się mięśni i wzrost apetytu. Zwiększ ilość podawanej karmy, jeśli pies stracił więcej, niż się spodziewasz.

 

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies wygryza sierść?

 

Oblicz kalorie.

Poproś swojego lekarza weterynarii o obliczenie odpowiedniej liczby kalorii, których Twoje zwierzę potrzebuje każdego dnia.

 

 

Mierz posiłki.

Największym narzędziem rodzica zwierzęcia w walce z nadwagą jest miarka. Zbyt wielu właścicieli zwierząt domowych po prostu napełnia miskę lub zgaduje, ile jedzenia podają.

 

Co gorsza, niektóre zwierzęta domowe, zwłaszcza koty, są karmione całodziennym bufetem, co wynika z metody karmienia, po prostu trzymaj miskę pełną. Po obliczeniu ile kalorii potrzebuje Twój zwierzak, ustal, ile karmy powinieneś podawać przy każdym posiłku — i zmierz to.

 

pies sie oblizuje

Podawanie zdrowszych przysmaków.

Podczas gdy powinieneś zmniejszyć liczbę niezdrowych przysmaków dla psów, które podajesz swojemu psu, nie oznacza to, że powinieneś całkowicie wyeliminować przysmaki. Jeśli zastąpisz zwykłe przysmaki zdrowymi opcjami, takimi jak marchew, seler, zielona fasola lub przestawisz się na niskokaloryczne przysmaki dla psów, może się okazać, że Twój pies jest nie tylko tak samo szczęśliwy, ale także znacznie lepiej reaguje na utratę wagi.

 

Wielu właścicieli psów uważa, że karmienie psa resztkami ze stołu jest nieszkodliwe, ale ludzkie jedzenie często zawiera przyprawy, sól lub tłuszcz, które mogą powodować zaburzenia żołądkowe u zwierząt domowych i prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych.

 

 

Podawaj karmę bogatą w białko.

Chociaż psy są wszystkożerne, nie zostały stworzone do życia na diecie wysoko węglowodanowej. Dlatego też, podawanie psu zbyt dużej ilości węglowodanów może spowodować przybieranie na wadze.

 

Kluczową koncepcją odchudzania psów jest przejście na dietę bogatą w białko, która pomaga budować beztłuszczową tkankę mięśniową, zamiast zmuszać organizm do przekształcania węglowodanów w tłuszcz.

 

 

Wyjdź na dwór.

Właściciele, którzy pytają — Jak mogę pomóc mojemu psu schudnąć? Nie biorą pod uwagę potrzeb aktywności swojego psiego przyjaciela. Prawda jest taka, że niektóre rasy psów są z natury bardzo aktywne i dlatego wymagają od swoich właścicieli poświęcenia, aby wyprowadzać je na długie spacery. Jeśli masz aktywnego psa, może się okazać, że nie zapewniasz mu wystarczającej stymulacji fizycznej.

 

Najszybszą odpowiedzią na Twoje potrzeby może być poświęcenie większej ilości czasu każdego dnia na wspólne ćwiczenia. Zwiększenie aktywności fizycznej może być najszybszym sposobem leczenia otyłości u psa, co z kolei może pomóc wam obojgu stracić lub utrzymać zdrową wagę.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak ostrzyć psa?

 

Przemyśl ponownie smakołyki, które podajesz.

Na szczęście, psy bardziej zwracają uwagę na liczbę otrzymywanych smakołyków niż na wielkość każdego z nich, dlatego bardziej satysfakcjonujące dla psa jest otrzymanie kilku małych smakołyków niż jednego dużego.

 

Przysmaki, które są bogate w tłuszcz i kalorie, mogą powodować przybieranie na wadze. Zamiast tego spróbuj surowej marchewki, plasterków cukinii, innych chrupiących warzyw lub małych plasterków jabłka, banana lub melona.

 

Przygotuj własne przysmaki z niskotłuszczowego mięsa organicznego, takiego jak serce lub wątroba. Nie należy używać winogron, rodzynek ani niczego, co zawiera ksylitol substytut cukru, ponieważ mogą one być toksyczne dla psów. Inną strategią jest podawanie psu części kolacji jako przysmaków w ciągu dnia. Pamiętaj, tylko aby odpowiednio zmniejszyć wielkość posiłku.

 

pies i wlasciciel

Zbadaj poziom hormonów u swojego psa.

Większość psów powinna być w stanie osiągnąć swoje cele związane z utratą wagi w ciągu trzech do sześciu miesięcy.

 

Jeśli zastosowałeś się do wszystkich tych instrukcji i byłeś religijny w kwestii programu odchudzania i nadal nie widzisz rezultatów, to być może winne są hormony Twojego psa. Podobnie jak ludzie, psy mogą mieć zaburzenia równowagi hormonalnej, które prowadzą do przybierania na wadze i trudności z jej utratą.

 

Warunki takie jak zespół Cushingahiperadrenokortycyzm u psów i tarczyca są powszechne problemy hormonalne, które utrudniają psu schudnąć. Jeśli jesteś kilka miesięcy w programie odchudzania i nie widzisz wyników, a następnie zaplanować wizytę u lekarza weterynarii i poprosić o sprawdzenie hormonów psa.

 

Jeśli u Twojego psa występuje jeden z tych problemów hormonalnych, dostępne są leki na receptę, które pomogą skorygować ten stan i przywrócić psa do zdrowego trybu życia. Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami zalecanymi przez lekarza weterynarii, a powinieneś zobaczyć sukces w odchudzaniu swojego psa.

 

 

Co sprawia, że weterynaryjne diety odchudzające są wyjątkowe?

W sklepach zoologicznych dostępnych jest wiele diet kontrolujących wagę, które sprawdzają się w przypadku psów, które muszą stracić tylko niewielką ilość kilogramów. Jednakże, diety te często nie są tak skuteczne jak weterynaryjne diety odchudzające, jeśli pies musi stracić znaczną ilość kilogramów lub jeśli Twój pies cierpi na inne schorzenia.

 

Nie wszystkie strategie odchudzania sprawdzają się u każdego psa, dlatego istnieje wiele różnych diet, które to rozwiązują. Niektóre diety odchudzające, zawierają dużo błonnika, dzięki czemu pies czuje się bardziej syty i przestaje domagać się jedzenia.

 

Niektóre nowsze diety odchudzające, wykorzystują specyficzne składniki odżywcze, które mogą wspomagać zwiększony metabolizm, pomagając psu szybciej spalać kalorie. Twój lekarz weterynarii będzie w stanie doradzić najlepszą dietę odchudzającą dla Twojego psa w konkretnej sytuacji.

 

 

Jak szybko powinienem wprowadzić nową dietę redukcyjną u mojego psa?

Jeśli wprowadzasz nową dietę dla swojego psa, powinieneś dać mu około tygodnia na przestawienie się. Aby zminimalizować problemy trawienne, mieszaj nową dietę ze starą w stopniowo wzrastających proporcjach.

 

Zacznij od podawania ¼ nowej diety zmieszanej z ¾ starej diety przez jeden do dwóch dni, następnie zwiększ proporcje do pół na pół przez kolejne dwa dni, a następnie ¾ nowej karmy i ¼ starej karmy przez ostatnie dwa do trzech dni przed całkowitym przejściem na nową dietę.