Jak nauczyć psa, żeby nie uciekał z podwórka?

Utrata psa może być przerażającym doświadczeniem. Jeszcze straszniejsze jest uświadomienie sobie, że Twój pies uciekł celowo. Jeśli Twój pies ciągle ucieka, ważne jest, aby zrozumieć, dlaczego i dowiedzieć się, jak to powstrzymać.

 

Jak zaspokoić potrzeby Twojego psa, nie pozwalając mu na ucieczkę z domu! Oczywiście nie możemy zapytać psa, dlaczego ucieka, ale możemy wysnuć pewne przypuszczenia na podstawie jego zachowania i wzorców zachowań jego gatunku.

 

 

Jak nauczyć psa, żeby nie uciekał z podwórka?

Wyprowadź swojego pupila na podwórko lub spokojne, otwarte pole do zabawy. Kiedy zacznie uciekać, zawołaj jego imię i powiedz mu — chodź. Jeśli przyjdzie, nagródź go dużą ilością miłości i smakołykiem. Powtórz ten proces w połowie zaplanowanego czasu zabawy.

 

 

Dlaczego psy uciekają od swoich właścicieli?

Dorosłe psy uciekają, ponieważ wiele razy przećwiczyły, że nie przyjdą na zawołanie. Jeśli adoptowałeś dorosłego psa lub po prostu przez całe życie miałeś psa, który nigdy nie nauczył się przychodzić na zawołanie, powinieneś powtórzyć te same kroki, które opisałem powyżej dla małego szczeniaka.

 

Musisz ćwiczyć wiele razy, w bardzo łatwych sytuacjach, aby Twój pies przychodził na zawołanie i nie uciekał. Ponownie, pamiętaj: Psy uciekają, ponieważ na zewnątrz jest dla nich tyle innych opcji zabawy.

 

Ograniczając liczbę opcji i pozwalając psu doświadczyć, jak satysfakcjonujące jest przyjście do Ciebie, będziesz w stanie sprawić, że pies będzie ćwiczył przychodzenie na zawołanie.

 

pies ucieka

 

Przeczytaj też:Łupież u psa?

 

Przyzwyczajenia Twojego psa.

Ten punkt jest powiązany z powyższym. Jeśli Twój pies jest przyzwyczajony do dużej swobody biegania i robienia tego, co chce, a nagle ta swoboda zostaje mu odebrana, jest duża szansa, że będzie próbował się włóczyć tylko dlatego, że zawsze tak robił.

 

Może to być dość powszechne, jeśli nastąpi nagła zmiana środowiska, jak na przykład przeprowadzka ze wsi do ruchliwej metropolii, lub jeśli nastąpi zmiana w dynamice gospodarstwa domowego, jak na przykład małżeństwo, rozwód lub nowe dziecko.

 

Aby ograniczyć to zachowanie, konieczne będzie szkolenie. Musisz nauczyć swojego psa, aby nie uciekał tylko dlatego, że może. Prawdopodobnie będzie to wymagało trochę czasu i wysiłku, wraz z pewnego rodzaju pozytywnym wzmocnieniem, aby skłonić psa do zmiany. Jeśli nadal będziesz miał problemy, konieczna może być współpraca z trenerem.

 

 

Krycie i rui u psa.

Dotyczy to głównie niekastrowanych psów płci męskiej, ale nie zawsze. Kiedy psy odczuwają potrzebę kopulacji, nierzadko wyruszają na poszukiwanie innego psa, który zaspokoi ich potrzeby.

 

Ponieważ chęć krycia dotyczy głównie psów niekastrowanych, najlepszym sposobem na powstrzymanie tej potrzeby i zapobieżenie ucieczce jest wykastrowanie psa. Jeśli to nie wchodzi w grę, być może będziesz musiał zaangażować się w intensywne szkolenie lub zainwestować w mocną smycz, aby skutecznie zwalczyć jego instynkty.

 

 

Samotność lub nuda u psa.

Podobnie jak ludzie, psy są towarzyskie. Potrzebują uwagi i czegoś ciekawego do zrobienia. Jeśli jest samotna lub znudzona, ponieważ nie angażujesz się wystarczająco, może się okazać, że zacznie uciekać.

 

Zwracaj uwagę na swojego psa! Nie zawsze łatwo jest znaleźć na to czas, jeśli masz napięty grafik, ale można to zrobić, jeśli uznasz to za priorytet. Wygospodaruj czas na codzienne spacery i zapewnij psu dużo czułości — po spełnieniu jego potrzeb związanych z ćwiczeniami i dyscypliną.

 

pies ucieka z podworka

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego obroża antyszczekowa to nie jest dobre rozwiązanie?

 

Twój pies jest przestraszony.

Psy nie są stworzone z kamienia. Jeśli masz psa, który reaguje na głośne dźwięki lub dziwne widoki, doświadczenie jednego z nich może skłonić go do ucieczki.

 

Jeśli widok lub dźwięk jest czymś, co możesz powtórzyć, popracuj nad wyszkoleniem psa, aby go zaakceptował i zrelaksował się przy nim — lub przynajmniej nie uciekał w popłochu. Dodatkowo, jeśli wiesz, że Twój pies boi się czegoś takiego jak grzmoty lub fajerwerki, przygotuj dla niego bezpieczny obszar z wyprzedzeniem, aby nie mógł uciec.

 

 

Coś go ekscytuje.

Tak jak strach może powodować ucieczkę niektórych psów, tak samo może powodować ekscytację. Być może widziałeś to już wcześniej, gdy Twój pies zauważył wiewiórkę lub królika podczas spaceru i próbował wyrwać Ci rękę, aby się do niego dostać.

 

Wyobraź sobie, że nie ma Cię w pobliżu i to się dzieje — pies ucieka jak rakieta, skupiony laserowo na obiekcie swojego podniecenia.

 

 

Twój pies jest na polowaniu.

Wiele psów chętnie przeskakuje ogrodzenia lub ucieka z podwórka, aby gonić króliczka, wiewiórkę lub inną potencjalną zdobycz. Chociaż jest to nieco bardziej powszechne u ras nastawionych na zdobycz, takich jak Husky, prawie wszystkie psy z natury lubią gonić małe, puszyste zwierzęta.

 

Pozostawienie psa bez opieki w celu pogoni za wiewiórkami lub królikami prawie zawsze będzie skutkowało tym, że pies będzie coraz bardziej lubił to hobby. Nawet jeśli Twój pies zazwyczaj nie wskakuje na ogrodzenie, aby gonić wiewiórkę, czasami pogoń jest zbyt zabawna, aby ją przerwać.

 

Nadzór nad psem, zapewnienie mu czegoś lepszego do roboty i poprawa ogrodzenia mogą zapobiec ucieczce psa w pogoni za innymi zwierzętami.

 

 

Jak powstrzymać psa przed ucieczką?

Główna strategia powstrzymywania psa przed ucieczką jest stosunkowo prosta: utrudnij mu ucieczkę. Nie zostawiaj psa na zewnątrz bez nadzoru. Jeśli nie masz ogrodzenia, zbuduj je. Jeśli masz ogrodzenie, podnieś je lub dodaj rolki dla kojotów. Jeśli nie możesz lub nie masz ogrodzenia, po prostu nie zostawiaj psa na zewnątrz bez nadzoru.

 

Ważne jest jednak również, aby leczyć problem leżący u podstaw. Oczywiście, bezpieczne ogrodzenie i nadzór pomogą. Ale jeśli Twój pies jest naprawdę znudzony, przestraszony lub zmotywowany do ucieczki, nadal może znaleźć drogę ucieczki. Nawet jeśli uda Ci się zapobiec ucieczce psa dzięki dobremu ogrodzeniu, pies nadal może być znudzony lub przestraszony!

 

Funny Dogs Escaping Compilation | Genius Dog Escapes Cage

 

 

Przeczytaj też:Top 13 małych ras psów

 

Po zabezpieczeniu ogrodzenia i ustaleniu, dlaczego Twój pies próbuje uciekać, ważne jest, aby zająć się źródłem problemu.

Wysterylizuj swoje psy, aby zapobiec motywowanemu seksualnie. Pomoże to ograniczyć popęd hormonalny do włóczenia się, ale niekoniecznie zmieni nawyk, jeśli Twój pies włóczy się od lat!

 

Daj znudzonemu psu coś innego do roboty, na przykład zabawki do żucia lub pałeczki do żucia. Większość psów najlepiej radzi sobie z co najmniej kilkoma zabawkami do żucia i układankami każdego dnia, zwłaszcza gdy zostają same.

 

Zwiększ ilość ćwiczeń, tak aby pies nie czuł potrzeby chodzenia samemu. Niektóre psy potrzebują ponad godzinę spaceru lub biegu dziennie, aby być szczęśliwymi! W przypadku psów, które kierują się żądzą zdobyczy, spróbuj użyć tyczki do flirtu, aby pozwolić mu na uwolnienie instynktów w bezpiecznym otoczeniu.

 

Pomóż swojemu bojaźliwemu psu poczuć się bardziej komfortowo w obliczu głośnych dźwięków. Narzędzia takie jak smakołyki uspokajające, urządzenia emitujące biały szum mogą pomóc, ale większość psów naprawdę potrzebuje pomocy w postaci systematycznego odczulania i uwarunkowywania.

 

Jeśli Twój pies nadal się włóczy, być może nadszedł czas, aby skorzystać z pomocy trenera. Trener pomoże Ci opracować plan treningowy, który zapewni Twojemu psu bezpieczeństwo i pozwoli uniknąć kolejnej wizyty w schronisku po Twojego uciekiniera! Trenerzy są szczególnie pomocni, jeśli ucieczka Twojego psa jest motywowana żądzą zdobyczy lub strachem.

 

 

Mój szczeniak ucieka?

Szkolenie przywołania należy rozpocząć już u bardzo małych szczeniąt. Można go rozpocząć w dniu, w którym przynosisz szczeniaka do domu. Weź pyszny psi smakołyk i pokaż go swojemu szczeniakowi. Cofnij się o kilka metrów, pomachaj smakołykiem i zawołaj szczeniaka. Kiedy pobiegnie za Tobą, daj mu smakołyk i obsyp go pieszczotami oraz pochwałami. Powinien dygotać z podniecenia!

 

Powinieneś grać w tę grę z Twoim szczeniakiem każdego dnia. Wkrótce nie będzie on uciekać w ogóle już, tylko w rzeczywistości rozpocznie wyścigi do Ciebie, gdy słyszy swoją nazwę nazwie, gdy go przywołujesz.

 

Najważniejszym aspektem jest tutaj konsekwencja. Musisz dać szczeniakowi dużo powtórzeń, aby dokładnie nauczył się tego zachowania!

 

  1. Zacznij ćwiczyć przywołanie w naprawdę łatwym otoczeniu. Dla niektórych szczeniaków nawet podwórko jest zbyt ekscytujące. Możesz ćwiczyć w swoim salonie lub przedpokoju!
  2. Pokaż szczeniakowi smakołyk i cofnij się o kilka kroków. Zawołaj go i daj mu smakołyk!
  3. Pokaż szczeniakowi smakołyk i uciekaj przed nim. Nie idź za szybko, bo się zniechęci i może nie przyjść. Zawsze chcesz, aby było to na tyle łatwe, aby szczeniak mógł cię złapać!
  4. Stopniowo rozszerzaj swoją grę na coraz więcej miejsc.
  5. ZAWSZE upewnij się, że dasz swojemu pupilowi pyszny smakołyk za przyjście!

 

Nie da się nauczyć szczeniaka niezawodnego przywołania w ciągu jednego dnia, tygodnia czy nawet miesiąca. Przez pierwszy rok życia szczeniaka powinieneś konsekwentnie ćwiczyć przywołanie po trochu i zawsze nagradzać go za to, że do Ciebie przychodzi.

 

 

Zapobiegaj ucieczkom psów.

Jeśli Twój pies ucieka podczas rui, kastracja lub sterylizacja psa jest dobrą metodą zapobiegawczą. Ogólnie rzecz biorąc, upewnij się, że twój pies dostaje codziennie wystarczająco dużo fizycznej i psychicznej stymulacji od ciebie. Dzięki temu Twój przyjaciel nie będzie musiał szukać dodatkowego atrakcji na zewnątrz. Upewnij się, że Twój ogród jest odpowiednio ogrodzony, aby pies nie mógł uciec.