Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?

Nie karz swojego psa, jeśli zrobi kupę w domu. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy pies jest już nauczony załatwiania się na nocnik. Żaden pies nie jest taki sam. Niektóre z nich oduczą się załatwiania w domu znacznie szybciej niż inne.

 

Jeśli znajdziesz się w sytuacji, w której Twój pies ciągle robi kupę w domu to odpowiedzialność spada na Ciebie, aby poprowadzić psa we właściwym kierunku.

 

 

Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?

Często wyprowadzaj szczeniaka na dwór — przynajmniej co dwie godziny natychmiast po przebudzeniu, w trakcie i po zabawie, a także po jedzeniu i piciu. Wybierz na zewnątrz miejsce do załatwiania potrzeb i zawsze wyprowadzaj tam szczeniaka na smyczy. Nagradzaj szczeniaka za każdym razem, gdy załatwi się na dworze.

 

 

W jakim wieku pies powinien być nauczony korzystania z nocnika?

Należy rozpocząć trening domowy szczeniaka, gdy ma on od 12 do 16 tygodni. W tym momencie mają one wystarczającą kontrolę nad swoim pęcherzem i wypróżnieniami.

 

 

Dlaczego mój pies robi kupę w domu po wyjściu na dwór?

Do najczęstszych powodów, dla których pies robi kupę lub sika w domu po wyjściu na spacer, należą problemy zdrowotne, preferencje dotyczące podłoża i słabe nauczanie czystości na początku. Psy szkolone w domu często mają wypadki z kupą powodu stresu, zmiany otoczenia lub choroby.

sprzatanie odchodow po psie

 

Czy powinieneś ukarać psa za zrobienie kupy w domu?

Nie karz psa, jeśli zrobi kupę w domu. Dotyczy to nawet sytuacji, gdy pies jest już nauczony załatwiania się na nocnik. Zamiast dyscyplinować psa za robienie kupy w domu, nagradzaj go za robienie kupy na zewnątrz.

 

 

 

Przeczytaj też:Kiedy owczarkowi stają uszy?

 

Dlaczego mój pies nie chce robić kupy na dworze?

Szczeniaki nie zrobią kupy na dworze, jeśli nie lubią czuć trawy, jest zimno, pada deszcz, lub zostały nieumyślnie przeszkolone do korzystania z jelit wewnątrz. Jeśli nie wyczyściłeś domu z kupy szczeniaka za pomocą enzymatycznego środka czyszczącego, zapach może pobudzić szczeniaka do zrobienia kupy.

 1. Wiek psa: to jest bardziej powszechne dla szczeniąt mieć wypadki wewnątrz. Może to potrwać od kilku miesięcy do roku, aby szczeniak był nauczony porządku w domu. Młode szczeniaki nie mają również wystarczającej kontroli mięśniowej, aby utrzymać kał i mocz.
 2. Adoptowany pies: czy adoptowałeś psa całkiem niedawno? Zachowanie kupy w domu może być spowodowane stresem i nieznajomością nowego otoczenia i nowego harmonogramu załatwiania się w łazience. Daj psu trochę więcej czasu na naukę czystości i upewnij się, że stosujesz dużo pozytywnych wzmocnień.
 3. Stres: czy ostatnio zmieniłeś styl życia? Przeprowadziłeś się do nowego domu, zmieniłeś wystrój mieszkania lub rozpocząłeś nową pracę? Twój pies może się stresować za każdym razem, kiedy następuje zmiana, która zakłóca jego zwykły tryb życia. Stres może prowadzić do nietypowych zachowań Twojego psa.
 4. Problem medyczny: jeśli to zachowanie pojawiło się znikąd, warto zabrać psa do weterynarza. Problemy medyczne mogą spowodować, że pies straci kontrolę  ad swoimi jelitami.

 

pies robi kupe na podworku

 

Jak uniknąć wypadków z psem, który załatwia się w domu?

Nie powstrzymasz wszystkich wypadków w środku, kiedy szczeniak uczy się robić kupę na zewnątrz. Możesz jedynie dołożyć wszelkich starań, aby złapać je, zanim poczują potrzebę wyjścia.

 • Jeśli szczeniak ma zamiar zrobić kupę w środku, wskocz do środka, weź go pod pachy i wynieś na zewnątrz. W tej pozycji trudno będzie im zrobić kupę.
 • Jeśli mają zamiar zacząć i nie ma sposobu, abyś mógł do nich dotrzeć, użyj komendy przerywającej, takiej jak wysoki pisk, aby szybko zwrócić ich uwagę. To może kupić Ci dodatkowy czas, aby wskoczyć do środka i złapać szczeniaka i wynieść go na zewnątrz!
 • Po wyjściu na zewnątrz umieść je w wybranym miejscu i powiedz: Idź do nocnika!. Pamiętaj, aby nie skarcić ich lub podnieść swój głos w tym procesie. Chcesz uniknąć wywoływania niepokoju. Kiedy już zrobią kupę na zewnątrz, pamiętaj, aby powiedzieć im, jakim są dobrym szczeniakiem.
 • Ostatnią rzeczą, której chcesz, jest to, że Twój szczeniak czuje się niespokojny, jeśli chodzi o ich kupę!
 • Jeśli przegapisz jedną kupę, a Twój szczeniak zrobił kupę w środku, nie besztaj go, nie podnoś nosa i nie mów mu o tym. Doprowadzi to jedynie do niepokoju i wywoła niepożądane zachowania z tym związane. Czasami będą kupy, które przedostaną się przez bramę podczas tego okresu szkolenia i to jest po prostu część bycia nowym właścicielem szczeniaka.

 

 

Jak sprawić, żeby szczeniak robił kupę na dworze?

To zależy od powodu, dla którego szczeniak robi kupę w domu i od tego, jak szybko i łatwo można go przyuczyć do załatwiania się na dworze. Korzystając z poniższych sugestii szkoleniowych, powinieneś mieć niewielki problem z nauczeniem szczeniaka pożądanego rezultatu.

 

 

Obserwacja i nadzór szczeniaka.

Musisz uważnie obserwować swojego szczeniaka pod kątem indywidualnych sygnałów i rytmów. Niektóre szczeniaki mogą być w stanie wytrzymać dłużej niż inne. Niektóre będą musiały wychodzić na dwór za każdym razem, kiedy się bawią lub są podekscytowane.

 

Niektóre zatrzymają się w środku sesji zabawy, wysikają się i będą grać dalej. Podobnie jak w przypadku ludzkich dzieci, nawyki psich nocników są wysoce indywidualne.

 

 

Przeczytaj też:Ile godzin śpi pies w ciągu doby?

 

 

Jak szkolić psa, aby załatwiał się na dworze?

Często wyprowadzaj szczeniaka na dwór — przynajmniej co dwie godziny — natychmiast po przebudzeniu, w trakcie i po zabawie, a także po jedzeniu i piciu.

 

 1. Wybierz miejsce do załatwiania się na zewnątrz i zawsze zabieraj szczeniaka na smyczy do tego miejsca. Podczas załatwiania się szczeniaka używaj konkretnego słowa lub zwrotu, który możesz ewentualnie wykorzystać przed załatwieniem się, aby przypomnieć mu, co ma robić. Dopiero po załatwieniu się szczeniaka zabierz go na dłuższy spacer lub zabawę.
 2. Nagradzaj swojego szczeniaka za każdym razem, kiedy załatwi się na dworze. Pochwal lub daj smakołyki — pamiętaj jednak, aby robić to natychmiast po zakończeniu załatwiania się, a nie po powrocie do środka. Ten krok jest bardzo ważny, ponieważ nagradzanie psa za wyjście na dwór jest jedynym sposobem na nauczenie go, czego się od niego oczekuje. Przed nagradzaniem upewnij się, że pies skończył. Szczenięta łatwo się rozpraszają i jeśli pochwalisz je zbyt wcześnie, mogą zapomnieć, że skończyły, dopóki nie wrócą do domu.
 3. Wprowadź regularny harmonogram karmienia szczeniaka. To, co trafia do szczeniaka zgodnie z harmonogramem, wychodzi z niego zgodnie z harmonogramem. W zależności od wieku szczenięta mogą wymagać karmienia dwa lub trzy razy dziennie. Karmienie szczeniaka o tych samych porach każdego dnia zwiększa prawdopodobieństwo, że będzie on załatwiał się o stałych porach, dzięki czemu nauka czystości będzie łatwiejsza dla Was obojga.
 4. Na około dwie i pół godziny przed snem zabierz szczeniakowi naczynie z wodą, aby zmniejszyć prawdopodobieństwo, że będzie musiał załatwić się w nocy. Większość szczeniąt może spać przez około siedem godzin bez potrzeby przerwy na toaletę. Jeśli Twój szczeniak obudzi Cię w nocy, nie rób z tego wielkiej sprawy; w przeciwnym razie będzie myślał, że to czas na zabawę i nie będzie chciał wrócić do snu. Zapal jak najmniej świateł, nie rozmawiaj ze szczeniakiem i nie baw się z nim, zabierz go do miejsca, w którym się załatwia, a następnie połóż z powrotem do łóżka.

 

 

Jak szkolić szczeniaka na nocnik na podkładkach?

Wyznacz ograniczony obszar, w którym rozpoczniesz trening domowy — łazienkę lub pralnię najlepiej gdzieś, gdzie łatwo wyczyścić podłogę w razie wypadku!.

 

Niezależnie od tego, na jaki obszar się zdecydujesz, upewnij się, że jest on zabezpieczony przed szczeniakami i usuń z niego wszelkie szkodliwe produkty. Następnie przygotuj miejsce, wykładając podłogę podkładkami do sikania i umieszczając legowisko zwierzęcia w rogu pokoju.

 

 

Aby pomóc Ci zacząć rutynę, oto kilka kroków, które możesz wykonać:

1. Zmieniaj często podkładki, ale umieść mały kawałek zabrudzonej podkładki na wierzchu czystej podkładki w miejscu, w którym chcesz, aby Twój szczeniak sikał. Zapach przypomni szczeniakowi, że to miejsce jest łazienką.

2. Usuń podkładki najbliżej legowiska, gdy szczeniak będzie sikał w tym samym miejscu.

3. Kontynuuj usuwanie podkładek, aż usuniesz wszystkie poza jednym lub dwoma arkuszami.

 

Kiedy szczeniakowi uda się korzystać tylko z jednej lub dwóch podkładek, możesz stopniowo zwiększać obszar, do którego ma dostęp. Jeśli wypadki zaczną się powtarzać, zmniejsz powierzchnię.

 

W przypadku rodziców, którzy planują przeniesienie szczeniaka na nocnik na trawie w domu lub na tarasie, przenieś papiery w pobliże tego miejsca. Teraz jesteś gotowy, aby nauczyć szczeniaka załatwiania się na zewnątrz.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?

 

Jak długo trwa nauka czystości u szczeniaka?

Należy wziąć pod uwagę wiele czynników, takich jak wiek, historia nauki, metody i konsekwencja. Rozwój 8-tygodniowego szczeniaka jest zupełnie inny niż 5-miesięcznego. Niektóre szczeniaki mają doskonałe maniery już po kilku dniach.

 

Innym może to zająć miesiące, zwłaszcza jeśli przed przyjściem do Ciebie pies znajdował się w mniej niż idealnej sytuacji. Jednak z cierpliwością i wytrwałością większość psów może się tego nauczyć.

 

Podczas szkolenia szczeniaka pamiętaj o następujących zasadach i przeciwwskazaniach:

 • Karanie szczeniaka za wypadek to zdecydowane strata czasu. Uczy to szczeniaka, że ma się Ciebie bać.
 • Jeśli złapiesz szczeniaka na gorącym uczynku, głośno klaszcz, aby wiedział, że zrobił coś niedopuszczalnego. Następnie zabierz go na dwór, wołając go lub biorąc delikatnie za obrożę. Kiedy skończy, pochwal go lub daj mu mały smakołyk.
 • Jeśli znalazłeś dowody, ale nie widziałeś czynu, nie reaguj gniewem, krzycząc lub ucierając im nos. Szczenięta nie są intelektualnie zdolne do powiązania Twojego gniewu z wypadkiem.
 • Dłuższe przebywanie ze szczeniakiem na dworze może pomóc ograniczyć liczbę wypadków. Mogą one potrzebować dodatkowego czasu na zwiedzanie.
 • Sprzątaj po wypadkach przy użyciu enzymatycznego środka czyszczącego, a nie środka na bazie amoniaku, aby zminimalizować zapachy, które mogą przyciągnąć szczeniaka z powrotem w to samo miejsce.