Jak nauczyć psa dawać głos?

Nauczenie psa mówienia na komendę może być zarówno zabawną sztuczką, jak i pożytecznym zachowaniem. Łatwiej jest nauczyć psa — cisza, gdy szczekanie jest dla niego sygnałem.

 

Możesz również nagrodzić psa za jedno szczeknięcie, w przeciwieństwie do szczekania non stop przez kilka minut. Dodatkowo jest to zabawna sztuczka, która z reguły jest hitem wśród przyjaciół i rodziny!

 

 

Jak nauczyć psa dawać głos?

Kiedy Twój pies wydaje się już rozumieć ciche sygnały, czas przejść do komendy szczekania. Wybierz jedno proste słowo na komendę np. Szczekaj. Słowo to powinno być łatwe do zapamiętania i konsekwentnie stosowane, np. mów, szczekaj lub głos.

 

Możesz wymyślić własne słowo lub krótkie wyrażenie, ale upewnij się, że nie brzmi ono zbyt podobnie do innego słowa lub imienia psa.

 

 • Po raz kolejny zachęć psa do naturalnego szczekania.
 • Kiedy pies szczeka, wypowiadaj swoje słowo zachęty czystym, radosnym głosem.
 • Pochwal psa i daj mu smakołyk lub zabawkę.
 • Powtórz proces wypowiadania komendy kilka razy, aż pies zrozumie.
 • Kiedy pies nauczy się już oddzielnie komend mów i cicho, możesz stosować je razem.
 • Poproś psa, aby kilka razy przemówił, a następnie powiedz mu, aby był cicho.

 

 

Zaczynamy naukę.

Podobnie jak w przypadku większości nowych sztuczek, które chcesz nauczyć swojego psa, aby nauczyć go cichego szczekania, powinien on najpierw opanować cztery podstawowe komendy: siad, chodź, zostań i stój.

 

W tym samym czasie, ucząc go pójdzie Ci o wiele szybciej, jeśli już nauczyłeś swojego szczeniaka komendy mów i cicho. Jeśli chodzi o zaopatrzenie, jedyne rzeczy, których naprawdę potrzebujesz to:

 

 1. Przysmaki: Do szkolenia i jako nagrody.
 2. Zabawki: Możesz użyć jego ulubionej zabawki, kości do żucia, wszystkiego, o czym Twój szczeniak może wokalizować i próbować powiedzieć Ci, że tego chce.
 3. Cierpliwość i czas: Podobnie jak w przypadku większości sztuczek, kluczem do sukcesu jest cierpliwość i poświęcenie całego czasu, jakiego potrzebuje Twój szczeniak, aby opanować tę sztuczkę. Ta sztuczka wymaga ciężkiej pracy, aby nauczyć Twojego szczeniaka robić coś, co nie przychodzi mu naturalnie. Nagrody i dużo pochwał pomogą Twojemu pupilowi zrozumieć, o co Ci chodzi.

pies daje glos

 

Przygotowanie do szkolenia.

Psy uczą się szybko i skutecznie, zwłaszcza jeśli przed rozpoczęciem szkolenia są odpowiednio przygotowane. Szkolenie najlepiej przeprowadzać w domu, gdzie można ograniczyć do minimum czynniki rozpraszające. Park często jest miejscem, które rozprasza uwagę zarówno Twoją jak i Twojego pupila.

 

Posiadanie kieszeni pełnej smakołyków, gotowych do nagradzania psa, jest niezbędne w tradycyjnych systemach szkolenia opartych na nagrodach. Jeśli to możliwe, zacznij uczyć psa komend i sztuczek, kiedy szczeniak jest jeszcze młody. Jeśli zaczniesz wcześnie, będzie on w stanie lepiej przyswoić wiedzę w późniejszym okresie życia.

 

 

Przeczytaj też:Co to jest szkolenie psa za pomocą klikera?

 

 

Podekscytowanie psa.

Jednym ze sposobów na nauczenie psa mówienia jest rozpoczęcie od podekscytowania zwierzęcia. Gry takie jak aport są świetne do tego kroku. Kiedy pies jest już energiczny, podaj mu smakołyk, a następnie natychmiast schowaj go za plecami.

 

Jeśli pies skomli lub szczeka, zachęć go do tego zachowania, podając mu smakołyk. Następnym razem, gdy będziesz chował smakołyk, nazwij komendę, mówiąc Mów!. Gdy pies zaszczeka, ponownie nagródź to zachowanie. Powtórz ten proces, a pies zacznie kojarzyć słowo z zachowaniem.

 

 

Mój pies nigdy nie szczeka, jak mogę nauczyć go szczekał?

Jeżeli Twój pies nie szczeka zbyt często, poświęć więcej czasu na znalezienie sposobu, aby go tego nauczyć. Zauważ, kiedy Twój pies wydaje jakieś warczące dźwięki, choćby najmniejsze.

 

Klikaj i nagradzaj za takie drobne rzeczy, a kiedy pies będzie już potrafił wydawać takie małe piski na komendę, wymagaj od niego więcej, klikając i nagradzając tylko wtedy, kiedy będzie głośniej warczał. Stań się bardziej wybredny, klikając i traktując psa tylko wtedy, gdy jesteś zadowolony z jego brzmienia.

 

 

Dodaj sygnał ręczny.

Kiedy Twój pies zrozumie komendę słowną mów, możesz dodać do niej również sygnał ręczny. Powszechnie stosowany sygnał ręczny dla mów zaczyna się od otwartej dłoni, z dłonią zwróconą w stronę psa, a następnie wielokrotnego zamykania 4 palców na kciuku.

 

Kiedy pies to zrozumie, kontynuuj używanie komendy słownej, sygnału ręcznego lub kombinacji obu, aby wzmocnić zachowanie i sprawić, że pies będzie konsekwentnie mówił na komendę.

 

 

Przeczytaj też:Jak często wyprowadzać psa?

 

 

pies mowi szczekajac

Ile czasu potrzeba, aby nauczyć psa szczekania?

Każdy pies jest inny i kluczem do tego jest poznanie swojego psa. Niektóre psy są bardziej gadatliwe i uczą się szybciej niż inne, ale ogólnie rzecz biorąc, kilka sesji szkoleniowych powinno przynieść rezultaty.

 

Ponieważ szczekanie jest samo nagradzającym się zachowaniem, psy mają tendencję do odbierania go nieco szybciej. Mogą złapać je w ciągu kilku tygodni. To nie jest bardzo skomplikowane zachowanie.

 

Ramy czasowe szkolenia może również zależeć od tego, ile historii szkolenia konkretny człowiek i pies mają razem. Konsekwencja jest kluczem do pomyślnego szkolenia psa i szczekania, co oznacza, że musisz regularnie wypowiadać magiczne słowa i nagradzać psa za robienie tego, co chcesz.

 

Jeśli jesteś niekonsekwentny, to pies nie będzie wiedział co robić i jak się zachować. Szkolenie komend będzie trwało dłużej.

 

 

Jak oduczyć psa szczekać?

Niestety, szkolenie psa, aby szczekał trochę za dobrze może być problematyczne, a ilość wyszkolonego zachowania może być niewyuczone będzie zależeć od indywidualnego psa. Te same zasady szkolenia będą miały zastosowanie, choć tym razem będziesz nagradzać milczenie psa komendą, która oznacza cicho.

 

Cokolwiek zrobisz, nie krzycz na psa, kiedy szczeka, nawet jeśli szczekanie jest niewłaściwe. Podobnie jak w przypadku kłótni z człowiekiem, kiedy obie osoby krzyczą, wymiana zdań staje się gorąca i bezproduktywna. Wzmocnisz szczekanie, poświęcając mu uwagę.

 

Zamiast krzyczeć na psa za szczekanie, spróbuj zidentyfikować bodziec, który wyzwala to niewłaściwe szczekanie i albo usuń ten bodziec, albo odsuń psa od tego bodźca.

 

How to Teach your Dog to Bark and STOP BARKING!

 

 

Przeczytaj też:Jak nauczyć psa chodzić przy nodze?

 

Wskazówki dotyczące sukcesu

 • Nigdy nie nagradzaj psa za szczekanie, jeżeli nie pracujesz nad nauczeniem go mówienia na komendę. Jeśli nagradzasz psa za szczekanie, kiedy nie został poproszony o mówienie, prawdopodobnie nasilisz u niego ten rodzaj nadmiernego szczekania, które nie jest pożądane.
 • Kliknij lub Tak! Psa po pierwszym szczeknięciu, a nie po kilkukrotnym szczeknięciu. Chcesz, żeby od razu przestał szczekać.
 • Stosuj pozytywne wzmocnienie. Pamiętaj, aby nagradzać psa za każdą poprawną odpowiedź, kiedy zaczynasz uczyć go szczekał.
 • Nagrodami mogą być smakołyki, zabawa lub czułość i pochwały. Kiedy pies będzie już ekspertem w szczekaniu na komendę, możesz zacząć powoli wycofywać się z nagród, zaczynając od oferowania jedzenia lub zabawki za każdą inną poprawną odpowiedź.