Jak nauczyć psa chodzić przy nodze?

Zastanawiasz się, jak trenować psa na smyczy, aby twój pies chodził szczęśliwie u twojego boku, zatrzymywał się, kiedy się zatrzymujesz, odwracał się, kiedy się odwracasz i kontynuował chodzenie z tobą obok innych psów i ludzi.

 

Pies nie ciągnie na smyczy, a on tylko idzie na nocnik i wącha, kiedy dasz mu pozwolenie. Maniery na smyczy to prawdopodobnie najtrudniejsza rzecz, jakiej go nauczysz, ale jest to też świetna zabawa i warta wysiłku! Czytaj dalej, aby zacząć urzeczywistniać tę wizję.

 

 

Jak nauczyć psa chodzić przy nodze?

Gdy tylko pies znajdzie się obok ciebie, użyj klikera lub powiedz tak, a następnie nagródź. Zrób to kilka razy, po czym przestań go wołać i wskazywać swoją stronę, a pozwól psu dobrowolnie podejść obok ciebie. Zaznaczaj i nagradzaj za każdym razem, gdy pies znajdzie się na swoim miejscu.

 

 

Jak nauczyć psa chodzić obok mnie?

Spaceruj szybko i losowo po swoim podwórku. Za każdym razem, gdy pies zdecyduje się iść obok ciebie, nagradzaj go pochwałą i smakołykiem obok twojego uda po preferowanej przez ciebie stronie. Jeśli pies nadal będzie szedł obok ciebie, nagradzaj go za każdy krok, który razem zrobicie.

 

 

Zanim zaczniesz szkolić psa.

Zanim rozpoczniesz proces szkolenia, zacznij od upewnienia się, że masz odpowiedni sprzęt. Twój pupil musi mieć odpowiednią obrożę lub uprząż, która odpowiednio do niego pasuje, a także dobrą, mocną smycz.

 

Na początku powinieneś mieć smakołyki lub inne nagrody dla swojego psa, a także używać wskazówek słownych, aby dać mu znać, że dobrze wykonuje swoją pracę.

 

Jeśli jesteś właścicielem szczeniaka lub dorosłego psa, który nigdy nie był szkolony na smyczy, zacznij od krótkich, pozytywnych sesji. W przypadku wielu sportów pies jest uczony chodzić po lewej stronie właściciela, ale to zależy wyłącznie od ciebie.

 

Dobrym pomysłem jest nauczenie psa chodzenia obok ciebie, aby nie potknął się o smycz, gdy będzie biegał tam i z powrotem.

pies przy nodze z smycza

 

Chodzenie bez ciągnięcia.

Kiedy zaczynasz uczyć psa chodzenia obok ciebie, nie chcesz, aby ciągnął. Zacznij od przyciągnięcia jego uwagi, kiedy zachowuje się poprawnie na smyczy. Gdy tylko przestanie ciągnąć, a smycz zwolni, oznacz klikerem i nagródź.

 

Jeśli twój piesek chodzi ładnie, nie nie ciągnąc, nagradzaj go co jakiś czas, aby dać mu punkt odniesienia. Jeśli po jakimś czasie zapomni o swoich manierach, zaznacz i nagródź go, kiedy znów zacznie grzecznie chodzić.

 

Jeśli twój pies ciągle napina się na smyczy, musisz go przekonać, że szarpanie nie przyspieszy jego przybycia i że grzeczne chodzenie sprawi, że będziesz wystarczająco szczęśliwy, aby go nagrodzić.

 

 

Przeczytaj też:Doberman jego usposobienie i cechy charakteru.

 

 

Jak przyuczyć psa do chodzenia na smyczy obok ciebie?

Kiedy twój szczeniak będzie już czuł się komfortowo z obrożą i smyczą, nadal warto dawać mu dużo pozytywnych wzmocnień podczas spacerów — szczególnie jeśli chodzi o złotą zasadę nieciągnięcia na smyczy.

 

Smakołyk za dobre zachowanie np. chodzenie obok ciebie z luzem na smyczy bardzo się przydaje. Podobnie jak natychmiastowe zatrzymanie się, jeśli pies jest zbyt podekscytowany i próbuje uciec. Jeśli się nie zatrzymasz, pies będzie myślał, że to on rządzi i nie nauczy się podążać za tobą.

 

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, po pewnym czasie pies zrozumie, że smycz jest po to, aby mu pomóc i zapewnić mu bezpieczeństwo.

 

Nie stresuj się, jednak jeśli zajmie to trochę czasu. Podobnie jak ludzie, niektóre psy są bardziej uparte niż inne i istnieje kilka różnych sposobów, aby pomóc psu przyzwyczaić się do spacerów.

 

 

Jak wytresować psa, który nie chce chodzić na smyczy?

Jeśli masz upartego szczeniaka lub starszego, niewyszkolonego psa, który po prostu nie może poradzić sobie ze smyczą, być może będziesz musiał nieco zmodyfikować swoje szkolenie. I jak zawsze pamiętaj, aby być cierpliwym. Cały sens szkolenia ze smyczy polega na tym, aby pomóc twojemu pupilowi zrozumieć, że smycz oznacza dobrą zabawę z tobą.

 

  • Jeśli jednak pies potrzebuje dodatkowej pomocy, poniżej znajdziesz pięć wskazówek, o których warto pamiętać:
  • Jeśli twój pies ciągle ciągnie na smyczy, aby gonić za kotami lub ptakami, być może łatwiej będzie mu chodzić w środku dnia, kiedy jest ich mniej w pobliżu.
  • Masz szczeniaka, który jest kłębkiem energii? Zabawa z nim w domu przed wyjściem na spacer to świetny sposób, aby go trochę zmęczyć i powstrzymać nadpobudliwość.
  • Jeśli twój pies jest dla ciebie zbyt silny, możesz, zamiast smyczy użyć pełnych szelek — zwłaszcza jeśli pies jest w pełni rozwinięty, a nie jest młodym szczeniakiem.
  • Może się okazać, że czasami pies siada i nie chce się ruszyć. Nie denerwuj się. Po prostu upewnij się, że masz pod ręką smakołyk i odejdź kawałek dalej. Pies błyskawicznie wróci na nogi.
  • Unikaj nieznanych obszarów, jeśli ekscytują one twojego psa. Na początku trzymaj się obszaru, który pies dobrze zna, aby pozbyć się wszelkich czynników rozpraszających.

 

 

1. Zacznij od małej powierzchni.

Na początek musisz znaleźć dobrą przestrzeń do ćwiczeń w swoim domu. Idealny będzie obszar o wymiarach np. w salonie, sypialni lub innej wolnej przestrzeni. Trzymaj się z dala od otwartych okien i odłóż zabawki, aby nie rozpraszać psa podczas szkolenia na smyczy.

 

Kiedy już znajdziesz się w swojej przestrzeni, wystarczy kilka rzeczy, aby rozpocząć szkolenie. Po pierwsze, upewnij się, że twój pies jest na smyczy i po twojej lewej stronie. Po drugie, przygotuj kilka smacznych smakołyków, aby wzmocnić dobre nawyki.

 

How to Train Your Dog to Walk on Your Feet - Tutorial

 

 

Przeczytaj też:Łupież u psa?

 

2. Obróć się przed spacerem.

Zanim ty i twój kumpel przejdziecie do chodzenia, musicie popracować nad skręcaniem. Aby zacząć, powiedz słowo pięta jeden raz. Zacznij chodzić w lewo, aby zrobić ciasne koło wokół psa, ćwierć koła na raz. W tym czasie delikatnie pociągnij psa do tyłu za smycz, aby upewnić się, że pozostaje przy tobie.

 

Po zatoczeniu pełnego okręgu zatrzymaj się i daj psu smakołyk, kiedy jego głowa znajduje się obok twojej nogi. Następnie powtórz cały proces jeszcze raz.

 

To brzmi naprawdę zabawnie, ale będziesz chciał kontynuować, zrób kolejny obrót i daj psu smakołyk. Jeśli pies zrozumie od pierwszego dnia, że jego pan może obracać się w dowolnym kierunku, nie będzie zakładał, że zawsze będzie to koło. Uczy się, że nie wie, gdzie iść, więc musi pozostać obok twojej nogi.

 

Po tym jak pies pokaże, że czuje się komfortowo przy skrętach w lewo, czas przejść do skrętów w prawo. Obróć się na prawej nodze i użyj smakołyka, aby poprowadzić psa po małym okręgu wokół ciebie, zatrzymując się w odstępach 90 stopni. Po zakończeniu okręgu upewnij się, że pies jest przy tobie i daj mu smakołyk.

 

Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest utrzymywać krótkie sesje treningowe. Trzyminutowe sesje i kilka smakołyków pomogą twojemu najlepszemu przyjacielowi pozostać zainteresowanym i podekscytowanym do następnego treningu.

 

Nie przejmuj się, jeśli zajmie to psu kilka dni — w końcu twój pies zacznie skręcać razem z tobą bez smakołyków.

 

 

3. Ósemki.

Kiedy twój pies będzie już swobodnie obracać się, czas dodać do tego kilka ósemek. W tym celu wykonasz pół koła skrętu w lewo, a następnie pół koła skrętu w prawo. W ten sposób sprawdzisz zdolność psa do zmiany kierunku i przyzwyczaisz go do pozostawania przy tobie bez względu na kierunek.

 

Po wykonaniu obu półokręgów daj psu smakołyk. Podobnie jak w przypadku skrętów, daj psu trochę czasu na przyzwyczajenie się do nowego wzorca i przejdź do następnego kroku, kiedy już się w nim połapie.

pies chodzi przy nodze

 

4. Krótki spacer i obrót.

Teraz kiedy twój pies jest mistrzem skrętów, nadszedł czas, aby ruszyć do przodu — dosłownie. Posadź psa po swojej lewej stronie i zrób kilka kroków do przodu. Po kilku krokach powiedz pięta i przejdź do skrętu w lewo o 90 stopni. Kiedy już wykonasz zwrot z psem obok ciebie, zrób jeszcze kilka kroków do przodu i użyj smakołyków, aby poprowadzić go w prawo. Kiedy skończysz, nagródź tego grzecznego pieska smakołykiem.

 

Postępuj według tego schematu przez kilka krótkich sesji, upewniając się, że pies pozostaje obok twojego lewego boku. Z czasem będziesz mógł robić więcej kroków pomiędzy kolejnymi zwrotami, a twój pies będzie mógł przejść do nowego, ekscytującego miejsca treningu — twojego podwórka.

 

 

5. Ćwiczenie chodzenia na zewnątrz.

O ile ty i twój pies jesteście gotowi do ćwiczeń na zewnątrz, nie jest to jeszcze czas na regularny spacer. Poza domem jest wiele potencjalnych czynników rozpraszających, więc zanim przyjdzie czas na chodzenie po chodniku, poćwicz figury ósemek, chodzenie po kilku schodach i skręty na podwórku.

 

Psy często są podekscytowane, gdy tylko uderzą w ten chodnik, czego nie chcesz zrobić, to przejść przez cały ten trening w domu i na przednim podwórku i mieć psa, który myśli, że po prostu idziesz na spacer.

 

Sugeruje, aby wziąć kilka dni na szkolenie na przednim podwórku lub podjeździe, zanim przejdziesz na chodnik. Kiedy już to zrobisz, ogranicz swoje kroki na chodniku do pięciu do dziesięciu stóp prowadzących z dala od domu, zanim zawrócisz i powtórzysz ten sam schemat.

 

Takie rozciągnięcie treningu da psu pewną strukturę, dzięki której zrozumie, że powinien iść obok ciebie, zamiast ciągnąć.

 

 

6. Wielki spacer.

Kiedy jesteś gotowy, aby wyjść poza chodnika, nadszedł czas, aby zabrać psa na jego pierwszy spacer po treningu. Upewnij się, że masz psa po swojej lewej stronie tak jak podczas szkolenia.

 

Prawą ręką trzymaj koniec smyczy, a lewą rękę trzymaj w odległości około od 30 cm do 50 cm od obroży psa. Bardzo ważne jest również, aby upewnić się, że zachowujesz pewien luz na smyczy.

 

Nigdy nie chcesz, aby było napięcie, kiedy jest napięcie, psy chcą ciągnąć. Jeśli zachowasz trochę luzu, pozwolisz psu myśleć i uczyć się na własną rękę.

 

 

 

Przeczytaj też:Czernienie skóry u psa?

 

Wyzwanie:

Jeśli pies pociągnie w kierunku przedmiotu, powiedz — idziemy, odwróć się i idź w przeciwnym kierunku.

 

Jeśli pies idzie obok ciebie, podczas gdy ty idziesz w kierunku przedmiotu, pozwól mu iść dalej w tym kierunku, aż do momentu, kiedy go osiągnie i będzie mógł wziąć go jako swoją nagrodę.

 

Na początku możesz użyć dłuższej smyczy lub mniej pożądanego przedmiotu, aby ułatwić mu to zadanie.

 

 

Rozwiązywanie problemów:

Jeśli pies przechodzi przed tobą, tupnij lub potup nogami, aby bardziej zaznaczyć swoją obecność.

 

Jeśli pies pozostaje bardzo długo w tyle, może być przestraszony lub źle się czuje, dlatego zachęcaj go, zamiast ciągnąć za sobą.

 

Jeśli pies zostaje w tyle, aby powąchać lub załatwić się do toalety, po prostu kontynuuj spacer, ale pamiętaj o delikatnym naciskaniu smyczy. Nie zapominaj o nagradzaniu go, gdy idzie z tobą.

 

Jeśli po przećwiczeniu tych czynności pies wydaje się chodzić na przemian obok ciebie i ciągnąć, przestań nagradzać go za powrót do ciebie po pociągnięciu, a skoncentruj się na nagradzaniu go za zrobienie większej liczby kolejnych kroków przy twoim boku.

 

pies huski

Pięta:

Nauczenie go chodzenia przy piętach jest przydatne w krótkich okresach, kiedy musi być bardzo blisko ciebie i uważnie cię obserwować. Może to być bardzo pomocne podczas spaceru obok innych przeszkód, takich jak inne zwierzęta.

 

Zacznij ćwiczyć w domu. Połóż smakołyk w pięści i pozwól mu go powąchać. Powiedz — idziemy i zrób kilka kroków, prowadząc go ze smakołykiem w pięści w pobliżu uda. Chwal i nagradzaj go smakołykiem, kiedy podąża nosem za twoją pięścią.

 

Teraz poćwicz, aby pies podążał za pustą pięścią. Kontynuuj chwalenie i nagradzanie za każde kilka kroków, które pies wykona za twoją pięścią.

 

Kontynuuj ćwiczenie z piętą i zwiększaj standardy z każdą sesją. Twoja zamknięta pięść pozostanie jako ręczny sygnał dla pięty. Spróbuj tego na zewnątrz i w bardziej rozpraszających okolicznościach.