Jak należy bawić się ze szczeniakiem?

Niezależnie od tego, czy jesteś nowym właścicielem szczeniaka, czy masz dorosłego psa, zabawa i interakcja są korzystne dla wszystkich. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak bawić się ze szczeniakiem w domu i poznać wskazówki, które zachęcą cię do bezpiecznej interakcji ze szczeniakiem.

 

Jak należy bawić się ze szczeniakiem?

Podczas zabawy ze szczeniakami zawsze używaj zabawek, nigdy gołych rąk. Zachowaj ostrożność podczas zabawy z młodymi szczeniakami; nie szarp na tyle mocno, aby je zranić. Mogą one udawać, że są zadziorne, ale to wciąż dzieci.

 

 

Jak długo powinienem bawić się z moim szczeniakiem?

Baw się ze szczeniakiem co najmniej 20 minut dziennie, oprócz zapewnienia mu 20-30 minut ćwiczeń. Znudzony szczeniak to destrukcyjny szczeniak. Zabawa to także świetny sposób na nawiązanie więzi ze szczeniakiem i pomaga mu w pozytywnych kontaktach z ludźmi.

 

 

Dlaczego powinieneś bawić się z psem?

Zabawa była częścią rozwoju społecznego zarówno dla ludzi jak i psów od czasów polowań i zbieractwa. W dzisiejszych czasach nasza codzienna rutyna została zredukowana do polowania na hamburgery i zbierania frytek, ale zabawa nadal pozostaje kluczową częścią rozwoju społecznego człowieka.

 

Dotyczy to również naszych psich towarzyszy. Zapewnienie odpowiedniego i zdrowego czasu zabawy jest ważną częścią wychowania dobrze ułożonego psa. Niektóre rodzaje zabaw szczeniąt są dobre dla rozwoju fizycznego, podczas gdy inne są ważne dla rozwoju psychicznego i społecznego.zabawa ze szczeniakiem

 

 

Przeczytaj też:Jak pies okazuje zaufanie?

 

Znaczenie czasu zabawy i interakcji

Twój szczeniak rośnie tak szybko. Nie trzeba dodawać, że nie chcesz przegapić wszystkich tych pierwszych szczeniaków! W rzeczywistości, ponieważ możesz mieć więcej czasu w domu, jest to świetna okazja, aby poświęcić czas na tworzenie więzi i interakcji z twoim szczeniakiem. Zabawa jest zabawą i ekscytującym czasem dla wszystkich zaangażowanych, może rozładować stres, nagromadzoną energię i zmniejszyć niepokój

 

Rozważ wprowadzenie małych sesji zabawowych w ciągu dnia. Daje to tobie i twojemu najlepszemu przyjacielowi szansę na zacieśnienie więzi i częstszą zabawę.

 

 

Korzyści płynące z urozmaicenia i ćwiczeń dla szczeniąt.

Stymulacja to świetny sposób na urozmaicenie dnia szczeniaka. Ponadto, ćwiczenia i zabawa mogą pomóc w utrzymaniu zdrowia wszystkich. Ale jest to również korzystny czas, aby wzmocnić więź ze szczeniakiem i popracować nad umiejętnościami. Najlepszym sposobem na naukę jest zabawa, zwłaszcza ze szczeniakiem.

 

Zastanów się, czy nie warto włączyć w ciągu dnia kilku ulubionych ćwiczeń twojego szczeniaka, takich jak aportowanie, gra w piłkę lub chowanego. Może to pomóc w skupieniu uwagi i zapewnić twojemu pupilowi rozrywkę podczas ćwiczeń.

 

 

Zacznij powoli.

Istnieje kilka powodów, dla których pies może nie nauczyć się bawić. Jednym z nich jest brak wczesnej socjalizacji. Niektóre psy nie bawią się po prostu dlatego, że nikt nigdy nie brał z nimi udziału w zabawie. Innym powodem jest to, że instynkt może skłaniać je do robienia innych rzeczy.

 

Bez względu na to, dlaczego pies się nie bawi, powinieneś zacząć od powolnego wprowadzania go do zabawek i gier. Zacznij od pozostawienia zabawek w pobliżu, aby pies mógł je powąchać i przyzwyczaić się do nich, zamiast od razu próbować angażować się w grę w przeciąganie liny.

 

Niewłaściwie z socjalizowany pies może się przestraszyć, jeśli będziesz się poruszał zbyt szybko, a pies, którego instynkt popycha do robienia czegoś innego, będzie po prostu zdezorientowany.

 

 

Nagradzaj zainteresowanie.

Zacznij od delikatnych pochwał lub smakołyków za każde zainteresowanie, jakie pies wykaże zabawkami. Możesz nawet ukryć smakołyk lub posmarować przysmakiem zabawkę do przeciągania, lub piłkę. Twój pies szybko nauczy się, że zabawki oznaczają dobre rzeczy.

 

 

 

Przeczytaj też:Zakleszczone psy podczas stosunku, dlaczego tak się dzieje?

 

Zaangażuj się w zabawę.

Kiedy pies będzie już czuł się komfortowo z zabawkami, nadszedł czas, aby zacząć wchodzić z nimi w interakcję. Ponownie, zacznij powoli. Usiądź blisko psa i potocz w jego kierunku piłkę lub potrząśnij lekko zabawką do przeciągania. Jeśli pies wykaże zainteresowanie, daj mu smakołyk i pochwałę.

 

Może to zająć trochę czasu, ale im częściej będziesz angażował psa w zabawę, tym szybciej nauczy się on, czego się od niego oczekuje. Zanim się obejrzysz, twój pies będzie się bawił tak, jakby robił to przez całe życie.

 

zabawa w chowanego ze szczeniakiem

Naucz zasad.

Czasami nauczenie psa zabawy wymaga czegoś więcej niż tylko powolnego wprowadzania go w ten pomysł. Gry takie jak aportowanie, na przykład, mają więcej niż jedną część. Łatwo jest nauczyć psa biegać i podnosić rzuconą przez ciebie piłkę, ale musi on znać zasady chodź i rzuć, aby zabawa przebiegała płynnie i nie zamieniła się w gonitwę. Jeśli twój pies ma problemy z grą, upewnij się, że zna podstawowe komendy związane z grą.

 

 

Wybieraj gry zgodnie z zainteresowaniami psa.

Nie każdy pies polubi każdy rodzaj gry. Staraj się wybierać gry, które najlepiej pasują do osobowości twojego psa. Pies retriever z pewnością polubi grę w aportowanie. Pies rasy terier może być bardzo zainteresowany grą w przeciąganie liny.

 

Psy pasterskie, takie jak border collie i owczarki australijskie, dobrze radzą sobie w grach zręcznościowych i frisbee. Dopasowując wybrane przez siebie gry do tego, do czego pies został wyhodowany na przykład do aportowania lub pasterstwa, łatwiej będzie nauczyć psa bawić się i będzie to dla niego o wiele przyjemniejsze.

 

 

Tłumienie złych zachowań podczas zabawy w zarodku:

Jeśli twój szczeniak bawi się w nieodpowiedni sposób, oto jak sobie z tym radzić.

 • Odwróć uwagę od niewłaściwego zachowania. Zawsze miej pod ręką zabawkę, na którą szczeniak może przenieść swoją uwagę.
 • Mów głośno i wycofaj się. Jeśli twój szczeniak mocno gryzie, krzyknij auć!. I przerwij zabawę.
 • Przerwij problematyczne zachowanie. Potrząsanie puszką lub wodny pistolet przestraszy szczeniaka i zatrzyma jego zachowanie. Ale nie używaj tych technik, jeśli zwierzę ma wrażliwy temperament lub jeśli wydają się one pogarszają sytuację.
 • Ustaw drabinkę. Zarówno w domu, jak i na dworze podczas zabawy pod nadzorem, zapnij szczeniaka na smycz. Którą możesz szybko chwycić, aby przerwać zachowanie.
 • Rozważ kaganiec. W skrajnych przypadkach kagańce mogą być stosowane przez krótki czas, aby zapobiec gryzieniu.
 • Daj szczeniakowi czas na wyjście. Jeśli szczeniak nie chce zaprzestać złego zachowania, umieść go w pokoju lub w budzie z zabawkami, które zajmą go do czasu, aż się uspokoi.

 

 

Unikaj tych rodzajów zabawy z psem:

Gonitwa.

Dzieci szybko orientują się, że jeśli będą się ścigać, szczeniak będzie za nimi podążał. Wadą gonitwy jest to, że takie zabawy przeszkadzają w nauce podstawowej komendy chodź. Gonitwa mówi szczeniakowi: jeśli do mnie podejdziesz, ucieknę, a nie jest to wiadomość, którą chcesz wysłać.

 

 

 

Przeczytaj też:Ile powinien pić pies?

 

Gryzienie.

Nie pozwalaj psu gryźć żadnej części twojego ciała w dowolnym momencie. Nie pozwalaj na zabawy w atak ani nie używaj palców, dłoni, palców lub stóp do drażnienia psa. Jeśli twój szczeniak ugryzie, chwyć go za obrożę i zniechęć stanowczym Nie!. Jeśli szczeniak nie przestanie gryźć, zamknij go w klatce do czasu, aż się uspokoi jak w przypadku 2-letniego człowieka.

 

Nigdy nie nagradzaj gryzienia poprzez kontynuowanie zabawy ze szczeniakiem, kiedy ten gryzie; będzie myślał, że gryzienie jest częścią zabawy. Gryzienie może mieć tragiczne konsekwencje — nie tylko w postaci obrażeń u osoby ugryzionej, ale również w postaci psa, który ugryzł.

 

 

Skakanie.

Zniechęcaj swojego szczeniaka do skakania i wspinania się na ludzi. Ludzie mają tendencję do postrzegania tego zachowania jako uroczego i przyjaznego u szczeniaka. U dorosłego psa skakanie może spowodować obrażenia u ludzi i zniszczenie odzieży.

 

Naucz szczeniaka siadać, kiedy ludzie w tym ty wchodzą do twojego domu. Szczeniak, który siada na komendę, zasługuje na pochwałę.

 

 

Zapasy.

Nigdy nie powinieneś siłować się ze swoim psem, niezależnie od tego jak duży i silny jest. Podobnie jak przeciąganie liny, zapasy wysyłają mieszane sygnały o tym, kto z was jest dominujący ty czy twój pies. Ponadto, kończyny psa nie są zbudowane tak, aby wytrzymać stres związany z siłowaniem się, więc możesz zranić swojego pupila.

 

 

Polecane gry do zabawy:

 

Gry tropiące.

Zabawy w tropienie są świetne dla psów, aby wykorzystać ich wspaniały system węchowy do pracy! Wszystko, co musisz zrobić, to przeciągnąć smakołyk, taki jak kość/ zapachowy przysmak, po ziemi na kilka metrów i ukryj się lub schowaj przysmak.

 

Najlepsze kryjówki znajdują się wewnątrz czegoś w rodzaju pudełka lub przewróconej doniczki.

 

 

Co to za zapach?

Potrzebujesz kilka starych szmat i różne (nietoksyczne/chemiczne zapachy) posmaruj szmaty i rozrzuć je na podwórku.

 

Klasyczna sztuczka z kubeczkami i piłeczkami. Do tej gry świetnie nadają się trzy odzyskane opakowani odwrócone do góry dnem.

 

Pod jedną z nich ukryj smakołyk, gdy szczeniak będzie się przyglądał. Następnie przesuń je, wymieszaj i pozwól szczeniakowi użyć nosa, aby przewrócić pojemniki i znaleźć ten właściwy.

 

 

Przeciąganie i uwalnianie.

Niektóre zabawki sprawdzają się lepiej niż inne — sznur z węzłami, kawałek materiału lub zabawki do przeciągania kong.

 

Zamiast szarpać i ciągnąć w ciągłej walce z siłą szczęki szczeniaka, rozegraj kilka krótszych rund i pozwól szczeniakowi wygrać. Aby gra była miła i spokojna, uwolnienie jest kluczowym elementem, ale wymaga dużo praktyki.

 

Zacznij od zainicjowania przeciągania zabawki. Następnie zwolnij napięcie na swoim końcu bez faktycznego zwalniania zabawki i umieść drugą rękę z tyłu głowy szczeniaka lub na jego obroży. Jeśli szczeniak nie puści zabawki od razu, gdy odwrócisz jego uwagę drugą ręką, poczekaj spokojnie kilka sekund.

 

Przeciąganie liny jest zabawne tylko wtedy, gdy grają dwie osoby, więc szczeniak w końcu upuści zabawkę.

 

Jeśli dobrze to zaplanujesz, możesz pochwalić szczeniaka za upuszczenie zabawki, a następnie od razu wznowić grę. W ten sposób szczeniak nauczy się, że jeśli puści zabawkę po dotknięciu jego głowy lub obroży, zabawa rozpocznie się od nowa.

 

I tak gra będzie się toczyć bez końca. Przeciąganie i uwalnianie. I nie będziesz musiał go gonić, gdy wygra!

 

 

Przytulanie, masaż i pielęgnacja.

To najłatwiejsza gra dla szczeniąt w domu. Ulubionym sposobem na zabawę z nowym szczeniakiem jest przytulanie! I tak naprawdę jest to świetne zajęcie dla was obojga. Poświęcenie kilku chwil na przejechanie dłonią po pysku i ogonie szczeniaka, pomasowanie łapek i wyszczotkowanie sierści pozwala od razu zauważyć problemy higieniczne lub zdrowotne.

 

Pomoże to również twojemu szczeniakowi znieczulić się na dotyk — przyda się to podczas przyszłych wizyt u weterynarza!

Puppies Playing With Balls Compilation 2014 [NEW]

 

Wypróbuj staromodną grę w ganianego.

Pamiętaj jednak, że kiedy szczeniaki naturalnie bawią się ze sobą w gonitwę, zwycięzcą jest zazwyczaj ten, kto popycha drugiego w dół, stoi nad nim i gryzie uszy przegranego. Nie zdziw się, więc jeśli twój słodki, mały przytulasek zacznie szczekać, lekko warczeć lub deptać ci po piętach.

 

Ważne jest, aby wiedzieć, kiedy te zachowania są zabawne, a kiedy należy się obawiać narastającej agresji. Najlepszym miejscem, do którego możesz się zwrócić, jeśli masz jakiekolwiek obawy, jest weterynarzem twojego psa lub certyfikowany trener psów.

 

 

Zabawa w chowanego.

Widziałem z pierwszej ręki, jak wiele radości i znaczenia może mieć zabawa w chowanego w życiu szczeniaka. Psy wyszkolone do wyszukiwania ludzi, którzy są uwięzieni pod gruzami po katastrofach takich jak trzęsienia ziemi. Ale jak ich trenerzy wprowadzają je na tę ścieżkę?

 

Grając w chowanego! Aby zainicjować zabawę, oddal się od szczeniaka kłusem, oglądając się przez ramię i wołając jego imię.

 • Zatrzymaj się po kilku metrach, przykucnij na kolanach i złap ją w zabawny uścisk.
 • Następnie ucieknij i ukryj się przed wzrokiem szczeniaka, na przykład za drzewem.
 • W tym miejscu pomocne staje się trzymanie szczeniaka przez drugą osobę, podczas gdy ty biegasz i chowasz się, dopóki nie nauczy się dobrze zostawać.
 • Następnie cicho ukryj się przed wzrokiem i zawołaj raz imię swojego szczeniaka.
 • Poczekaj i zobacz, czy będzie w stanie cię znaleźć na podstawie samych wskazówek dźwiękowych i zapachowych.

 

Kiedy już nabierzesz wprawy we wspólnym chowaniu się, dodaj jeszcze jeden poziom zabawy, przynosząc ze sobą ulubioną zabawkę szczeniaka i zaskakując go, kiedy cię znajdzie!