Jak długo trwa ciąża u psa?

Dzielimy wiele podobieństw z naszymi psimi towarzyszami — lubimy wiele z tych samych potraw, przeżywamy niektóre z tych samych emocji i oboje jesteśmy gatunkami wysoce społecznymi. Jednak jednym z obszarów, w którym psy różnią się od ludzi, jest ciąża.

 

Po pierwsze, psy prawie zawsze rodzą więcej niż jedno potomstwo naraz, znane jako miot szczeniąt. Psy nie pozostają w ciąży tak długo jak ludzkie matki.

Jak długo trwa ciąża u psa?

Ciąża u psów, zwana też okresem ciąży, trwa zwykle od 57 do 65 dni, średnio 63 dni. W przypadku planowanej hodowli należy odnotować dokładną datę krycia. Jeśli dojdzie do dwóch kryć, należy zanotować ich daty i spodziewać się porodu między 63 a 65 dniem.

 

 

Okres ciąży i porodu u psa.

Aby suka mogła zajść w ciążę, musi najpierw mieć ruję. U psów, które nie przeszły zabiegu sterylizacji, zdarza się to mniej więcej raz na sześć miesięcy, a cykl rui trwa od 18 do 21 dni. Samica psa będzie podatna na samców od około dziewięciu dni cyklu, i może zajść w ciążę w dowolnym momencie w ciągu następnych trzech do jedenastu dni.

 

Hodowcy śledzą te cykle i przeprowadzają testy, aby określić optymalny czas na hodowlę. Kiedy pies zachodzi w ciążę, zarodki zaczynają przemieszczać się przez rogi macicy około siódmego dnia. Do 16. dnia zarodki osadzają się w wyściółce macicy, a do 22. dnia zaczynają się tworzyć płody.

 

Od około 28 do 30 dnia lekarz weterynarii będzie w stanie zobaczyć bicie serca płodów za pomocą badania ultrasonograficznego. Powieki szczeniąt zaczynają się formować około 32 dnia. Palce u nóg formują się około 35 dnia, pazury około 40 dnia, a sierść i szkielet około 45 dnia.

 

Po 50 dniu lekarz weterynarii może wykonać zdjęcie rentgenowskie, aby obejrzeć szkielet szczeniąt i dokładnie określić, ilu sztuk należy się spodziewać w miocie. Około 58 dnia życia szczenięta powinny być już całkowicie ukształtowane.

legowisko dla suki w ciazy

 

 

Przeczytaj też:Co zrobić, jeśli pies nie chce jeść suchej karmy?

 

Oznaki ciąży u psa.

Ponieważ ciąża u psa jest tak stosunkowo szybkim zjawiskiem, z pewnością może się ona podkraść do niczego niepodejrzewającego właściciela psa. Śledzenie objawów ciąży u psa wymaga bystrego i spostrzegawczego oka, ponieważ pies w momencie rozpoczęcia płodności wygląda bardzo podobnie jak pies w kilkutygodniowej ciąży.

 

Najczęściej wymienianym objawem ciąży u psów są czerwone, powiększone lub obrzmiałe sutki, które zdarzają się również wtedy, gdy pies jest w rui. Z biegiem okresu ciąży sutki psa powiększają się jeszcze bardziej, ponieważ zaczyna on produkować mleko dla nadchodzących szczeniąt.

 

Należy pamiętać, że szczególnie w przypadku większych psów spuchnięty brzuch, który zauważamy u ludzi, może pojawić się dopiero w ostatnich trzech tygodniach ciąży. Przez pierwsze kilka tygodni ciąży pies może stracić apetyt i stać się ospały.

 

Wymioty, które kojarzą nam się z poranną chorobą u ludzi, mogą wystąpić, ale są jednym z mniej powszechnych objawów ciąży u psów. Wraz ze zmianami w wielkości jej strzyków, wyraźnie niższy poziom energii i apetytu może być najlepszym wczesnym wskaźnikiem dla właścicieli psów niezaznajomionych z tym procesem.

 

 

Wizyty u weterynarza z suką kiedy?

Zanim rozmnożysz swojego psa, zabierz go do weterynarza na badania prenatalne. Powinna mieć aktualne szczepienia. Twój weterynarz prawdopodobnie zaleci badanie kału w celu sprawdzenia obecności pasożytów jelitowych lub po prostu odrobaczy psa odpowiednim lekiem dostosowanym do twojego psa przed kryciem.

 

Obecnie uważa się, że odrobaczanie ciężarnej matki odpowiednim preparatem odrobaczającym, począwszy od trzeciego trymestru ciąży około 40 dnia ciąży i kontynuując je do około 14 dni po porodzie, znacznie zmniejsza ilość glisty i tęgoryjca u nowo narodzonych szczeniąt, pozwalając im rosnąć i rozwijać się na miarę ich możliwości.

 

Należy również zapytać lekarza weterynarii, co należy zrobić w przypadku nagłych wypadków w okolicach terminu spodziewanego porodu i ustalić plan postępowania z rodziną i opiekunem zwierzęcia.

 

Regularne wizyty u lekarza weterynarii mogą pomóc twojemu psu zachować zdrowie w czasie ciąży. Kiedy lekarz weterynarii potwierdzi ciążę twojego psa, zbada go również pod kątem wszelkich problemów anatomicznych, które mogą uniemożliwić psu urodzenie normalnego miotu.

 

Jest to dobry moment na przedyskutowanie planowania, czy konieczne będzie rozważenie i zaplanowanie normalnego porodu, czy cesarskiego cięcia. Jeśli podczas badania lekarz weterynarii stwierdzi, że pies jest już w ciąży, a ciąża jest przypadkowa, jest to również dobry moment na omówienie podjęcia środków ostrożności w przyszłości, takich jak kastracja, aby zapobiec kolejnym niespodziewanym miotom.

 

 

Przeczytaj też:Rozwój szczeniaka tydzień po tygodniu 1 tydzień do 2 roku życia.

 

suka i szczeniak labradora

Pierwszy miesiąc ciąży dla psa.

W pierwszym etapie ciąży, męskie plemniki podróżują do rogów macicy kobiety, i stają się osadzone w wyściółce macicy około 16 dnia. Kilka dni później, około 22 dnia, płody same zaczynają nabierać kształtu.

 

Jak wspomniano powyżej, w pierwszych tygodniach tego etapu prawdopodobnie nie będzie żadnych poważnych oznak, że pies jest w ciąży. W czwartym tygodniu możesz jednak zaobserwować objawy porannej choroby, upławy z pochwy, utratę apetytu i ospałość.

 

 

Drugi miesiąc ciąży u suki.

W drugim miesiącu płody szybko rosną. Do czasu, gdy ciąża osiągnie 45-50 dzień, szczenięta będą miały szkielet i pazury, a także sierść. Kilka dni później ciężarna samica zacznie szukać miejsca na gniazdo, w którym będzie mogła urodzić swoje nowe szczenięta.

 

  • W tym miesiącu zauważysz u swojego psa takie oznaki ciąży jak:
  • Zwiększony apetyt i przyrost wagi,
  • Zwiększone oddawanie moczu,
  • Powiększony brzuch,
  • Wydzielina z pochwy,
  • Zmiany w zachowaniu, takie jak zwiększenie czułości lub wycofanie się z kontaktu.

 

 

Trzeci miesiąc ciąży.

Szczenięta są prawie w pełni rozwinięte do 58 dnia ciąży, a w ostatnich dniach ciąży zaczną się układać w pozycji porodowej w kanale rodnym matki. Na tym etapie, matka prawdopodobnie stanie się niespokojna, może dyszeć i chodzić, i doświadczy utraty apetytu. Temperatura ciała również spada na około 12 do 24 godzin przed rozpoczęciem porodu.

 

Dobrym pomysłem jest przygotowanie budki lęgowej dla psa, w której będzie mógł urodzić szczenięta. Wyłóż wygodną budkę lub legowisko kołdrami, kocami lub ręcznikami, aby dać ciężarnej psu miejsce do zagnieżdżenia się. Pójdzie do tego miejsca, kiedy poród będzie bliski, aby przygotować się do porodu.

 

Po porodzie pies w ciąży będzie zachowywał się niespokojnie i odmawiał jedzenia. Wymioty mogą się utrzymywać, może też pojawić się przezroczysta wydzielina z pochwy.

 

Następnie szczenięta zaczną być wydawane. Sam poród może trwać od kilku godzin do całego dnia. Nie powinien jednak trwać dłużej niż 24 godziny. Szczenięta będą pojawiać się pojedynczo, co pół godziny lub tak, ale nie powinny pojawiać się w przyrostach dłuższych niż dwie godziny.

 

szczeniak szuka cycka suki

 

 

Przeczytaj też:Co ile pies ma cieczkę?

 

Czym karmić psy w ciąży?

Psy w ciąży powinny przejść na dietę o wyższej kaloryczności w czwartym tygodniu ciąży około miesiąca od rozpoczęcia ciąży. Może to być dieta komercyjna przeznaczona na okres ciąży i laktacji lub dieta przeznaczona dla szczeniąt. Istnieje kilka wysokiej jakości, dostępnych bez recepty, zalecanych przez weterynarzy diet przeznaczonych dla ciężarnych psów.

 

Suki powinny być karmione tą wysokokaloryczną dietą do momentu odsadzenia. Należy pamiętać, że karmy przeznaczone dla szczeniąt dużych ras nie są zalecane dla psów ciężarnych i karmiących ze względu na niższy poziom wapnia, fosforu i energii.

 

Ciężarne i karmiące suki mają znacznie wyższe zapotrzebowanie metaboliczne związane z rozwojem, porodem i karmieniem szczeniąt, dlatego takie diety mogą pomóc w zapewnieniu odpowiedniego odżywiania. W żołądku psa będzie mniej miejsca, więc będzie ona musiał jeść mniejsze, częstsze posiłki.

 

 

Przygotowanie do porodu.

W miarę zbliżania się terminu porodu warto przygotować budkę lęgową, aby zapewnić psu bezpieczne i czyste miejsce do porodu. Boksy mają być łatwo dostępne dla matki, ale odporne na ucieczkę dla nowo przybyłych. Można do tego celu użyć drewna, ceramiki lub innego materiału budowlanego, który jest łatwy do czyszczenia. Skrzynka powinna być na tyle duża, aby suka mogła się w niej wygodnie rozłożyć.

 

Upewnij się, że boki są na tyle niskie, aby matka mogła je przekroczyć i umieść boks w ciepłym, suchym i wolnym od przeciągów miejscu. Jeśli to możliwe, staraj się wybrać cichą i ustronną okolicę. Na początku umieść na dnie pudełka gazety, aby ułatwić sprzątanie.

 

Gdy urodzą się już wszystkie szczenięta, połóż na dnie koce lub ręczniki, aby zapewnić szczeniętom pewną podstawę. Należy pamiętać, że suka musi być przyzwyczajona do budki lęgowej przed porodem. W przeciwnym razie może ona sama zdecydować, gdzie chce mieć szczenięta — może to być szafa, sterta świeżego prania, a nawet środek twojego łóżka!

 

Dodatkową sugestią jest, aby pod koniec ciąży twój pies został zbadany przez lekarza weterynarii. Dokładne badanie fizykalne, wraz z usg lub zdjęciem rentgenowskim może pomóc określić, ilu szczeniąt możesz się spodziewać. W ten sposób będziesz wiedzieć, kiedy pies skończy rodzić, a nie będzie w kolejnej fazie odpoczynku pomiędzy szczeniętami.

 

 

Poród.

W miarę zbliżania się terminu porodu dwa razy dziennie monitorowanie temperatury ciała suki pomoże ci zaalarmować o zbliżającym się porodzie. Na około 24 godziny przed rozpoczęciem porodu, nastąpi chwilowy spadek temperatury ciała. Normalna temperatura wynosi od 38,3°C do 38,8°C stopni. Dwadzieścia cztery godziny przed porodem temperatura może spaść do 36,6°C do 37,3°C.

Helping My Pregnant Dog Give Birth To 7 Puppies!

 

Jak długo trwa poród u psa?

Istnieją trzy etapy porodu u psa. Skurcze w pierwszym etapie mogą trwać od 6 do 12 godzin. Szczenięta rodzą się zazwyczaj w odstępie 45-60 minut, ale matka psa może zrobić sobie nawet czterogodzinną przerwę pomiędzy kolejnymi szczeniętami. Oto co dzieje się na każdym etapie.

 

 

Pierwszy etap porodu u psa: początek skurczów.

Pierwszy etap jest określany jako rozluźnienie szyjki macicy i początek skurczów przerywanych. Na tym etapie porodu skurcze nie są jednak widoczne.

 

Podczas tego etapu pies będzie zachowywał się niespokojnie, będzie wchodził i wychodził z budki lęgowej, dyszał, kopał, a czasem nawet wymiotował. Etap ten może trwać od 6 do 12 godzin.

 

 

Drugi etap porodu u psa: silniejsze skurcze i poród.

Drugi etap porodu zaczyna się od silniejszych i częstszych skurczów macicy, które w końcu prowadzą do narodzin szczeniaka. Szczeniaki rodzą się zazwyczaj co 45-60 minut, z 10-30 minutami silnych skurczów. Spodziewaj się, że niektóre szczeniaki urodzą się najpierw z ogonem, ponieważ nie jest to nienormalne u psów.

 

Normalne jest, że matka robi sobie przerwę podczas procesu wylęgu i może w ogóle się nie wysilać nawet przez cztery godziny pomiędzy kolejnymi szczeniętami. Jeśli twój pies pręży się dłużej niż 60 minut lub ma dłuższą niż czterogodzinną przerwę, jak najszybciej zabierz go do lekarza weterynarii.