Jak długo rośnie owczarek niemiecki?

Chciałabym mieć kiedyś owczarka niemieckiego, myślę, że będzie to pies idealnych rozmiarów dla mnie. Ale chciałabym wiedzieć na pewno, w jakim wieku owczarek niemiecki przestaje rosnąć, żebym mógł być na to przygotowana.

 

Jak długo rośnie owczarek niemiecki?

Podobnie jak w przypadku wielu dużych ras, owczarek niemiecki nie jest uznawany za w pełni rozwiniętego psa, dopóki nie osiągnie wieku około 18 miesięcy. Samice owczarków niemieckich rosną do około drugiego roku życia, natomiast samce owczarków niemieckich rosną do drugiego i pół roku życia.

 

 

Różnica między samcami a samicami owczarków niemieckich?

Samce owczarków niemieckich są wyższe i większe niż samice owczarków niemieckich. Mają również tendencję do bycia bardziej stabilnymi emocjonalnie i silniejszymi niż ich żeńskie odpowiedniki. Jednak samice owczarków niemieckich są bardziej czułe, posłuszne i łatwiejsze do wyszkolenia. Są idealnymi kandydatami do ochrony rodziny, podczas gdy samce są najlepsze do ochrony osobistej.

 

 

Jak duży powinien być 6-miesięczny owczarek niemiecki?

Sześciomiesięczne szczenię owczarka niemieckiego będzie dość duże, ponieważ wiele owczarków niemieckich przechodzi intensywny wzrost między drugim a piątym miesiącem życia. W wieku sześciu miesięcy samiec owczarka niemieckiego będzie ważył średnio 24 kg, podczas gdy samica będzie ważyła około 20 kg.

 

 

Jak bardzo mój owczarek niemiecki urośnie?

Po pierwsze, sprawdź wiek swojego szczeniaka. Jeśli Twój owczarek niemiecki ma mniej niż dwa lata, z pewnością ma jeszcze sporo miejsca, aby urosnąć!

 

Innym sposobem na sprawdzenie, czy Twój szczeniak musi jeszcze sporo urosnąć, jest wielkość jego łap. Czy łapy wyglądają na duże w porównaniu z nogami i ciałem? Jest to klasyczna cecha psa w okresie dojrzewania i oznacza, że Twój pupil prawdopodobnie wciąż rośnie!

 

Jeśli kupiłeś swojego owczarka niemieckiego od hodowcy, powinien on być w stanie podać Ci konkretną, szacunkową wagę na podstawie rodziców i poprzednich miotów szczeniaka. W większości przypadków pies nie urośnie większy od swoich większych rodziców.

 

 

Przeczytaj też:Kiedy owczarkowi stają uszy?

 

 

szczeniak owczarka niemieckiego

Czy mogę sprawić, że moje szczenię urośnie większe?

Owczarki niemieckie mają zwiększone ryzyko wystąpienia chorób układu kostnego. Są one bardziej powszechne u zwierząt, które rosną szybciej.

Z tego powodu bardzo ważne jest, aby nie zwiększać tempa i stopnia wzrostu szczeniaka.

 

 

Jaka jest wielkość dorosłego owczarka niemieckiego?

Dorosły owczarek niemiecki ma zazwyczaj od 61 cm do 66 cm wzrostu, a dorosła suka od 55 cm do 61 cm. Szacowana wielkość psa różni się znacznie w zależności od płci. Jeśli chodzi o wagę, dorosły samiec owczarka niemieckiego waży od 34 kg do 41 kg. Samica owczarka niemieckiego waży znacznie mniej, bo 25 kg do 31 kg.

 

Należy pamiętać, że liczby te są jedynie szacunkowe, aby dać Ci wyobrażenie, o ile większy może być szczeniak owczarka niemieckiego. Niektóre psy będą zarówno mniejsze, jak i większe niż te przedziały wagowe, gdy będą w pełni rozwinięte z powodu różnych czynników genetycznych i środowiskowych.

 

 

Etapy dojrzałości owczarka niemieckiego.

Istnieją rasy psów, które dojrzewają bardzo szybko. Owczarki niemieckie nie są jedną z tych ras. Psy te są figlarne i energiczne przez większość swojego życia, ale szczególnie we wczesnych latach szczenięcych.

 

Istnieje kilka etapów wzrostu i dojrzałości, o których należy pamiętać wychowując owczarka niemieckiego od szczeniaka.

 

 

Przeczytaj też:Co się stanie, jeśli pies zje ananasa?

 

 

Etap noworodkowy.

Ten etap składa się z pierwszych dwóch tygodni życia szczeniaka owczarka niemieckiego. Szczeniaki rodzą się ślepe i głuche i są w zasadzie bezradne na tym etapie. Na tym etapie nie robią wiele poza jedzeniem i spaniem. Mogą one rosnąć w tempie około 65 do 90 gramów dziennie.

 

Zdrowy szczeniak owczarka niemieckiego podwoi swoją wagę w pierwszym tygodniu życia. Natychmiast po tym będą kontynuować konsekwentny przyrost wagi od 5% do 10%.

WATCH MY PUPPY GROW | GERMAN SHEPHERD

 

Etap przejściowy.

Ten etap trwa od około 2 tygodnia życia do 4 tygodnia życia. Szczeniaki otworzyły oczy i są w stanie widzieć, a także słyszeć. Szczenię jest ciekawe otaczającego je środowiska. Zacznie również chodzić, choć może być nieco chwiejny i niepewny na nogach.

 

 

Etap socjalizacji.

Etap ten trwa od około 3 tygodni do około 3 miesięcy. Podczas tego etapu owczarek niemiecki może jeść miękkie pokarmy, może komunikować się z innymi, a temperatura jego ciała stabilizuje się na poziomie około 37 stopni.

 

Dla owczarka niemieckiego, który w przeszłości był psem stróżującym i nieufnym wobec innych, etap ten jest niezwykle ważny. Na tym etapie szczeniak potrzebuje kontaktu z nowymi ludźmi, zwierzętami i środowiskiem, ale powinno się to odbywać w bezpieczny sposób.

 

W przeciwnym razie, kiedy pies będzie starszy, może być nieufny, a nawet agresywny w stosunku do obcych i nowych miejsc. W wieku około 8 tygodni można zacząć uczyć szczeniaka czystości w domu.

 

 

Etap młodzieńczy.

Ten etap trwa od około 3 do 6 miesięcy. W tym okresie szczeniaki owczarka niemieckiego stają się bardziej niezależne i starają się poznawać otoczenie. Będą one aktywne i będą miały dość krótki czas koncentracji uwagi.

 

Zęby szczeniąt zostaną zastąpione zębami dorosłych na tym etapie, a ich uszy powinny stać do góry w wieku około 4 miesięcy. Szczeniak osiągnie również dojrzałość płciową pod koniec tego etapu, w wieku około 6 miesięcy. W wieku około 4 miesięcy szczeniak będzie prawdopodobnie w połowie drogi, jeśli chodzi o ich wzrost wagi i wielkości. 6 miesięcy, będzie miał około 70% na skali wzrostu.

 

Na tym etapie można też więcej pracować nad szkoleniem szczeniaka. Pamiętaj jednak, aby sesje były krótkie, ponieważ szczeniak nie będzie miał zbyt długiego czasu na skupienie uwagi. Owczarki niemieckie najlepiej reagują na pozytywne wzmocnienie podczas szkolenia.

 

 

Etap dorastania.

Ten etap jest dość długi, trwa od około 6 miesiąca życia do około 2 roku życia. Samice owczarka niemieckiego, jeśli nie są wykastrowane, będą miały ruję w wieku od około 5 do 8 miesięcy, a samce zaczną oznaczać swoje terytorium i mocować się, jeśli nie są wykastrowane.

 

Ciało szczeniaka będzie dość duży na tym etapie, prawie osiągając pełny wzrost do końca pierwszego roku. Chociaż ich wielkość może być zbliżona do dorosłości, jednak ich umysł i emocje wciąż się rozwijają i będą miały mnóstwo energii.

 

w pelni dojrzaly owczarek niemiecki

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego psy ciągną na smyczy?

 

Etap dojrzałości.

Owczarek niemiecki zazwyczaj osiąga dojrzałość fizyczną w wieku około 2 do 2 1/2 roku, a psychiczną w wieku około 3 lat. Samice owczarka niemieckiego dojrzewają zazwyczaj szybciej niż samce.

 

Pod koniec tego etapu pies powinien być w pełni rozwinięty zarówno pod względem wielkości jak i wagi. Powinien być również dojrzały psychicznie i emocjonalnie. Jeśli przez cały ten czas odpowiednio szkoliłeś swojego psa, będziesz miał wspaniałego towarzysza, z którym będziesz mógł spędzić jeszcze kilka lat w przyszłości z Tobą.