Jak dbać o zęby psa?

Podobnie jak ludzie, psy potrzebują regularnej opieki dentystycznej, ale niestety, higiena zębów u psów jest czasami pomijana. Wiele osób zdaje się oczekiwać, że psy będą miały nieświeży oddech, a niewiele osób szczotkuje zęby swoich psów wystarczająco często.

 

 

Jak mogę w domu czyścić zęby mojemu psu?

Zalecamy używanie szczoteczki do zębów z palcem lub własnego palca i dotykanie zębów i dziąseł, aż Twój pupil przyzwyczai się do tego uczucia. Użyj swojej szczoteczki i pasty i wyszczotkuj zęby zwierzęcia ruchem w górę i w dół, a następnie z boku na bok.

 

Daj mu wodę i dokładnie wyczyść szczoteczkę. Nagradzaj swojego pupila.

 

 

Czym mogę szczotkować zęby psa?

Jedną z opcji jest szczoteczka do zębów dla psa, którą możesz dostać w lokalnym sklepie zoologicznym, kiedy kupujesz pastę dla psa. Inną opcją jest użycie małej szczoteczki do zębów dla dzieci.

 

Mają one miękkie włosie, więc są bezpieczne dla Twojego szczeniaka. Jeśli Twój pies jest całkowicie przeciwny trzymaniu szczoteczki w ustach, możesz spróbować szczoteczki na palec.

 

pies podszczypuje

Dlaczego należy myć zęby mojemu psu?

Szacuje się, że ponad 2/3 psów powyżej trzeciego roku życia ma chorobę przyzębia, czyli stan zapalny lub zakażenie tkanek otaczających zęby. Choroba przyzębia zaczyna się jako zapalenie dziąseł spowodowane płytką nazębną i często postępuje, obejmując kościste gniazda zębów.

 

Nieleczona choroba przyzębia może prowadzić do bolesnej utraty zębów.

 

 

Kiedy należy szczotkować zęby mojego psa?

Podobnie jak my, idealnym rozwiązaniem jest szczotkowanie zębów psa co najmniej dwa razy dziennie. Dla wielu psów, kiedy szczotkowanie stanie się częścią ich codziennej rutyny, zaczną go oczekiwać i polubią je.

 

Szczotkowanie zębów trzy razy w tygodniu jest minimalnym zaleceniem, aby pomóc w usuwaniu płytki nazębnej i zapobieganiu odkładania się kamienia nazębnego.

 

 

Przeczytaj też:Dlaczego pies wymiotuje?

 

 

Przygotowanie do pielęgnacji zębów psa.

Wczesne wychwycenie problemów z zębami pomoże uniknąć poważnych chorób zębów. Najprostszym sposobem dbania o zęby psa jest regularne oglądanie ich i zwracanie uwagi na oznaki, które mogą wskazywać na problem. Ważne są również rutynowe badania weterynaryjne.

 

Aby obejrzeć zęby psa, podnieś wargi dookoła pyska, oglądając jak najdokładniej przednie i tylne zęby. Bądź delikatny i zachowaj ostrożność, aby nie przestraszyć psa, co może doprowadzić do ugryzienia Ciebie.

 

 

Zwróć uwagę na następujące objawy:

 • Halitoza nieświeży oddech,
 • Niechęć do żucia lub płacz podczas żucia,
 • Zwiększone ślinienie się,
 • Czerwone, obrzmiałe lub krwawiące dziąsła,
 • Kamień nazębny, brązowy lub żółty nalot na zębach spowodowany przez płytkę nazębną,
 • Brakujące lub rozchwiane zęby,
 • Czego potrzebujesz:
 • Specjalna szczoteczka do zębów dla psów,
 • Dentystyczne gryzaki dla psów,
 • Dodatki dentystyczne do wody dla psów,

 

pies daje glos

Jak szczotkować zęby psa?

Musimy użyć szczoteczki do zębów kła i trochę strategii. Najlepszą szczoteczką do użycia jest szczoteczka z podwójną główką i szczoteczkami ustawionymi pod kątem 45 stopni, aby czyścić zęby poniżej linii dziąseł.

 

Twój pies może na początku nie chcieć szczotkować zębów, ale miejmy nadzieję, że uda Ci się sprawić, że będzie to dla Was obojga dość przyjemne doświadczenie. Postaraj się wybrać porę, kiedy Twój pies ma za sobą sporą dawkę ruchu, więc będzie bardziej skłonny do siedzenia spokojnie podczas zabiegu.

 

Nie przesadzaj z ilością zabiegów za pierwszym razem. Zacznij powoli i zrezygnuj, jeśli pies będzie niespokojny, nawet jeśli nie wyszczotkujesz całej jamy ustnej.

 

Każdego dnia możesz wydłużać czas szczotkowania, w miarę jak pies będzie się do tego przyzwyczajał. Pamiętaj również, aby podczas szczotkowania mówić łagodnie i przyjemnie, a po zakończeniu szczotkowania nagradzaj psa smakołykami. Zanim to nastąpi, Twój pies powinien zacząć cieszyć się na to wydarzenie.

 

 

Przeczytaj też:Co to jest hot spot?

 

 

Zacznij od szczeniaka!

Dorosłe psy mogą nauczyć się komfortowego czyszczenia zębów, ale ułatwić sobie zadanie, pracując z psem już od szczeniak.

 

Oznaki, że Twój pies może mieć problemy z zębami. Nie jesteś pewien, czy Twój pies potrzebuje profesjonalnego czyszczenia zębów? Istnieje kilka znaków, które mogą oznaczać, że Twój szczeniak ma problemy ze zdrowiem jamy ustnej, które wymagają uwagi weterynarza, w tym:

 • Twój pies przestaje bawić się swoimi ulubionymi zabawkami,
 • Zrzuca jedzenie lub nie chce go chrupać,
 • Czerwone lub krwawiące dziąsła,
 • Brązowy nalot na zębach,
 • Nieświeży oddech,

Niektóre psy nie wykazują żadnych objawów problemów stomatologicznych, ale mimo to mogą mieć problemy z zębami. Psy nie mają dobrego sposobu komunikowania nam tego.

 

 

Czy przysmaki do czyszczenia zębów dla psów działają?

Prawdopodobnie zauważyłeś smakołyki do czyszczenia zębów dla psów na półkach sklepowych — i nie bez powodu. Mycie zębów nie jest zbyt efektowne ani zabawne. Większość zwierząt domowych tego nie lubi.

 

A ponieważ każdy zwierzak uwielbia smakołyki a my, ludzie, uwielbiamy je dawać!, ten sentyment tworzy ogromny rynek dla przedmiotów takich jak smakołyki, które obiecują czystsze zęby lub świeższy oddech.

 

Przysmaki te działają zazwyczaj na jeden z dwóch sposobów. Pierwszy sposób jest bardziej mechaniczny: pies żuje przysmak, a czynność żucia rozbija płytkę nazębną i skrobie zęby.

 

Drugi sposób polega na wiązaniu minerałów, które pochodzą ze śliny lub płytki nazębnej Twojego psa. Jeśli nie szczotkujesz zębów psa przez jakiś czas, minerały na jego zębach twardnieją, a płytka nazębna zamienia się w kamień nazębny.

 

Przysmaki dla psów pomagają zapobiegać przekształcaniu się płytki nazębnej w kamień nazębny lub brązową substancję, którą możesz zauważyć na zębach swojego psa.

 

 

Dbanie o zęby psa.

Wiek psa można określić po samym spojrzeniu na jego zęby. Jednak higiena zębów jest czymś, o czym często się zapomina, jeśli chodzi o psy. Zaniedbywanie zębów psa może prowadzić do powstawania płytki nazębnej i infekcji dziąseł, co sprawi, że życie Twojego pupila stanie się bardzo niewygodne.

 

Ich zęby będą potrzebować więcej opieki i uwagi, gdy się starzeją, młode szczeniaki mają zazwyczaj różowe dziąsła i jasne białe zęby.

 

Utrzymanie zębów psa w czystości nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Istnieje kilka prostych kroków, aby upewnić się, że Twój pies ma zdrowo wyglądające zęby. Oto niektóre z rzeczy, które możesz zrobić.

 

 

Podaruj zabawki do żucia i przysmaki, które promują zdrowie jamy ustnej.

Na rynku dostępnych jest wiele przysmaków dla psów, których zadaniem jest utrzymanie czystości zębów i dziąseł Twojego psa. Inne z kolei mogą w rzeczywistości zaszkodzić zębom Twojego psa.

 

Ważne jest, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę podczas zakupów zabawek i przysmaków do żucia. Najlepsze są nieścierne piłki i zabawki do żucia. Porozmawiaj z lekarzem weterynarii, aby uzyskać szczegółowe zalecenia.

aportowanie patyka przez psa

 

Kości.

Kości i gryzaki dla psów są doskonałym sposobem na naturalne czyszczenie zębów Twojego psa. Kup im kilka kości i rzeczy, które mogą żuć regularnie. To nie tylko pomaga poprawić stan ich zębów, ale będzie trzymać je zajęte na krótką chwilę.

 

Psy uwielbiają gryźć różne rzeczy, jeśli dasz im kość, są mniej skłonne do gryzienia Twojej ręki!

 

 

 

Przeczytaj też:Jak pomóc psu w sylwestra?

 

Szczotkowanie.

Wierzcie lub nie, ale psy również korzystają z regularnego szczotkowania zębów. Usuwa to niektóre z resztek i płytki nazębnej tkwiącej w ich zębach i utrzymuje ich oddech pachnący świeżością.

 

Musisz przyzwyczaić swojego psa do szczotkowania zębów od najmłodszych lat, aby nie był przytłoczony tym doświadczeniem. Możesz kupić pastę do zębów o smaku mięsa, aby spróbować skusić psa i sprawić, że mycie zębów stanie się dla niego pozytywnym doświadczeniem.

 

 

Produkty odświeżające oddech.

Na rynku dostępnych jest wiele różnych produktów odświeżających oddech, przeznaczonych specjalnie dla psów. Jeśli Twój pies cierpi z powodu nieświeżego oddechu lub płytki nazębnej, wypróbuj produkt zapewniający świeży oddech. Możesz dostać żele, spraye i proszki, które możesz dodać do karmy swojego psa.

 

 

Dieta.

Dieta może mieć również znaczący wpływ na zdrowie zębów Twojego psa. Spróbuj karmić swojego psa wysokiej jakości karmą dla psów, która ma niską zawartość cukru, tłuszczu i wszystkiego, co sztuczne.

 

Sprawdź etykiety przysmaków, które podajesz swojemu psu, aby upewnić się, że są one wykonane z wysokiej jakości składników, ponieważ niektóre przysmaki dla psów mogą być szkodliwe dla ich zębów.

 

How to clean your Dog's Teeth at HOME in simple steps. l Dog grooming tips l

Regularne badania kontrolne.

Ważne jest, aby Twój pies regularnie poddawał się badaniom stomatologicznym u weterynarza. Zapytaj swojego weterynarza, jak często zalecają, będzie to zależało od wieku Twojego psa i jakości jego zębów. Chodząc do weterynarza i sprawdzając zęby, możesz wcześnie wykryć wszelkie problemy i poddać je leczeniu.

 

 

Unikaj złej żywności.

Zwracaj uwagę na to, czym karmisz swojego psa, ponieważ może to mieć wpływ na stan jego uzębienia. Unikaj pokarmów, które są dla nich trudne do przeżucia lub połknięcia, ponieważ jedzenie może gromadzić się w ich jamie ustnej.

 

Wybieraj wysokiej jakości karmę dla psów, która zawiera składniki korzystne dla ich zębów. Unikaj pokarmów o wysokiej zawartości cukru i zapewnij swojemu psu zdrową dietę.