Jak często wyprowadzać psa?

Regularnie spaceruj z psem, a będzie zdrowy. Ale jak często chodzisz z psem? I jak często powinieneś? A co z zimą? I jak uzyskać jak najwięcej korzyści z psiego spaceru? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziesz tutaj!

 

 

Jak często wyprowadzać psa?

Ogólna zasada mówi, że większość zdrowych psów dużych ras potrzebuje codziennie od 30 minut do dwóch godzin spaceru. Jeśli jednak Twój pies ma wysoki poziom energii, może potrzebować więcej niż dwie godziny.

 

Podczas gdy dla mniejszych psów jeden spacer dziennie może być wystarczający, psy ras wysokoenergetycznych będą wymagały więcej niż jednego spaceru dziennie. Czy Twój pies jest jedną z tych ras? Czy jesteś osobą wysportowaną, która chce spędzać więcej czasu z psem na ćwiczeniach? Może nie jesteś pewien, ile ćwiczeń naprawdę potrzebuje Twój pies.

 

W takim przypadku dobrze jest odwiedzić swojego weterynarza. Z chęcią udzieli Ci on pomocnych wskazówek i porad dotyczących spacerów w konkretnych warunkach Twojego psa.

 

 

Czy można nie wyprowadzać psa na spacer codziennie?

Ćwiczenia fizyczne są niezbędne dla wszystkich psów. Pomaga utrzymać je w formie, ale jest też bardzo ważne dla ich zdrowia psychicznego. To bardzo ważne, aby wszystkie psy codziennie wychodziły na spacer, aby były szczęśliwe i zdrowe.

 

Niewystarczająca ilość ruchu może powodować problemy zdrowotne, takie jak otyłość, ale może również prowadzić do problemów behawioralnych.

pies przy nodze z smycza

 

Czy to okrutne nie wychodzić na spacer z psem?

Chodzenie z psem jest niezbędne dla jego zdrowia, ale nie robienie tego nie czyni cię okrutnym. Możesz nigdy nie robić spacerów z psem, ale zamiast tego spędzać czas razem i wykonywać inne ćwiczenia.

Co zrobić, jeśli nigdy nie wychodzę na spacer z psem?

Spacery pozwalają psu odkrywać otoczenie i przyzwyczajać się do nowych dźwięków, zapachów i ludzi. Jeśli nie będziesz wyprowadzał psa na spacer, nigdy nie nauczy się on rozróżniać różnych zapachów.

 

 

Przeczytaj też:Komendy dla psa

 

 

Czy powinienem wyprowadzać psa na spacer przed, czy po jedzeniu?

Psy, które ćwiczą przed lub po jedzeniu mogą nabawić się wzdęć. Wzdęcia to problem trawienny, który powoduje, że żołądek jest nadmuchany jak balon, występujący głównie u psów dużych ras.

 

 

Po jakim czasie od zjedzenia pies może wyjść na spacer?

Staraj się nie pozwolić swojemu psu na gwałtowne pożarcie jedzenia! Nie pozwalaj psu bawić się ani ćwiczyć np. wychodzić na spacer przez co najmniej dwie godziny po posiłku. Zadbaj o stały dostęp do świeżej wody, aby uniknąć sytuacji, w której Twój pupil wypije dużą ilość pokarmu po jedzeniu.

 

 

Spacery są dobre dla zdrowia Twojego psa.

Dlaczego spacery są ważne w pierwszej kolejności? Jasne, Twój pies musi wychodzić na zewnątrz, aby zrobić siku i kupę. Ale spacery to o wiele więcej niż przerwy na załatwianie się do nocnika!

 

Watch a leash reactivity session//no treats or shocks!

Spacery z psem utrzymują go w zdrowiu na kilka sposobów:

  • Kontrola wagi. Regularne ćwiczenia pomagają Twojemu psu spalić dodatkowe kalorie i utrzymać zdrową wagę.
  • Zdrowie stawów. Czy kiedykolwiek miałeś sztywne nogi po długim siedzeniu? Stawy Twojego psa są podobne; utrzymywanie ich w ruchu pomaga im pozostać w dobrej formie.
  • Zdrowie układu trawiennego i moczowego. Wszyscy wiemy, co się dzieje, kiedy psy wychodzą na spacery: robią kupę! Regularne spacery pozwalają im zachować regularność. A sikanie w okolicy jest nie tylko dobre dla ich zdrowia; jest to również część tego, jak psy komunikują się za pomocą zapachu.
  • Zauważyłeś coś w powyższych zaletach spacerów z psem? Przynoszą one korzyści nie tylko Twojemu psu! Regularne spacery z psem mogą również poprawić Twoje zdrowie, w tym pomóc Ci schudnąć, chociaż prawdopodobnie nie musisz sikać na wszystko, co mijasz.

 

 

Rasa psa a spacery.

Po pierwsze, przyjrzyjmy się rasie psa, którego posiadasz. Rasy sportowe lub pracujące, takie jak collie i owczarki, mogą mieć większe wymagania dotyczące ćwiczeń niż psy hodowane na kolana, takie jak Yorkshire Terriery.

 

Niektóre psy są naturalnymi sportowcami, podczas gdy inne są głównie kanapowcami. Oczywiście może to wynikać z rasy psa lub po prostu z jego indywidualnych preferencji.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak dbać o zęby psa?

 

Wiek psa.

Młodsze psy mają więcej energii i ogólnie rzecz biorąc, potrzebują więcej ruchu niż psy w średnim wieku 5-8 lat i psy-seniorzy 9 lat i więcej. Młodsze psy spędzają również więcej czasu na zabawie niż psy starsze.

 

Ale znowu, zawsze są wyjątki od tej reguły. Należy pamiętać, że psy w średnim i starszym wieku mogą mieć zapalenie stawów, zanik mięśni lub inne choroby, takie jak niedoczynność tarczycy lub cukrzyca, które obniżają ich wytrzymałość. Psychicznie mogą być chętne do wyjścia, ale fizycznie mogą nie być w stanie dotrzymać im kroku.

 

pies chodzi przy nodze

Tolerancja wysiłku fizycznego u Twojego psa.

Jak dużo ćwiczeń potrzebuje Twój pies? Większość psów toleruje codzienne 20-30-minutowe spacery, jeżeli ich kondycja fizyczna jest stosunkowo dobra. Niektóre psy cieszące się dobrym zdrowiem fizycznym mogą tolerować spacery trwające do 2 godzin lub wielogodzinne wędrówki. Jednak psy z nadwagą lub otyłością mogą mieć trudności z przejściem 10 minut bez robienia wielokrotnych przerw, lub silnego dyszenia z powodu wysiłku.

 

Aby określić odpowiednią ilość czasu przeznaczonego na spacer z psem w zależności od jego aktualnego stanu zdrowia, zabierz psa na spacer i obserwuj poziom jego energii. Jeśli Twój pies zaczyna w energicznym tempie i zabiera Cię na spacer, zainwestuj w dobrą uprząż dla psa, i mocną smycz dla psa, taką jak smycz treningowa. Jeśli pies zaczyna zwalniać około 25-30 minut po wyjściu na spacer, może być zmęczony.

 

Zamiast ochoczo kroczyć naprzód, może zacząć bardziej dyszeć i bardziej interesować się otoczeniem, np. bardziej się rozglądać i węszyć. Zacznij wracać do domu i obserwuj jej tempo w drodze powrotnej.

 

 

Czy spowalnia jeszcze bardziej, czy też może utrzymać wolniejsze tempo?

Jeśli zwolni jeszcze bardziej, oznacza to, że zaszła za daleko. Następnym razem spacer musi być krótszy, ponieważ musisz uwzględnić czas potrzebny na powrót do domu.

 

Powinieneś nie tylko monitorować, jak długo pies zwalnia, ale także obserwować jego zachowanie po spacerze, kiedy już dotrzecie do domu. Jeśli Twój pies wypije wodę i natychmiast padnie na jedno z legowisk i nie będzie się ruszał przez wiele godzin, może to oznaczać, że nadmiernie się przemęczył.

 

Jeśli Twój pies zaczyna kuleć podczas spaceru lub po odpoczynku od długiego spaceru, oznacza to, że otrzymał zbyt dużo ćwiczeń. Następnym razem należy wybrać się na krótszy spacer lub wycieczkę.

 

Tolerancja psa na wysiłek fizyczny może być zwiększona, o ile pies jest zdrowy. Tak jak nie wziąłbyś udziału w maratonie, jeśli nie biegałeś od lat, nie powinieneś oczekiwać, że Twój pies będzie chodził, biegał lub wędrował godzinami, jeśli od miesięcy lub lat prowadzi siedzący tryb życia.

 

Spokojnie i stopniowo, z tygodnia na tydzień, zwiększaj dawkę ćwiczeń dla psa. Powoli budując wytrzymałość psa i odpowiednio kondycjonując jego ciało, możesz uniknąć kontuzji i bólu.

 

 

Stare dobre wąchanie.

Jeśli masz mało czasu, upór Twojego psa, aby obwąchać wszystko i wszędzie, może czasem okazać się frustrujący. Wystarczająca ilość czasu na wąchanie jest jednak niezwykle ważna dla dobrego samopoczucia Twojego psa.

 

Wąchanie pozwala psu przetworzyć znaczną ilość informacji o otaczającym go środowisku. Upewnij się więc, że masz wystarczająco dużo czasu na obwąchanie otoczenia. W ten sposób Twój pies wróci ze spaceru zadowolony i spokojniejszy.

 

 

 

Przeczytaj też:Jak nauczyć psa dawać głos?

 

Interakcja z innymi.

Spacer to także wyczekiwana przez psa okazja do zabawy z innymi psami. Kontakt społeczny jest niezwykle ważny dla większości psów, więc pod warunkiem, że oba psy są chętne zachęć swojego psa do zabawy, z innymi czworonożnymi przyjaciółmi.

 

 

Jak sprawdzić, czy spacery Twojego psa są wystarczająco długie i częste?

Psy, które mają możliwość wyładowania swojej energii, zwykle zachowują się w domu spokojnie i są zrelaksowane. Jeśli Twój pies nie słucha, wydaje się niespokojny i ciągle domaga się uwagi, istnieje duże prawdopodobieństwo, że nie miał wystarczająco dużo ruchu na świeżym powietrzu.

 

Oznacza to, że nadszedł czas, aby oderwać się od wszystkiego, co robisz i wyruszyć w drogę ze swoim małym merdającym ogonem. Daj swojemu psu czas, aby mógł w pełni oddać się swojej pasji do biegania, węszenia i zabawy!

 

 

Czy Twój wierny przyjaciel przybiera na wadze?

Może to wskazywać na to, że nie otrzymuje on wystarczającej ilości ruchu. Popraw zdrowie fizyczne swojego psa, wybierając bardziej wymagające spacery. Upewnij się jednak, że zwiększasz wysiłek fizyczny psa stopniowo, na przykład dodając 10 minut do każdego spaceru, a nie od razu rozpoczynasz półtoragodzinny maraton.

 

 

Jak daleko powinieneś wyprowadzać swojego psa?

W przypadku rodziców zwierząt, którzy lubią wędrówki lub przynajmniej długie spacery, może pojawić się pytanie, jak daleko pies może rozsądnie chodzić z Tobą. W tym miejscu pojawia się kwestia wieku: Psy, które są bardzo młode poniżej 1 roku lub starsze, nigdy nie powinny być zmuszane do chodzenia dłużej niż godzinę.

 

Dokładny dystans, jaki to oznacza, może się różnić w zależności od szybkości chodzenia i wielkości psa. Psy mogą iść, dopóki nie są zmęczone — a większość właścicieli potrafi rozpoznać, że ich zwierzęta są wyczerpane.

 

Dyszenie, wahanie i powolny chód to znaki, że Twój pies może mieć już dość. Zwróć uwagę na to, jak daleko już zaszedłeś i zanim znowu pójdziesz tak daleko, ćwicz pokonywanie dużych odległości.

 

 

Kiedy zacząć spacerować z psem.

Istnieją dwa główne czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy ustalaniu, kiedy można bezpiecznie wyprowadzić szczeniaka na dwór. Jednym z nich są specyficzne potrzeby ruchowe Twojego szczeniaka, które zależą od jego wieku, rasy i innych czynników. Równie ważny jest system odpornościowy Twojego szczeniaka i harmonogram szczepień.

 

Jeśli zastanawiasz się, kiedy mogę zabrać szczeniaka na dwór, ogólnie przyjęta odpowiedź brzmi, że szczenięta nie powinny wychodzić na dwór przed upływem co najmniej dwóch tygodni od ostatniego szczepienia. Twój lekarz weterynarii będzie w stanie podać Ci konkretny harmonogram szczepień Twojego szczeniaka, abyś mógł zaplanować plany na wyjścia ze szczeniakiem.

pies i wlasciciel

 

Jak często należy wyprowadzać na spacer małego psa?

Psy małych ras, takie jak Mopy, Pudle i Yorkshire Teriery, są zazwyczaj mniej aktywne. Jednak te małe psy nadal potrzebują codziennych ćwiczeń, aby zachować optymalny stan zdrowia. Regularne spacery mogą pomóc w zapobieganiu agresji, niepokoju, strachu i nadpobudliwości.

 

Ogólnie rzecz biorąc, małe psy potrzebują około pół godziny spaceru dziennie, który może być podzielony na dwa 15-minutowe odcinki. Zaleca się rzadsze i krótsze spacery, ponieważ małe psy muszą kłusować, aby nadążyć za przeciętnym ludzkim chodem. Zwykłe wycieczki po okolicy raz dziennie powinny być wystarczającym ćwiczeniem dla mniejszych ras.

 

Zastanawiając się nad długością lub odległością spaceru, pamiętaj o wieku zwierzęcia, jego stanie zdrowia i cechach fizycznych. Na przykład buldogi,i inne rasy o krótkim nosie są podatne na różne problemy z układem oddechowym. Przy zbyt intensywnym wysiłku fizycznym mogą się łatwo przegrzać, dlatego spacery powinny trwać od 20 do 30 minut.

 

 

Jak często należy wychodzić na spacer z psem średniej wielkości?

W zależności od rasy, psy średniej wielkości mogą być od mało energicznych do wysportowanych. Należą do nich, ale nie tylko: Boksery i Cocker Spaniele. Ogólnie rzecz biorąc, psy średniej wielkości potrzebują około 40 do 80 minut spaceru dziennie.

 

W przeciwieństwie do mniejszych ras, średniej wielkości psy powinny być w stanie chodzić w wygodnym tempie obok Ciebie.

 

 

Jak często należy wychodzić na spacer z dużym psem?

Większość dużych ras jest energiczna i zwinna, choć niektóre są bardziej spokojne. Psy myśliwskie, sportowe i pracujące są z natury bardzo aktywne, dlatego też wymagają dłuższych i bardziej rygorystycznych ćwiczeń.

 

Co więcej, psy tego typu są hodowane do pokonywania dużych przestrzeni, więc mogą preferować długie spacery zamiast kilku przechadzek po okolicy. Z tego powodu większe psy mogą chodzić nawet do kilka kilometrów lub więcej.

 

 

Ile ćwiczeń potrzebuje szczeniak?

Jeśli zastanawiasz się, ile ćwiczeń powinien dostawać twój szczeniak, ogólną zasadą jest przyjęcie wieku szczeniaka w miesiącach, a następnie pomnożenie go przez pięć, aby obliczyć, ile minut szczeniak może chodzić podczas każdej sesji. Jest to oparte na średniej liczbie dwóch spacerów dziennie.

 

Na przykład czteromiesięczny szczeniak może być wyprowadzany na spacer przez 20 minut dwa razy dziennie, a siedmiomiesięczny przez 35 minut dwa razy dziennie. Oczywiście jest to tylko punkt wyjścia i nie uwzględnia innych niezwykle ważnych czynników, takich jak wielkość, rasa i temperament szczeniaka.