Ile żyją psy shih tzu?

 

Znany ze swojej długowieczności, słodki i uroczy pies shih tzu ma średnią długość życia około 13 lat. Istnieje wiele czynników, które mogą wpłynąć na długość ich życia, ale mogą one żyć do 16 lat lub więcej.

 

Nadzoruj swojego shih tzu na podwórku.

Poważne lub śmiertelne obrażenia psa na ogrodzonym podwórku to jedna z tych rzeczy, o których wiele osób zakłada, że przytrafiły się komuś innemu i łatwo jest zachować ten sposób myślenia, dopóki coś nie przytrafi się własnemu psu, a wtedy jest już za późno.

 

Istnieje szereg niebezpieczeństw związanych z przebywaniem psa na zewnątrz bez nadzoru:

  • Atakowanie przez psy, które znajdą drogę na podwórko. Istnieje wiele przypadków, w których duże psy przeskakują lub przebijają się przez ogrodzenia, aby zaatakować mniejsze psy.
  • Atak ze strony dzikich zwierząt. Istnieją udokumentowane przypadki ataków na małe psy przez jastrzębie, sowy uszate, kojoty. Niebezpieczeństwo stanowią również ukąszenia węży.
  • Niebezpieczeństwo połknięcia. Obejmuje to spożywanie trujących grzybów, żucie trujących roślin lub czarnych orzechów włoskich, pyskowanie trujących żab i spożywanie produktów do pielęgnacji trawników.
  • Ukąszenia owadów. Niebezpieczeństwa obejmują pszczoły, osy, żółte kurtki i szerszenie. Ich użądlenia mogą być śmiertelne w przypadku reakcji alergicznej anafilaksji lub przeciążenia toksycznym jadem.
  • Wyłamanie się z ogrodzonego terenu i ucieczka, która może prowadzić do potrącenia przez samochód lub innych obrażeń. Należy pamiętać, że urazy są drugą główną przyczyną śmierci wszystkich psów.
  • Niepokój związany z pogodą. Dla tej małej j rasy, zarówno stres cieplny w lecie jak i hipotermia w zimie są powodem do niepokoju.

 

 

Przeczytaj też:Jaki zapach odstrasza psy od sikania?

 

Co należy zrobić:

1. Nadzór. Możesz pomóc swojemu shih tzu żyć długo i zdrowo poprzez wdrożenie nadzoru, takiego samego jak w przypadku ludzkiego malucha. Tak więc, jeśli obecnie pozwalasz swojemu shih tzu wychodzić na podwórko samemu i nie było żadnych problemów, uważaj się za szczęściarza i zacznij go nadzorować. Jeśli to pomoże, ustaw wygodne krzesło lub parasol na zewnątrz i pamiętaj, aby ubrać się na pogodę.

 

2. Ogranicz dzikie zwierzęta. Podejmij kroki, aby ograniczyć dziką zwierzynę, która wchodzi na twoje podwórko, trzymając odkryte kosze na śmieci bezpiecznie przykryte, utrzymuj podwórko w porządku i dobrze utrzymane.

 

3. Bezpieczeństwo na podwórku. Inne wskazówki obejmują utrzymywanie skoszonego trawnika, usuwanie śmieci, takich jak sterty liści lub drewna, rutynowe szukanie i usuwanie zagrożeń oraz stosowanie przyjaznych dla zwierząt produktów do pielęgnacji trawników.

Unikaj szkodliwych dodatków do żywności.

Niektóre dodatki, takie jak sztuczne barwniki spożywcze jest tylko dodawany do karmy dla psów i smakołyków, aby zadowolić właścicieli poprzez jaskrawo kolorowe jedzenie. Są one związane z problemami behawioralnymi, problemami z tarczycą, astmą, ostrymi i przewlekłymi alergiami oraz nowotworami.

 

Inne, jak chemiczne środki konserwujące, są stosowane jako metoda oszczędnościowa, ale mogą skrócić życie psa.

 

I nie ma innych szkodliwych składników, aby być ostrożnym, w tym produktów ubocznych, mięsa ogólnego, tłuszcze i oleje, wysoki poziom glutenu i tanich wypełniaczy, takich jak produkty uboczne zbóż i kukurydzy paszowej (kukurydza polna).

 

 

Przeczytaj też:Jak są szkolone psy do wykrywania narkotyków?

 

Co należy zrobić:

1. Bądź świadomy tego, co podajesz swojemu psu. Aby pomóc twojemu shih tzu żyć jak najdłużej, wiedz co znajduje się w jego karmie i przekąskach. Nigdy nie zakładaj, że jest to bezpieczne. Czytaj etykiety.

 

2. Oferuj w pełni naturalne, niezawierające chemikaliów, pełnowartościowe pożywienie. Szukaj posiłków i przekąsek bez żadnych dodatków. Jeśli chodzi o konserwanty, szukaj mieszanek witaminowych (często określanych jako mieszanka tokoferoli) lub takich, które są na bazie roślin lub ziół.