Ile powinien pić pies?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, ile wody potrzebuje twój pies każdego dnia? Czy zakładasz, że będzie on pił dokładnie tyle, ile potrzebuje, jeśli zapewnisz mu swobodny dostęp do świeżej, czystej wody przez cały czas?

 

Jeśli tak, to może cię zaskoczyć fakt, że niektóre psy instynktownie wiedzą, że należy pić odpowiednią ilość wody w zależności od potrzeb, inne nie piją jej wystarczająco dużo, a jeszcze inne zbyt dużo. Możliwe więc, że twój psi towarzysz jest albo niedostatecznie, albo nadmiernie nawodniony.

 

 

Ile powinien pić pies?

Większość psów potrzebuje około 29 ml płynów na 450 gramów masy ciała dziennie, więc pies potrzebuje nieco ponad filiżankę czystej wody dziennie. Psy bardzo aktywne lub karmiące mogą potrzebować więcej, a szczenięta zazwyczaj piją więcej niż psy dorosłe. Jeśli twój pies pije dużo więcej, może to oznaczać problem zdrowotny.

 

 

Ile ml na kg powinien pić pies?

Zasadą jest, że pies wypija 50 ml wody na kilogram masy ciała. Oznacza to, że pies o wadze 10 kg potrzebuje około pół litra wody dziennie, a pies o wadze 20 kg będzie potrzebował około litra.

ile powienn pic pies wody

 

Objawy odwodnienia u psa.

Odwodnienie może szybko przekształcić się w poważną sytuację. Upewnienie się, że pies ma wystarczający dostęp do wody, jest świetnym sposobem na zapobieganie odwodnieniu, jednak chory pies, u którego nasilają się wymioty i biegunka — utrata wody, jest bardziej narażony na odwodnienie i prawdopodobnie nie będzie miał ochoty na picie.

 

W takim przypadku konieczne może być zabranie psa do lekarza weterynarii w celu nawodnienia. Oto kilka kluczowych objawów, o których należy pamiętać, a które mogą wskazywać na odwodnienie:

 • Nadmierne dyszenie.
 • Letarg lub zwiększone zmęczenie.
 • Suchość w nosie i jamie ustnej.
 • Zmniejszona elastyczność skóry.

Spróbuj wykonać test uszczypnięcia: delikatnie uszczypnij skórę na grzbiecie psa, przytrzymaj przez kilka sekund i puść. Skóra dobrze nawodnionego psa szybko powróci do normalnego stanu, natomiast skóra odwodnionego psa dłużej utrzyma pozycję uszczypniętą.

 

Jeżeli twój pies jest zdrowy, ale nadal nie spożywa wystarczającej ilości wody, sposobem na zachęcenie go do jej spożycia może być podawanie mu wielu źródeł w całym domu. Pamiętaj, aby chwalić za to zachowanie, a w przypadku naprawdę upartych psów, odrobina bulionu może sprawić, że woda stanie się bardziej kusząca.

 

 

Przeczytaj też:Jak należy bawić się ze szczeniakiem?

 

 

Objawy nadmiernego nawodnienia się psa.

Rzadko zdarza się, aby twój pies nadmiernie nawadniał się w stopniu budzącym niepokój, w większości przypadków nadmierne spożycie wody świadczy o problemie medycznym. Jednak w niektórych przypadkach takie zachowanie może wystąpić bez wyraźnego powodu.

Oznaki świadczące o tym, że twój pies pije zbyt dużo wody to:

 • Zwiększone oddawanie moczu.
 • Zwiększona ilość śliny.
 • Wzdęcia.
 • Wymioty.

Jeśli zauważysz, że twój pies nie może oderwać się od miski z wodą, najlepiej udaj się do lekarza weterynarii, aby upewnić się, że za zwiększonym pragnieniem nie kryje się nic poważniejszego.

 

Jeśli masz zdrowego psa, który nadmiernie pije, lekarz weterynarii może zasugerować, abyś racjonował mu wodę w ciągu dnia.

 

 

Dlaczego mój pies jest wiecznie spragniony?

Nadmierne picie i nadmierne siusianie może być oznaką choroby podstawowej u psa. Mogą to być zaburzenia hormonalne, takie jak cukrzyca, choroby nerek, choroby wątroby, nowotwory, gorączka i infekcje. Również niektóre leki mogą powodować zwiększone pragnienie. Jeśli zauważysz, że twój pies pije więcej niż zwykle, umów się na wizytę u lekarza weterynarii.

 

pies pije wode

Kilka wskazówek dotyczących optymalnego spożycia wody:

 • Wielkość: średnio, zdrowy pies pije około 29 ml wody na 450 gramów ciała dziennie.
 • Pożywienie: zdrowa dieta jest równie ważna jak woda, a rodzaj jedzenia, które spożywa twój pies, wpływa na jego spożycie wody. Psy, które jedzą tylko suchą karmę, będą potrzebowały nieco więcej wody niż te, które jedzą karmę w puszkach. Unikaj również składników, które mogą sztucznie zwiększać pragnienie psa, takich jak sód.
 • Wiek: szczenięta potrzebują około 1/2 szklanki co dwie godziny i muszą być ściśle monitorowane. Psy starsze mają tendencję do naturalnego kontrolowania się.
 • Ćwiczenia fizyczne: zabierz ze sobą wodę na każdą wycieczkę z psem. Po ćwiczeniach podaj psu na początek kostki lodu, a następnie tylko odrobinę wody, aby zapobiec wzdęciom.
 • Pogoda: lato oznacza więcej dyszenia, co oznacza wzrost spożycia wody.
 • Leki: skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby dowiedzieć się, czy należy zmniejszyć lub zwiększyć spożycie wody przez psa podczas przyjmowania leków.

 

 

 

Przeczytaj też:Czego mogę użyć do umycia psa, jeśli nie mam szamponu dla psów?

 

Czysta woda dla twojego psa.

Aby zapewnić ochronę zasobów wody zarówno dla ludzi, jak i dla psów, możesz wykonać jedną prostą czynność — sprzątać po swoim psie. Zapewniając swojemu pupilowi zdrową dietę i odpowiednią ilość czystej wody, możesz zapobiegać chorobom i promować zdrowie.

 

 

Czy psy mają bóle głowy, tak jak ja, kiedy są odwodnione?

Tak naprawdę nie wiemy, czy psy mają bóle głowy, czy nie, choć jest to zdecydowanie możliwe. Czasami psy doświadczają objawów bólu głowy, takich jak wrażliwość na światło i hałas, chęć uniknięcia klepania po głowie, ospałość i nadmierna drzemka, ale bez możliwości zapytania o ich samopoczucie, trudno jest podjąć ostateczną decyzję.

 

Funny Dogs Love Swimming - Puppy Videos 2020

Czy spożycie wody ma coś wspólnego z oddawaniem stolca przez mojego psa?

Woda pomaga w trawieniu, zwłaszcza jeśli chodzi o rozkładanie rozpuszczalnego błonnika. Rozpuszczalny błonnik łatwo się rozpuszcza, gdy jest wystarczająco dużo wody, co skutkuje dobrze uformowanym, twardym, ale wilgotnym stolcem, który łatwo oddać.

 

Jeśli stolce twojego psa są bardzo suche i przypominają kamyczki lub jeśli doświadcza on zaparć, może to być spowodowane odwodnieniem, jest jednak również całkiem możliwe, że ich pożywienie jest wyjątkowo lekkostrawne i nie ma się czym martwić.

 

 

Pilnowanie zużycia wody przez psa.

 

Łatwiej jest zauważyć zmiany w pragnieniu psa lub jego zachowaniu podczas picia, jeśli wypracujesz rutynę korzystania z miski z wodą.

 • Codziennie napełniaj miskę psa mniej więcej o tej samej porze.
 • Za każdym razem napełniaj miskę do mniej więcej tego samego poziomu.
 • Zwracaj uwagę na to, ile wody wlewasz każdego dnia i ile jej jeszcze zostało.

 

Woda ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia twojego psa. Nigdy nie pozbawiaj psa wody. Jeśli obawiasz się, że twój pies pije za dużo lub za mało, nie czekaj, zadzwoń do lekarza weterynarii.

 

 

 

Przeczytaj też:Czy to normalne, że szczeniak nie chce jeść?

 

Jak często należy czyścić miskę na wodę?

Miski na wodę i karmę powinny być codziennie szorowane wodą z mydłem. Ponieważ miski te mają kontakt z jedzeniem i śliną twojego pupila, są dobrym miejscem do rozwoju bakterii.

 

Miski powinny być gładkie i łatwe do czyszczenia, bez zakamarków i zadrapań, w których mogłyby się ukryć i przetrwać bakterie. Jeśli obawiasz się, że twój pies nie otrzymuje wystarczającej ilości wody dla zachowania zdrowia lub pije jej zbyt dużo, porozmawiaj z lekarzem weterynarii. Utrzymanie właściwego nawodnienia jest zbyt ważne dla zdrowia psa, aby je ignorować.