Ile mleka mogą pić psy?

Mleko i produkty mleczne mają wiele zalet dla człowieka. Są bogate w witaminę D i wapń, które pomagają zachować ładne i mocne zęby i kości. Ale czy nasze ukochane psy też mogą pić mleko?

 

Jeśli chodzi o to, czy psy mogą pić mleko, szybka odpowiedź brzmi: to zależy. W większości przypadków odrobina mleka nie jest szkodliwa ani toksyczna. Ale są wyjątki, a psy mogą napotkać kilka problemów zdrowotnych, jeśli piją mleko lub jedzą produkty mleczne w dużych ilościach, lub przez długi okres czasu.

 

 

Ile mleka mogą pić psy?

Mleko jest bezpiecznym przysmakiem w małych ilościach. Kilka łyżek stołowych mleka krowiego lub koziego od czasu do czasu może być miłą nagrodą dla Twojego psa bez skutków ubocznych nadmiernej pobłażliwości.

 

Zbyt duża ilość tłuszczu w diecie psa może prowadzić do otyłości i zapalenia trzustki, które są poważnymi schorzeniami. Jak zawsze, musisz zapytać swojego lekarza weterynarii przed podzieleniem się z psem ludzkim jedzeniem lub napojami, w tym mlekiem.

 

 

Czy mleko może być niebezpieczne dla mojego psa?

Psię bąki z nietolerancji laktozy są naprawdę oszałamiające w zapachu i długowieczności. Naprawdę. Zdumiewające.

 

Jeśli Twój pies nie może strawić laktozy, prawdopodobnie dowiesz się o tym w ciągu kilku godzin, ponieważ doświadczysz objawów wzdęcia i biegunki u Twojego psa.

 

 

Jak przygotować mleko dla psa?

Kiedy jesteś pewien, że Twój pies nie cierpi na nietolerancję laktozy i nie ma problemów żołądkowych spowodowanych spożywaniem mleka, możesz podać mu niewielką ilość.

 

Nie myśl w kategoriach misek — myśl w kategoriach łyżek stołowych! Kilka łyżek stołowych może wydawać się niewiele więcej niż kilka łyków dla średniej wielkości psa, ale pamiętaj, że jest to smakołyk, a nie ważny element diety.

 

 

Przeczytaj też:Podkulony ogon u psa choroby ?

pies i krowa mleczna

 

Skąd mam wiedzieć, że mój pies wypił za dużo mleka?

Psy, które tolerują laktozę, nie powinny mieć problemów z piciem niewielkich ilości mleka jako okazjonalnego przysmaku. Jeśli Twój pies nie może prawidłowo trawić laktozy, nawet niewielka ilość mleka krowiego może zawierać więcej laktozy, niż układ trawienny Twojego psa jest w stanie znieść.

 

W mleku krowim jest więcej laktozy niż w mleku psim, dlatego delikatne układy pokarmowe szczeniąt mogą być szczególnie wrażliwe. Jeśli zauważysz luźne stolce po spożyciu mleka, będziesz wiedział, że Twój pies nie toleruje laktozy. Inne objawy mogą obejmować gazy, bóle brzucha, biegunkę i wymioty.

 

Kilka łyżek mleka wywołuje reakcję u psów dotkniętych tym schorzeniem, ale nawet psy niedotknięte tym schorzeniem mogą wykazywać zaburzenia żołądkowe po podaniu dużej miski mleka.

 

 

Co oznacza nietolerancja laktozy?

Laktoza jest cukrem występującym w mleku. Jako szczenięta, psy posiadają w swoich jelitach enzym laktazę, który pomaga trawić laktozę zawartą w mleku matki. Jednak większość psów przestaje produkować laktazę i traci zdolność do rozkładania laktozy zawartej w mleku krótko po odstawieniu od matki i rozpoczęciu spożywania pokarmów stałych.

 

Objawy mogą obejmować wzdęcia, wymioty, biegunkę i bardzo cuchnące wzdęcia.

 

 

Nietolerancja laktozy u psów.

Produkty mleczne są głównym źródłem nietolerancji pokarmowej u psów, a wiele psów nie toleruje laktozy, co oznacza, że mają problemy z trawieniem mleka.

 

Niektóre psy z nietolerancją laktozy mają problemy z piciem mleka, ale radzą sobie z produktami mlecznymi, takimi jak ser i jogurt, które są zazwyczaj łatwiejsze do strawienia niż zwykłe mleko. Inne mają niepożądane reakcje na nabiał w ogóle.

 

 

Przeczytaj też:Podkulony ogon u psa choroby ?

 

Jak rozpoznać, że Twój pies nie toleruje laktozy?

Psy mogą mieć różny stopień nietolerancji laktozy; niektóre mogą doświadczać tylko łagodnych objawów, podczas gdy inne przypadki mogą być bardziej poważne. Do najczęstszych objawów należą:

 

  • Luźne stolce.
  • Gazy.
  • Wymioty.
  • Ból brzucha.
  • Biegunka.

Wielu właścicieli nie dowiaduje się, że ich psy nie tolerują laktozy, dopóki nie podadzą im mleka. Próba ustalenia, czy Twój pies nie toleruje laktozy może być również trudna, jeśli Twój pupil spożył dużą ilość mleka, ponieważ może to wywołać wymioty i biegunkę u psów, które nie cierpią na nietolerancję laktozy.

 

Jeśli jednak Twój pies wykazuje takie objawy po wypiciu niewielkiej ilości mleka, powinieneś poszukać innego przysmaku.

 

 

Jak dużo mleka mogą pić psy?

Za zgodą lekarza weterynarii, psy mogą pić kilka łyków mleka jako okazjonalny przysmak. Kilka łyżek mleka od czasu do czasu prawdopodobnie nie wyrządzi im żadnej szkody, ale podawanie większych ilości może prowadzić do negatywnych skutków krótko- i długoterminowych.

 

 

Jakie rodzaje mleka mogą pić psy?

Istnieje kilka różnych rodzajów napojów mlecznych, a ponieważ źródła roślinne stają się coraz bardziej dostępne, wielu rodziców zwierząt zastanawia się, czy ich pupile mogą również pić mleko migdałowe, owsiane, sojowe i podobne zamienniki laktozy.

 

 

Czy psy mogą pić mleko migdałowe?

Mleko migdałowe jest jednym z najpopularniejszych roślinnych rodzajów mleka, ale czy psy mogą jeść migdały? Chociaż orzechy te nie są toksyczne dla psów, kły generalnie nie trawią ich zbyt dobrze. Migdały są również bogate w tłuszcz, co może powodować przyrost masy ciała i zapalenie trzustki, jeśli są spożywane w dużych ilościach.

 

Jednakże małe ilości mleka migdałowego — kilka łyżek stołowych! Powinny być w porządku, jeśli są oferowane jako okazjonalny przysmak. Pamiętaj, aby zapoznać się z listą składników mleka migdałowego, aby sprawdzić, czy nie zawiera ono dodatku cukru lub ksylitolu, sztucznego słodzika, który jest bardzo szkodliwy dla psów.

maly pies pije mleko

 

Czy psy mogą pić mleko owsiane?

Mleko owsiane to kolejna roślinna alternatywa nabiału, która jest bezpieczna dla psów do picia w małych ilościach, ponieważ w dużej objętości może być trudna do strawienia.

 

Owies nie jest toksyczny dla psów, więc może stanowić dobry zamiennik laktozy dla szczeniąt odstawionych od piersi, które lubią jego smak, a także dla psów, które potrzebują dodatkowych kalorii, aby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe.

 

 

Czy psy mogą pić mleko kokosowe?

Mleko kokosowe nie zaszkodzi Twojemu pupilowi, jeśli będzie podawane z umiarem. Psy mogą jeść kokos ze względu na wiele różnych korzyści, jakie oferuje — od bardziej miękkiej, lśniącej sierści po złagodzenie podrażnień skóry — ale pamiętaj, że kokos zawiera oleje, które mogą powodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe i biegunkę, jeśli psy spożyją go zbyt dużo.

 

Pamiętaj, aby przed podaniem psu mleka kokosowego sprawdzić listę składników, ponieważ niektóre marki mogą być nadmiernie przetworzone i mogą zawierać dodatki, których pies nie potrzebuje.

 

 

Czy psy mogą pić mleko sojowe?

Ogólnie rzecz biorąc, psy dobrze trawią produkty sojowe, więc mleko sojowe w umiarkowanych ilościach nie jest dla nich szkodliwe. W rzeczywistości, wiele komercyjnych karm dla psów zawiera składniki oparte na soi.

 

Ta roślinna alternatywa dla mleka niezawierająca nabiału zawiera białka zwane izoflawonami, które obniżają poziom cholesterolu u ludzi i, według niepotwierdzonych dowodów, mogą pomóc w nietrzymaniu moczu u psów. Niektórzy lekarze weterynarii mogą nawet zalecić stosowanie suplementów zawierających izoflawony.

 

 

Czy psy mogą pić mleko kozie?

Tak jak w przypadku wszystkich produktów mlecznych, kluczem jest umiar. W porównaniu z mlekiem krowim mleko kozie ma wyższą zawartość niektórych składników odżywczych, takich jak potas i wapń, ale niższą zawartość innych, takich jak foliany i witamina B12.

 

Mleko kozie zawiera również mniej laktozy niż mleko krowie, a zwolennicy twierdzą, że ze względu na różnice w strukturze białka i tłuszczu, psy nietolerujące laktozy mogą pić mleko kozie z mniejszym prawdopodobieństwem wystąpienia wrażliwości i reakcji alergicznej ze względu na łatwiejszy proces trawienia.

 

Jeśli jesteś zainteresowany podawaniem swojemu psu mleka koziego, zacznij od niewielkiej ilości, aby sprawdzić, jak pies je toleruje i podawaj je tylko od czasu do czasu.

 

 

 

Przeczytaj też:Zachowanie suki po kryciu?

 

Mleko i karmienie szczeniąt butelką.

Ważne jest, aby pamiętać, że szczenięta, które muszą być karmione butelką np. jeśli zostały zbyt wcześnie oddzielone od matki muszą być karmione specjalnym mlekiem dla szczeniąt. Nie należy karmić szczeniąt odstawionych od piersi mlekiem krowim lub kozim.

 

Stężenie laktozy w mleku karmiącej suki wynosi około 3%, podczas gdy mleko krowie zawiera jej 5%. Tak więc nawet nieodstawione od piersi szczenięta mogą nie wytwarzać wystarczającej ilości laktazy do prawidłowego trawienia mleka krowiego i mogą wykazywać objawy nietolerancji laktozy.

 

Szczeniętom, które zostały odstawione od matki, wszystkie szczenięta są odstawiane od matki w wieku 8 tygodni, można podawać bardzo małe ilości produktów zawierających laktozę w podobny sposób jak dorosłym.

 

Ważne jest, aby pamiętać, że szczenięta mają bardziej wrażliwy układ pokarmowy niż dorosłe psy i należy monitorować, czy produkt zawierający laktozę nie powoduje rozstroju żołądka. Jeśli tak, unikaj ich w przyszłości.

 

 

Preparat mlekozastępczy dla szczeniąt.

Szczególnie ważne jest, aby szczenię piło mleko matki w ciągu pierwszych kilku dni po urodzeniu. Mleko to zawiera składnik, który jest bogaty w białko i wzmacnia system odpornościowy szczenięcia.

 

 

Czy mleko jest dobre dla młodych psów?

Preparat mlekozastępczy dla szczeniąt jest najlepszą alternatywą dla mleka matki i powinien być zawsze wybierany zamiast innych rodzajów mleka mlecznego lub niemlecznego. Badania nad różnymi markami preparatów mlekozastępczych wykazały, że niektóre z nich są bardziej zbliżone do naturalnego mleka dla psów niż inne.

 

Niektóre preparaty mlekozastępcze dla szczeniąt mają niższe stężenie niezbędnych składników odżywczych, takich jak wapń, białko i tłuszcz, niż inne preparaty zastępcze, a także mleko dla psów.

 

Pamiętaj, aby porozmawiać z lekarzem weterynarii, jeśli Twój szczeniak potrzebuje preparatu mlekozastępczego.

 

 

Leczenie nietolerancji laktozy.

Leczenie specyficznych objawów żołądkowo-jelitowych obejmuje podawanie mdłej diety w celu umożliwienia ustąpienia objawów oraz leczenie wymiotów lub biegunki, jeśli takie wystąpią.

 

Podstawową metodą leczenia nietolerancji laktozy jest całkowite unikanie jej w diecie psa. Warto zawsze konsultować wszelkie problemy z lekarzem weterynarii.