Ile kosztuje pies? Koszt miesięczny i koszt roczny utrzymania psa.

Psy dają nam bardzo wiele, od niezmordowanej miłości, przez niechlujne pocałunki, po bycie idealnym towarzyszem do przytulania. Opieka nad psem wiąże się jednak również z obowiązkami, w tym z upewnieniem się, że rozumiesz, ile może kosztować opieka nad nim. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jakie koszty wiążą się z posiadaniem psa i ile powinieneś przeznaczyć, aby twój pupil był szczęśliwy i zdrowy.

 

Oczywiście, koszty będą się różnić w zależności od lokalizacji, jak również od twojego stylu bycia rodzicem zwierzęcia, ale te sumy stanowią średnią, która pomoże ci podjąć ważne decyzje finansowe, zanim zdecydujesz się na posiadanie zwierzęcia. Poniżej dowiesz się, ile tak naprawdę kosztuje posiadanie psa.

 

Ile kosztuje pies?

W Polsce cena zakupu psa wynosi około  od 500 zł do 7000 zł. Cena za psa rasy może się różnic w zależności od rasy i rodowodu oraz hodowli.  Dla przykładu cena za szczeniaka rasy Mops z rodowodem wynosi od 4000 zł do 6000 zł a cena za rasę amstaffa wynosi już 3000 zł do 5000 zł.

 

 

Ile kosztuje pies wydatki na nowego psa lub szczeniaka?

Podstawowe koszty, a nawet te mogą się znacznie różnić w zależności od miejsca zamieszkania, czy rasy psa. Rodzaj wydatków i roczny koszt posiadania psa:

 • Żywność i smakołyki: 250 zł – 400 zł miesięcznie – to zależy od rasy, masy psa i karmy.
 • Zabawki: 14zł – 70 zł
 • Legowisko: 50 zł – 300 zł
 • Smycze i obroże: 27 zł – 105 zł
 • Pielęgnacja: 400 zł na rok
 • Rutynowa opieka weterynaryjna zdrowy pies: 300 zł na rok
 • Leki profilaktyczne i suplementy: 100 zł
 • Szczepienie: 100 zł – 200 zł szczepionka na wściekliznę na rok.
 • Zajęcia szkoleniowe i treningi: 500 zł

 

 • Średni miesięczny koszt posiadania psa: 500 zł  – oczywiście większy pies zjada więcej a mniejszy może jeść mniej ale również lepsza karmę .
 • Roczny całkowity koszt posiadania psa: około 7000 zł trzeba pamiętać o dodatkowych nagłych wypadkach i nieprzewidzianych kosztach(Dodatkowe wizyty u lekarza weterynarza).

 

zabawki dla psa

Na co idą pieniądze?

Awaryjna opieka weterynaryjna:

To z pewnością będzie się różnić. Jeśli otwierasz swoje serce do starszego psa lub szczeniaka ze specjalnymi potrzebami, możesz potrzebować budżetu na kilka dodatkowych wizyt u lekarza weterynarii.

 

Nawet w przypadku zdrowych psów mogą pojawić się problemy zdrowotne lub konieczność leczenia niespodziewanych chorób, które mogą kosztować cię od 100 zł do ponad 3000 zł.

 

 

Przeczytaj też:Jak dbać o zęby psa?

 

 

Jedzenie dla psa:

Czy karmisz supermarket suchą karmą lub surową dietą, koszty mogą wynosić od około 3000 zł rocznie do nawet 5000  zł rocznie?

 

koszt karmy dla psa

Leki profilaktyczne i suplementy:

Wszystkie psy potrzebują leków, aby zapobiec rozwojowi nicieni sercowych, pcheł, kleszczy i innych pasożytów. Twój lekarz weterynarii wskaże ci najlepsze produkty w zależności od klimatu i potrzeb twojego psa.

 

Witaminy nie są zwykle potrzebne dla psów na całkowicie zrównoważonej diety, jednak czasami lekarz weterynarii może zalecić suplementy takie jak glukozamina lub omega 3s. Ogólnie rzecz biorąc, prawdopodobnie wydasz na te rzeczy od 300 zł do 300 zł rocznie, w zależności od wielkości psa i jego specyficznych potrzeb.

 

 

Zabawki i akcesoria:

Gryzaki i różne zabawki dla czworonoga mogą kosztować od 14 zł do 60 zł. To zależy od psa, jak szybko zniszczy zabawkę czy ją gdzieś zgubi. Czasem psu wystarczy para starych butów lub patyk wtedy koszt to 0 zł. Do tego akcesoria miski dla psa do 60 zł(miski na wodę, jedzenie), legowiska dla psa do 300 zł.

obroza antyszczekowa

 

Smycze i obroże:

Twój pies musi mieć co najmniej jedną smycz i jedną obrożę z identyfikatorami. W zależności od wielkości i jakości większość właścicieli psów wydaje od 60 zł do 102 zł rocznie na smycze i obroże. Możesz jednak być w stanie sprawić, że jeden zestaw smyczy i obroży będzie służył ci przez kilka lat.

 

 

Pielęgnacja psa:

Potrzeby twojego psa w zakresie pielęgnacji zależą w dużej mierze od rodzaju jego sierści. Psy gładkowłose i krótkowłose wymagają jedynie podstawowej pielęgnacji, natomiast psy o stale odrastającej sierści będą wymagały rutynowych wizyt u groomera. Koszt narzędzi do pielęgnacji i wizyt u groomera to wydatek od 100 zł do 400 zł rocznie(szampony, woda, szczotki, wizyta u groomera). Zależy to od rasy psa i jego sierści.

szkolenie psa

 

 

Przeczytaj też:Co dać psu na zatwardzenie domowe sposoby

 

 

Szkolenie i profesjonalny trening psa:

Jeśli twój nowy zwierzak potrzebuje pomocy z socjalizacji lub zachowania, może trzeba spojrzeć na szkolenia. Od 500 zł rocznie powinno pokryć kilka klas początkujących, ale zakres kosztów będzie się różnić w zależności od tego, gdzie pójdziesz i ile zajęć wziąć. Wiele sklepów specjalistycznych oferuje również tanie szkolenia.

 

Dodatkowo niektóre schroniska zapewniają zajęcia szkoleniowe za darmo lub po obniżonych kosztach, a prywatni trenerzy mogą również oferować zniżki dla adoptowanych psów.

 

 

Opłaty za wyżywienie i podróże:

Lubisz podróżować i chcesz zabrać ze sobą swojego zwierzaka? Wiele miejsc zaprasza twojego futrzanego towarzysza podróży, ale w zależności od planu podróży mogą być pobierane opłaty lub depozyty. Jeśli zostawisz swojego psa w hotelu dla zwierząt, może to kosztować nawet do 60 zł za dzień za opiekę nad zwierzęciem lub wyżywienie.

 

 

Opłaty adopcyjne:

Opłaty różnią się znacznie — od 50 zł do 150 zł- w zależności od lokalizacji i tego, czy adoptujesz ze schroniska miejskiego lub prywatnej organizacji ratowniczej.

 

Kiedy adoptujesz psa ze schroniska lub grupy ratowniczej, możesz mieć pewność, że pies otrzymał coś więcej niż tylko jedzenie, a opieka, jaką pies otrzymał w schronisku, znacznie przewyższa opłatę adopcyjną.

 

Dzieli się również, że lokalni weterynarze zapewniają darmowe badania dla zwierząt ze schroniska, więc nie ma żadnych kosztów medycznych początkowo dla nowego właściciela psa.

 

ADOPCJA PSA ze schroniska - jak jej NIE ŻAŁOWAĆ?

Jakie są roczne koszty posiadania psa?

Kiedy już będziesz miał swojego pupila, musisz liczyć się z kilkoma rocznymi wydatkami. W zależności od potrzeb twojego psa możesz spodziewać się wydatków w wysokości od 5000 zł do nawet 7000 zł rocznie.

 

 

 

Przeczytaj też:Top 13 małych ras psów

 

Jak przygotować się na niespodziewane wydatki?

Ukryte koszty posiadania zwierzęcia domowego są naprawdę ogromne, dlatego warto zastanowić się nad nabyciem lub podarowaniem zwierzęcia innej osobie w naszym życiu. Zdecydowanie sugeruję odkładanie na fundusz awaryjny na wypadek niespodziewanych kosztów związanych ze zdrowiem zwierzęcia.

 

Właściciele będą prawdopodobnie ponosić co najmniej jeden rachunek za opiekę w nagłych wypadkach w pewnym momencie w trakcie życia ich zwierzęcia. Również trzeba doliczyć koszty za np. budę dla psa, miskę dla psa. Dodatkowe koszty jak np. ogrodzenie, kojec itp. które mogą się pojawić w pewnym momencie życia psa.