Ile godzin śpi pies w ciągu doby?

Czy to normalne, że mój pies śpi przez cały dzień? Ile tak naprawdę śpią psy? Czy ich wzorzec snu zmienia się wraz z wiekiem i czy to normalne, że chrapią? Każdy miłośnik psów lub właściciel zwierzęcia musiał w pewnym momencie pomyśleć, że jego pies jest albo bardzo leniwy, albo bardzo aktywny. Te obawy można łatwo rozwiać, wiedząc, co jest normalnym zachowaniem u psów.

 

 

Ile godzin śpi pies w ciągu doby?

W porównaniu z ludźmi psy śpią bardzo dużo. Psy śpią średnio 12-14 godzin w każdym 24-godzinnym cyklu snu.

 

 

Ile snu potrzebują psy w zależności od wieku?

Psie lata różnią się od ludzkich i dla nich wszystko biegnie szybciej. Z wiekiem Twój pies może spać więcej. Średnio psy seniorów śpią około 16 do 18 godzin na dobę. Jest to bardziej odpoczynek niż sen, który naturalnie zdarza się nam wszystkim z powodu starości.

 

 

Dlaczego psy potrzebują tak dużo snu?

Ponieważ mają one tendencję do drzemki, kiedy tylko chcą, często z nudów, budzą się również szybko i skaczą do czujności. W rezultacie psy potrzebują więcej snu całkowitego, aby zrekompensować utraconą ilość snu REM.

 

 

Dlaczego psy śpią tak dużo?

Badania sugerują, że wiele psów śpi średnio 11 godzin w cyklu 24-godzinnym. Dodatkowo psy odpoczywają w wielu okresach, a najmniejszą część dnia poświęcają na aktywność. Jest to całkiem normalne dla mięsożerców — lwy spędzają 16 lub więcej godzin dziennie śpiąc i odpoczywając!

 

Większość psów śpi zawsze wtedy, gdy nie ma nic lepszego do roboty. Ponieważ nie mają smartfonów, pracy ani zadań domowych, sen jest zazwyczaj najlepszym sposobem na spędzenie długich, nużących godzin.

pies drzemie na podlodze

 

 

Przeczytaj też:Co się stanie, jeśli pies zje ananasa?

 

To, ile Twój pies śpi, zależy od wielu czynników:

 • Szczenięta i starsze psy będą prawdopodobnie spędzać więcej czasu na spaniu.
 • Psy z nadwagą i chore również mogą spać więcej niż psy zdrowe.
 • Niektóre rasy mają predyspozycje do tego, aby spać więcej.
 • Oczywiście, wielogodzinne drzemki mogą być również oznaką problemu. Wiele chorób i problemów związanych z wiekiem może wiązać się ze zmianą wzorca snu.
 • Stres i lęk separacyjny również mogą objawiać się nadmiernym drzemaniem w ciągu dnia.

W większości przypadków pies, który śpi 12 lub więcej godzin na dobę nie jest powodem do niepokoju. To jest po prostu normalne! Ale właściciele powinni być świadomi, że nadmiar snu może być również oznaką potencjalnych problemów i najlepiej porozmawiać z lekarzem weterynarii, jeśli masz takie obawy.

 

 

 

Szczenięta.

Szczenięta śpią więcej niż dorosłe psy i ucinają sobie małe drzemki w ciągu dnia. Młode szczenię śpi średnio od 18 do 20 godzin na dobę. Wraz z wiekiem ich wzorzec snu i czas jego trwania powoli się zmniejsza.

 

Podczas fazy wzrostu, małe kulki puchu odpoczywają więcej. To sprawia, że sen jest niezbędny dla ich ogólnego rozwoju. Dlatego nie należy się martwić, że pies śpi za dużo. W tym wieku wszystko, co będą robić to bawić się, jeść i spać.

 

 

Dorosłe psy.

Dorosłe lub starsze psy śpią nieco mniej niż szczeniaki. Sypiają od 8 do 13,5 godziny, czyli mniej więcej 10 godzin na dobę.

 

Psy, dorosłe lub małe, zazwyczaj budzą się wcześnie i są naładowane przed nami. Do południa, kiedy my jesteśmy pochłonięci pracą, one prawdopodobnie drzemią i to właśnie wtedy zastanawiamy się jak długo śpią psy?  Ale prawda jest taka, że one już naładowały się drzemkami energetycznymi

 

.

Psy seniorskie.

Kiedy Twój pies przekroczy 5 lat, oficjalnie zaczyna się starzeć. Psie lata różnią się od ludzkich i dla nich wszystko biegnie szybciej. Z wiekiem Twój pies może więcej spać.

 

Średnio psy seniorki śpią od 16 do 18 godzin na dobę. Jest to bardziej odpoczynek niż sen, który naturalnie zdarza się nam wszystkim z powodu starości. Poziom naładowania baterii spada, kiedy pies się starzeje i po prostu lubi siedzieć w przytulnym miejscu i odpoczywać.

 

Możesz zauważyć, że niektóre psy śpią cały dzień i nie ma w tym nic złego. Każdy pies jest inny i ma inne potrzeby. Niektóre psy mogą dużo jeść, kiedy się starzeją, inne wręcz przeciwnie. Tak samo może być w przypadku snu. W zależności od rasy, wielkości i stanu zdrowia psa, nawyki związane ze snem mogą się różnić.

 

 

Przeczytaj też:Jak nauczyć psa załatwiać się na dworze?

 

pies spi na legowisku

Potrzeby w zakresie snu różnią się w zależności od rasy.

Rasa jest kolejnym czynnikiem wpływającym na ilość snu, jakiej potrzebują psy. Ogólnie rzecz biorąc, duże psy śpią więcej niż małe. Tak więc Twój bernardyn prawdopodobnie drzemie więcej niż Twój chihuahua! Duże psy mogą potrzebować więcej snu, ponieważ szybciej się męczą; w końcu mają większy ciężar do przewiezienia.

 

Oczywiście, wszyscy znamy leniwe psy różnych rozmiarów. Niektóre z najmniej aktywnych ras psów są wielkimi śpiochami. Ale tak naprawdę to bardziej aktywne rasy psów częściej przesypiają całą noc. Według jednego z badań niektóre z najbardziej śpiących ras psów to:

 

 • Buldogi.
 • Beagle.
 • Labradory retrievery.
 • Boksery.
 • Owczarek niemiecki.
 • Golden retriever.

Rasy pracujące — nawet te duże śpią mniej w ciągu dnia. Na przykład, psy służbowe muszą być czujne w ciągu dnia, więc większość snu spędzają w nocy. To samo dotyczy psów policyjnych na służbie, które są aktywne w pracy, a następnie śpią po swojej zmianie. Jednak psy, które nie mają pracy, mogą drzemać o wiele więcej w ciągu dnia po prostu dlatego, że mają taką możliwość.

 

What Sleeping With Two Snuggly Huskies Is Like..

Czy mój pies śpi za dużo?

Jeśli nawyki snu Twojego psa nagle i zauważalnie się zmienią, warto zabrać go na kontrolę do weterynarza. Niektóre schorzenia, takie jak nadczynność tarczycy czy cukrzyca, mogą wpływać na nawyki związane ze snem.

 

Inne oznaki zaburzonego rytmu snu u Twojego psa mogą obejmować:

 • Gniewny nastrój.
 • Dezorientacja.
 • Trudności z koncentracją.
 • Spanie o wiele więcej lub o wiele mniej niż zwykle.

W razie wątpliwości zadzwoń do weterynarza. Ale ogólnie rzecz biorąc, zaufaj, że Twój pies śpi wtedy, kiedy musi. I, na szczęście dla nich, śpią bardzo dużo!

 

 

 

Przeczytaj też:Biegunka u psa z krwią?

 

Co jest podobnego w śnie psów i ludzi?

Sen jest niezbędny dla psów, tak samo jak dla ludzi i innych zwierząt. Psy, które dobrze śpią, są lepiej przystosowane i bardziej stabilne emocjonalnie. Z drugiej strony, psy, które cierpią z powodu niewystarczającej ilości snu lub jego braku, są bardziej agresywne, niespokojne i zestresowane.

 

Psy wykorzystują sen do nauki, podobnie jak ludzie. Podczas fazy REM ludzki mózg przetwarza wnioski z całego dnia i zapisuje je w pamięci. Mózgi psów funkcjonują podobnie. Badania wykazują, że po całym dniu nauki komend architektura snu psa zmienia się pod względem ilości czasu spędzanego w fazie REM w porównaniu do snu nie REM. Psy lepiej wykonują nowe polecenia po dobrze przespanej nocy.

 

Regularne ćwiczenia pomagają ludziom utrzymać zdrowy sen. Wygląda na to, że ma to samo działanie u psów. Psy, które regularnie ćwiczą śpią nieco dłużej niż psy mniej aktywne, a ich sen jest bardziej spokojny.

 

Wreszcie, podobnie jak ludzie, psy działają zgodnie z rytmem dobowym, a więc są bardziej aktywne w ciągu dnia i bardziej senne w nocy.

 

 

Jak możesz pomóc swojemu psu lepiej spać?

 • Daj swojemu psu poczucie rutyny, aby wiedział, kiedy może spodziewać się jedzenia, snu, zabawy i ćwiczeń. Regularne ćwiczenia, które mogą przybierać formę codziennych spacerów i zabaw, pomagają psom cieszyć się bardziej spokojnym snem. Dobrze ćwiczony pies to zmęczony pies.
 • Przed położeniem się do łóżka wypuść psa, aby załatwił się jeszcze raz, dzięki czemu będzie mógł przespać całą noc bez potrzeby korzystania z toalety. Nakarm psa ostatnim posiłkiem wcześniej wieczorem, aby nie miał problemów z trawieniem po położeniu się do łóżka.
 • Wiele psów lubi bezpieczeństwo i komfort posiadania własnego łózka, niezależnie od tego, czy jest to klatka, buda, czy legowisko dla psa. Przypomina im to posiadanie jamy w naturze.
 • Poświęć czas na codzienne ćwiczenia ze swoim psem i daj mu specjalne miejsce do spania. Ich sen i Twój będzie dzięki temu lepszy.

 

 

Jak wiek i styl życia wpływają na sen psa?

To normalne, że szczenięta śpią średnio 20 godzin na dobę. Podobnie jak ludzkie dzieci, szczenięta wyczerpują swoją energię i męczą się dużo łatwiej w tak młodym wieku. W początkowym okresie życia szczenięta zachowują się jak mini diabły tasmańskie. Śpią bardzo dużo, aby się naładować.

 1. Szczeniaki szybko rosną i są stymulowane przez wszystko w tym nowym, dziwnym świecie, do którego zostały wprowadzone. Przyzwyczajanie się do życia jest męczące, a nawet mogą zasnąć w trakcie zabawy. W tym wieku drzemki są bardzo potrzebne.
 2. Starsze psy, które wchodzą w wiek senioralny, również potrzebują więcej odpoczynku. Z wiekiem aktywność staje się dla nich coraz bardziej męcząca. Muszą oszczędzać energię poprzez częstszy sen, aby móc prawidłowo funkcjonować w ciągu dnia. To zupełnie normalne, że psy seniorów drzemią więcej niż wtedy, gdy były młodsze.
 3. Normalne jest, że psy pracujące, takie jak psy służbowe lub pasterskie, nie śpią więcej niż psy, które w dużej mierze siedzą przez cały dzień. Psy pracujące mają każdego dnia wiele obowiązków, do których muszą być w doskonałej formie fizycznej i psychicznej. Psy te w końcu nadrobią zaległości w śnie, dzięki czemu będą mogły rozpocząć kolejny dzień świeże, czujne i gotowe do wykonywania swojej pracy.

 

 

Etapy snu psa.

 1. Kiedy pies po raz pierwszy układa się do snu, jego oddech zwalnia, a tętno i ciśnienie krwi spada. Gdy oddychają powoli i ciężko, wchodzą w sen krótkofalowy.
 2. W ciągu około 10 minut wchodzi w fazę snu REM. Kiedy pies wchodzi w fazę snu REM, możesz zauważyć, że zaczyna drgać łapami lub widzi, jak jego oczy cofają się pod powiekami. Może nawet wydać z siebie mały syk lub skomlenie. Faza REM to stan głębokiego snu, w którym psy często śnią.
 3. Chociaż drgawki i piski we śnie mogą początkowo wydawać się niepokojące, jest to całkowicie normalne. Pozwól, aby sen się rozegrał.
 4. Jeśli musisz obudzić psa, zrób to delikatnie, używając głosu. Nie dotykaj psa podczas drzemki, aby go obudzić, ponieważ może on zareagować obronnie.

 

 

Czy psy śpią, gdy są znudzone?

Niekoniecznie jest to coś złego; mogą spać w chwili odprężenia po zabawie. Psy uciekają się do spania, gdy nie mają nic innego do roboty, zwłaszcza jeśli były ostatnio zajęte. Możesz wykorzystać tę psią skłonność na swoją korzyść.

 

Jeśli masz psa, który ma tendencję do pakowania się w kłopoty, gdy zostajesz sam, upewnij się, że pies ma zapewnione ćwiczenia fizyczne i stymulację umysłową przed Twoim wyjściem istnieje szansa, że spędzi ten samotny czas śpiąc.

 

 

Jak poprawić nawyki snu Twojego psa?

Nie zawsze problem zdrowotny może być powodem zaburzonego wzorca snu psa. Może to być potrzeba wygodnego łóżka. A kto nie lubi wygody podczas snu? Psy uwielbiają zasypiać na naszych łóżkach, być może dlatego, że są one najbardziej miękkie.

 

Zawsze możesz kupić wygodne legowisko dla psa. Jeśli szukasz miękkiego, wygodnego legowiska dla swojego psa, sprawdź naszą ofertę legowisk dla psów, które są niezniszczalne i wykonane z pianki z pamięcią, aby zapewnić najwyższy komfort Twojemu psu.